+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Bezpieczeństwo dziecka – jak o nie dbać na dbać na co dzień?

Bezpieczeństwo dziecka – jak o nie dbać na co dzień?

2019-07-05

Czym jest bezpieczeństwo dziecka? Odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Jednak jedno jest pewne – każdy rodzic pragnie, aby dziecko było bezpieczne pod każdym względem, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka każdego dnia? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dbaj o bezpieczeństwo dziecka od najmłodszych lat
  2. Buduj zaufanie do rodziców
  3. Bezpieczeństwo dziecka a zaufanie do obcych ludzi
  4. Co zrobić, gdy dziecko się zgubi?
  5. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Co odpowiesz, gdy ktoś zapyta Cię, co dla Ciebie znaczy „bezpieczeństwo dziecka”? Jako rodzic chcesz chronić malucha globalnie – przed wypadkami, zgubieniem się, groźnymi ludźmi. Bezpieczny świat dziecka możesz zbudować na wiele różnych sposób. Ważne jest nie tylko to, aby maluchowi nic się nie stało, ale również, aby Twoja pociecha nie czuła strachu przed światem. Poznaj sposoby na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa każdego dnia.

Dbaj o bezpieczeństwo dziecka od najmłodszych lat

Maluszkowi, który zaczyna poznawać świat na własnych nogach, warto na rączce zapiąć bransoletkę z numerem telefonu do rodzica. Może to być bransoletka z koralikami z ułożonym numerem, którą zrobicie sami lub zamówiona u kogoś, kto tym się zajmuje. Taka bransoletka jest w stanie uratować dziecko, które się zgubiło, ponieważ w prosty sposób wskazuje kontakt do rodzica. W przypadku nieco starszego dziecka pamiętaj, by wyjaśnić mu, co nosi na rączce i w jaki sposób tego używać.

Z pewnością jak najwcześniej powinniśmy uczyć dzieci, żeby nie rozmawiały z nieznajomymi, nie oddalały się zbyt daleko od nas, nie bawiły się same w oddalonych od domu miejscach. Naszym zadaniem jako rodziców jest przede wszystkim rozmowa z dzieckiem, wielokrotne tłumaczenie i wyjaśnianie, a co za tym idzie – budowanie zaufania do nas, które zaowocuje bardzo szybko. Ważne jest również, aby nie pielęgnować w dziecku przesadnego strachu przed otaczającym je światem.

Buduj zaufanie do rodziców

Zaufanie do rodziców jest kluczowe do bezpieczeństwa dziecka. Nauczymy je, że o każdym zaczepieniu przez obcą osobę dorosłą powinno nam powiedzieć. Postępujmy w myśl powiedzenia, że najgorsza prawda jest lepsza niż kłamstwo. Dobrze, jeśli malec powie nam o wszystkim, co go niepokoi, wydaje się dziwne, niecodzienne czy nienaturalne. My jako rodzice nie możemy bagatelizować najdrobniejszych sygnałów płynących od dziecka. Pamiętajmy, że to właśnie my odpowiadamy za jego bezpieczeństwo. Maluch nie jest w stanie przewidzieć zagrożeń, jakie może nieść za sobą niepozorny kontakt z obcym.

Przeczytaj również: Fotelik RWF – zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka – bezpieczeństwo dziecka a zaufanie do obcych ludzi

Bezpieczeństwo dziecka a zaufanie do obcych ludzi

Jedną z niebezpiecznych sytuacji, kiedy kilkuletnie dziecko wychodzi z domu samodzielnie, jest zaczepienie malca przez obcą osobę. Mówi najczęściej, że mama poprosiła o zaprowadzenie dziecka do domu lub opiekę nad nim, bo źle się poczuła i sama nie może tego zrobić. Dziecko nie jest w stanie przewidzieć zagrożenia, dlatego ufnie podaje rękę, wierząc, że jest bezpieczne.

Na taką możliwość warto ustalić z maluchem hasło. Powiedzmy mu, że kiedy obca osoba pod jakimkolwiek pretekstem będzie chciała je zabrać, musi podać (ustalone między dzieckiem i rodzicami) hasło. Nad jego formą pomyślcie wspólnie – niech będzie to imię zwierzątka, ulubionej maskotki, potrawy czy napoju. Musi być to coś, co z pewnością malec będzie pamiętał.

 


Bezpieczna komunikacja – do kogo można mieć zaufanie?

Starsze dzieci, które będą umiały przekazać innemu dorosłemu jakieś informacje, możemy uczyć bezpiecznej komunikacji. Warto poinformować je, do kogo mogą pójść po pomoc w sytuacji zagrożenia lub zagubienia się. Powinny mieć świadomość, że bezpieczeństwo dziecka na co dzień zapewni im policjant, strażnik miejski, strażak, sprzedawca, znajdujące się w pobliżu przedszkole czy szkoła. Dziecko może zgłosić się również do przechodzącej obok pani z dzieckiem. Jednocześnie wyjaśnijmy, żeby maluch nie wchodził do żadnego domu, otwartej klatki w bloku czy otwartego garażu.

W czasie wyjazdów do innego miasta, kiedy nocujemy w hotelu, uczmy dziecko nazwy tego hotelu, jeśli będzie w stanie zapamiętać, to również jego adresu. Może to okazać się pomocne, kiedy maluch zbyt daleko się oddali i nie będzie umiał wrócić.

Co zrobić, gdy dziecko się zgubi?

Gadżetem, który dobrze się sprawdzi w sytuacji zagubienia się dziecka, będzie zegarek z funkcją lokalizacji. Dzięki niemu rodzice mogą wiedzieć, gdzie obecnie znajduje się dziecko i w razie potrzeby pójść po nie. Nie warto skupiać się na nowoczesnym i modnym designie, ponieważ to przyciąga złodziei, a zegarek ma przecież gwarantować bezpieczeństwo. Zegarek z funkcją lokalizacji to dobra okazja, aby pozwolić dziecku na coraz większą samodzielność, np. wychodzenie bez opieki rodziców na plac zabaw czy samodzielne chodzenie do i ze szkoły.

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje dzieci – 5 zasad

Bezpieczeństwo dziecka na co co dzień podczas zabaw, wycieczek i podróży

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Pamiętaj, że bezpieczeństwo dziecka dotyczy również kwestii czysto fizycznych. Aby maluchowi nie stała się krzywda podczas podróżowania samochodem, używaj tylko i wyłącznie fotelika dobrej klasy, który przeszedł testy zderzeniowe i został wyposażony w szereg funkcjonalności zwiększających jego bezpieczeństwo.

Na szczęście wysokiej jakości modele możesz wybierać spośród fotelików z każdej grupy wagowej. Dla najmłodszych polecamy BRITAX ROMER DUALFIX i-SIZE przeznaczony dla maluchów od 0 do 18 kg wagi, który uzyskał 4 gwiazdki w testach ADAC. Wyposażono go m.in. w system montażu isofix oraz ramę antyrotacyjną, która pomaga w utrzymaniu stabilności fotelika podczas uderzenia.

W foteliku Avionaut Sky 2.0 dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia 25 kg wagi. Model ten wyposażono w system ochrony bocznej, a wkładka dla niemowląt została opracowana we współpracy z fizjoterapeutami. Warto podkreślić, że model Avionaut SKY 2.0 zaliczył test PLUS, który jest obecnie najbardziej wymagającym testem dla fotelików samochodowych.

Ciekawe rozwiązanie proponuje marka BeSafe, producent modelu Stretch B. Fotelik przeznaczony jest dla dzieci w przedziale 40-125 cm wzrostu i ma wytrzymałość aż 36 kg. Ten model również przeszedł test PLUS, a bezpieczeństwo dziecka zwiększają m.in. pochłaniacze energii Dynamic Force Absorber. Spośród fotelików, które przeznaczone są dla dzieci od narodzin aż do czasu, kiedy osiągnie wagę 18 kg, zwróć uwagę również na model Swandoo Marie 3 i-Size.

Dla starszych dzieci polecamy modele Britax Romer KIDFIX oraz MAXI COSI KORE PRO. Oba spełniają restrykcyjną normę i-Size. Model Romer KIDFIX posiada system ochrony bocznej SICT pochłaniający energię z uderzenia oraz wbudowany system XP-PAD, który zwiększa bezpieczeństwo dziecka dzięki poprawnie zamontowanym pasom. Model KORE PRO oferuje natomiast montaż przy pomocy systemu Click Assist – dzięki oświetleniu zamka pasa ułatwia dziecku jego zapięcie nawet nocą.

O bezpieczeństwo dziecka zadbaj również podczas codziennych spacerów. Z pomocą przyjdzie funkcjonalny wózek. Jednym z modeli, na które warto zwrócić uwagę jest Anex m/type 3w1 w zestawie z fotelikiem Avionaut Pixel, który znajdziesz w sklepie Bobowózki. Żelowe koła tego wózka odporne są na uszkodzenia, a amortyzacja sprawia, że odczuwane przez dziecko wstrząsy są minimalne. Zadbano o wysoki komfort termiczny dzięki systemowi wentylacji, w zestawie jest również moskitiera, która chroni przed owadami oraz folia przeciwdeszczowa na słotne dni.

Jak Ty podchodzisz do kwestii bezpieczeństwa dzieci? Jakie sposoby wykorzystujesz, aby Twoja pociecha była bezpieczna każdego dnia? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up