+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Fotelik i-size

Co to jest norma i-Size i dlaczego jest tak ważna przy wyborze fotelika?

2022-04-28

Foteliki dla dzieci do 150 cm wzrostu są obowiązkowe. W związku z tym każdy rodzic musi wyposażyć samochód w fotelik, który będzie spełniać ściśle określone standardy. Jednym z nich jest norma I-Size świadcząca o tym, że fotelik przeszedł odpowiednie testy. Dlaczego wybrać model, który ją posiada? Wyjaśniamy!

Spis treści

Norma I-Size. Co to jest?

Przez długi czas dzieci w Polsce podróżowały bez specjalnych fotelików samochodowych i zajmowały siedzenia dedykowane dorosłym. W ten sposób otrzymywały jedynie podstawową ochronę, która zwykle była niewystarczająca w przypadku zderzenia lub kolizji. Sytuacja zmieniła się po 1999 roku, gdy foteliki samochodowe dla dzieci do 150 cm wzrostu stały się obowiązkowe podczas poruszania się samochodem. Obecnie każdy fotelik, sprzedawany na terytorium Unii Europejskiej, musi sprostać normom homologacji ECE R44.

Na przestrzeni lat wielu ekspertów zwracało uwagę, że mimo wprowadzania stałych poprawek w kolejnych rozporządzeniach, które miały zwiększać bezpieczeństwo najmłodszych w ruchu drogowym, przepisy te nadal nie zapewniały dzieciom należytej ochrony. Wskutek prac specjalistów powstała norma I-Size, której zadaniem jest ustalenie lepszych standardów dla fotelików dziecięcych. Norma I-Size – co to jest i dlaczego warto wybrać model fotelika, który ją posiada?

Norma I-Size to stosunkowo młody system homologacji fotelików samochodowych dla niemowląt i dzieci, który zatwierdzono w lipcu 2013 roku. Jej powstanie było efektem badań nad skutkami wypadków samochodowych z udziałem dzieci. Mimo że od lat w Unii Europejskiej korzystano ze wspomnianej homologacji ECE R44/04 lub jej starszej wersji ECE R44/03, zanik barier handlowych i przepływ towarów spoza Unii stworzył potrzebę zatwierdzenia nowych norm prawnych dla dziecięcych fotelików samochodowych. Tak powstała norma I-Size.

Fotelik i-size

Norma I-Size. Jakie standardy musi spełniać fotelik?

Norma I-Size zakłada wprowadzenie zmian już w samej procedurze testowej. W stosunku do homologacji ECE R44/04, podczas testów wykorzystuje się nowoczesne manekiny serii Q, które w lepszy sposób niż stare modele serii P odzwierciedlają zachowanie ciała ludzkiego podczas zderzenia. Każdy fotelik jest badany z wykorzystaniem dwóch manekinów – 5-cio i 95-cio centylowego dziecka.

Fotelik I-Size zapewnia większą ochronę głowy, kręgów szyjnych i boków dziecka, co potwierdzają specjalne crashtesty. Norma I-Size zakłada, że kryterium wzrostu zostało zastąpione kryterium wagi. Dzięki tej zmianie rodzice nie będą mieć dylematu jak dopasować fotelik do dziecka, które jest niższe lub wyższe od jego rówieśników.

I-Size – co to oznacza dla najmłodszych pasażerów? Foteliki I-Size do 15. miesiąca życia dziecka i/lub osiągnięcia przez maluszka 75-80 cm wzrostu muszą być obowiązkowo montowane tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści potwierdzają, że pozycja tyłem do kierunku jazdy najlepiej chroni niemowlęta przed uszkodzeniem ciała w następstwie zderzenia. Jest także optymalna dla jego kręgosłupa i zabezpiecza przed urazami kręgów szyjnych i kręgosłupa w przypadku szarpnięcia przy gwałtownym hamowaniu.

Norma I-Size, a baza Isofix

Atest I-Size mogą otrzymać wyłącznie modele foteliki samochodowe, które posiadają mocowania na bazie isofix, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Takie dodatkowe elementy bezpieczeństwa były montowane we wszystkich samochodach, wyprodukowanych po 2006 roku. Foteliki samochodowe z isofix są o wiele prostsze w obsłudze i zmniejszają ryzyko popełnienia błędów montażowych.

Czy foteliki i-Size rzeczywiście są bezpieczne?

Norma I-Size – co to jest i dlaczego warto zdecydować się na foteliki I-Size? Tym, co wskazuje na jakość i bezpieczeństwo siedzisk samochodowych, są testy zderzeniowe, czyli crashtesty. To symulowane w środowisku laboratoryjnym kolizje samochodowe i monitorowanie zachowań manekinów w trakcie kolizji. W przypadku I-Size fotelik testowany jest również w zderzeniach bocznych i dachowaniach. Przy pracach nad I-Sze stosuje się nowoczesne manekiny z większą liczbą czujników. Crashtesty udowadniają, że modele I-Size otrzymują o wiele wyższe noty w testach, także testach ADAC.

Dziecko w samochodzie - fotelik i-size

Bestsellerowe foteliki I-Size. Nasze propozycje!

Od pierwszych dni życia niemowlę potrzebuje ochrony i troski rodziców. Najwyższy poziom bezpieczeństwa z pewnością zapewni fotelik dla dzieci 0–13 kg z bazą Isofix Avionaut Pixel. Model spełnia normę I-Size, otrzymał także pozytywny wynik Test Plus oraz cztery gwiazdki w testach ADAC. Równie ciekawym wyborem jest model Cybex Cloud Z, którego dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia siedziska niemal do pozycji leżącej i obrócenie go o 180 stopni. Bezpieczeństwo maluszka zwiększa specjalny system liniowej ochrony bocznej oraz system L.S.P.

Fotelik dla niemowląt Maxi Cosi Pebble Pro z bazą Familyfix 3, poza spełnieniem wyjątkowo restrykcyjnych norm bezpieczeństwa, jest stosunkowo lekki i łatwy w obsłudze. Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna bazy pozwala upewnić się, że fotelik jest zamontowany w sposób prawidłowy, a jego parametry spełniają normy do przewożenia niemowląt w samolocie.

Jeśli poszukujesz drugiego fotelika, który zastąpi model niemowlęcy i posłuży na cały okres korzystania z fotelików przez Twoją pociechę, warto zdecydować się na Cybex Pallas G. Jest on przeznaczony dla dzieci w przedziale wagowym 9–50 kg i o wzroście 76–150 cm. Dodatkowa ochrona boczna L.S.P. Plus redukuje siły powstałe w wyniku uderzenia o 20%, a bardzo głęboki zagłówek stanowi pewną ochronę okolic karku i szyi.

Besafe iZi Flex Fix i-Size to fotelik, przeznaczony dla dzieci od ok. 3. roku życia, po osiągnięciu wagi 15 kg. Model spełnia restrykcyjną normę i-Size dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm, a samozamykająca prowadnica krokowa zapewnia prawidłowy przebieg pasa w części biodrowej. Innym wartym uwagi fotelikiem dla starszaka jest Britax Kidfix, wyposażony w specjalny system XP-PAD i system ochrony bocznej SICT. Nasz ranking bezpiecznych modeli fotelików z normą I-Size zamyka Maxi Cosi Kore Pro, który wzbogacono o system Click Assist, czyli oświetlenie zamka pasa. Dzięki niemu montaż fotelika i zapinanie dziecka jest łatwe nawet w nocy.

Dziecko w foteliku

Norma I-Size – podsumowanie

Wybór najlepszego fotelika samochodowego dla dziecka nie musi być skomplikowanym procesem. Przed zakupem zapoznaj się z atestami i normami, które spełnia interesujący Cię model. Porównaj poszczególne parametry i dopasuj fotelik do możliwości Twojego samochodu. Dzięki normie I-Size zyskujesz pewność, że Twoja pociecha otrzymuje najwyższą ochronę, której potrzebuje.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up