+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Śniadanie dla dziecka

Śniadanie dla dziecka – 8 sposobów na pyszne śniadanie dla dzieci

2022-07-06

Zupa mleczna, owsianka, a może kolorowe kanapki? Poznaj nasze pomysły na śniadanie dla dziecka. Pierwszy posiłek dnia to zdrowa dawka energii i przepis na dobry nastrój dla Twojej pociechy. Jak zaplanować śniadanie, by było wartościowe, smaczne i pożywne?

Spis treści:

Dlaczego tak ważne jest śniadanie dla dziecka?

Choć często słyszymy, że zdrowe śniadanie dla dzieci jest podstawą zbilansowanego jadłospisu i receptą na zdrowie, nie zawsze o nim pamiętamy. Często w pośpiechu zjadamy przypadkowy posiłek i nie zastanawiamy się przy tym, jaką rolę odgrywa w naszym całodziennym harmonogramie. A przecież wartościowe śniadanie dla dziecka to gwarancja, że nasza pociecha będzie mieć siły do sportowych aktywności, poradzi sobie w szkole lub pełne energii rozpocznie dzień w przedszkolu. Czy śniadanie dla dziecka jest naprawdę aż tak ważne?

Zdrowe śniadanie dla dzieci zapewnia odpowiednią porcję kalorii na pierwszą część dnia. Nawet proste śniadanie dla dzieci, które dostarcza węglowodany, białka, błonnik, witaminy i mikroelementy we właściwych proporcjach, chroni smyka przed infekcjami i daje rodzicom pewność, że malec będzie miał dużo sił do poznawania otaczającego świata, nauki w szkole i zabawy z rówieśnikami. Dla niemowlaka śniadanie to czas poznawania nowych kształtów i konsystencji – będzie to zdecydowanie prostsze, jeśli użyjesz w tym celu łatwego do czyszczenia krzesełka do karmienia, np. Maxi Cosi Moa.

Co na śniadanie dla rocznego dziecka, a co dla większej pociechy? Poznaj nasze pomysły na smaczne i łatwe do przygotowania śniadania dla najmłodszych!

sniadanie-dla-dziecka

Pomysł na śniadanie dla dzieci – oto sprawdzone przepisy

Zastanawiasz się, co na śniadanie dla rocznego dziecka będzie najlepsze przy rozszerzaniu diety? A może nie wiesz, co na śniadanie dla dzieci sprawdzi się podczas pikniku lub wakacyjnych wojaży? Warto poznać szybkie i łatwe sposoby na ciepłe śniadanie dla dzieci, które pomoże w przyjemny sposób rozpocząć każdy poranek. Pomysł na śniadanie dla dzieci – oto nasze podpowiedzi, które pozwolą Ci poczuć się pewniej jako rodzic i wcielić w rolę profesjonalnego szefa kuchni!

Zupa mleczna

A gdyby tak odczarować tak bardzo nielubianą przez wielu zupę mleczną? Pod hasłem „płatki z mlekiem” kryje się bogactwo smacznych dań, które przygotujesz w kilka minut. Możesz użyć mleka krowiego, koziego albo zdecydować się na tzw. mleko roślinne. Każde z nich wyśmienicie smakuje na zimno lub lekko podgrzane – jeśli do miseczki wsypiesz płatki kukurydziane lub musli, powstanie pożywne śniadanie dla każdego smyka. Nieco starszy malec może samodzielnie próbować łączyć ze sobą składniki – ułożysz je w zasięgu dłoni bezpiecznie na tacce krzesełka Peg Perego Tatamia Follow Me.

Jeśli chcesz przekonać swoje dziecko do nowości na talerzu, spróbuj urozmaicić mleczne dania i połączyć mleko z kaszą jęczmienną, ugotować jaglankę albo dorzucić do płatków owsianych kawałki świeżych owoców. Staraj się wybierać takie płatki lub mieszanki zbóż, które nie zawierają zbyt wiele cukru, a niezdrowe dodatki zastępuje odrobina miodu lub suszone owoce i bakalie – dzięki temu na talerzu znajdzie się wiele witamin, jak i składniki z dużą porcją błonnika.

Owsianka

Równie pożywnym śniadaniem, jak zupa mleczna, jest owsianka, która smakuje dorosłym i dzieciom. To potrawa, którą możesz przyrządzić na wiele sposobów – z kolorowymi dodatkami, które zachęcą małych smakoszy. Do miski gęstej owsianki wkrój kawałeczki jabłka, dodaj maliny lub jagody. Gdy chcesz zaplanować słodki przysmak, polej całość odrobiną domowego syropu malinowego albo łyżką miodu. Najwygodniej posiłki o płynnej lub półpłynnej konsystencji będzie podać w krzesełku do karmienia ze stabilną tacką, np. Stokke Tripp Trapp.

Owsianki mają tę zaletę, że zabierzesz je także na wycieczkę w góry, spakujesz swojemu przedszkolakowi do plecaka jako drugie śniadanie lub podasz wtedy, gdy chcesz szybko się nasycić. Owsiankę możesz ugotować na mleku lub wodzie, połączyć z jogurtem lub wymieszać z pastą z daktyli. Taki posiłek da maluszkowi mnóstwo energii do zabawy!

Naleśniki

Marzy Ci się ciepłe śniadanie dla dzieci? Nic trudnego! Wystarczy porcja mąki, mleko, woda i jajka, i już chrupiące naleśniki lądują na dziecięcym talerzu. Puszyste placuszki smakują niemowlętom, będą odpowiednie już dla kilkumiesięcznego szkraba. Naleśniki i pancakesy to pomysł na śniadanie dla dzieci na kilka sposobów – z twarogiem, powidłami albo w wersji wytrawnej – z roztopionym na patelni serem, brokułami lub szpinakiem.

Aby śniadanie było niespodzianką, możesz nieco zmodyfikować tradycyjny przepis i użyć różnego rodzaju mąki – gryczanej, pełnoziarnistej, a gotowe placki polać warzywnym sosem lub mięsnym wywarem z kawałkami kurczaka. Naleśniki stosunkowo łatwo złapać w małą dłoń, a dla bobasa – pokroić w długie paski lub prostokąty, które sam będzie wkładać do ust. Delikatne naleśniki możesz podać nawet w pierwszych miesiącach rozszerzania diety – najwygodniej w krzesełku dla niemowląt, np. Stokke Tripp Trapp ze specjalną wkładką dla maluszków.

Warzywne placuszki

Szybkie śniadanie dla dzieci może być jednocześnie smaczne i zdrowe – wszystko zależy od tego, jakich użyjesz składników do jego przygotowania. Jeżeli w Twoim domu mieszka niejadek lub smyk, który stroni od surowych warzyw, podaj mu je w formie… placuszków! Do ich przyrządzenia potrzebujesz wybranego warzywa, np. cukinii, brokułów, kalafiora lub ziemniaków, odrobiny mąki, jajek i przypraw.

Wszystkie składniki zmiksuj na gładką masę i usmaż tak samo, jak w przypadku tradycyjnych placków ziemniaczanych czy naleśników. Możesz użyć do tego specjalnej patelni z zabawnymi wzorami, które odbiją się na powierzchni placków. Jesteśmy przekonani, że tak podane warzywa zachęcą każdego malucha i szybko trafią do pustego brzuszka. Twoja pociecha może spożywać śniadanie razem z rodzicami – umożliwi to krzesełko do karmienia Muuvo Choc.

Jajka na kilka sposobów

W jajku kryje się wiele wartościowych pierwiastków i mikroelementów. To smak, który dzieci lubią i który warto podać na pierwsze śniadanie, bo mają dużo białka. Ciepłe śniadanie dla dzieci mogą stanowić jajka ugotowane na twardo, posypane szczypiorkiem lub pokrojone w plasterki na kanapce. Starszakom zaproponuj jajko na miękko, którego obieranie ze skorupki może okazać się ciekawą zabawą.

Pomysł na śniadanie dla dzieci, które zaczynają poznawać nowe smaki to na pewno jajecznica. Tu także kryje się wiele przepisów – sama jajecznica, z warzywami, z dodatkiem świeżych kawałków pomidorów lub wersja mięsna – z kiełbaską bądź szynką. Zanim podasz kilkumiesięcznemu niemowlakowi jajko, upewnij się, czy nie ma alergii na białko – to częsty problem u najmłodszych, dlatego pierwszy kontakt z jajkiem kurzym warto ograniczyć do kilku niewielkich kawałków i obserwować reakcję dziecka. Aby maluszek się nie zadławił, posadź go na czas śniadania w specjalnym krzesełku do karmienia, np. Stokke Tripp Trapp, które rośnie z dzieckiem.

Wesołe kanapki

Chleb może być bardzo wartościowym źródłem węglowodanów, witamin, zaspokoi głód i stanowi bazę do wyjątkowych dań dla dzieciaków. Dobrze jest już od pierwszych miesięcy życia proponować niemowlakom nie tylko jasne pieczywo, ale przede wszystkim kromki pieczywa pełnoziarnistego, żytniego, z dodatkiem ziaren lnu, czarnuszki albo słonecznika. Takie pieczywo szybciej nasyci, smakuje samo lub maczane w oliwie z oliwek – spakujesz je na plac zabaw i włożysz do śniadaniówki przedszkolaka.

Zabawne kanapki, które uśmiechają się z talerza do brzdąca? Jak najbardziej! Posmaruj chleb odrobiną masła, połóż na nim plasterek sera lub chudej wędliny, a na samej górze ułóż warzywną buźkę z plastrów rzodkiewki, kawałeczków papryki oraz natki pietruszki. Na wierzchu kanapki możesz wyczarować pociąg z wagonami, wykonanymi z kawałeczków żółtego sera albo stworzyć statek, którego fale powstaną z pasty jajecznej, a burta statku i maszty – z kawałeczków ogórka i długich pędów szczypiorku.

Twarożek z sezonowymi warzywami

Pomysł na śniadanie dla dzieci wiosną lub latem? Koniecznie użyj tego, co akurat rośnie w ogródku, ciesz się smakami lata i dawaj swoim dzieciom produkty mleczne oraz świeże witaminy w owocach i warzywach. By śniadanie było lekkie, ale syciło na długo, przygotuj porcję twarożku z powszechnie dostępnymi warzywami. Najpopularniejszą jego wersją jest ser zmieszany z kawałkami rzodkiewki lub szczypiorku, podawany sam lub na kanapce.

Jeśli rzodkiewka lub szczypior są zbyt ostre w smaku, zamień je na drobno startą słodką paprykę lub połącz twaróg z sosem pomidorowym. Możesz pomyśleć o paście twarogowo-warzywnej z dodatkiem świeżych ziół – wymieszaj ser z ugotowanym i zmiksowanym bakłażanem, dopraw szczyptą soli i ziół do smaku. W takim zestawie może znaleźć się też cukinia, bób, a nawet ugotowana marchewka.

Lody na śniadanie? Tak!

Gdy zastanawiasz się nad wyjątkowo nietypowym przepisem śniadaniowym, który sprawdzi się w upalne lato, zaproponuj domownikom… lody! Taką niespodziankę docenią także dorośli. Nie chodzi oczywiście o lody ze sklepu, które zawierają konserwanty, ale takie, które przygotujesz we własnej zamrażarce.

Nie potrzebujesz zbyt wielu składników – lody mogą być zrobione na bazie mleka lub napoju roślinnego, a gdy są to lody na śniadanie – pożywnego jogurtu. Wystarczy, że dzień wcześniej wlejesz go do specjalnych pojemników. Możesz dodać do niego świeże owoce, zamrozić w jogurcie kawałeczki suszonych owoców albo wybrać przepis na lody z dodatkiem pokruszonych wafli. Być może będzie to najlepszy prezent na urodziny lub nagroda dla pracowitego małolata w sobotnie przedpołudnie, po tygodniu pełnym aktywnie spędzonego czasu z rówieśnikami.

Czy szybkie śniadanie dla dzieci może być wartościowe?

W wielu domach poranki bywają trudne i wymagają od wszystkich członków rodziny sporej logistyki. Rodzice spieszą się do pracy, maluchy wolą zabawę zamiast wspólnego przygotowywania śniadania, a nastolatków trudno wyciągnąć z łóżka. Szykowanie się w pośpiechu sprawia, że nie mamy ochoty na przyrządzanie wykwintnych potraw i długie stanie przy kuchni. Okazuje się jednak, że przy odrobinie chęci można wyczarować ze zwykłych produktów smakowite menu, którym nie pogardzą największe niejadki, aby po posiłku i chwili zabawy znów zapaść w krótką drzemkę, np. w pływającym fotelu do karmienia Childhome.

Pyszne śniadanie dla dzieci? Najlepsze śniadanie dla dziecka to takie, w którym znajdzie się porcja warzyw i owoców. Śniadanie dla rocznego dziecka będzie nieco inne, niż talerz nastolatka, jednak warto pokusić się o urozmaicony zestaw dań, które w równomierny sposób dostarczają energię i sprawiają, że po spożytym posiłku nie stajemy się senni. Czasem takie proste śniadanie dla dzieci jak kanapka z atrakcyjnie wyglądającymi dodatkami może okazać się najlepszą metodą wypełnienia do syta małych dziecięcych brzuszków.

sniadanie-dla-dziecka

Co na śniadanie dla dzieci? Wszystko, co kolorowe!

Nawet jeśli każdego dnia masz wiele obowiązków i zwykle każdego ranka śpieszysz się do pracy, zadbaj o to, by razem z bliskimi zjeść chociaż małe, energetyczne śniadanie. Zdrowa przekąska nie musi oznaczać, że spędzisz długie godziny w kuchni – niektóre dania możesz przygotować wieczorem, poprzedniego dnia, a rano jedynie podgrzać lub zapakować dzieciom do szkolnego plecaka. Dzieci jedzą oczami – łącz na talerzu kolorowe produkty ze świeżymi owocami i warzywami. Pamiętaj też, jak ważne jest, by w diecie uwzględnić pieczywo pełnoziarniste. Domowy jogurt owocowy, pasta jajeczna na kanapkach, a może owsianka? Pomysłów na pełne składników odżywczych śniadania jest bez liku!

Rocznym maluszkom staraj się proponować różne smaki i konsystencje pokarmów, by w przyjemny sposób rozszerzać ich dietę. Obserwuj swoją pociechę i staraj się podążać za jej potrzebami – być może zainteresują ją smaki, które są nietypowe i rzadko goszczą na dziecięcym talerzu. Staraj się, aby nie podawać bobasom żywności przetworzonej, niewiadomego pochodzenia i takiej, która zawiera konserwanty, sztuczne barwniki i dużą porcję cukru.

Śniadania mogą być wspólnym czasem z bliskimi, zanim rozejdziecie się do swoich obowiązków. Wykorzystajcie ten czas na chwilę rozmowy, a z maluchami – na przytulenie i uczenie najmłodszych, jak można w ciekawy sposób celebrować rodzinne spożywanie posiłków. Jeśli masz sprawdzone sposoby na smaczne posiłki dla maluchów, napisz nam o tym w komentarzu poniżej. Dzięki Tobie inni rodzice będą mogli zdrowo i mądrze karmić swoje ukochane dzieci!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up