+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak-zapisac-dziecko-do-przedszkola

Jak zapisać dziecko do przedszkola? Formalności, które musisz spełnić

2023-01-19

Zajęcia w przedszkolu mogą wpłynąć bardzo pozytywnie na rozwój Twojej pociechy. Kiedy i jak zapisać dziecko do przedszkola? Dlaczego warto to zrobić? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?

Uczęszczanie do przedszkola może przynieść mnóstwo korzyści Twojemu smykowi. Dzięki zajęciom w grupie Twoja pociecha trenuje umiejętności społeczne i empatię, uczy się współdziałać w gronie rówieśników oraz czerpać radość z relacji z innymi dziećmi i dorosłymi. Dzieci w przedszkolu przygotowują się do nauki w szkole oraz rozwijają się umysłowo i fizycznie.

Pobyt w przedszkolu stwarza mnóstwo możliwości do zdobywania wiedzy, poznawania świata, rozwoju kreatywności, mowy i układu ruchowego. Daje też wiele okazji do zabaw – zarówno w grupie, jak i samodzielnej, na świeżym powietrzu i w sali. Pozwalają one maluchowi rozładować nadmiar energii.

Przeczytaj także: Zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy poza nim? 7 propozycji na zajęcia dodatkowe dla dzieci

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

Rodzice lub opiekunowie małych smyków często zastanawiają się, kiedy dziecko do przedszkola zapisać. Niektóre przedszkola przyjmują już 2,5-letnie maluszki, które jeżdżą jeszcze w foteliku samochodowym Besafe iZi Flex Fix i-Size lub innym polecanym modelu. Czy jest to jednak odpowiedni moment, aby dziecko dołączyło do grona przedszkolaków?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zapisać dziecko do przedszkola, to odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Czas, kiedy warto posłać smyka do placówki, zależy od różnych czynników. Jeśli nie masz możliwości, aby zostać z dzieckiem w domu bądź powierzyć je bliskiej osobie, np. babci czy zaufanej niani, jedynym rozwiązaniem jest właśnie wysłanie do przedszkola nawet 2,5-letniego malca.

Nie musisz się jednak martwić zawczasu. Wiele trzylatków jest już gotowych na to, aby zostać przedszkolakami. Pamiętaj też, że wiek nie jest jedynym kryterium, jakie powinno się brać pod uwagę, posyłając pociechę do placówki. Zanim zatem zapiszesz dziecko do przedszkola, zastanów się nad jego dojrzałością przedszkolną. Składa się na nią kilka czynników, w tym przede wszystkim:

  • ciekawość świata oraz otwartość na działania muzyczne i plastyczne,
  • przestrzeganie zasad higieny osobistej,
  • samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych, jedzenie, ubieranie się i rozbieranie (z niewielką pomocą osoby dorosłej) oraz sprzątanie po zabawie,
  • świadomość konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa,
  • właściwe zachowanie wobec rówieśników oraz dorosłych, w tym umiejętność czekania na swoją kolej, zabawy w grupie i znajomość zasad panujących w grupie (dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu zabierać zabawek kolegom i koleżankom, nie może bić rówieśników itp.),
  • umiejętność sygnalizowania swoich potrzeb, rozumienia i słuchania dorosłych oraz wyrażania uczuć.

A kiedy odpuścić dziecku przedszkole? Jeśli Twój smyk jest niesamodzielny i nie spełnia wszystkich przedstawionych wyżej wymagań dotyczących dojrzałości przedszkolnej, lepiej poczekaj z zapisaniem go do placówki. W czasie, kiedy malec pozostanie pod opieką w domu, warto zadbać o jego odpowiednią stymulację rozwoju psychicznego i fizycznego, a także o regularny kontakt ze stałą grupą rówieśniczą. Czas ten warto zatem wykorzystać na wprowadzenie zmian, dzięki którym smyk w przyszłości lepiej odnajdzie się w przedszkolnej grupie.

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od 3. do maksymalnie 7. roku życia. Co istotne, podczas przyjęcia liczy się rocznik, a nie dokładny wiek malca. To oznacza, że nie musisz czekać, aż pociecha skończy 3 lata, ponieważ może zostać przedszkolakiem od września w roku kalendarzowym, w którym ukończy ten wiek.

Niektóre przedszkola przyjmują jeszcze młodsze pociechy, pod warunkiem że wykazują się one odpowiednią dojrzałością przedszkolną i samodzielnością. O wcześniejsze przyjęcie dziecka mogą ubiegać się rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a także takie, których starsza pociecha uczęszcza już do danego przedszkola. Niektóre przedszkola niepubliczne tworzą nawet grupy dla malców, które ukończyły 2,5 roku i jeżdżą w foteliku przystosowanym dla maluszków, takim jak Britax Kidfix III S. Dla młodszych dzieci należy szukać miejsca w żłobkach.

jak-zapisac-dziecko-do-przedszkola

Dzieci w przedszkolu publicznym czy prywatnym – co wybrać?

Jeśli już podjęłaś decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola, zapewne zastanawiasz się, jaką placówkę wybrać. Możesz posłać pociechę do przedszkola publicznego, tzw. państwowego, które jest finansowane przez gminą albo samorząd. W takiej placówce 5 godzin dziennie musi być przeznaczone na realizację podstawy programowej. To godziny darmowe. Płatne są natomiast godziny ponadwymiarowe, w których pociecha przebywa w przedszkolu, a także posiłki i ewentualne zajęcia dodatkowe.

Niepubliczne przedszkola mogą być prowadzone przez fundacje, firmy, stowarzyszenia bądź osoby fizyczne. Nie mają ustalonej konkretnej liczby godzin wyznaczonych na realizację edukacji przedszkolnej. Oferują zazwyczaj wiele zajęć dodatkowych z różnych dziedzin. Nierzadko są one ukierunkowane – dostępne są placówki np. o profilu artystycznym, językowym, sportowym, prowadzone w duchu edukacji daltońskiej albo idei Montessori. Ponadto dzieci w przedszkolu prywatnym często mogą przebywać dłużej – placówki są zwykle otwarte dłużej niż publiczne, a niektóre z nich są też czynne w okresie wakacji.

Zarówno niepubliczne, jak i państwowe przedszkola podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej, które czuwa nad prawidłową realizacją programu nauczania oraz kwalifikacjami nauczycieli. Są też kontrolowane przez Sanepid, który sprawdza wyposażenie placówki i jego warunki higieniczne.

Na pytanie, jakie przedszkole wybrać, powinni odpowiedzieć sami rodzice, biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników. Należą do nich m.in. oczekiwania względem placówki, koszty pobytu czy potrzeby rodziny. Wybierając konkretne przedszkole, dobrze jest zasięgnąć rady rodziców dzieci, które już tam uczęszczają, popytać wśród znajomych lub poszukać opinii w internecie. Dobrze również przejść się do wybranych przedszkoli i porozmawiać z dyrektorem oraz przyszłym wychowawcą malca, przyjrzeć się funkcjonowaniu placówki, obejrzeć budynek w środku i poczuć panującą w nim atmosferę.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Sposób na to, jak zapisać dziecko do przedszkola, różni się od tego, czy wybierzesz placówkę prywatną, czy publiczną. W przypadku pierwszego rozwiązania zapisanie pociechy jest bardzo proste – możesz to zrobić właściwie w każdym momencie, również w środku roku szkolnego.

Inaczej jednak przedstawia się sprawa w przypadku przedszkoli państwowych. Aby zapisać pociechę do placówki, należy złożyć wniosek w odpowiednim czasie. To bardzo ważne – jeśli przeoczysz termin, szanse pociechy na dostanie się do danego oddziału zostaną właściwie przekreślone.

Kiedy i jak zapisać zatem malucha do przedszkola? Niezależnie od tego, czy decydujesz się na przedszkole prywatne, czy publiczne, zacznij od wyboru odpowiedniej placówki. Poświęć trochę czasu na wybór miejsca, które wyda Ci się najbardziej odpowiednie dla dziecka – z ciekawą ofertą zajęć dodatkowych, ale też zlokalizowane w pobliżu Waszego domu bądź miejsca pracy rodzica, co pozwoli na szybkie zawożenie i odbieranie dziecka z oddziału. Najlepiej zrób listę kilku przedszkoli, aby mieć alternatywę, gdy pociecha nie dostanie się do placówki pierwszego wyboru.

Jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola publicznego, złóż odpowiednie podanie, kierując się terminarzem placówki. W przypadku oddziałów publicznych zaznacz przedszkole pierwszego wyboru oraz dowolną liczbę pozostałych placówek drugiego wyboru. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu składania i rozpatrywania zgłoszeń oraz innych informacji dotyczących rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych konkretnych przedszkoli, a także na stronach Twojego urzędu miasta bądź gminy.

Miej na uwadze, że daty rekrutacji mogą się różnić, w zależności od lokalizacji na terenie Polski. Dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie nieprzekraczalnych terminów w Twojej miejscowości. Zazwyczaj wnioski należy składać na przełomie lutego i marca. Kolejność zgłoszeń nie jest brana pod uwagę.

Około kwietnia zostaną podane wyniki pierwszego etapu rekrutacji. Jeśli Twoja pociecha zostanie przyjęta, musisz potwierdzić wolę zapisania jej do danej placówki. W okolicach czerwca rozpoczyna się natomiast rekrutacja uzupełniająca w przedszkolach, w których pozostały jeszcze wolne miejsca. Ich wyniki są zwykle przedstawiane w lipcu. Pod koniec sierpnia najczęściej pojawiają się listy przedszkoli publicznych, w których są jeszcze dostępne miejsca.

Jeśli Twoja pociecha nie została przyjęta do danego przedszkola, masz prawo wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o uzasadnienie odmowy. Możesz to zrobić w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników. Dotyczy to zarówno wyników pierwszej, jak i uzupełniającej rekrutacji. Po jej otrzymaniu masz kolejne 7 dni na ewentualne złożenie odwołania od decyzji komisji do dyrekcji danej placówki.

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych najczęściej odbywa się przez rejestrację internetową. Ponadto konieczne jest też złożenie papierowego podania o przyjęcie do placówki pierwszego wyboru. Do wniosku dołącz niezbędne dokumenty, które potwierdzają spełnienie kryteriów, które są brane pod uwagę podczas przyznawania punktów i tworzenia rankingu. Należą do nich m.in. oświadczenie o niepełnosprawności, wielodzietności, samotnym wychowywaniu dziecka, akt zgonu rodzica czy wyrok sądu rodzinnego.

Możesz też zdecydować się na przeniesienie dziecka do innego przedszkola. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie stosownego wniosku do dyrektora placówki, do której chcesz przepisać dziecko. Wcześniej upewnij się, że dysponuje ona wolnymi miejscami.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni, jakie spędzają dzieci w przedszkolu, zazwyczaj są dla nich trudne. Dlatego tak ważne jest przygotowanie pociechy do pobytu. Jak zachęcić dziecko do przedszkola? Przede wszystkim wskazane jest wspólne odwiedzanie placówki, do której będzie chodziła Twoja pociecha. Umieść zatem bezpiecznie pociechę w foteliku Kiddy Cruiserfix 3 i pojedźcie do przedszkola. Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu pozwolą smykowi poznać placówkę, swoją salę, miejsce w szatni, wychowawczynię, a także koleżanki i kolegów.

Przygotuj dziecko na pójście do placówki, budując jego samodzielność i poczucie bezpieczeństwa, opowiadając bajki i czytając książeczki o przedszkolu oraz oglądając wspólnie programy edukacyjne na ich temat. Przedstaw własne wspomnienia z uczęszczania do przedszkola, pokaż pociesze zalety placówki. Wspólnie skompletujcie wyprawkę, wybierając się po nią np. samochodem z obowiązkowym fotelikiem Avionaut Maxspace. Poinformuj malucha, co go czeka w oddziale, np. samodzielne chodzenie do toalety, spotkania z kolegami, posiłki przy stole czy leżakowanie. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że adaptacja dziecka w przedszkolu przebiegnie łatwiej.

Pierwsze dni w przedszkolu to czas prawdziwej adaptacji. W tym czasie zazwyczaj dziecko przebywa w placówce krócej, a rodzice odbierają je szybciej. Czas pobytu należy wydłużać w kolejnych dniach np. o godzinę, aby osiągnąć docelowy czas pobytu. Może się jednak zdarzyć, że przedłużanie pobytu nie będzie potrzebne, gdyż dziecko świetnie zaadaptuje się już na początku.

Przeczytaj również: Adaptacja dziecka w przedszkolu – jak przygotować malucha na pierwszy dzień w przedszkolu?

jak-zapisac-dziecko-do-przedszkola

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Niekiedy adaptacja dziecka w przedszkolu okazuje się niewystarczająca. W takim przypadku przyda się wiedza na temat tego, jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola. Przede wszystkim powinno się być konsekwentnym i nie należy ulegać, gdy pociecha nie będzie chciała iść do przedszkola. Szybko wyjdźcie z domu, umieść dziecko w foteliku Maxi Cosi Kore Pro i-Size i pojedźcie do placówki. Im maluch ma mniej czasu na myślenie o rozstaniu, tym mniejsza szansa, że zacznie stawiać opór jeszcze w mieszkaniu.

Pożegnanie w szatni powinno być krótkie. Nie mów dziecku, że „da sobie radę” lub „wytrzyma” – te zwroty zbudują w nim poczucie, że przedszkole jest czymś trudnym, co trzeba przetrwać. Nie prowadź też długich rozmów, ponieważ te wzmacniają w nim przekonanie, że płaczem namówi rodzica do powrotu do domu. Jednak dokładnie określ to, kiedy wrócisz. Nie podawaj konkretnej godziny, ale powiedz, że np. po podwieczorku, leżakowaniu albo obiedzie.

Zabierz ulubioną maskotkę maluszka, którą przekaż wychowawczyni. Zabawka pomoże uspokoić dziecko, gdy to zacznie płakać.

Życie przedszkolaka może być super!

Wiesz już, kiedy i jak zapisać dziecko do przedszkola. Jeśli jesteś na to zdecydowana, nie wahaj się – życie przedszkolaka może być świetne, a Twoja pociecha z czasem z pewnością zyska nowych kolegów i odnajdzie się w placówce. Czy Twoje dziecko chodzi do przedszkola? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Fotelik Cybex Solution Z i-Fix lub Nuna Aace, łóżeczko dziecięce, krzesełko do karmienia lub wygodny wózek to tylko część z bezpiecznych, wysokiej jakości produktów, które umilą codzienne życie Twojego dziecka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up