+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Fotelik i-size

Co to jest norma i-Size i dlaczego jest tak ważna przy wyborze fotelika?

2022-04-28

Foteliki dla dzieci do 150 cm wzrostu są obowiązkowe. W związku z tym każdy rodzic musi wyposażyć samochód w fotelik, który będzie spełniać ściśle określone standardy. Jednym z nich jest norma I-Size świadcząca o tym, że fotelik przeszedł odpowiednie testy. Dlaczego wybrać model, który ją posiada? Wyjaśniamy!

Spis treści

Norma I-Size. Co to jest?

Przez długi czas dzieci w Polsce podróżowały bez specjalnych fotelików samochodowych i zajmowały siedzenia dedykowane dorosłym. W ten sposób otrzymywały jedynie podstawową ochronę, która zwykle była niewystarczająca w przypadku zderzenia lub kolizji. Sytuacja zmieniła się po 1999 roku, gdy foteliki samochodowe dla dzieci do 150 cm wzrostu stały się obowiązkowe podczas poruszania się samochodem. Obecnie każdy fotelik, sprzedawany na terytorium Unii Europejskiej, musi sprostać normom homologacji ECE R44.

Na przestrzeni lat wielu ekspertów zwracało uwagę, że mimo wprowadzania stałych poprawek w kolejnych rozporządzeniach, które miały zwiększać bezpieczeństwo najmłodszych w ruchu drogowym, przepisy te nadal nie zapewniały dzieciom należytej ochrony. Wskutek prac specjalistów powstała norma I-Size, której zadaniem jest ustalenie lepszych standardów dla fotelików dziecięcych. Norma I-Size – co to jest i dlaczego warto wybrać model fotelika, który ją posiada?

Norma I-Size to stosunkowo młody system homologacji fotelików samochodowych dla niemowląt i dzieci, który zatwierdzono w lipcu 2013 roku. Jej powstanie było efektem badań nad skutkami wypadków samochodowych z udziałem dzieci. Mimo że od lat w Unii Europejskiej korzystano ze wspomnianej homologacji ECE R44/04 lub jej starszej wersji ECE R44/03, zanik barier handlowych i przepływ towarów spoza Unii stworzył potrzebę zatwierdzenia nowych norm prawnych dla dziecięcych fotelików samochodowych. Tak powstała norma I-Size. Tak powstała norma I-Size. Co to jest i jakie standardy musi spełnić fotelik z normą i-Size? Wyjaśnienia znajdziesz w dalszej części artykułu.

Fotelik i-size

Norma I-Size. Jakie standardy musi spełniać fotelik?

Norma I-Size zakłada wprowadzenie zmian już w samej procedurze testowej. W stosunku do homologacji ECE R44/04, podczas testów wykorzystuje się nowoczesne manekiny serii Q, które w lepszy sposób niż stare modele serii P odzwierciedlają zachowanie ciała ludzkiego podczas zderzenia. Każdy fotelik jest badany z wykorzystaniem dwóch manekinów – 5-cio i 95-cio centylowego dziecka.

Fotelik I-Size zapewnia większą ochronę głowy, kręgów szyjnych i boków dziecka, co potwierdzają specjalne crashtesty. Norma I-Size zakłada, że kryterium wzrostu zostało zastąpione kryterium wagi. Dzięki tej zmianie rodzice nie będą mieć dylematu jak dopasować fotelik do dziecka, które jest niższe lub wyższe od jego rówieśników.

I-Size – co to oznacza dla najmłodszych pasażerów? Foteliki I-Size do 15. miesiąca życia dziecka i/lub osiągnięcia przez maluszka 75-80 cm wzrostu muszą być obowiązkowo montowane tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści potwierdzają, że pozycja tyłem do kierunku jazdy najlepiej chroni niemowlęta przed uszkodzeniem ciała w następstwie zderzenia. Jest także optymalna dla jego kręgosłupa i zabezpiecza przed urazami kręgów szyjnych i kręgosłupa w przypadku szarpnięcia przy gwałtownym hamowaniu.

Norma I-Size, a baza Isofix

Atest I-Size mogą otrzymać wyłącznie modele foteliki samochodowe, które posiadają mocowania na bazie isofix, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Takie dodatkowe elementy bezpieczeństwa były montowane we wszystkich samochodach, wyprodukowanych po 2006 roku. Foteliki samochodowe z isofix są o wiele prostsze w obsłudze i zmniejszają ryzyko popełnienia błędów montażowych.

Czy foteliki i-Size rzeczywiście są bezpieczne?

Norma I-Size – co to jest i dlaczego warto zdecydować się na foteliki I-Size? Tym, co wskazuje na jakość i bezpieczeństwo siedzisk samochodowych, są testy zderzeniowe, czyli crashtesty. To symulowane w środowisku laboratoryjnym kolizje samochodowe i monitorowanie zachowań manekinów w trakcie kolizji. W przypadku I-Size fotelik testowany jest również w zderzeniach bocznych i dachowaniach. Przy pracach nad I-Sze stosuje się nowoczesne manekiny z większą liczbą czujników. Crashtesty udowadniają, że modele I-Size otrzymują o wiele wyższe noty w testach, także testach ADAC.

Dziecko w samochodzie - fotelik i-size

Jakie normy musi spełniać fotelik samochodowy?

Zgodnie z przepisami prawa, każdy fotelik sprzedawany na terenie krajów należących do Unii Europejskiej musi spełniać normy homologacji ECE R44/04. Należy jednak mieć na uwadze, że norma ta stawia dość niskie wymagania fotelikom samochodowym. Na przykład, w ECE R44/04 nie ma wymogu przeprowadzania testów w zakresie ochrony dziecka przed zderzeniami bocznymi. Ponadto podczas testowania wykorzystywane są jedynie proste, nienowoczesne manekiny z serii P, a szybkość zderzenia czołowego wynosi zaledwie 50 km/h.

Podczas testowania wykorzystuje się wyłącznie jedną, dość przestarzałą kamerę monitorującą, nagrywającą testy z prędkością 500 klatek na sekundę. Ocena zabezpieczenia szyi i głowy dziecka odbywa się jedynie wzrokowo, a podczas testowania ochrony brzuszka małego pasażera wykorzystuje się tylko wkładkę na brzuchu manekina. Foteliki z homologacją ECE R44/04 nie zapewniają zatem tak wysokiej ochrony, jak można byłoby oczekiwać. Dopiero testowanie ich w niezależnych instytutach pozwala stwierdzić, jakie rzeczywiste bezpieczeństwo zapewniają one dzieciom.

Czytaj również: Podróż z dzieckiem w foteliku po Europie. Przepisy

Jaki certyfikat powinien mieć fotelik samochodowy?

Jeśli chcesz więc zapewnić najlepszą ochronę dziecku w podróży, wybieraj foteliki spełniające dodatkowe normy – wśród nich na szczególną uwagę zasługuje norma i-Size. Co to takiego? We wcześniejszych akapitach wyjaśniliśmy dokładnie, co to jest norma i-Size. Warto jednak podkreślić, że obejmuje ona znacznie więcej testów niż standardowa homologacja ECE R44/04, a tym samym foteliki spełniające tę normę zapewniają lepszą ochronę smykowi. Na przykład w regulacji i-Size istnieje wiele kryteriów dotyczących ochrony bocznej dziecka. Z tego względu foteliki i-Size są testowane pod kątem kolizji bocznych, w przeciwieństwie do normy ECE R44.

Ponadto norma i-Size wskazuje również na wymóg takiej konstrukcji fotelika, która umożliwia przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy aż do ukończenia 15. miesiąca życia. To najbezpieczniejsza pozycja dla noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci. Badania wykazały, że ten sposób przewożenia maluszków najlepiej chroni je przed konsekwencjami kolizji. Wynika to z budowy ciała dziecka. Główka tak małych dzieci stanowi aż 25% masy całego ciała (u dorosłego jest to zaledwie ok. 7%).

Podczas hamowania szyja dziecka siedzącego w foteliku przodem do kierunku jazdy nie byłaby w stanie utrzymać ciężkiej główki. W czasie czołowej kolizji dziecko zostaje wypchnięte do przodu. Na jego szyję działają bardzo duże siły, co wpływa negatywnie na zdrowie, a nawet życie malca. Ponadto w czasie takiej stłuczki istnieje spore ryzyko uderzenia w przednie siedzenie. Dziecko jadące w foteliku i-Size tyłem do kierunku jazdy jest lepiej chronione, gdyż fotelik działa na nie jak swego rodzaju tarcza przejmująca całą siłę uderzenia.

Jakie foteliki mają atesty?

Wszystkie foteliki dostępne na rynku unijnym muszą mieć atest ECE R44/04. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoja pociecha jest jak najlepiej chroniona w foteliku, wybierz model spełniający dodatkowe normy. Do najważniejszych należą: norma i-Size, niemieckie testy ADAC i szwedzkie Test Plus.

Co ważniejsze: i-Size czy Adac?

Już wiesz, co to jest norma i-Size. A czym charakteryzuje się niemiecki ADAC? To jedna z najważniejszych organizacji testujących foteliki dziecięce w Europie. Testy przeprowadzane przez instytucję są precyzyjne i rygorystyczne. Produktom wystawia się oceny od 1 do 5 – to oznacza, że nawet jeśli dany fotelik przejdzie test, nie oznacza, że otrzyma maksymalną ocenę 5 gwiazdek. ADAC bierze pod uwagę różne czynniki i aspekty fotelika, oceniając jego bezpieczeństwo, czyszczenie, użytkowanie i komfort. Sprawdza też między innymi stabilność montażu, przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów smyka czy też zawartość szkodliwych substancji znajdujących się w materiale. Zarówno norma i-Size, jak i atest ADAC są równie ważne i miarodajne. W obu przypadkach testy przeprowadzane są dokładnie i skrupulatnie. Obejmują różne aspekty, w tym zwłaszcza kwestię bezpieczeństwa sprawdzaną w tzw. crashtestach bocznych i czołowych. Wybierając zatem foteliki spełniające normę i-Size, jak również te, które uzyskały bardzo dobre wyniki w testach ADAC, masz pewność, że są to polecane modele zapewniające wysoką ochronę dziecku.

Czytaj również: Czy dziecko może siedzieć obok kierowcy?

Jaki fotelik do bazy i-size?

Bazy i-Size od różnych producentów zazwyczaj pasują do fotelików oferowanych przez konkretną markę. Wybierając fotelik do posiadanej bazy, upewnij się, czy będzie on kompatybilny. Informacje znajdziesz w instrukcji producenta. Możesz też upewnić się u sprzedawcy, czy fotelik będzie pasował do Twojej bazy i-Size. Nasi specjaliści w sklepach Bobowózki chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji.

Bestsellerowe foteliki I-Size. Nasze propozycje!

Od pierwszych dni życia niemowlę potrzebuje ochrony i troski rodziców. Najwyższy poziom bezpieczeństwa z pewnością zapewni fotelik dla dzieci 0–13 kg z bazą Isofix Avionaut Pixel. Model spełnia normę I-Size. Fotelik otrzymał także pozytywny wynik Test Plus oraz cztery gwiazdki w testach ADAC. Ten fotelik od polskiego producenta został wykonany z wysokiej jakości materiałów: pianki memory foam, wkładki bawełnianej dla niemowlęcia oraz oddychających, bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka tkanin.

Materiał EPP wykorzystany do produkcji fotelika pochłania energię powstałą w wyniku uderzenia, a następnie rozprowadza ją po strukturze wewnętrznej, aby jak najmniejsza siła dotarła do dziecka. Materiały nie zawierają alergicznych ani szkodliwych substancji. To gwarantuje najwyższy komfort malcowi. Ponadto tapicerkę można zdjąć i wyprać w pralce, co pozwoli zachować czystość fotelika.

Model wyposażono w powiększoną budkę z filtrem UV50, która świetnie chroni dziecko przed słońcem i wiatrem. Fotelik można łatwo i szybko zamontować na zaczepy Isofix albo pasy bezpieczeństwa. Fotelik i-Size jest lekki i wygodny w przenoszeniu. Co istotne, model ten montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, czyli w pozycji najbezpieczniejszej dla najmłodszych dzieci. Po zakupie dodatkowych adapterów fotelik można też przymocować na stelażu większości wózków.

Równie ciekawym wyborem jest model Cybex Cloud Z, którego dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia siedziska niemal do pozycji leżącej i obrócenie go o 180 stopni. Bezpieczeństwo maluszka zwiększa specjalny system liniowej ochrony bocznej oraz system L.S.P.

Fotelik dla niemowląt Maxi Cosi Pebble Pro z bazą Familyfix 3, poza spełnieniem wyjątkowo restrykcyjnych norm bezpieczeństwa, jest stosunkowo lekki i łatwy w obsłudze. Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna bazy pozwala upewnić się, że fotelik jest zamontowany w sposób prawidłowy, a jego parametry spełniają normy do przewożenia niemowląt w samolocie.Dzięki temu model ten spełni oczekiwania wszystkich często podróżujących rodziców. Fotelik jest zgodny z normą i-Size. Posiada w zestawie wkładkę baby-hugg, która poprawia komfort i bezpieczeństwo pociechy przez to, że mocno wypełnia fotelik. Dzięki temu brzdąc czuje się w nim jak w brzuchu mamy. Tapicerkę można łatwo zdjąć i wyprać w pralce.

Model posiada regulowany zagłówek, który można dopasować do główki dziecka, a także łatwo regulowane pasy bezpieczeństwa. System ochrony bocznej zwiększa bezpieczeństwo brzdąca w razie stłuczki. Na ochronę malca wpływa też wykorzystanie przez producenta specjalnego materiału absorbującego siły pochodzące z uderzenia. Budka przeciwsłoneczna chroni smyka przed silnymi promieniami słońca, a trzypunktowa uprząż stabilnie utrzymuje pociechę w bezpiecznej pozycji, nie ograniczając jego ruchów.

 

Jeśli poszukujesz drugiego fotelika, który zastąpi model niemowlęcy i posłuży na cały okres korzystania z fotelików przez Twoją pociechę, warto zdecydować się na Cybex Pallas G. Jest on przeznaczony dla dzieci w przedziale wagowym 9–50 kg i o wzroście 76–150 cm. Dodatkowa ochrona boczna L.S.P. Plus redukuje siły powstałe w wyniku uderzenia o 20%, a bardzo głęboki zagłówek stanowi pewną ochronę okolic karku i szyi.

Besafe iZi Flex Fix i-Size to fotelik, przeznaczony dla dzieci od ok. 3. roku życia, po osiągnięciu wagi 15 kg. Model spełnia restrykcyjną normę i-Size dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm, a samozamykająca prowadnica krokowa zapewnia prawidłowy przebieg pasa w części biodrowej. Innym wartym uwagi fotelikiem dla starszaka jest Britax Kidfix, wyposażony w specjalny system XP-PAD i system ochrony bocznej SICT. Model spełnia normę i-Size. Jest przeznaczony dla dzieci o wadze od 15 do 36 kg, czyli dla starszych pociech. Jest montowany przodem do kierunku jazdy na zaczepy Isofix albo pasy bezpieczeństwa. Producent fotelika, marka Britax Romer, już od kilkudziesięciu lat dba o bezpieczeństwo dzieci w czasie jazdy samochodem. Firma opracowała własne wewnętrzne procedury testowania, które przeprowadza w swoim centrum testów zderzeniowych. To daje pewność, że marce zależy na spełnianiu najwyższych standardów w zakresie ochrony małych podróżników.

Nasz ranking bezpiecznych modeli fotelików z normą I-Size zamyka Maxi Cosi Kore Pro, który wzbogacono o system Click Assist, czyli oświetlenie zamka pasa. Dzięki niemu montaż fotelika i zapinanie dziecka jest łatwe nawet w nocy.

Dziecko w foteliku

Norma I-Size – podsumowanie

Wybór najlepszego fotelika samochodowego dla dziecka nie musi być skomplikowanym procesem. Przed zakupem zapoznaj się z atestami i normami, które spełnia interesujący Cię model. Porównaj poszczególne parametry i dopasuj fotelik do możliwości Twojego samochodu. Dzięki normie I-Size zyskujesz pewność, że Twoja pociecha otrzymuje najwyższą ochronę, której potrzebuje.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up