+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
top tether

Top Tether w fotelikach samochodowych: przewodnik dla rodziców

2023-12-20

Top Tether, czyli dodatkowy pas zaczepienia fotelika samochodowego w oparciu o system Isofix, stanowi uzupełniające zabezpieczenie maluszka na wypadek kolizji lub nagłego hamowania. Top Tether – co to jest i jak z niego prawidłowo korzystać?

Podróżowanie z dzieckiem wymaga od rodziców odpowiedniego przygotowania – oprócz kompletowania domowej wyprawki obowiązkowym elementem wyposażenia jest bezpieczny fotelik samochodowy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wersji fotelików, które różnią się między sobą wagą, kolorem tapicerki, dodatkowymi funkcjami, a przede wszystkim sposobem montażu. Podstawowym podziałem fotelików samochodowych dla najmłodszych jest sposób ich zamontowania w aucie – za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa lub przy użyciu systemu Isofix.

System Isofix to zestaw wbudowanych w pojeździe specjalnych zaczepów, które służą do zapięcia bazy fotelika. Zwykle Isofix znajdziesz na tylnej kanapie samochodu, na dwóch skrajnych miejscach dla pasażerów. Niekiedy system Isofix jest wybudowany także w przednią kanapę samochodu na miejscu dla pasażera. Większość klasycznych fotelików posiada na wyposażeniu dwa zapięcia Isofix, jednak bardziej zaawansowane modele są uzupełnione o trzeci punkt mocowania, czyli pas Top Tether. Co to jest i jak zwiększa on bezpieczeństwo małych podróżnych w aucie?

top-tether1

Co to jest Top Tether?

Jeżeli poszukujesz najbezpieczniejszych rozwiązań dla swojej pociechy w samochodzie, warto rozważyć zakup fotelika wraz z mocowaniem Top Tether. Pas Top Tether to rodzaj długiego, regulowanego mocowania, które swoim wyglądem przypomina samochodowe pasy bezpieczeństwa. Jest wykonany z bardzo mocnego i trwałego materiału, który wytrzymuje znaczne przeciążenia, powstające podczas nagłego hamowania bądź kolizji w aucie. Pas Top Tether stanowi trzeci, niezależny punkt zamocowania dla systemu Isofix. Oznacza to, że może być wykorzystywany wyłącznie w samochodach, które posiadają ten system.

Mocowanie Top Tether to długi odcinek pasa z regulacją, który jest zakończony specjalnym karabińczykiem. Jedną jego część mocuje się w tylnej części skorupy fotelika, zwykle na wysokości szyi lub głowy maluszka, drugą zaś zaczepia się o punkt kotwiczenia w samochodzie. Ten element oznaczony jest symbolem kotwicy.

top-tether-grafika

Znaczenie Top Tether w bezpieczeństwie dziecka

System Isofix to jedna z najważniejszych technologii pozwalających dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w samochodzie. Klasyczny Isofix to dwa niezależne zaczepy, które znajdują się w kanapie samochodu na tylnym siedzeniu. Aby je znaleźć, wystarczy wyczuć dłonią zaczepy między podstawą kanapy a  jej oparciem. Fotelik zamontowany o zaczepy Isofix ściśle przylega do oparcia i siedziska, i nie przesuwa się podczas nagłego hamowania.

Jeżeli dojdzie jednak do wypadku, siły działające na fotelik mogą doprowadzić do odgięcia jego górnej części względem oparcia. Ciało maluszka, bez zapięcia pasami bezpieczeństwa, również ulega przesunięciu. Podczas zderzenia czołowego w foteliku bez Top Tether dochodzi do wbijania się fotelika dla dzieci w miękkie elementy samochodu. Głowa malca uderza o przedni fotel kierowcy lub pasażera i może prowadzić do obrażeń. Gdy rodzic korzysta z mocowania Top Tether, przy uderzeniu czołowym skala odchylenia jest zdecydowanie mniejsza.

Top Tether w różnych modelach samochodów

Mocowanie Top Tether zastosowano w wielu fotelikach, dostępnych w ofercie sklepu BoboWózki. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych modeli z różnych kategorii wagowych, które pozwolą Ci w optymalny sposób zabezpieczyć swoje ukochane dziecko w samochodzie.

CYBEX PALLAS G i-Size to fotelik o bardzo szerokim zakresie regulacji, z którego mogą korzystać bobasy od wagi 9 kg, aż do zakończenia przygody z fotelikami dla maluchów. Montaż modelu odbywa się na zaczepy Isofix i dodatkowy pas Top Tether, który zwiększa stabilność montażu lub na samochodowy pas bezpieczeństwa. To wszechstronny sprzęt, który rośnie wraz z małym pasażerem – posiada regulowane zagłówki w trzech pozycjach, a także głębokie siedzisko, które chroni tułów i szyję dziecka. Model jest zgodny z europejską normą i-Size, a jego prawidłowy montaż sygnalizują specjalne wskaźniki. Fotelik posiada funkcję ustawienia pozycji spoczynkowej, przez co jest bardzo wygodny na dalszych trasach. Kolorową tapicerkę można uprać w pralce, a system wentylacji gwarantuje komfort termiczny maluszkowi.

MAXI COSI TITAN PRO2 jest fotelikiem z dodatkowym pasem Top Tether, który jest dostępny w kilku klasycznych wersjach kolorystycznych. Dzięki technologii G-Cell maluch ma zapewnione większe bezpieczeństwo podczas ewentualnego zderzenia bocznego. W foteliku dla starszaków znajdziesz wygodnie regulowany zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa, uzupełnione o przyjemne w dotyku otulacze. Podobnie jak w poprzednim modelu fotelika, i tu znajdują się panele wentylacyjne, które dbają o komfort termiczny dziecka. Produkt posiada funkcję pozycji spoczynkowej, a także dobrze oznakowane zaczepy Isofix.

Britax ADVANSAFIX PRO jest bardzo bezpiecznym fotelikiem dla dzieci od ok. 15 miesiąca życia, do 150 cm wzrostu. Fotelik jest montowany przodem do kierunku jazdy przy pomocy zaczepów Isofix i dodatkowego pasa Top Tether. Model spełnia normę I-Size, a w pierwszym etapie użytkowania wykorzystuje bardzo stabilne 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Dziecięcych pasów używa się do czasu osiągnięcia przez dziecko wagi 22 kg lub 105 cm wzrostu. Fotelik został uzupełniony o system SICT, dzięki któremu malec ma zapewnione większe bezpieczeństwo w przypadku kolizji bocznej, a także system XP-PAD, odpowiada za ochronę szyi i klatki piersiowej małego pasażera. Co ważne, producent wykorzystał oryginalną konstrukcję zagłówka w kształcie litery V, dlatego głowa, kark i szyja dziecka są odpowiednio chronione w każdej chwili podróży.

PEG PEREGO VIAGGIO 1-2-3 VIA jest drugim fotelikiem dla starszaków, który wykorzystuje zaczepy Isofix i dodatkowy pas Top-Tether, przodem do kierunku jazdy, w oparciu o stabilną bazę mocującą. Posiada elegancką tapicerkę i łatwo regulowane pasy bezpieczeństwa z otulaczami, które atrakcyjnie prezentują się we wnętrzu samochodu. Technologia 4D pozwala na wielostopniowe regulacje fotelika, by dopasować go jak najlepiej do potrzeb i wzrostu dziecka, a tym samym zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas każdej podróży. Rodzice otrzymują także anatomiczną poduszkę dla najmłodszych użytkowników, a także system mocowania Blind Lock, który uniemożliwia przypadkowe odpięcie pasa bezpieczeństwa.

RECARO TORIA ELITE to bardzo bezpieczny fotelik dla małych użytkowników, który wykorzystuje najnowsze technologie do ochrony smyka w aucie. Z produktu mogą korzystać dzieci od 9 do 36 kg wagi. Jego ogromną zaletą jest regulacja zagłówka zintegrowana z pasami, by podczas zmiany wysokości zagłówka zmianie uległa również wysokość pasów. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że w  foteliku znajduje się schowek na pasy, dzięki czemu przy powiększaniu fotelika dla większego już dziecka nie musisz demontować pasów. Na plus jest na pewno niewielka waga fotelika, łatwy montaż i regulacja, a także oddychająca tapicerka, niezwykle przydatna zwłaszcza w wakacyjne miesiące.

Szukasz fotelika, który z zabezpieczenia dla maluszków pozwala korzystać nawet podczas przewożenia starszych dzieci? JOIE BOLD R został wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, z których mogą korzystać mali pasażerowie aż do osiągnięcia 25 kg wagi. Montowany jest przodem do kierunku jazdy na zaczepy Isofix i pas Top Tether. Ma praktyczną rączkę do przenoszenia ukrytą w zagłówku i jest wykonany z miękkiego, oddychającego materiału. Maluszek zyskuje wygodny uchwyt na kubek, a także głębokie siedzisko, w którym przyjemnie podróżować nawet na dalekich trasach.

KINDERKRAFT SAFETY FIX 2 to zaawansowany technologicznie fotelik, który posiada zagłówek regulowany aż w 12 poziomach. Podczas regulacji zagłówka jednocześnie zmienia się również wysokość pasów bezpieczeństwa. Montaż SAFETY FIX 2 i-Size odbywa się na zaczepy Isofix i dodatkowy pas Top Tether. Podczas przemieszczania się autem w nocy możesz wykorzystać pozycję spoczynkową, w której Twój maluch wygodnie się zdrzemnie lub odpocznie po intensywnym dniu. Dla większej wygody rodzica tapicerka fotelika SAFETY FIX 2 i-Size jest łatwa do demontażu i można ją wyprać w pralce.

Inne foteliki zawierające mocowanie top tether

Wśród fotelików z mocowaniem Top Tether znajdziesz także wersje fotelików dla najmłodszych bobasów – taki właśnie jest fotelik BABYSAFE BEAGLE, przeznaczony dla noworodków od urodzenia, do osiągnięcia wago 25 kg. Model może być montowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy na specjalnej bazie i wykorzystuje system Isofix. Fotelik jest odpowiedni dla maluszków dzięki obecności specjalnej wkładki, która zmniejsza ilość miejsca wewnątrz, by fotelik był jak najlepiej dopasowany do dziecka. BABYSAFE BEAGLE znajdziesz w kilku atrakcyjnych kolorach –  idealnych dla chłopców i dziewczynek.

Bezpieczny i niezawodny fotelik? BRITAX TRIFIX2 i-Size ISOFIX to fotelik samochodowy, który został wyposażony w górny pas mocujący Top Tether z technologią rip-stitch. Co więcej, producent zastosował SICT Inside – jest to specjalny, stalowy element wewnątrz fotelika, który odpowiada za optymalną ochronę w trakcie uderzenia bocznego. Miękkie, neoprenowe ochraniacze na klatkę piersiową dopasowują się do klatki piersiowej, a zagłówek w kształcie litery V zapewnia optymalną ochronę na wypadek uderzenia bocznego.

Ostatni na naszej liście propozycji to zgrabnie wykończony model BABYSAFE CORSO, przeznaczony dla grupy wagowej 9-36 kg. Zagłówek możesz regulować aż w dziesięciu pozycjach, a automatyczna regulacja szerokości oparcia pozwoli dopasować je do aktualnego wzrostu dziecka. Fotelik jest też odpowiedni dla młodszych dzieci dzięki obecności specjalnej wkładki. Jego oparcie możesz ustawić w 4 różnych pozycjach, a podczas przenoszenia, wykorzystać kolorowy i dobrze oznakowany uchwyt.

top-tether2

Instrukcja montażu pasa Top Tether

Być może jako troskliwy rodzic zadajesz sobie pytanie o Top Tether – w jakich autach może być użytkowany i czy zawsze jest niezbędny. Skoro już wiesz, dlaczego warto wybierać foteliki z tym zabezpieczeniem i gdzie może być wykorzystywany – czas na naukę montażu w samochodzie. Oto prosta instrukcja jak prawidłowo zapiąć Top Tether w Twoim aucie!

Z pewnością nie jest to obligatoryjny element wyposażenia samochodu, jednak warto go rozważyć, gdy wybierasz nowy model fotelika na kilka lat użytkowania sprzętu dla dzieci. System Top Tether może różnić się sposobem montażu w samochodach rozmaitych marek. Co ważne, w różnych autach punkty zaczepienia pasa mogą znajdować się w bardzo różnych miejscach, np. suficie, na tylnej półce, z tyłu siedzenia, albo na podłodze. Dla właściwego montażu wystarczy, że znajdziesz obrazkowe oznaczenie na foteliku, zapniesz na nim jeden koniec pasa, a drugi zaczepisz o mocowanie w aucie.

Pasy Top Tether nie zajmują zbyt wiele miejsca, są stosunkowo proste w montażu i nie zwiększają masy fotelika. Ich regulacja i użytkowanie jest opisane w instrukcjach producentów fotelików samochodowych, a w razie wątpliwości można skorzystać z rady doświadczonych sprzedawców w sklepach z akcesoriami dla najmłodszych. Poznaj szeroką kolekcję produktów, dostępnych w kolekcji sklepu BoboWózki, które wykorzystują Pas Top Tether i wybierz fotelik, który pozwoli Ci zapewnić najwyższą ochronę Twojemu maluszkowi podczas przemieszczania się samochodem!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up