+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Test ADAC 2022

Test ADAC 2022 – poznaj oceny wybranych modeli

2022-11-07

Testy ADAC 2022, wykonywane przez niemiecki ośrodek badawczy, zajmujący się sprawdzaniem jakości i bezpieczeństwa fotelików samochodowych, to jedne z najbardziej rygorystycznych testów na świecie. Test ADAC – co to jest i jakie foteliki dostępne na polskim rynku otrzymały najwyższe oceny w rankingu?

Spis treści:

Test ADAC – co to jest?

Testy ADAC i ich wyniki publikowane są cyklicznie od 2002 roku przez niemiecki ośrodek Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. To niezależna organizacja, zrzeszająca pasjonatów motoryzacji i ludzi zajmujących się bezpieczeństwem najmłodszych na drodze. Podobnie jak norma i-Size czy atesty R44-04 oraz ECE R129 ocena ADAC pomaga rodzicom wybrać najbezpieczniejszy i najbardziej solidny fotelik dla swojej pociechy.

Test ADAC 2022 bierze pod uwagę nie tylko ochronę dziecka na wypadek zderzenia, ale także ocenia parametry dynamiczne, ergonomię, łatwość użytkowania oraz wykorzystanie do produkcji materiałów niebezpiecznych. Poszczególne parametry mają różną skalę ważności – 50% oceny stanowi właśnie bezpieczeństwo, 40% -  obsługa, a pozostałe 10% - ergonomia. W klasyfikacji przyznawane są punkty w skali od 0 do 5. Oceny kształtują się następująco:

0,5–1,5 – bardzo dobry – 5

1,6–2,5 – dobry – 4

2,6–3,5 – zadowalający – 3

3,6–4,5 – dostateczny – 2

4,6–5,5 – niedostateczny – 1

Co ważne, jeśli podczas testu w foteliku zostanie wykryta krytyczna wada, wpływająca na jego bezpieczeństwo, cały test uznawany jest za negatywny.

Jak sprawdza się fotelik z testem ADAC?

Kiedy wykonuje się testy ADAC, fotelikisprawdzane przede wszystkim pod kątem zabezpieczenia przy zderzeniu. Wykonuje się próby, które pokazują, co dzieje się z fotelikiem przy zderzeniu czołowym z prędkością 64 km/h, przy zderzeniu bocznym bez penetracji przy prędkości 50 km/h oraz przy zderzeniu bocznym, z penetracją i prędkością 25 km/h.

Fotelik samochodowy z testem ADAC poddawany jest próbom z wyższymi parametrami niż podczas testów homologacyjnych. ADAC test przeprowadza się w następujący sposób: foteliki montowane są na prawdziwym podwoziu z realistycznym nadwoziem, a także z drzwiami, które podczas symulacji penetracji wgniatane są do wnętrza pojazdu. ADAC – testy fotelików – poznaj oceny najpopularniejszych modeli z naszej oferty!

Przeczytaj także: Fotelik obrotowy - ranking fotelików z pozytywnym TEST PLUSEM

test-adac

Testy ADAC 2022 – modele, którym warto zaufać

Tegoroczne testy ADAC 2022 zdecydowanie wygrywa jeden z najpopularniejszych fotelików dla niemowląt. Cybex Cloud Z2 to jeden z najczęściej wybieranych przez rodziców modelów, przeznaczony dla noworodków i niemowląt od urodzenia, do osiągnięcia wagi 13 kg. W praktyce nosidełko może towarzyszyć malutkiemu pasażerowi od pierwszych podróży nawet przez pierwszy rok życia dziecka.

Cybex Cloud Z2 otrzymał aż 5 gwiazdek w testach ADAC za bezpieczeństwo. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa lub na specjalnej bazie, która gwarantuje prawidłowe zapięcie w samochodzie. Po wyjęciu fotelika z pojazdu możliwe jest rozłożenie go do pozycji leżącej.

Dzięki dodatkowym adapterom można bez trudu wpiąć go do ramy wózka. Zastosowany system ochrony bocznej L.S.P. zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas ewentualnej kolizji, a automatyczna zmiana długości pasów sprawia, że łatwo jest zapiąć nawet śpiącego brzdąca. W połączeniu z dobrą ceną i wysoką jakością wykonania to naprawdę świetny fotelik, który ułatwi podróże z niemowlakiem.

Fotelik samochodowy z testem ADAC Cybex Cloud Z2 możesz nabyć w komplecie z bazą, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie właściwego montażu fotelika w aucie. Baza daje jednak wiele innych możliwości – jej zaletą jest np. możliwość przekręcenia siedziska fotelika w kierunku drzwi, twarzą do rodzica. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zapiąć pasy, poprawić ich zapięcie lub wyjąć śpiącego maluszka bez budzenia go, gdy zaśnie w trakcie podróży.

Baza fotelika Cybex Cloud Z2 posiada dodatkową nogę mocującą, która nie zajmuje wiele miejsca w aucie. W zestawie przewidziano dla noworodka specjalną wkładkę pod plecy, by zmniejszyć ewentualne przeciążenia podczas jazdy. Na bazie znajdują się także specjalne oznaczenia, które pozwolą upewnić się w prawidłowym zapięciu fotelika na siedzeniu. To nowoczesny i bardzo funkcjonalny komplet, który podobnie jak sam fotelik otrzymał w zestawie z bazą 5 gwiazdek w testach ADAC za bezpieczeństwo.

Jeśli spojrzymy na ADAC – testy fotelików z kolejnej kategorii wagowej, znajdziemy tam zgrabny i precyzyjnie wykonany model Besafe Stretch. Przeprowadzono na wózku test ADAC i podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego fotelika, ADAC przyznał mu maksymalne 5 gwiazdek za bezpieczeństwo. Model Besafe Stretch przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg. To fotelik RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy – ta pozycja jest najbezpieczniejsza dla małych pasażerów, zaleca się stosowanie jej tak długo,, jak to możliwe. Model przeznaczony jest dla maluchów o wzroście od 61 do 125 cm.

Besafe Strech montowany jest przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa. Pozwala na regulację kąta nachylenia oparcia w zależności od aktualnych potrzeb Twojej pociechy. Jest zgodny z europejską normą i-Size, a przy tym wyjątkowo lekki, ma zaledwie 10 kg, dzięki czemu przenoszenie go ze śpiącym maluszkiem nie sprawi trudności nawet dziadkom. Niewątpliwą zaletą tego fotelika jest specjalny system blokady i napinania pasa, który jest połączony w jednym miejscu, a całość obsługuje się przy pomocy wygodnego pokrętła. To dobra inwestycja w zdrowie dziecka na kilka lat wspólnego podróżowania samochodem.

Fotelik z atestem ADAC, nazwany na cześć słynnej kobiety noblistki — Marie Curie, to Swandoo Curie, który tak jak poprzednicy uzyskał 5 gwiazdek w kategorii bezpieczeństwo. Fotelik z kategorii 0-18 kg posiada także normę i-Size, mocowany jest wyłącznie na bazę isofix, tyłem do kierunku jazdy. Niestety nie ma możliwości obrotu siedziska bokiem na bazie, jednak fotelik został wyposażony w specjalne wskaźniki poprawnego montażu na siedzisku samochodu. Dodatkowo obecny jest system, który pomaga prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Swandoo Curie posiada wentylowaną skorupę, która zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Baza ma dodatkową nogę wspierającą, która gwarantuje prawidłowy montaż siedziska w aucie. Wygodą dla rodziców jest wskaźnik, który na wysokości zagłówka pokazuje, gdzie powinny znajdować się oczy dziecka. Sam zagłówek ma aż 12 poziomów ustawienia, dzięki czemu znalezienie optymalnej pozycji jest wyjątkowo proste. To nowoczesny fotelik w dobrej cenie, który optymalnie ochroni Twoje dziecko w każdej sytuacji na drodze.

Testy ADAC 2022 przyznały kolejnemu modelowi fotelika Britax Kidfix dobre 4 gwiazdki za bezpieczeństwo. Britax Kidfix przeszedł pomyślnie testy fotelików samochodowych ADAC i jest zgodny z europejską normą i-Size. To fotelik dla starszaków, przeznaczony dla dzieci od 15 do 36 kg. Montowany jest przodem do kierunku jazdy, przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa lub systemu isofix. Marka Britax stworzyła własne centrum testowania fotelików – pod czujnym okiem specjalistów powstał model Kidfix, ze specjalnym systemem XP-PAD i systemem ochrony bocznej SICT.

Britax Kidfix posiada zagłówek z regulowaną wysokością, by zagwarantować najwyższe bezpieczeństwo na każdym etapie rozwoju dziecka. Producenci zastosowali także górne i dolne prowadnice pasa bezpieczeństwa, by mieć pewność właściwego poprowadzenia pasów. Głębokie siedzisko przekłada się na maksymalny komfort w czasie długich podróży. Fotelik dostępny jest w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych i bardzo korzystnej cenie – to słuszna inwestycja w zdrowie i ochronę najmłodszych członków rodziny.

Testy fotelików samochodowych przeszedł również popularny model Maxi Cosi Titan Pro, przeznaczony dla dzieci od 9 do 36 kg wagi. To fotelik lekki, z łatwym montażem, który można nabyć w dwóch uniwersalnych wersjach kolorystycznych – z dominującym czarnym Authentic Black i w odcieniach szarości – Authentic Grey. Maxi Cosi Titan Pro można zamontować w samochodzie przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa lub na bazie isofix, dzięki czemu jest uniwersalnym wyborem do każdego rodzaju samochodu. Montaż wspomaga wykorzystanie specjalnego pasa Top Tether, którego odpowiednią instalację potwierdzają wskaźniki koloru umieszczone na zaczepach isofix w Maxi Cosi Titan Pro.

ADAC przyznał fotelikowi dobre 4 gwiazdki za bezpieczeństwo. Ciekawie zaprojektowany model Maxi Cosi rośnie wraz z małym pasażerem – zastosowano w nim technologię GrowSafe, która pomaga dopasować poszczególne parametry ustawienia fotelika do aktualnego wzrostu i wagi dziecka. Fotelik montuje się przodem do kierunku jazdy.

Fotelik posiada wyjmowaną wkładkę redukcyjną dla niemowląt i 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci miękkich otulinek, chroniących przed otarciami. W siedzisku zastosowano dodatkowe panele wentylacyjne, które zwiększają komfort termiczny zwłaszcza w ciepłe wakacyjne miesiące. To bezpieczny fotelik z systemem Air Protect, który możesz kupić w przystępnej cenie i przez kilka lat życia Twojej pociechy cieszyć się bezpieczną jazdą samochodem.

Podczas oceniania ostatniego w naszym zestawieniu fotelika Avionaut Maxspace, ADAC przyznało mu średnią ocenę 3 gwiazdek za bezpieczeństwo. Ta środkowa ocena sprawia, że nie jest to najbardziej bezpieczny fotelik w swojej kategorii, jednak przy prawidłowym zapięciu pasów i zamontowaniu siedziska dostatecznie zabezpieczy Twojego smyka podczas kolizji.

Avionaut Maxspace to produkt polskiego producenta, którego głównym celem było zapewnienie wysokiego komfortu małym pasażerom na dłuższych trasach. Można zamontować go przy użyciu zaczepów isofix lub pasów bezpieczeństwa, znajdujących się w samochodzie. Fotelik przeznaczony jest dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm i ma stosunkowo szerokie siedzisko, co przyda się tęższym dzieciom lub gdy jeździmy samochodem zimą.

Avionaut Maxspace Comfort posiada dodatkową poduszkę w odcinku szyjnym oraz drugą, w odcinku lędźwiowym. W siedzisku umieszczono uzupełniające wypełnienie, by wesprzeć kości udowe, dzięki czemu nóżki dziecka nie drętwieją w czasie długiej jazdy. Wyprofilowane oparcie strzeże kręgosłup dziecka przed przeciążeniami i dba o jego prawidłowe ułożenie, podobnie jak obecność podłokietników, które zapewniają komfort, ale i odpowiednie ustawienie kręgosłupa.  To wszystko sprawia, że Avionaut Maxspace Comfort System+ otrzymał certyfikat AGR, który jest przyznawany modelom najbardziej ergonomicznym dla kręgosłupa. Na koniec warto wspomnieć o łatwo zdejmowanej tapicerce, którą można prać w pralce – to wygoda dla rodzica.

Sprawdź, jakie foteliki w testach ADAC otrzymały najwyższe noty w 2022 – Gwiazdy Maxi-Cosi w tegorocznych testach ADAC

testy-adac

Testy ADAC – dla wygody i bezpieczeństwa najmłodszych

Międzynarodowe, niezależne testy bezpieczeństwa i crach-testy, którym poddawane są foteliki dla dzieci, to jedno z kilku narzędzi, by wybrać optymalny fotelik dla malucha. Na dobrym foteliku z pewnością nie warto oszczędzać – modele bez atestów i norm stanowią dodatkowe niebezpieczeństwo dla maluszków. Z tego względu konieczny jest wybór nie tylko estetycznie wykonanego, ale i jakościowego fotelika, który dziecko z pewnością polubi. Na szczęście współcześnie produkowane foteliki są i bezpieczne, i dostępne w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych do wyboru.

Idealny fotelik na pierwsze miesiące życia musi być lekki i łatwy w montażu. Ważne jest prawidłowe ułożenie ciała podczas podróży, a także prostota dopasowania poszczególnych parametrów dla aktualnego wzrostu i wagi malca. Dla wielu rodziców niezwykle przydatna jest funkcja ustawienia fotelika podczas wypinania dziecka przodem do rodzica i możliwość ułożenia nosidełka w pozycji płaskiej po wyjęciu go z auta. Choć połączenie wszystkich tych elementów może wydawać się trudne do osiągnięcia, w naszym sklepie Bobowózki znajdziesz wiele modeli, które spełniają wszystkie oczekiwania wymagających rodziców. Poznaj szeroki asortyment naszego sklepu i wybierz fotelik, dzięki któremu jazda samochodem z dzieckiem będzie zawsze komfortowa i bezpieczna.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up