• 14/03/2025
  • 7 min czytania
dziecko nie chce ssać piersi

Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi? Najczęstsze przyczyny

Kiedy niemowlę odmawia ssania piersi, odczuwasz niepokój. To zupełnie naturalne, a trudności z karmieniem dotyczą wielu mam. Przyczyny są różnorodne – a często pozornie drobne zmiany, takie jak zmiana pozycji do karmienia, mają dla maluszka ogromne znaczenie. Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi i jak temu zaradzić? Podpowiadamy!

Specjaliści zalecają karmienie piersią przez pół roku, a następnie łączenie mleka matki z uzupełnianiem innymi rodzajami pokarmów. Noworodek przychodzi na świat z odruchem ssania, ale czasami pobieranie wartościowego mleka od matki sprawia mu problemy. Bywa, że dziecko nie ssie efektywnie lub zupełnie odrzuca pierś. 

Przyczyny nie muszą być poważne, jednak ich szybkie odkrycie jest ważne, jeśli chcesz zawalczyć o karmienie piersią. Może chodzić o nieodpowiednią technikę, ale zdarza się też, że w czasie karmienia maluch odczuwa dyskomfort. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli ssanie piersi stało się dla dziecka problemem.

dziecko nie chce ssać piersi

Brak odruchu ssania u noworodka – przyczyny

Odruch ssania jest dla noworodków naturalny. Można to zaobserwować już podczas USG w trakcie ciąży, gdy pociecha ssie swoje palce. Odruch służy do jedzenia, a dodatkowo pomaga się uspokoić. Jest silny u maluchów do 6–7 miesiąca życia, natomiast później zaczyna stopniowo zanikać. Zdarza się jednak, że już wcześniej pojawia się problem z tym odruchem. Jakie mogą być przyczyny?

  • Przedwczesny poród – odruch jest nie do końca wykształcony u wcześniaków. Zdarza się, że dzieci urodzone zbyt wcześnie mają problem z osłabionym ssaniem, a w efekcie występują u nich trudności z przyjmowaniem pokarmu.
  • Zbyt krótkie wędzidełko – zaburza odruch ssania, przez co maluch pobiera mniej pokarmu i w konsekwencji wolniej przybiera na masie.
  • Zaburzenia neurologiczne – odmowa ssania bywa związana z chorobami, na przykład zespołem Downa czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Winne bywają również niska waga urodzeniowa, hipotonia mięśni czy żółtaczka noworodkowa.

Dlaczego 2-miesięczne dziecko nie chce ssać piersi?

Kiedy dziecko nie chce ssać piersi, mama odczuwa stres. Przyczyny odmowy są różnorodne. Zdarza się, że noworodek nie chce ssać piersi z powodu nieprawidłowej pozycji. Zwróć uwagę na to, czy jest właściwie podtrzymywany. Być może pozycja wymusza u niego niewygodne przekręcania główki, a przez to czuje się niestabilnie.

Winny bywa też zbyt szybki wypływ pokarmu, co powoduje u dziecka zdenerwowanie. Maluch krztusi się i przez to zniechęca do ssania. Jeśli mleko wypływa za szybko, niemowlę może po prostu nie nadążać z jego przełykaniem, a dodatkowo pobiera nadmierne ilości powietrza.

Zdarza się też, że wypływ pokarmu jest zbyt wolny. Dziecko odrzuca pierś, ponieważ frustruje się, że jego starania nie przynoszą efektów. Być może doszło do tak zwanego zastoju pokarmu. Coś go blokuje, a gdy ten problem się przedłuża, prowadzi nawet do zapalenia piersi. Czasem skutkuje to również zmianą smaku mleka na bardziej słonawy, co zniechęca maluszka do pobierania pokarmu.

Karmienie piersią okazuje się większym wyzwaniem, kiedy występuje obrzęk piersi. Może to sprawiać, że brodawki stają się zbyt płaskie, a nawet wklęsłe. To utrudnia dziecku pobieranie pokarmu, przez co zaczyna z tego rezygnować.

Czemu 4-miesięczne niemowlę odrzuca pierś?

Jeśli dziecko nie chce piersi, możliwe, że po prostu nie jest głodne. Być może za często dokarmiasz je z butelki mlekiem modyfikowanym. Ta technika karmienia jest też dla niego znacznie prostsza, więc w konsekwencji odrzuca to, co dla niego trudniejsze.

Zastanów się też, czy do Twojego jadłospisu nie doszło nieco nowego jedzenia. Być może mleko zmieniło smak, co nie przypadło maluchowi do gustu.

Jeśli dziecko odrzuca pierś i płacze, weź pod uwagę infekcje. W przypadku podwyższonej temperatury, rozdrażnienia czy zatkanego nosa, możesz się spodziewać, że moment karmienia stanie się problematyczny. Kiedy malucha męczy katar, nie może swobodnie oddychać podczas pobierania pokarmu, dlatego go odmawia.

Winne bywa ząbkowanie. Wiąże się z bolesnością dziąseł, a to może odbierać apetyt. W obrębie jamy ustnej pojawiają się też pleśniawki. Zwróć uwagę, czy ich nie ma, jeśli noworodek nie chce ssać piersi.

Zdarza się, że problem jest wyjątkowo błahy i wiąże się, na przykład z nowymi perfumami, zbyt silnym zapachem Twojej skóry czy ubrania.

Przeczytaj również: Karmienie noworodka: poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

dziecko nie chce ssać piersi

Jak nauczyć dziecko ssać pierś?

Wiesz już, dlaczego czasami dziecko odrzuca pierś. Co zrobić, żeby podczas karmienia cieszyć się bliskością i spokojem?

  • Postaraj się zachować cierpliwość – zdenerwowanie może sprawiać, że dziecko również stanie rozdrażnione.
  • Jeśli maluch zachowuje się niespokojnie, sprawdź, czy nic mu nie dolega – przytul pociechę i postaraj się ją wyciszyć. Pomocne może być kołysanie.
  • Przystawiaj dziecko do piersi, gdy widzisz pierwsze oznaki głodu – dzięki temu zdążysz zadbać o właściwą pozycję, nim maluch zacznie odczuwać niepokój i płakać.
  • Nie zabieraj piersi zbyt szybko – przystawiaj dziecko na 10–15 minut. Jeśli nie będzie zainteresowane, podaj odciągnięty pokarm.
  • Podczas karmienia odciągniętym pokarmem wykorzystuj pipetkę.
  • Staraj się nie przyzwyczajać malucha do smoczka i butelki – przystawiaj go do piersi kilka razy w ciągu dnia, nawet jeśli konsekwentnie jej odmawia.
  • Zadbaj o odpowiednią pozycję dziecka – powinno mieć stabilnie podparte ciało. Twarz nie może znajdować się zbyt daleko od brodawki, ponieważ maluchowi będzie trudno ją uchwycić. Możesz delikatnie spłaszczyć dłonią pierś. To pomoże dziecku ją chwycić.

Jeśli karmienie piersią regularnie sprawia kłopoty, pamiętaj o systematycznym ważeniu dziecka. Sprawdzaj, czy prawidłowo przybiera na wadze.

dziecko nie chce ssać piersi jak nauczyć infografika

Jak pobudzić dziecko do aktywnego ssania?

Przed przystawieniem dziecka zadbaj o prawidłowy wypływ pokarmu. Jeśli mleka jest zbyt dużo, odciągnij go nieco przed karmieniem. Zadbaj też o odpowiednią pozycję maluszka. Przy problemie ze zbyt szybkim wypływem pokarmu, głowa pociechy powinna znajdować się nad piersią.

dziecko nie chce ssać piersi

Nawet jeśli dziecko nie chce piersi, dostawiaj go do niej jak najczęściej. Może to powodować u maluszka delikatne rozdrażnienie, ale nie rezygnuj zbyt szybko. Ćwiczenia wymagają cierpliwości.

Ważne, żeby karmić dziecko w odpowiednich warunkach. Zadbaj o spokojne otoczenie. To szczególnie istotne u maluszków, które mają 3–4 miesiące. Są wtedy wyjątkowo zainteresowane tym, co dzieje się dookoła. Różne bodźce mogą rozproszyć uwagę.

Karm maluszka w komfortowym miejscu, gdzie nie ma ostrego światła i głośnych dźwięków. Włączony telewizor, a nawet rozmowy innych domowników mogą sprawić, że dziecko przekieruje uwagę na coś innego niż moment karmienia.

Jak nauczyć dziecko ssać pierś po butelce?

Warto też wiedzieć, jak nauczyć dziecko ssać pierś po butelce. Zdarza się, że odruch ssania, z którym wcześniej nie było problemu, nagle staje się coraz słabszy. Może się tak stać, jeśli niemowlę do tej pory karmione mlekiem matki nagle dostaje butelkę, na przykład z powodu szybkiego powrotu rodzica do pracy.

Niektóre maluchy wciąż będą chętnie ssały pierś. Są jednak również takie, które przyzwyczają się do innego ułożenia języka i warg. Pobieranie pokarmu z butelki jest dla maluszka prostsze. To może sprawić, że się rozleniwi. W takiej sytuacji pamiętaj o regularnym odciąganiu pokarmu, co pomoże Ci uniknąć bolesnych zastojów.

Co zrobić, jeśli noworodek nie chce ssać już piersi? Przede wszystkim próbować karmić dziecko, przystawiając je do piersi jak najczęściej. Ważne, żeby drażnić brodawką lub smoczkiem miejsce nad nosem. To będzie skłaniało malucha do szerokiego otwierania buzi. Jeśli dziecko odrzuca pierś i płacze, być może potrzebna będzie konsultacja z doradcą laktacyjnym. Dzięki poradom specjalisty znów zaczniesz karmić dziecko piersią.

Jak pobudzić laktację gdy dziecko nie chce ssać piersi?

Gdy dziecko nie ssie efektywnie, z czasem może to sprawić, że nie będziesz mieć wystarczającej ilości mleka. Brak pokarmu wzbudza niepokój u niejednej mamy. Co zrobić, żeby pobudzić laktację?

  • Zdecyduj się na używanie laktatora – w ten sposób pobudzisz produkcję mleka. Nie rezygnuj jednak z przystawiania maluszka do piersi, nawet jeśli nie chce pobierać w ten sposób jedzenia.
  • Dbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie – ważne są regularne posiłki, które powinny zawierać warzywa, owoce, nabiał i produkty zbożowe.
  • Pij zioła, które poprawiają laktację – warto spożywać koper włoski i anyż, natomiast szałwii lepiej unikać.
  • Zadbaj o relaksujące momenty dla Ciebie i postaraj się, na ile to możliwe, unikać stresu.

Karmienie piersią – o czym jeszcze pamiętać, gdy dziecko nie ssie efektywnie?

Jeśli dziecko nie ssie efektywnie, nie poddawaj się zbyt szybko. Niektórym maluchom nauczenie się pobierania pokarmu w ten sposób może zająć więcej czasu.

Zbyt mała ilość pokarmu w pierwszych tygodniach to częste zjawisko. Pamiętaj jednak o tak zwanej stabilizacji laktacji. Jest to moment, w którym ilość produkowanego mleka dostosowuje się do potrzeb dziecka karmionego piersią. Najczęściej dochodzi do stabilizacji po pierwszym miesiącu życia pociechy. Piersi stają się wtedy miękkie. Nie należy mylić tego momentu z brakiem pokarmu.

Ważne jest karmienie piersią nocą. To właśnie wtedy stężenie prolaktyny jest najwyższe. Dzięki nocnym karmieniom pobudzasz laktację. Żeby było Ci wygodnie w trakcie podawania pokarmu nocą, zadbaj o to, żeby mieć pociechę blisko siebie. Wygodnym rozwiązaniem są dostawki.

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-kinderkraft-neste-up-lozeczko-dostawne]]]

Jedną z propozycji jest Kinderkraft Neste Up.

Ma regulowane nóżki, więc łatwo dostosujesz go do swojego łóżka. Możesz regulować również kąt nachylenia materaca, co przydaje się, gdy maluszek zmaga się z katarem.

Materac wyróżnia się optymalną twardością, polecaną przez fizjoterapeutów. Konstrukcja jest łatwa do utrzymania w czystości.

 

 

 

 

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-chicco-next2me-forever-lozeczko-dostawne]]]

Łóżeczko Chicco również pomoże Ci podczas nocnych karmień. Model jest łatwy do przestawiania dzięki obecności kółek. Został wyposażony w przewiewny materac.

Regulowana wysokość ułatwi dopasowanie dziecięcego mebla do łóżka. Gdy maluch zmaga się z infekcją dróg oddechowych, możesz ustawić łóżeczko w pochylonej pozycji. Ten model od marki Chicco jest wielofunkcyjny. Łatwo przekształcisz go w łóżeczko podłogowe dla starszej pociechy.

 

 

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-lionelo-timon-lozeczko-dostawne]]]

Dostawka Lionelo jest wyposażona w kosz w dolnej części. Możesz schować tam przedmioty, które chcesz mieć pod ręką w nocy. Mebel odznacza się kompaktową konstrukcją i niewielką wagą, dzięki czemu sprawdzi się też jako łóżeczko turystyczne.

Dostawka ma mocne pasy, które zapewniają solidne mocowanie do łóżka. W razie potrzeby ustawisz materac pod kątem, na przykład gdy maluszkowi będzie się ulewało.

dziecko nie chce ssać piersi

Już wiesz, dlaczego noworodek nie chce ssać!

Ssanie piersi, choć jest naturalnym odruchem dla dziecka, czasem sprawia mu trudności. Może mieć to związek z zaburzeniami neurologicznymi, nagłą zmianą smaku mleka, a nawet czymś tak drobnym jak nowe perfumy, których zapach okazuje się dla malucha naprawdę uciążliwy. Jeśli podczas prób karmienia niemowlę płacze, warto przyjrzeć się problemom takim, jak pleśniawki.

Ważne jest, żeby nie rezygnować z podejmowania prób przystawiania malucha do piersi i stosowania technik, które zachęcą go do ssania. Kilka kropli podanych przed karmieniem czy drażnienie brodawką miejsca pod nosem to pomocne metody.

Zdarza się, że bez pomocy doradcy laktacyjnego problem trudno jest rozwiązać. Zadbaj jednak o próby znalezienia przyczyn i zachowaj cierpliwość. Spokój matki jest ważny dla laktacji i dla samopoczucia maluszka.

Podziel się z nami swoim doświadczeniem z karmienia piersią. Masz wskazówki dla mam, które zmagają się z problemem odrzucania piersi przez niemowlę? Sprawdź też ofertę sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie dostawki do łóżka. Dzięki nim będziesz cieszyć się komfortem podczas karmienia maluszka w nocy!

Zobacz też: Przykładowy rytm dnia niemowlaka – o co zadbać?

Źródła:

https://nutricia.prowly.com/135855-gdy-dziecko-nie-chce-ssac-piersi-podpowiadamy-co-robic

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/karmienie-piersia/problemy-z-karmieniem-piersia/poznaj-sprawdzone-sposoby-na-pobudzenie-laktacji

https://www.doz.pl/czytelnia/a14949-Odruch_ssania_u_noworodka__czym_jest_i_co_robic_gdy_dziecko_nie_chce_ssac_piersi

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91343,dziecko-jest-niespokojne-przy-piersi

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top