+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Foteliki i-Size

Foteliki i i-Size - europejska norma bezpieczeństwa

2018-05-14

Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 oznacza zgodność produktu z europejskimi wymaganiami technicznymi. Wyznacza je oczywiście prawo, w dokumencie "ECE R44-03 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001". Posiadanie przez producenta tej właśnie homologacji oznacza, że wyprodukowany przez niego fotelik spełnia określone prawem standardy. Co ważne - nie oznacza to przy tym bezpieczeństwa dziecka! Dlaczego?

Przepisy określają dla fotelików wymagania minimalne, czas jednak upływa, technologie się zmieniają, a przepisy jak stały w miejscu - tak stoją. Foteliki badane są w najróżniejszych testach - np. w Niemczech są to ADAC, Warentest, a w Australii - OEAMTC. Mimo posiadania przez producentów homologacji ECE R44/03 (czy ECE R44/04, który jest dużo nowszym dokumentem, ale również jedynie standardem dopuszczającym fotelik do sprzedaży), na testach jedne otrzymują 5/5 pkt, a inne 1/5, co sugeruje ewidentne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Stąd też, niezależnie od homologacji, przed zakupem fotelika warto sprawdzać wyniki testów zderzeniowych danego modelu, przeprowadzanych przez niezależne organizacje konsumenckie.

 

Po co jest i-Size?

ECE R129 to unijne rozporządzenie, a i-Size to norma - nowy standard europejski, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych samochodem. i-Size przez jakiś czas stosowany będzie równolegle z normami ECE R43, R44, ale w stosunku do nich posiada więcej udogodnień i zalet. Zaleca np. stosowanie zaczepów w systemie ISOFIX, poprawia ochronę przy większych przeciążeniach związanych z bocznymi i czołowymi zderzeniami, ale też większej ochronie mają ulegać głowa i szyja dziecka. Co więcej - i-Size wymusza  przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy aż do piętnastego miesiąca życia (zamiast - jak dotychczas - 9-12).

Nowe regulacje nie powodują jednocześnie obowiązku wymiany fotelika. Obecnego można nadal używać, o ile jest on montowany w samochodzie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Jednak w sytuacji konieczności zakupu nowego fotelika dla niemowlęcia, czy malucha - warto rozważyć opcję zakupu takiego, który zgodny będzie z i-Size. Bo nowe regulacje podnoszą bezpieczeństwo maluchów na drodze.

Do czego pasuje i-Size

Po raz pierwszy w historii prawo reguluje minimalne kryteria zachowań podczas uderzeń bocznych. Stąd też wymuszenie w normie i-Size do dwóch razy większej ochrony bezpieczeństwa, niż w przypadku standardowych fotelików samochodowych.

Foteliki zgodne z nową normą jest również dużo łatwiej instalować w prawidłowy sposób: nie wymagają montażu za pomocą pasów bezpieczeństwa, kompatybilne są z procedurami montażowymi "połóż i kliknij" (mają dwa punkty montażowe). Dzięki temu rodzic w każdej sytuacji ma pewność, że fotelik został prawidłowo zamontowany. Oczywiście w chwili obecnej nie wszystkie foteliki pasują do wszystkich modeli samochodów, jednak wszystkie foteliki zgodne z nową normą (i-Size) powinny pasować do samochodów wyposażonych w system ISOFIX (dotyczy wszystkich samochodów wyprodukowanych w Unii Europejskiej od 2012 roku).

Avionaut Aerofix...

...to nowa propozycja od Avionaut. Jest to nowoczesny fotel zgodny z normą I-Size, przeznaczony dla dzieci o wzrości 67-105 cm i wadze od 0 do 17,5 kg. Dzięki specjalnej konstrukcji fotelik pozwala na bezpieczne przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy do 105 cm wzrostu, ale też można również montować go przodem do kierunku jazdy (od 84 do 105 cm wzrostu dziecka).

Avionaut Aerofix blog

Za bezpieczeństwo produktu odpowiada innowacyjny system ochrony bocznej, ograniczający zagrożenie podczas zderzenia bocznego do minimum. Fotel posiada adaptacyjny zagłówek, regulację pochylenia, a wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Dzięki 100% kompatybilności z systemem ISOFIX w aucie, gwarantuje przy tym pewne i poprawne zapięcie fotela.

...i inni

Poza Avionautem foteliki zgodne z normą i-Size, w różnych kategoriach wagowych ma w swojej ofercie cała gama najróżniejszych producentów fotelików. Produkty dostępne są przykładowo w ofercie Britax patrz DualFix M i-Size, Cybex Sirona S i-Size, BeSafe iZi Flex Fix i-Size, Maxi Cosi Pebble Pro, czy też popularny fotelik samochodowy dla starszych dzieci montowany dwukierunkowo na tej samej bazie Maxi Cosi Pearl Pro 2.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.