+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Śpiace dziecko - zobacz, jak ubrać dziecko do snu.

Jak ubrać dziecko do snu? Podpowiadamy!

2022-05-30

Długi, nieprzerywany sen jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Na komfort wypoczynku wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest odpowiedni ubiór. Sprawdź, jak ubrać dziecko do snu w zależności od pory roku i jego wieku.

Spis treści:

Jak ubrać niemowlę do snu i dlaczego właściwy ubiór jest tak ważny?

To, jak ubrać niemowlę do spania, często budzi obawy i wątpliwości młodych rodziców. Od właściwego ubioru zależy bowiem komfort i zdrowy wypoczynek maluszka. Zarówno zbyt cienkie, jak i za grube ubranko powoduje dyskomfort dziecka, które budzi się, płacze i nie może powtórnie zasnąć. Malec, który jest za lekko ubrany względem temperatury otoczenia, może się przeziębić, natomiast zbyt gruby ubiór prowadzi do równie groźnego przegrzania. Małe dzieci często są przegrzewane, co skutkuje gorszą odpornością i w efekcie infekcjami.

Dlatego kładąc pociechę do łóżeczka albo wygodnego wózka, takiego jak model Coletto Fado FX, zawsze upewnij się, że jest ona właściwie ubrana oraz odpowiednio przykryta. Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, jak ubierać niemowlaka do snu, przeczytaj poniższy poradnik. Przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą Ci w wyborze właściwych ubranek podczas snu Twojej pociechy.

jak-ubrac-dziecko-do-snu

Jak ubrać dziecko do snu – podstawowe zasady

Kwestia tego, jak ubrać dziecko do snu, zależy od kilku czynników. Wybierając ubranko dla malca, przede wszystkim dopasuj je do pory roku, wieku dziecka oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. Ostatni czynnik jest najistotniejszy. W pokoju klimatyzowanym nawet podczas upału temperatura może wynosić około 20°C, podczas gdy w innych pokojach znacznie więcej. Zawsze sprawdź zatem, czy w dziecięcym pokoiku jest ciepło, czy chłodno i na tej podstawie wybierz odpowiedni ubiór dla pociechy.

Idealna temperatura dla dziecka do snu to 18-22°C. Mierz ją najlepiej na wysokości materaca łóżeczka stacjonarnego lub turystycznego (np. Kinderkraft Movi), w którym śpi malec. Przed snem zaleca się wywietrzenie pokoju. Najlepiej rób to przez krótki czas, ale intensywnie. Zwłaszcza zimą wystarczy szeroko otworzyć okno na kilka minut. W lecie możesz uchylić okno w pokoju malca na całą noc. W zimie i jesienią nie rób tego, ponieważ możesz wychłodzić pomieszczenie.

Zauważ, że temperatura w nocy powinna być niższa od tej panującej w dzień. Wynika to z faktu, że chłodniejsze powietrze poprawia jakość wypoczynku i ułatwia zasypianie. Wpływa też korzystnie na przebieg fazy REM, sprzyja wytwarzaniu melatoniny (hormonu snu) oraz pozwala ustabilizować poziom kortyzolu.

W ciągu dnia staraj się nie utrzymywać w mieszkaniu wysokiej temperatury przekraczającej 25°C, nawet gdy smyk jest przeziębiony. Optymalną temperaturą w domu jest około 20°C, choć w lecie może być ona nieco wyższa. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura i ewentualne przegrzanie są większym zagrożeniem niż wychłodzenie.

Jak ubrać niemowlę do spania w zależności od temperatury?

Temperatura otoczenia jest najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, ubierając noworodka lub niemowlę do snu. Schemat ubierania dziecka do snu, uwzględniający grubość przykrycia i temperaturę w pokoju dziecka, przedstawia się następująco:

  • temperatura poniżej 16°C – pajac (czyli śpiochy z długimi rękawami i długimi nogawkami obejmującymi też stopy), body z długim rękawem (tj. rampers z długimi rękawkami), cienkie rękawiczki, skarpetki, czapeczka oraz grubszy śpiworek,
  • temperatura 16-17°C – pajac, body z długim rękawem, skarpetki i grubsze przykrycie,
  • temperatura 18-19°C – pajac, body z długim rękawem, średnie przykrycie,
  • temperatura 20-21°C – pajac, rampers (body z krótkimi rękawkami i nogawkami) i średnie przykrycie,
  • temperatura 22-23°C – pajac i cienkie przykrycie,
  • temperatura 24-25°C – rampers i cienkie przykrycie,
  • temperatura 26°C – rampers.

Jak rozpoznać, że temperatura jest za niska lub za wysoka?

Powyższy schemat informujący o tym, jak ubrać dziecko do snu, należy traktować informacyjnie, bowiem każde dziecko jest inne i może mieć różne wymagania. Dlatego zawsze kontroluj temperaturę skóry na karku śpiącej pociechy, sprawdzając, czy nie jest jej za ciepło albo za chłodno.

To szczególnie istotne w przypadku noworodków i młodszych niemowląt. Regularną kontrolę ułatwi Ci łóżeczko dostawne Chicco Next2Me Magic, dzięki któremu maluszek będzie zawsze przy Tobie w nocy w pierwszych miesiącach życia.

Dotknij karku dziecka

W celu dokonania prawidłowego pomiaru, połóż dwa palce na karku, ewentualnie na plecach lub brzuszku niemowlęcia. Jeśli skóra w tym miejscu jest chłodna, malcowi jest zimno i należy go dodatkowo okryć. Jeżeli natomiast skóra jest wilgotna bądź ciepła, pociecha jest ubrana za grubo. Ta metoda pozwoli Ci w razie potrzeby zmodyfikować sposób ubierania zgodnie z potrzebami szkraba. Na przykład, grubsze okrycie zastąpisz flanelową pieluszką albo cienkim ażurowym kocykiem, a pajacyk wymienisz na półśpioszki.

Posłuchaj oddechu dziecka

Przyjrzyj się też kolorytowi ciałka oraz oddechowi pociechy. Jeśli oddech jest szybki, a policzki mocno zarumienione, zdejmij jedną warstwę odzieży dziecka albo obniż temperaturę pomieszczenia. Te same czynności wykonaj, gdy brzuszek dziecka jest gorący, kark przepocony, a włoski wilgotne.

Sprawdź stan i kolor skóry dziecka

O tym, że w sypialni smyka jest zbyt gorąco, a samo dziecko jest za ciepło ubrane, może świadczyć też wysypka u maluszka. Zazwyczaj wskazuje ona na przegrzanie ciała. O przechłodzeniu informują natomiast blade policzki, zimny kark, a w przypadku mocnego przemarznięcia – sine usta. Miej na uwadze, że stópki i rączki dziecka są z reguły chłodniejsze od pozostałych części ciała. Nie podwyższaj zatem temperatury w pomieszczeniu na podstawie chłodnych dłoni i stóp malca.

Pamiętaj o tym, aby w taki sposób sterować ilością ubranek i temperaturą, aby policzki szkraba były delikatnie zaróżowione, a karczek ciepły i suchy. Zasada ta dotyczy wypoczynku dziecka zarówno w łóżeczku, jak i wózku głębokim lub spacerowym, np. w lekkim i zwrotnym modelu ABC Design AVUS.

Jak ubrać noworodka do snu?

Dodatkowe ocieplenie dla noworodka

W przypadku noworodków i młodszych niemowlaków możesz także stosować przedstawiony wyżej schemat, nieco go modyfikując w pierwszych dniach życia pociechy. Kilkudniowe noworodki są bowiem przyzwyczajone do wyższych temperatur, jakie panowały w wodach płodowych (37,5°C), toteż w razie potrzeby dopasuj ubiór malca do jego aktualnych potrzeb, np. dodając warstwę odzieży. Więcej ciepła mogą potrzebować również wcześniaki.

Nawet najmniejsze maleństwa nie muszą spać w domu w czapeczce, pod warunkiem że w pokoju panuje odpowiednia temperatura. Załóż jednak czapkę wtedy, gdy masz problem z utrzymaniem właściwej temperatury w dziecięcej sypialni.

Jak ubrać roczne dziecko do spania?

Zastanawiasz się, jak ubierać roczne dziecko do snu w łóżku lub wózku, np. spacerówce miejskiej Cybex Mios 3.0 Plus? W przypadku rocznego szkraba powinieneś  stosować podstawowy schemat ubierania niemowląt do snu. Możesz rzecz jasna wprowadzać modyfikacje i np. zastąpić rampersa dwuczęściową piżamą, a pajacyka piżamą z długim rękawem, długimi nogawkami oraz skarpetkami.

Śpiworek możesz wymienić na kołdrę, choć nie zaleca się takiej wymiany w przypadku niskich temperatur oraz u dzieci, które wiercą się w nocy.

Miej również na uwadze, że roczniak może nie chce już spać w czapeczce i rękawiczkach, nawet w niższych temperaturach. Nie musisz się tym niepokoić. Nawet jeżeli śpiący smyk ma chłodne rączki i nosek, ale jednocześnie ciepły kark, to wszystko jest w porządku.

Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?

Jeśli w nocy w pokoiku dziecięcym temperatura wynosi ponad 26°C i nie da się jej obniżyć, możesz założyć malcowi body na ramiączkach. W takiej temperaturze nawet lekki rampers może bowiem powodować, że smyk będzie się pocić i źle spać. Przy jeszcze wyższych temperaturach, wynoszących 27-29°C, można bez obaw pozostawić malca w samej pieluszce, przykrywając go dodatkowo cienką pieluszką tetrową. Gdy nadal będzie za ciepło, pieluszkę z tetry możesz po prostu zsunąć.

Pomyśl również nad montażem stacjonarnej klimatyzacji lub zakupem przenośnego klimatyzatora. Dzieci, tak jak dorośli, źle śpią podczas upalnych nocy. Urządzenie pozwoli Ci schłodzić temperaturę w pokoiku maluszka. To inwestycja w komfort i zdrowie pociechy. Przenośny sprzęt przyda się też podczas wyjazdu – schłodzi pomieszczenie, co pozwoli na komfortowy wypoczynek dziecka w wygodnym łóżeczku turystycznym BabyBjorn Light,

Jak ubrać dziecko do spania w lecie?

Na to, jak ubierać niemowlaka do snu, wpływa też pora roku. W lecie i ciepłą wiosną dziecko może spać w body z krótkim rękawkiem. Jeśli konieczne jest przykrycie smyka, użyj lekkiej i przewiewnej pieluszki tetrowej.

W chłodniejsze miesiące wiosenno-letnie możesz pozwolić dziecku spać w body i przykryć go ażurowym kocykiem. Zawsze sprawdzaj też karczek maluszka, aby mieć pewność, że nie jest on gorący bądź zimny.

Jak ubrać dziecko do snu w zimie?

Wiesz już, jak ubierać niemowlaka do snu w upały i ciepłe miesiące w lecie. Co natomiast założyć malcowi zimą? Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę temperaturę pomieszczenia, w którym śpi dziecko. Kieruj się przedstawionym wcześniej schematem. Możesz też pamiętać o zasadzie, aby ubierać malca tak jak siebie – jeżeli zatem wkładasz piżamę i przykrywasz się kołdrą, możesz założyć dziecku pajacyka i włożyć je w śpiworek.

Jak ubierać niemowlę do spania – odpowiedni rozmiar i materiał ubranek

Jeśli zastanawiasz się, jak ubrać dziecko do spania, koniecznie zwróć uwagę także na rozmiar ubranka oraz materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Zbyt obcisłe ciuszki mogą prowadzić do przepocenia, co wpływa na komfort snu. Podobnie jest ze zbyt ciasnymi i za małymi skarpetkami – w efekcie ich noszenia smyk przykurcza stopy, co może prowadzić nawet do wad stóp i innych dolegliwości.

Złym wyborem są również ubranka zbyt luźne. Szerokie body, śpiochy czy pajacyki mogą się fałdować na plecach dziecka i odgniatać na jego skórze, co wpływa negatywnie na wygodę snu pociechy.

Wygodne ubranie dziecięce musi zapewniać mu pełną swobodę ruchów, dlatego powinno być nieco luźniejsze. Ważne, aby było też wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak bawełna i len. Dobrze, aby odzież posiadała odpowiednie certyfikaty, np. GOTS i OEKO TEX, będące potwierdzeniem, że ubranka powstały z wysokiej jakości materiałów i nie zawierają szkodliwych substancji. Atesty te gwarantują bezpieczeństwo tkanin dla delikatnej, wrażliwej skóry dziecięcej. Unikaj natomiast kupowania odzieży z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów.

Ważną kwestią dotyczącą tego, jak ubrać dziecko do snu, jest też wygoda zakładania ciuszków. Pamiętaj, że będziesz przebierać maluszka nawet kilka razy dziennie. Ubrania rozpinane wzdłuż ciała i kopertowe body ułatwią Ci wkładanie i ściąganie odzieży, co wpłynie również na komfort Twojej pociechy. Unikaj natomiast niewygodnych ubranek wkładanych przez głowę. Wybieraj produkty wysokiej jakości, aby nie pruły się ani nie gubiły zatrzasków bądź guzików, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla malca.

jak-ubrac-dziecko-do-snu

Właściwy ubiór dla zdrowego snu

Wiesz już, jak ubrać dziecko do spania. Długi i ciągły sen jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Niezależnie od tego, czy malec śpi w łóżeczku, wózku czy leżaczku Chicco Baby Hug 4w1 Air, zadbaj o właściwy ubiór swojej pociechy podczas wypoczynku. Kieruj się przedstawionymi wyżej zasadami, a zapewnisz optymalny komfort maluszkowi w trakcie snu.

Wybierając produkty dla dziecka, zdecyduj się na najlepsze jakościowo produkty z szerokiej oferty naszego sklepu Bobo Wózki. Zapraszamy na zakupy!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up