+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Bezpieczne wakacje dzieci

Bezpieczne wakacje dzieci – 5 zasad

2022-07-06

Wyjazd nad wodę, w góry czy za granicę? Bez względu na cel, bezpieczne wakacje dzieci marzą się wszystkim rodzicom. Aby faktycznie takie były, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Sprawią one, że wypoczynek w dowolnym miejscu nie będzie wiązał się z niepotrzebnym stresem.

Spis treści:

Bezpieczne wakacje – ochrona przed słońcem

Choć większość porad skupia się wokół bezpieczeństwa małych dzieci, to i te starsze potrzebują odpowiedniej dawki uwagi. Maluchy są bardziej narażone na przegrzanie i wymagają większej ostrożności, jeśli chodzi o picie odpowiedniej ilości wody i ekspozycję na światło. To jednak starsze dzieci biegają dużo po dworze, nawet gdy pogoda jest upalna. Trudno zatrzymać je w domu, a nawet tam potrafią uprawiać dzikie harce. Z tego powodu, gdy słupki temperatury wędrują bardzo wysoko, warto zadbać o bezpieczne lato.

Ochrona przed przegrzaniem

Bezpieczne wakacje wymagają wzięcia pod uwagę letniej pogody i możliwości wystąpienia uciążliwych upałów. Niezależnie od wieku, dzieci i dorośli powinni ochraniać się przed promieniowaniem słonecznym. Bezsprzecznie słońce bierze czynny udział w produkcji niezwykle ważnej witaminy D, jednak promieniowanie może również uszkadzać komórki skóry. Do produkcji witaminy D wystarczy kwadrans ekspozycji większej powierzchni ciała – to możesz zrobić podczas wczesnoporannego spaceru. Warstwa kremu z wysokim filtrem ochroni cienką i delikatną skórę dziecka i zapobiegnie niebezpiecznym poparzeniom. W ten sposób zapewnisz sobie i swojej pociesze bezpieczeństwo na wakacjach, bez konieczności pilnego szukania pomocy lekarskiej.

Podobnie sprawa wygląda z czapką na głowę. Warto, żeby była cienka i przewiewna, w jasnych kolorach. Najlepiej sprawdza się dobrze skrojony, wygodny kapelusik. Głowa jest zawsze szczególnie narażona na przegrzanie, dlatego o jej bezpieczeństwo trzeba dbać najbardziej. Podobnie z oczami – warto je chronić dobrymi okularami przeciwsłonecznymi. Takie kupione na bazarze za kilka złotych nie posiadają niezbędnych atestów gwarantujących bezpieczeństwo. Na zakupy lepiej udać się do optyka.

bezpieczne-wakacje

Wycieczki w upalne dni

Twoje dziecko nawet w upalne dni nie odpuszcza aktywności? Przede wszystkim zadbaj o to, aby wychodzić z domu wcześniej rano albo późnym popołudniem i wieczorem. Dla starszych dzieci, które marzą o własnym rowerze, wybierz model wygodny, przewiewny i chroniący przed słońcem, jak Kinderkreft Easytwist Freedom rowerek trójkołowy z wygodnym daszkiem. Jeśli z kolei prowadzisz miejski żłobek i chcesz zabierać dzieci na bezpieczne spacery, zdecyduj się na praktyczny wózek Childhome Sixseater 2 wózek dla 6 dzieci. Dla żłobków to doskonałe rozwiązanie i gwarancja bezpieczeństwa maluchów.

Bezpieczeństwo w lasach

W trawach i krzewach czai się dużo niebezpieczeństw, na które rodzice muszą zwrócić uwagę. Jeśli spędzasz wakacje z dziećmi w terenie, gdzie jest dużo lasów i łąk, pamiętaj o żyjących w nich kleszczach i niebezpiecznych owadach. Warto popryskać dziecko specjalnym środkiem odstraszającym kleszcze i komary. Unikaj też chodzenia po niskich krzewach, krzakach i w trawach – zapewnisz rodzinie w ten sposób bezpieczne wakacje w lesie. Warto to zrobić, bo las zwykle dobrze utrzymuje chłód i nawet w upalny dzień jest tam bardzo przyjemnie.

W lasach można również spotkać zwierzynę, choć jest to mało prawdopodobne na często uczęszczanych terenach. W przypadku napotkania dzików, saren czy jeleni, staraj się zachować spokój i o to samo poprosić dzieci. Ważne, żeby nie krzyczeć, nie biegać i nie uciekać, lepiej stać spokojnie i czekać, aż zwierzęta odejdą. Aby nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania, warto zainwestować wcześniej w książki edukacyjne. W ten sposób spędzicie bezpieczne wakacje, a spotkanie ze zwierzyną będzie miłym wspomnieniem, a nie źródłem stresu.

Leśne wycieczki – przygotuj sprzęt!

Planujesz leśne wycieczki podczas urlopu, aby schronić się w cieniu drzew w upalne dni? Bezpieczeństwo w wakacje możesz połączyć z aktywnością. Jeśli dużo podróżujesz rowerem, a dzieci są jeszcze za małe na samodzielne pokonanie długiego dystansu, sprawdzi się WEEHOO iGo 2 przyczepka rowerowa dla dwójki dzieci. Jest bezpieczna dla maluchów, a dzięki stabilnemu mocowaniu nie odczepi się w trakcie jazdy. Każde z siedzisk zostało wyposażone w pasy.

A co, jeśli raz wybierasz rower, a raz jogging? Twoje dziecko może Ci towarzyszyć w obu przypadkach. Umożliwia to model Thule Chariot Cross 1 – wózek do joggingu i przyczepka rowerowa w jednym. Szukasz węższego, wyższego modelu, który sprawdzi się zarówno w mieście, jak i w terenie? Dobrym wyborem może być Cybex Zeno wózek do biegania i przyczepa rowerowa. Właściwy dobór sprzętu na takie wycieczki zapewni Twojej rodzinie bezpieczeństwo na wakacjach.

Bezpieczeństwo nad wodą

Nad jeziorami czy morzem ważne jest, żeby dzieci miały stale osłoniętą głowę przed słońcem. Rodzice nie powinni uczęszczać z dziećmi na niestrzeżone kąpieliska, gdzie nie ma ratowników. Na czas kąpieli dzieci powinny mieć koło ratunkowe lub pompowane nakładki na ramiona, które zmniejszają ryzyko utonięcia. Pamiętaj, żeby dzieci nie wypływały tam, gdzie nie mają gruntu i nie oddalały się od rodziców. Jeśli pływasz z dziećmi rowerkiem wodnym, upewnij się, że mają one kapoki, a przynajmniej jeden z opiekunów umie pływać.

Bierz pod uwagę, że bezpieczne wakacje nad wodą to takie, podczas których rodzice sprawują opiekę nad dziećmi. Maluchy mają różne pomysły i nie są w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji swoich czynów. Zadbaj dodatkowo o to, aby po każdej kąpieli nakładać na skórę dziecka nową warstwę kremu z filtrem. Pamiętaj, aby na plażę przychodzić w godzinach, w których słońce nie grzeje za mocno, bo to może skończyć się groźnie dla malca.

Bezpieczeństwo w górach

Na wyjazd w góry trzeba z pewnością zadbać o odpowiednie obuwie. Podeszwa powinna być twarda, żeby zniwelować wyczuwanie nierówności, a kostka dobrze chroniona przed skręceniem. Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, ponieważ pogoda w górach lubi być bardzo zmienna – rodzice muszą być zatem przygotowani na słońce i opady. Warto pilnować, żeby dziecko nie oddalało się od rodziców i nie schodziło ze szlaku, to grozi ogromnym niebezpieczeństwem!

Pamiętaj, że z dużym prawdopodobieństwem maluch nie będzie w stanie samodzielnie przejść całego szlaku. Aby mieć pewność, że to będą bezpieczne wakacje w górach dla dzieci, wybieraj niższe rejony pasm górskich. Zaopatrz się też w Lascal nosidełko M1 dla dzieci 3,5–15 kg. W ten sposób będziesz mógł nieść malca, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo dzięki wolnym rękom, którymi podeprzesz się w razie upadku.

bezpieczne-wakacje

Bezpieczne wakacje za granicą

Coraz więcej osób wyjeżdża poza granice kraju. Zazwyczaj robi to własnym autem, dlatego kluczowe w tym przypadku jest posiadanie właściwego fotelika. Jeśli jest on zamontowany tyłem do kierunku jazdy, zainwestuj w produkt BeSafe – lusterko do obserwacji dziecka. To praktyczny sposób na zajrzenie, co dzieje się u malucha, bez konieczności oglądania się przez ramię czy zatrzymywania pojazdu.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć dziecko na czas wyjazdu. Kup mu na przykład opaskę, na której zapiszesz swoje dane kontaktowe. W ten sposób, w razie zagubienia w tłumie, służby będą mogły skontaktować się z Tobą w sprawie dziecka. Zadbaj też o to, aby maluch znał kilka podstawowych zwrotów. Upewnij się, czy w miejscu, do którego jedziesz, znajdziesz np. gabinet lekarski czy udogodnienia dla rodziców z dziećmi. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w pokoju, jeśli liczysz na bezpieczne wakacje za granicą.

Bez względu na to, czy chcesz spędzić bezpieczne wakacje w górach, czy nad morzem, pamiętaj, żeby zawsze mieć ze sobą butelkę wody, ponieważ na słońcu szybciej chce się pić. Nie zapominaj również o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Miej zawsze oko na dzieci i nie pozwól im oddalać się zbyt daleko. Udanego wypoczynku!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up