+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Bezpieczeństwo dzieci na co dzień

Bezpieczeństwo dzieci na co dzień

2019-07-05

Bezpieczne dla dzieci - blogOd najmłodszych lat

Z pewnością jak najwcześniej powinniśmy uczyć dzieci, żeby nie rozmawiały z nieznajomymi, nie oddalały się zbyt daleko od nas, nie bawiły się same w oddalonych od domu miejscach. Naszym zadaniem jako rodziców jest przede wszystkim rozmowa z dzieckiem, wielokrotne tłumaczenie i wyjaśnianie, a co za tym idzie - budowanie zaufania do nas, które zaowocuje bardzo szybko.

Warto, żeby dziecko na rączce nosiło bransoletkę z numerem telefonu do rodzica. Może to być bransoletka z koralikami z ułożonym numerem, którą zrobicie sami lub zamówiona u kogoś, kto tym się zajmuje. Taka bransoletka jest w stanie uratować dziecko, które się zgubiło, ponieważ w prosty sposób wskazuje kontakt do rodzica. Pamiętajmy, żeby wyjaśnić dziecku, co nosi na rączce i w jaki sposób tego używać.

Mama źle się poczuła Bezpieczne wózki - blog

Jedną z niebezpiecznych sytuacji, kiedy kilkuletnie dziecko wychodzi z domu samodzielnie jest obca osoba, która zaczepia malca. Mówi najczęściej, że mama poprosiła o zaprowadzenie dziecka do domu lub opiekę nad nim, bo źle się poczuła i sama nie może tego zrobić. Dziecko nie jest w stanie przewidzieć zagrożenia, dlatego ufnie podaje rękę, wierząc, że jest bezpieczne. Na taką możliwość warto ustalić z maluchem hasło. Powiedzmy mu, że kiedy obca osoba pod jakimkolwiek pretekstem będzie chciała je zabrać, musi podać (ustalone między dzieckiem i rodzicami) hasło. Nad jego formą pomyślcie wspólnie - niech będzie to imię zwierzątka, ulubionej maskotki, potrawy czy napoju. Musi być to coś, co z pewnością malec będzie pamiętał.

Funkcja lokalizacji

Gadżetem, który dobrze się sprawdzi w sytuacji zagubienia się dziecka, będzie zegarek z funkcją lokalizacji. Dzięki niemu rodzice mogą wiedzieć, gdzie obecnie znajduje się dziecko i w razie potrzeby pójść po nie. Nie warto skupiać się nad nowoczesnym i modnym designem, ponieważ to przyciąga złodziei, zegarek ma przecież gwarantować bezpieczeństwo.

Bezpieczne foteliki - blogBezpieczna komunikacja

Starsze dzieci, które będą potrafiły przekazać innemu dorosłemu jakieś informacje, możemy uczyć bezpiecznej komunikacji. Warto uczyć je, do kogo mogą pójść po pomoc w sytuacji zagrożenia lub zagubienia się. Niech to będzie policjant, strażnik miejski, strażak, sprzedawca, znajdujące się w pobliżu przedszkole czy szkoła. Dziecko może zgłosić się również do przechodzącej obok pani z dzieckiem. Jednocześnie wyjaśnijmy, żeby maluch nie wchodził do żadnego domu, otwartej klatki w bloku, czy otwartego garażu.

W czasie wyjazdów do innego miasta, kiedy nocujemy w hotelu, uczmy dziecko nazwy tego hotelu, jeśli będzie w stanie zapamiętać, to również jego adresu. Może to okazać się pomocne, kiedy maluch zbyt daleko się oddali i nie będzie umiał wrócić.

Zaufanie do rodziców

Zaufanie, o którym pisaliśmy na samym początku, jest kluczowe do bezpieczeństwa dziecka. Nauczymy je, że o każdym zaczepieniu przez obcą osobę dorosłą powinno nam powiedzieć. Dobrze, jeśli malec powie nam o wszystkim, co go niepokoi, wydaje się dziwne, niecodzienne czy nienaturalne. My jako rodzice nie możemy bagatelizować najdrobniejszych sygnałów płynących od dziecka. Pamiętajmy, że to właśnie my odpowiadamy za jego bezpieczeństwo. Maluch nie jest w stanie przewidzieć zagrożeń, jakie może nieść za sobą niepozorny kontakt z obcym.

 

Jak Wy podchodzicie do kwestii bezpieczeństwa dzieci? Jakie są Wasze sposoby? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!


Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.