+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
czkawka u noworodka

Czkawka u noworodka – jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

2021-06-21

Czkawka u noworodka to dość częsta przypadłość, która zwykle wynika z niedojrzałości układu nerwowego. Maluszek doświadcza czkawki jeszcze w brzuchu mamy, a jej epizodyczne występowanie zwykle nie jest powodem do niepokoju. Sposoby na czkawkę u noworodka – co robić, gdy pojawia się czkawka u dziecka?

Spis treści

Czkawka u noworodka – skąd się bierze i czy może stanowić problem?

Czkawka to objaw chorobowy, który polega na rytmicznie powtarzających się, mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Czkawka powoduje wdech z jednoczesnym zamknięciem głośni – stąd towarzyszy jej charakterystyczny odgłos. Czkawka jest odruchem, który wywołują bodźce powstające w wyniku stymulacji zakończeń nerwów w obrębie narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz pochodzące z ucha, nosa, a także gardła.

Czy czkawka u niemowlaka to normalne zjawisko? Czkawka u noworodka może występować nawet kilkanaście razy dziennie i jest stanem fizjologicznym. Czkawka u niemowląt jest wynikiem niedojrzałości układu nerwowego, dlatego wraz z dorastaniem występuje coraz rzadziej. Z tego powodu czkawka u noworodka, który jest wcześniakiem, może pojawiać się o wiele częściej, niż u donoszonego dziecka. Czy częsta czkawka u noworodka powinna być powodem do niepokoju?

Czkawka u niemowlaka może pojawiać się jeszcze w trakcie trzeciego trymestru ciąży. Maluszek uczy się oddychania i wielokrotnie połyka wody płodowe. Odmiennie niż u osób dorosłych, czkawka u niemowląt nie jest bezpośrednio związana z problemami ze strony układu pokarmowego. Częsta czkawka u noworodka jest swego rodzaju treningiem – w mózgu bobasa powstają fale sygnałów mózgowych, dzięki którym maleństwo uczy się oddychać. Aktywowany podczas czkawki mięsień przeponowy wywołuje reakcję kory mózgowej.

Częsta czkawka u noworodka

Czkawka u niemowlaka – co robić, gdy przytrafia się zbyt często?

Co na czkawkę u noworodka, jeśli jej ataki dokuczają maluszkowi każdego dnia? Sposoby na czkawkę u noworodka są bardzo różne – najważniejsza jest próba określenia przyczyny dolegliwości. Czkawka u dziecka może być objawem nieprawidłowego działania nerwu przeponowego i układu nerwowego. Ataki czkawki zdarzają się wówczas nawet podczas przemieszczania się samochodem lub w trakcie spaceru, np. w wygodnym i bezpiecznym wózku Muuvo i foteliku Maxi Cosi.

Przyczyną czkawki bywa nagłe ochłodzenie ciała. Co na czkawkę u noworodka, gdy jest mu chłodno? Odpowiedź jest bardzo prosta – należy założyć maluszkowi dodatkową warstwę ubrania. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy wspólnie spacerujecie w parku lub zdecydowałaś się na dłuższą wyprawę za miasto z niemowlęciem. Wędrówki górskimi szlakami będą o wiele łatwiejsze, jeśli wybierzesz dobrze zamortyzowany i dostosowany do jazdy po nierównym podłożu wózek głęboko spacerowy z dużymi kołami, np. Joolz Day w zestawie z fotelikiem Cybex Cloud Z i-Size.

Czkawka u niemowląt

Czkawka u noworodka po jedzeniu – jak pomóc dziecku?

Stosunkowo częstym zjawiskiem bywa czkawka u noworodka po jedzeniu. Starasz się zapewnić maluszkowi najwyższy komfort w każdej chwili jego życia? Korzystasz z wyjątkowo funkcjonalnego zestawu dla niemowlęcia Cybex Balios S Lux z fotelikiem, posiadasz w domu bezpieczny fotelik do karmienia, a mimo to Twojemu dziecku przytrafiają się ataki czkawki?

Sposób na czkawkę u noworodka, który ssie mleko mamy jest następujący – gdy dziecko leży, trzeba zadbać, by było ułożone w odpowiedniej pozycji i właściwie chwytało brodawkę. Podobnie przy karmieniu butelką – postaraj się, by smoczek był stale wypełniony mlekiem i nie pojawiały się w nim bąbelki powietrza, które sprawiają dziecku dyskomfort i powodują, że pojawia się czkawka u niemowlaka.

Co robić, by zapobiec czkawce na spacerze, po odbytym karmieniu? Jeśli planujesz z bobasem dłuższą przechadzkę lub trening, np. z wózkiem Baby Jogger City Mini, pomóż niemowlęciu, by po jedzeniu mu się odbiło. Ułóż maluszka w pozycji pionowej i chwilę pospaceruj. Gdy czkawka wystąpi pomimo tego, możesz dać niemowlęciu odrobinę wody lub ponownie przystawić na kilka chwil do piersi.

Gdy chcesz zabrać swojego szkraba do parku w wygodnej spacerówce, np. Babyzen Yoyo 2, miej zawsze przy sobie butelkę z płynem, np. wodą lub herbatą, która ułatwi zapanowanie nad czkawką. Sposób na czkawkę u noworodka to również dłuższe odczekanie po bardzo obfitym posiłku. Każdy bobas w wózku spacerowym, nawet Baby Design Wave, który świetnie amortyzuje wstrząsy, może pod wpływem nierówności doświadczyć z pełnym brzuchem nieprzyjemnego efektu czkawki.

Czkawka u niemowlaka – co robić, by ją wyeliminować?

Problem czkawki u niemowląt dotyczy praktycznie każdego maluszka, dlatego jedynym uniwersalnym rozwiązaniem jest baczna obserwacja niemowlęcia i dopasowanie aktywności do jego potrzeb. Bardzo rzadko zdarza się, że mimo starań opiekunów maleństwo męczy się regularnymi czkawkami, podczas snu, spacerów w wózku, np. Joolz Aer, a nawet spania. To znak, że być może Twoją pociechę dotyka rzadka choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Do najczęściej wymienianych chorobowych przyczyn czkawki u niemowląt należą zaburzenia metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, a także schorzenia jamy brzusznej. Zdarza się, że uporczywa czkawka jest następstwem podrażnienia błony bębenkowej, np. przez ciało obce, urazu jamy brzusznej albo klatki piersiowej. Czkawka może występować w chorobach krtani, gardła, przy zapaleniu płuc, a w bardzo szczególnych sytuacjach świadczyć o możliwych chorobach metabolicznych, do których należy cukrzyca.

Czkawka u noworodka

Czkawka – problem, któremu można zaradzić

Czkawka to objaw chorobowy, który może skutecznie przeszkodzić w codziennym funkcjonowaniu. Mimowolne skurcze przepony mogą trwać nawet kilka minut, utrudniać sen lub karmienie. Jeśli Twojego maluszka męczy czkawka, być może jej przyczyną jest nagłe wychłodzenie organizmu, zbyt duże porcje pokarmu, zjadane w bardzo szybkim tempie albo nieodpowiednie przystawianie do piersi. Dokładna obserwacja niemowlęcia oraz ewentualny kontakt ze specjalistą to sprawdzone metody, by pomóc mu pokonać dolegliwości i zapewnić radość wspólnie spędzanego czasu z bliskimi.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.