+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zajęcia dodatkowe dla dzieci

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy poza nim? 7 propozycji na zajęcia dodatkowe dla dzieci

2022-12-14

Angielski, piłka nożna czy basen – zajęcia dodatkowe dla dzieci to szansa na rozwijanie umiejętności i świetną zabawę w gronie rówieśników. Dodatkowe zajęcia dla dzieci – jakie aktywności wybrać? Oto nasze propozycje.

Spis treści:

Czy zajęcia dodatkowe dla dzieci są potrzebne?

W pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice skupiają się na harmonijnym rozwoju swojego maleństwa. Część bobasów dorasta pod wyłącznie opieką rodziców w domu, inne spędzają czas w żłobku lub klubie dziecięcym. Potem przychodzi czas na przedszkole, a wraz z nim poznawanie nowych kolegów, naukę współpracy i nowych społecznych umiejętności.

Dobrze wybrane przedszkole daje dziecku szansę na odkrywanie swoich zainteresowań i umiejętności. W wielu placówkach Twoja pociecha może uczestniczyć w wielu aktywnościach, które rozwijają motorykę małą i dużą, dbają o rozwój fizyczny czy pogłębiają wiedzę na temat otaczającego świata. Choć nie zawsze zajęcia dodatkowe dla dzieci są konieczne, warto zastanowić się nad kilkoma z nich i wprowadzić je do codziennego harmonogramu malucha. Na każde z nich dotrzesz pieszo lub samochodem – koniecznie z bezpiecznym fotelikiem samochodowym, np. Cybex Solution B2-Fix+.

zajecia-dodatkowe-dla-dzieci

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy poza nim?

Przedszkolny grafik pełny jest ciekawych zajęć – prace plastyczne, spacer na świeżym powietrzu lub zabawa w przedszkolnym ogródku to tylko niektóre z form animacji. Maluchy z opiekunami często chodzą na wycieczki, rysują, wycinają lub budują z klocków. Zwłaszcza dla pierwszoroczniaka ilość atrakcji może być wręcz przytłaczająca. Gdy jednak widzisz, że Twój brzdąc ciekawi się wyjątkowo daną dziedziną wiedzy i może godzinami pływać lub śpiewać, zacznij wspierać jego zamiłowania.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu mają tę przewagę, że nie musisz zaprowadzać dziecka w inne miejsce. Wszystko dzieje się w sali, którą przedszkolak znam, w towarzystwie przedszkolnych cioć i rówieśników. Z drugiej strony zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w domu kultury lub pracowni ceramicznej to okazja, by poznać nowych kolegów i skutecznie zwalczyć przedszkolną rutynę. Nauka angielskiego dla przedszkolaka czy dodatkowe zajęcia dla dzieci z pływania będą czymś nowym, co być może otworzy Twoje dziecko na nowe hobby i da szczerą radość odkrywania świata.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu

Jeśli zastanawiasz się jakie zajęcia dodatkowe dla 3-latka wybrać, zacznij od zapoznania się z ofertą dodatkowych aktywności w Twoim przedszkolu. Zwykle już w pierwszym miesiącu, gdy adaptacja przebiegnie pomyślnie, rodzice otrzymują długą listę opcjonalnych zajęć plastycznych lub sportowych. Do najczęściej spotykanych należy nauka języków obcych, gimnastyka, basen lub ceramika. Bardzo popularna jest dogoterapia, w czasie której maluszki się współpracować ze zwierzętami i oswajają ewentualne lęki.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci prowadzi zwykle zewnętrzny pedagog, który przychodzi do placówki raz lub dwa razy w tygodniu. W wielu przedszkolach rodzice mogą też zgłaszać swoje propozycje aktywności, np. zajęć z jogi czy cykliczne spacery z przyrodnikiem, który uczy maluchy jak uważnie patrzeć na otaczającą ich naturę. Jeżeli Twoje dziecko lubi próbować nowych rzeczy, pozwól mu wybrać się na pojedyncze zajęcia na próbę i po nich razem zdecydujcie, czy będzie chciał brać udział w następnych. Pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci – oto nasz lista najciekawszych aktywności dla przedszkolaka!

Nauka angielskiego dla przedszkolaka

Już w pierwszych latach życia Twoje dziecko może nauczyć się nawet dwóch lub trzech języków obcych. Choć zwykle dwujęzyczne dzieci zaczynają mówić nieco później, niż ich rówieśnicy, dzięki posługiwaniu się dwoma językami zyskują niezwykłą umiejętność. Dwujęzyczność pozwala im swobodnie komunikować się w innym kraju lub pracować w przyszłości w dowolnym zakątku świata. Naukę drugiego języka można też realizować przez zabawę z rodzicami, spotkania ze znajomymi z innego kraju lub zabawę z dziećmi z różnych stron świata w klubie malucha. Na wszystkie te aktywności możesz dotrzeć komfortowo samochodem, a Twój maluch odpocznie podczas drzemki w komfortowym foteliku samochodowym dla niemowląt, np. Jane Concord Groowy Nest.

Angielski dla przedszkolaka to dziś niemal stały punkt każdego przedszkolnego programu dnia. Maluszki uczą się języka poprzez zabawę, śpiewanie piosenek i prace plastyczne. Pojedyncze zajęcia nie trwają zazwyczaj dłużej niż 20-30 minut, by maluch miał nie był zbyt zmęczony i mógł efektywnie się uczyć. Przedszkolaki na zajęciach mają także okazję poznać angielskie zwyczaje i dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych świąt. To z pewnością zainteresuje Twojego brzdąca!

Dodatkowe zajęcia dla dzieci na basenie

Pływanie to dla wielu z nas jedna z najważniejszych umiejętności, która ratuje życie i pozwala świetnie bawić się podczas wakacyjnych wojaży. Niektóre dzieci nie zapominają tej sztuki po 9. miesiącach w brzuchu mamy i podczas zajęć basenowych dla bobasów samodzielnie utrzymują się na wodzie. Większość z nich wspaniale czuje się w basenie i może godzinami nurkować, skakać i ścigać w wodzie z kolegami. Po intensywnych zajęciach basenowych możecie wrócić do domu przyczepką rowerową, np. Hamax Avenida One.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci na basenie to nie tylko typowa nauka pływania. To także oswajanie dziecka z wodą oraz nauka zasad, jak bezpiecznie spędzać czas na basenie. Instruktor pokazuje najmłodszym, jak szkolić dotychczas poznane umiejętności i koryguje na bieżąco ewentualne błędy. Doskonałą opcją jest możliwość takiego zorganizowania zajęć basenowych, by nauczyciel zabierał maluchy z przedszkola, a rodzice odbierają swoje maluchy po zajęciach z basenu. To oszczędność czasu rodzica i szansa, by dziecko poczuło się jeszcze bardziej samodzielne.

Szachy

Jedną z popularniejszych aktywności dla starszaków w przedszkolu w ostatnich latach są … szachy! To wcale nie jest rozrywka tylko dla dorosłych! Szachy uczą kreatywnego i logicznego myślenia. Dzięki kolejnym partiom dziecko doskonali planowanie i szkoli się w zdrowej rywalizacji. Jednocześnie szachy rozwijają zdolności matematyczne i pokazują, jak można zdolności analityczne wykorzystać w praktyce. Podczas grania w szachy przyda się wygodne miejsce do prowadzenia rozgrywek, np. wielofunkcyjny stolik do zabawy Stokke Mutable.

Granie w szachy w ramach zajęć przedszkolnych polega nie tylko na rozgrywaniu kolejnych partii. Maluchy uczą się ruchów poszczególnych figur, z czasem poznają najbardziej popularne ustawienia na szachownicy i posunięcia, które pozwalają pokonać przeciwnika. Podczas cyklicznych spotkań instruktor pokazuje dzieciom ćwiczenia szachowe, które maluchy rozwiązują w specjalnych książkach lub na kartach pracy. Dzięki temu już pod koniec przygody z przedszkolem Twoja pociecha będzie w stanie rozegrać profesjonalny szachowy pojedynek, i dobrze się bawić!

Zajęcia gimnastyczne

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu powinny korzystnie wpływać na rozwój fizyczny dziecka. Świetnie, jeśli przedszkolaki każdego dnia wychodzą choć na krótki spacer lub uczestniczą w zabawie na świeżym powietrzu. Sportowe aktywności dobrze wpływają na ich mięśnie, stawy i ogólny rozwój, ale także sprzyjają budowaniu odporności. Dodatkowe zajęcia gimnastyczne utrwalają w dziecku nowe umiejętności i poprawiają dużą motorykę. Po takiej dawce sportu warto sięgnąć po pożywny posiłek – łatwiej podasz go maluchowi w ergonomicznym krzesełku do karmienia, np. Kinderkraft Tastee.

Nie zawsze dodatkowe zajęcia dla dzieci muszą być tematyczne. Do wyboru macie karate lub inne sztuki walki, gimnastykę artystyczną, zajęcia taneczne i wiele innych. Czasami może to być ciekawie prowadzona klasyczna gimnastyka z elementami zadań z różnych dziedzin sportowych. Do ich przeprowadzenia wystarczy sportowy materac, kilka piłek, szarfy i woreczki z ziarnami – przy odrobinie chęci zabawa będzie wyśmienita! Gdy Twój malec zainteresuje się sportem, zainwestujcie w praktyczny rowerek biegowy – każdemu małemu kolarzowi spodoba się model Kinderkraft Rapid.

 

Robotyka

Gdy angielski dla przedszkolaka to nie jedyna aktywność, która podoba się Twojemu dziecku, spróbuj zajęć z robotyki. Brzmi poważnie? A wcale nie jest! Tak naprawdę to cykl spotkań z odpowiednio przygotowanym instruktorem, które przy pomocy komputera lub zupełnie bez niego trenuje z dziećmi logiczne myślenie. Większość zajęć odbywa się w oparciu o klocki Lego lub inne zestawy konstrukcyjne dla najmłodszych. Twój maluch być może nawet nie jest świadomy, że już od dawna jest małym odkrywcą świata robotyki!

Kreatywne zajęcia dla dzieci mogą wykorzystywać gotowe scenariusze lekcji, podczas których mały człowiek samodzielnie konstruuje zdalny samochód lub ruszającego rękami ludzika. Zajęcia dodatkowe dla 3-latka to nauka samodzielnego wpinania odpowiednich klocków lub budowanie konstrukcji z pomocą rodzica. Dobrze poprowadzone i urozmaicone zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków sprawią, że Twój brzdąc będzie z niecierpliwością czekać na kolejne!

Dogoterapia

Idealne zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków? Na liście ulubionych przedszkolnych aktywności króluje z pewnością dogoterapia. Maluszki uwielbiają kontakt ze zwierzętami, zwłaszcza gdy mają do czynienia z psem lub kotem, który chętnie bawi się z najmłodszymi. Kreatywne zajęcia dla dzieci, podczas których uczą się, jak opiekować się domowymi pupilami, jak do nich podchodzić i bezpiecznie dotykać, pozwalają oswoić się z zwierzętami bardziej nieśmiałym przedszkolakom. Swoją wiedzę na temat psów przedszkolak będzie mógł przetestować podczas spaceru w parku, gdy pojedziecie na rodzinną wycieczkę z przyczepką rowerową, np. Cybex Zeno.

Nie obawiaj się lekcji z psem czy kotem, gdy Twój smyk na co dzień unika z nimi kontaktu. Być może właśnie podczas zorganizowanych warsztatów, gdy zobaczy, że jego rówieśnicy bez obaw głaszczą psa lub rzucają zabawkę kotu, sam zrobi pierwszy krok ku lepszemu poznaniu czworonogów. Dogoterapia polecana jest dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej czy maluchom ze spektrum autyzmu. To naturalny element terapii wielu zaburzeń rozwojowych, dlatego dobrze jest rozważyć ją podczas wyboru zajęć w przedszkolu.

Dziecko w naturę

Mniej typowy pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci? To, jakie zajęcia dodatkowe dla 3-latka będą atrakcyjne zależy od indywidualnych pasji i zainteresowań malucha. Większość przedszkolaków może godzinami spacerować i bawić się na placu zabaw, wielokrotnie zatrzymywać i zachwycać drobnymi cudami przyrody, takimi jak krople rosy czy małe żuki schowane w trawie. Pokażmy im w formie regularnych lekcji jak piękny jest świat, który mijamy każdego dnia w drodze do przedszkola!

Wycieczki tematyczne do okolicznego parku z przyrodnikiem lub pasjonatem natury to pomysł dla każdego malucha. Podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, obserwowanie ptaków w parku, które budują gniazda czy szukanie śladów zwierzęcych łap na mokrym podłożu wciągnie każdego małego detektywa. Dzięki takim zajęciom maluchy staną się bardziej uważne i skupione, a podczas rodzinnych wycieczek za miasto będą mogły pochwalić się rodzicom wcześniej zdobytą wiedzą i ciekawostkami!

zajecia-dodatkowe-w-przedszkolu

Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – zabawa i nauka

Dodatkowe zajęcia dla Twojego przedszkolaka są szansą, by rozwinąć ukryte zdolności i talenty dziecka. Pozwalają maluchowi świetnie się bawić, a jednocześnie mogą pomóc mu w budowaniu dobrych nawyków na przyszłość. Ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia sportowe na basenie czy wycieczka rowerowa z grupą kolegów wpływają pozytywnie na mięśnie i rozwój fizyczny smyka. Robotyka lub szachy sprawiają, że dziecko łatwiej radzi sobie z późniejszą nauka w szkole i chętniej sięga po zadania z różnych dziedzin nauki. To wszystko inwestycja w jego dorosłe życie, o której warto pamiętać. Twoje dziecko uczestniczy w ciekawych zajęciach w przedszkolu, które pobudzają jego wyobraźnię i inspirują do działania? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i zainspiruj innych rodziców do działania!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up