+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Początek szkoły

Początek szkoły. Pierwsze wspólne kroki w roku szkolnym

2022-09-07

Początek szkoły to dla każdego pierwszoklasisty i jego rodziców ogromne przeżycie. Przed Tobą i Twoim dzieckiem wiele emocjonujących chwil, nowy rytm dnia, przyjemności, ale i obowiązki. Warto wiedzieć, z czym wiążą się pierwsze dni w szkole i jak się do nich przygotować razem z dzieckiem. Podpowiemy również, co powinna zawierać wyprawka do szkoły.

Spis treści:

Początek szkoły – z czym się wiąże?

Chociaż ostatni rok przedszkola stanowi formę przygotowania do rozpoczęcia edukacji w szkole, to jednak pierwsze dni w szkole uczniów klasy pierwszej wiążą się z wieloma emocjami zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego część wakacji warto poświęcić na przygotowania na tę zmianę, z kolei wrzesień – na adaptację.

Gdy dziecko idzie do szkoły, zabawa nie stanowi już najważniejszego elementu w planie dnia. Nie można jednak straszyć pociechy, że szkoła to jedynie obowiązki i nauka. Przedstaw swojemu dziecku pozytywne aspekty szkoły. Niech myśli o tym, że pozna wiele nowych osób, dowie się ciekawych rzeczy, nauczy się nowych umiejętności. Ważne jest, aby maluch wiedział również, że rodzic stanowi dla niego wsparcie – nie tylko przy odrabianiu lekcji.

Rozmawiaj z pociechą o tym, jak postrzega szkołę, czego się spodziewa i jakie ma obawy. Dla przyszłego pierwszoklasisty wiele aspektów szkolnych może stanowić zagadkę. Pamiętaj zatem, aby odpowiadać mu cierpliwie na wszystkie pytania i rozwiewać wątpliwości.

poczatek-szkoly

Szkoła to również nowy tryb dnia. Warto ustalić razem z dzieckiem, jak będzie wyglądać jego dzień, gdy rozpocznie kolejny etap w swoim życiu. Dobrym rozwiązaniem będzie wspólne sporządzenie harmonogramu tak, aby był on czytelny dla malucha, który dopiero jest na etapie poznawania liter. Wykorzystaj kolorowe naklejki, umowne oznaczenia, aby dziecko zawsze potrafiło odczytać, na jakie obowiązki lub przyjemności przyszedł czas.

Twoją pociechę z pewnością zainteresuje, jak wyglądała szkoła za Twoich czasów. Opowiedz mu o swoich przygodach, przyjaciołach i pozytywnych wspomnieniach. Pokaż, jeśli masz je wśród pamiątek, zdjęcia klasowe lub z wycieczek szkolnych.

Najważniejsze jest zbudowanie u dziecka pozytywnego nastawienia. Koniec okresu przedszkolnego to ważny moment, który dla niektórych maluchów może być trudny do zaakceptowania. Jeśli zauważysz, że mimo rozmów i starań dziecko nadal ma duże obawy przed pójściem do szkoły, możesz rozważyć również spotkanie z psychologiem, który podpowie Ci, jak pracować z pociechą.

Podczas pierwszego dnia w szkole dyskretnie obserwuj reakcje swojego dziecka. Być może z entuzjazmem rozpocznie ono poznawanie nowych kolegów i szkolnego otoczenia. Daj mu też przestrzeń, aby mogło samo zdecydować, jak mocno chce wejść w nowe środowisko.

Pierwsze dni w szkole – jak przygotować się do nich z dzieckiem?

Jak przygotować dziecko do szkoły? Twój siedmiolatek to już coraz starsze dziecko, które wciąż musi uczyć się samodzielności. Początek szkoły jest świetną okazją do nauki wielu nowych aspektów życia. Dobrze, jeśli pokażesz dziecku drogę do szkoły i któregoś dnia poprosisz, żeby to ono prowadziło. Przy przejściach przez ulicę zatrzymujcie się i pytaj dziecka, czy można teraz przejść na drugą stronę ulicy.

Warto również przyglądać się dziecku i sprawdzić, czy dobrze sobie radzi z zakładaniem butów, ubieraniem się, dopasowywaniem ubrania do panującej pogody. Poproś malucha, żeby przygotował plecak na drugi dzień jeszcze przed pójściem spać. Niech pomyśli, co chce zjeść w szkole na drugie śniadanie i jaki owoc zabrać na przekąskę.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne jest, żeby miało swoją przestrzeń, w której będzie mogło się wyciszyć i skupić. To istotne przy odrabianiu lekcji, ale i codziennych pracach w czasie wolnym. Dziecko, tak samo jak dorośli, potrzebuje czasem posiedzieć w ciszy i porobić... nic. Zadbaj o to, żeby w takim kąciku było dobre światło, stabilne, duże biurko i wygodne, najlepiej regulowane krzesło. To cenne skarby na czas, kiedy trzeba będzie odrabiać prace domowe. Wyszukaj odpowiednie produkty i daj dziecku wybór koloru czy konkretnego modelu.

Mimo iż Twoja pociecha dorasta, nie zapominaj o bezpiecznym przewożeniu jej do szkoły. Postaw na fotelik, który rośnie razem z dzieckiem z grupy 15-36 kg. Modele takie jak Avionaut MAXSPACE czy Kiddy Cruiserfix 3 możesz zamontować za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.

poczatek-szkoly

Dziecko idzie do pierwszej klasy? Nie zapomnij o wyprawce!

Gdy dziecko idzie do pierwszej klasy, odpowiednia wyprawka do szkoły stanowi istotny aspekt całego doświadczenia. Jej zorganizowanie to wyjątkowe przeżycie dla malucha – pozwoli dziecku na właściwe przygotowanie i będzie wspierało gotowość do pójścia do szkoły.

Co powinno się znaleźć w szkolnej wyprawce? Z pewnością na pierwszym miejscu będzie to plecak, piórnik i worek na strój do ćwiczeń. Pozwólcie dziecku samodzielnie wybrać każdy z tych elementów. Dzięki temu pierwszoklasista będzie wiedział, że jego zdanie jest ważne i rodzice się z nim liczą. Noszenie tych wszystkich rzeczy będzie również przyjemniejsze, kiedy dziecku te przedmioty zwyczajnie będą się podobać. Pamiętaj jedynie, aby plecak dostosowany był wielkością i wagą do drobnej sylwetki dziecka, a także miał usztywniane plecy i elementy odblaskowe.

W wyprawce pierwszoklasisty nie może również zabraknąć artykułów piśmienniczych i plastycznych, takich jak: długopis, ołówki, gumka do ścierania, temperówka, kredki, farby akwarelowe i plakatowe, pędzle. Pozwól dziecku wybrać to, co mu się podoba, przecież to właśnie ono będzie używać tych przedmiotów. Początek szkoły będzie przyjemniejszy, gdy na przyborach będzie towarzyszyć maluchowi bohater z ulubionej kreskówki.

Prawdopodobnie Twoje dziecko nie będzie miało wpływu jedynie na strój do wychowania fizycznego. Większość szkół wymaga bowiem, aby składał się on z białej koszulki i granatowych lub czarnych spodenek. Ponadto buty na lekcje wychowania fizycznego powinny mieć białe podeszwy.

Jakie jest nastawienie Twoje i Twoich dzieci do nowego etapu życia? Podziel się z nami swoimi sposobami na początek szkoły i na to, aby pierwsze dni w szkole uczniów klasy pierwszej były wesołe i przebiegały w dobrej atmosferze. A jeśli masz w domu również mniejszą pociechę, sprawdź akcesoria przeznaczone dla najmłodszych, takie jak łóżeczko STOKKE SLEEPI MINI, fotelik Cybex Sirona Z2 i-Size, wózek Kinderkraft Prime 3w1 oraz Cybex Eezy S + 2 czy krzesełko Peg Perego Tatamia Follow Me.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up