• 27/05/2025
  • 10 min czytania
zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne – poznaj nasze pomysły na naukę przez zabawę!

Zabawy sensoryczne to wspaniały sposób, aby za pomocą różnorodnych bodźców wspomagać integrację oraz rozwój zmysłów dziecka. W ten sposób maluch uczy się, w jaki sposób funkcjonuje świat, a nauka przez zabawę to najlepszy sposób, aby wesprzeć jego rozwój. Mamy dla Ciebie wiele pomysłów na zabawy sensoryczne dla dziecka.

Co warto zapamiętać?

  • Integracja sensoryczna jest ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Zabawy sensoryczne wspomagają rozwój emocjonalny, manualny, ruchowy i poznawczy dziecka oraz rozwijają wszystkie zmysły pociechy.
  • Warto bawić się z dziećmi w zabawy sensoryczne już od pierwszych miesięcy życia.
  • Zabawy sensoryczne dla roczniaka i starszych dzieci nie wymagają drogich zabawek ani gadżetów. Do ich przeprowadzenia zwykle wystarczą zwykłe przedmioty i materiały o różnych kształtach, fakturach i wielkości, które znajdziesz w domu.

W zabawy sensoryczne warto bawić się nie tylko w domu, ale również na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie czy na placu zabaw.

Integracja sensoryczna (SI) – o co chodzi?

Odkręcanie słoika, odskakiwanie na bok, kiedy ostry nóż wypada nam z ręki, zakręcenie wody po usłyszeniu kapania i inne zwykłe codziennie czynności – potrafimy to zrobić dzięki koordynacji naszych zmysłów i mózgu. Właśnie na tym polega integracja sensoryczna. Wiemy, że woda jest mokra, ogień gorący, na autostradzie jest głośno, a perfumy pięknie pachną. Tego uczymy się już od dziecka właśnie dzięki SI.

Dlaczego sensoryczne zabawy są ważne?

Zadaniem rodziców jest ułatwienie i przede wszystkim umożliwienie dziecku tej nauki i zdobywania tak niezbędnej wiedzy i zdolności motorycznych. W bardzo łatwy sposób możemy je ćwiczyć i rozwijać przez zabawy sensoryczne i różnego rodzaju zabawy dla dzieci. SI jest niezbędnym etapem rozwoju, a z wiekiem możemy proponować dziecku bardziej zaawansowane zabawy. Sensoplastyka to bardzo ważne zajęcia dla dzieci, które przynoszą mnóstwo korzyści i cenną naukę.

Sensoryczne zabawy dla dzieci są bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Stymulowanie i rozwijanie zmysłów dotyku, wzroku, słuchu i węchu wspomaga rozwój emocjonalny, zdolności poznawcze i umiejętności manualne pociechy. Stymulacja zmysłów sprzyja koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i ćwiczeniu koncentracji uwagi. 

Dzięki zabawom do maluszka docierają różne bodźce, które sprzyjają rozwojowi wszystkich zmysłów i wielu umiejętności, pomagają mu lepiej rozumieć otoczenie, a także tworzą nowe połączenia nerwowe w mózgu. Odpowiednio dobrane do wieku i potrzeb dziecka zabawy sensoryczne w domu i na świeżym powietrzu to także doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu w gronie rodzinnym.

Zainteresowały Cię zajęcia sensoryczne? Pomysły, które znajdziesz poniżej, są odpowiednie dla smyków w różnym wieku. Mamy dla Was wiele propozycji na zabawy sensoryczne, które dostarczą maluchowi szeregu różnorodnych bodźców, aby każdego dnia wspomagać rozwój jego zmysłów. To zarówno zabawy sensoryczne dla niemowląt, jak również zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka. Warto je wprowadzić w życie, aby zapobiegać zaburzeniom integracji sensorycznej u pociechy.

Co istotne, sensoryczne zabawy nie wymagają zwykle drogich zabawek i gadżetów – do świetnej zabawy możesz wykorzystać przedmioty codziennego użytku, które są dostępne w niemal każdym domu.

Zabawy plastyczne dla małych dzieci

Kredki, mazaki, farby – w tym dzieci odnajdują się bardzo szybko. To nic innego jak właśnie zajęcia sensoryczne dla dzieci. Spróbujmy wyjść poza standardy i pokazać dziecku oryginalne rozwiązania, które jednocześnie będą ćwiczyły zmysł dotyku.

Malowanie i rysowanie kredkami

Kredkami i mazakami można przecież rysować nie tylko po białej kartce, ale również po starych czarno-białych gazetach przeznaczonych już do wyrzucenia – mazaki świetnie radzą sobie z kartonem i plastikowymi pojemnikami. To również jest nauka przez zabawę, a w zabawie można się wygłupiać do woli.

…i przy użyciu dłoni

Do malowania farbkami nie musimy używać jedynie pędzelków – z powodzeniem sprawdzi się patyczek higieniczny, suchy makaron, ale przede wszystkim paluszki. Chodzi o to, żeby dziecko widziało różnice – pędzel daje duże możliwości, bo jest miękki, podobnie jak patyczek kosmetyczny. Z makaronem nie pójdzie tak łatwo, jest przecież twardy. A małe paluszki są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka.

W dodatku farbki są zimne, mokre i najczęściej gęste, co stanowi świetny bodziec dla rozwoju dziecka, które w ten sposób poznaje różnice i bada świat.

Mieszanie farb w woreczkach

Farby możecie wykorzystać do zabaw sensorycznych również w inny sposób. Do przezroczystych woreczków foliowych z zamknięciem strunowym wlejcie różne kolory farb albo barwników spożywczych. Szczelnie zamknijcie woreczki, dodatkowo zaklejając brzegi taśmą klejącą. Zadaniem dziecka jest wymieszanie kolorów farb.

Zabawa pokazuje związki przyczynowo-skutkowe. Maluch szybko zauważy, że inaczej farba rozprzestrzenia się w woreczku, gdy naciska ją paluszkiem, a inaczej, gdy naciśnie folię całą dłonią. Poza tym wielobarwne wzory powstające pod wpływem nacisku będą wyglądały dla maluszka jak prawdziwe czary.

Balonowe stempelki

Jakie zabawy sensoryczne dla dzieci zapewnią im wyśmienitą rozrywkę? Do takich z pewnością należą balonowe stempelki. Zabawa polega na nalaniu do różnokolorowych balonów wody, aby stworzyć stemple. Nie musi być jej dużo – wystarczająca ilość to taka, która po prostu je obciąży. 

Przygotuj też kartki papieru i farby. Malec może zmoczyć balon w mokrej farbie i toczyć go po kartonie jak piłkę, używać go jak szerokiego pędzla do malowania albo odbijać nim pieczątki. To świetna zabawa ćwicząca małe dziecięce rączki oraz zmysł wzroku.

Piasek kinetyczny

Świetną zabawą sensoryczną, dzięki której dziecko rozwija zmysł dotyku i ćwiczy koordynację ruchową, jest wykorzystanie piasku kinetycznego. To specjalna masa plastyczna przypominająca w dotyku mokry piasek, ale w przeciwieństwie do niego nie brudzi, nie wysycha i jest dostępna w szerokiej palecie kolorów. 

Pociecha może przesypywać, budować, ugniatać i przesiewać piasek kinetyczny. Gotowe budowle i obiekty może udekorować różnymi przedmiotami, takimi jak liście, muszelki, kamyki, makaron czy koraliki. Różne tekstury i kształty przedmiotów dodatkowo wesprą rozwój smyka.

Takie zabawy sensoryczne w domu to integracja sensoryczna w najlepszej postaci, a nauka przez zabawę sprawi, że malec będzie każdego dnia odkrywał, jak bardzo fascynujący jest świat. Zajęcia sensoryczne dla dzieci zapewnią Wam godziny świetnie spędzonego czasu!

zabawy sensoryczne, które dostarczą maluchowi szeregu różnorodnych bodźców

 

Bibuła, klej, stare gazety – pozwól dziecku na kreatywność

Jak zrobić zabawkę sensoryczną? Dajmy dziecku kartkę i klej w sztyfcie – niech posmaruje kartkę czy karton klejem. Następnie wręczmy maluchowi bibułę lub gazety czy kolorowy papier i pokażmy dziecku, że może je zgniatać, robić kulki, porwać na drobne kawałki i przykleić do kartki. Takie zabawy z bibułą dla 3 latka oraz starszych pociech doskonale stymulują ich zmysł dotyku, który jest niezwykle ważny na każdym etapie życia.

Niech malec sam stworzy kompozycję, a jeśli potrzebuje naszej pomocy, warto poświęcić mu ten czas i stworzyć wspólną pracę. Sensoplastyka jest często fascynującą przygodą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Później te małe dzieła sztuki mogą stanowić świetną ozdobę ścian.

Zabawy sensoryczne – pudełko rozmaitości

Dobrym pomysłem na zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka  i starszych smyków jest także zrobienie dla dziecka pudełka rozmaitości. Znajdźmy pojemnik – metalowy, plastikowy, kartonowy – a do środka wsypmy piasek znad morza, lub… kaszę manną, która doskonale go imituje. Wrzućmy do środka najróżniejsze przedmioty, które dziecko będzie musiało wydobyć z piasku. Niech to będzie kamień, mały patyk, kawałek kory, kółko od autka, korek od butelki, złamana kredka, moneta, żołądź, kasztan, ususzona szyszka, stary klucz.

Możliwości jest mnóstwo – ważne, żeby były to przedmioty dopasowane do wieku dziecka (dla malucha nie nadadzą się małe kamyczki czy monety, ponieważ może je połknąć), a także takie, które mają różne struktury i cechy. Zimne, twarde, szorstkie, gładkie, miękkie itd – wszystko zależy od pomysłowości rodziców. Takie zabawy sensoryczne dla dzieci to również ważna stymulacja. Połączenie elementów takich jak zabawy ruchowe dla dzieci, zabawy sensoryczne, sensoplastyka i zabawy dla dzieci to gwarancja prawidłowego rozwoju dziecka.

Tablica manipulacyjna

Duża tablica z elementami, które można naciskać, przesuwać i przekładać nie tylko zapewni dziecku wiele godzin zabawy. To również świetne wsparcie rozwoju malucha zarówno pod względem motoryki małej (zręczność dłoni i palców), jak i koncentracji czy logicznego myślenia.

Taką tablicę sensoryczną możecie wykonać samodzielnie. Wystarczy do drewnianej tablicy przymocować takie elementy jak zawiasy, włącznik, suwak, zegar z ruchomymi wskazówkami czy cymbałki.

Zabawy sensoryczne z wodą – bańki mydlane i wodne konfetti

Maluchy uwielbiają zabawy związane z wodą. Przelewanie, wyławianie przedmiotów i sprawdzanie, co spada na dno – Wasze dziecko z pewnością będzie zafascynowane. Wystarczy do dużej miski wsypać pocięte słomki, styropian czy confetti, a następnie dać maluchowi sitko i zachęcić go do wyławiania poszczególnych elementów.

Zabawy sensoryczne z kostkami lodu

Zabawy sensoryczne z wodą to również eksperymenty ze stanami skupienia. Zaproponujcie maluchowi wzięcie do rączki kostki lodu. Z pewnością pod wpływem ciepła zacznie się wyślizgiwać, więc czas na zabawę w łapanie.

Zobacz też: Zabawy w wodzie dla dzieci – 11 inspirujących propozycji

zabawy sensoryczne dla dzieci doskonale stymulują ich zmysł dotyku

 

Inne zabawy sensoryczne

Warto również proponować dziecku najprostsze rozwiązania na domowe zabawy sensoryczne i zabawy ruchowe dla dzieci. Wysypanie ryżu do miseczki, żeby dziecko mogło pomieszać w nim rączkami, próba złapania mydła wrzuconego do dużej miski z wodą czy czy zabawy sensoryczne z jedzeniem, polegające na nawlekaniu suchego makaronu na słomkę do napojów to właśnie integracja sensoryczna. 

Starszym dzieciom można dać mały makaron, koraliki i inne drobne elementy z dziurkami do nawleczenia na sznurek – takie korale z pewnością ucieszą każdą mamę.

Zabawy sensoryczne z plasteliną, ciastoliną i masą solną

Koniecznie pokażcie Waszym dzieciom ciastolinę, masę solną lub plastelinę. Dodatkowo możecie zmienić ich kolory dzięki barwnikom spożywczym, dzięki czemu zabawa stanie się jeszcze bardziej interesująca. Niech dziecko we własnych rączkach pozna różnicę między nimi i wybierze, co odpowiada mu bardziej. A może Wasze dziecko najlepiej odnajdzie się w muzyce? Pomysłów na zrobienie najlepszych instrumentów wspólnie z dzieckiem znajdziecie w sieci mnóstwo.

Malutka gitarka z plastikowego pudełeczka i gumek recepturek, pudełka dźwiękowe z opakowań po zapałkach i wiele innych.

Pozwól dziecku się pobrudzić, czyli zabawy z błotem i farbami

Klęczenie na grochu? Z pewnością nie, ale mieszanie bosymi stópkami w miskach z różnymi produktami to świetna zabawa! Maluchy kochają być brudne – farbki na brzuszkach, błoto na nogach, rączki całe w piachu to szczęście i radość, a przecież wszystko w łatwy sposób można umyć!

Zapachowe zagadki

Ćwiczenie umiejętności poznawczych warto też uzupełnić o zabawy wywierające pozytywny wpływ na zmysł powonienia, takie jak zapachowe zagadki. Jak się w nią bawić? Wsyp do słoiczków albo pudełek różnorodne materiały i przedmioty, takie jak skórka pomarańczy albo cytryny, ziarna kawy, herbatę, trawę, kakao, kwiaty, bazylię, liście mięty lub inne przyprawy i produkty spożywcze. Ważne, aby były to małe przedmioty o intensywnych aromatach

Najlepiej, aby pojemniki nie były przezroczyste, dzięki temu malec będzie mógł skupić się na samym zapachu, a nie wyglądzie przedmiotu. Następnie podaj malcowi pudełka w celu powąchania zawartości. Pociecha może je potem pogrupować w dowolny sposób np. podzielić słoiczki na te, które pachną brzydko lub ładnie. 

Możesz też przygotować po dwa słoiki z taką samą zawartością. Zadaniem smyka będzie odnajdywanie par identycznych zapachów. 

Inną wersją tej zabawy jest odnajdywanie zapachów podobnych. Możesz schować do pojemników np. kilka rodzajów herbaty albo różne kwiaty, a zadaniem malca będzie pogrupowanie przedmiotów należącej do tej samej grupy. 

Ścieżka sensoryczna

Zabawą kompleksowo wspierającą rozwój poznawczy, ruchowy, dzięki której dziecko rozwija wszystkie zmysły, jest ścieżka sensoryczna. Ułóż na podłodze dróżkę składającą się z różnych materiałów i przedmiotów o zróżnicowanych kształtach i fakturach. Mogą to być m.in. talerzyki z warstwą ryżu czy kaszy, różne tkaniny, np. bawełna, len, futro, jedwab, aksamit, plusz czy wełna oraz rozmaite rodzaje papieru (bibuła, gruby karton, cienki papier itp.). 

Zabawa polega na przechodzeniu stopami po ścieżce. Dzięki spacerowaniu po różnych rodzajach materiałów dziecko rozwija koordynację ruchową oraz zmysły: nie tylko dotyku, ale też wzroku i słuchu, ponieważ różne przedmioty mogą wydawać rozmaite dźwięki.

Możecie również uczęszczać na dodatkowe zajęcia sensoryczne dla dzieci i zabawy ruchowe dla dzieci, pamiętajcie jednak, że integracja sensoryczna jest bardzo łatwa w rozwoju przez zabawy sensoryczne. Nawet najprostsze i najbardziej banalne pomysły są w tej dziedzinie bardzo wartościowe.

Terapia sensoryczna

Zdarza się, że proces integracji sensorycznej ulega zaburzeniu i trzeba się wspomóc terapią sensoryczną. W przypadku niemowląt problemy z koordynacją i integracją zmysłów można zauważyć, gdy maluch ma problem z samodzielnym jedzeniem. Zdarza się jednak, że zaburzenie SI wpływa na dalszy rozwój dziecka. Najczęściej diagnozuje się je w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Wówczas z pomocą przychodzi terapia sensoryczna. Rodzaj i forma zajęć dobierana jest indywidualnie do potrzeb danego dziecka i jego problemów z przetwarzaniem bodźców. Ile czasu potrzeba, aby zauważyć efekty terapii SI? Czasami zmianę na plus widać już po kilku, kilkunastu zajęciach, ale zdarza się, że pierwsze efekty przychodzą po kilku miesiącach. Jest to kwestia indywidualna.

Zabawki sensoryczne do wózka dziecięcego

Stymulacja sensoryczna malucha możliwa jest nie tylko dzięki wspomnianym zabawom. Podczas spacerów czy wakacyjnego wyjazdu również możecie zaproponować dziecku rozwiązania, które będą wspierały rozwój jego zmysłów.

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-cybex-priam-4-0-wozek-2w1]]]

W podróży świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju książeczki sensoryczne. To nic innego jak obrazkowa książeczka wykonana z różnego rodzaju tkanin i elementów dekoracyjnych, takich jak koraliki czy wstążki. Podczas spaceru maluch nigdy się nie znudzi, gdy będą mu towarzyszyć zawieszki sensoryczne.

Długie spacery i podróże sprzyjając stymulacji sensorycznej, dlatego nie zapomnijcie o wygodnym środku transportu dla malucha. Polecamy Waszej uwadze nasze propozycje modeli wózków wielofunkcyjnych, m.in. Peg Perego BOOK, Joolz Day 2w1, Cybex Priam 4.0, Britax SMILE 5Z, czy OYSTER 3 BabyStyle. Nie zapomnijcie również o bezpiecznej podróży samochodem, którą gwarantuje fotelik BeSafe iZi Go Modular i-Size.

Sensoplastyka, zabawy sensoryczne — kilka słów na koniec

Sensoplastyka jest wskazana dla dzieci w każdym wieku. Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno najpopularniejsze zabawy sensoryczne dla niemowląt, dla 3-latków, jak i odpowiednie zabawy sensoryczne dla 7-latka. W każdym wieku warto bowiem rozwijać zmysły pociechy, wspierać jej wszechstronny rozwój oraz zapobiegać zaburzeniom integracji sensorycznej. 

Co istotne, do tego typu zabaw potrzebnych jest zwykle niewiele przedmiotów, z których większość (jeśli nie wszystkie), znajdziesz we własnym mieszkaniu.

A jakie są Twoje pomysły na zabawy sensoryczne? Co Twoje dziecko lubi najbardziej? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w tej kwestii. Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki oraz wybierz sprzęty i akcesoria odpowiednie dla Twojej pociechy.

Przeczytaj również: Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem wspierające rozwój

Scroll to Top