Skorzystaj z '50 za 500zł' tel. 504 77 30 60, 690 617 236
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
noworodek leży ze smoczkiem

Jak oduczyć dziecko smoczka? Sprawdzone sposoby

2023-03-21

Smoczek zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa oraz ukojenie w nieznanych, trudnych lub wymagających wyciszenia sytuacjach. Przychodzi jednak moment, kiedy należy go odstawić. Jak oduczyć dziecko smoczka? Zobacz garść sprawdzonych metod.

Spis treści:

Czy stosowanie smoczka u dziecka to dobre rozwiązanie?

U dzieci z bardzo silnym instynktem ssania smoczek jest wybawieniem. Niezależnie od tego, czy maluszki potrzebują pocieszenia, są zmęczone albo znudzone, ich ssanie jest instynktowne i w pełni niezależne od potrzeby jedzenia. Podawanie smoczka smykowi zaspokaja jego naturalną, wrodzoną potrzebę ssania. Butelka i pierś również zaspokajają tę potrzebę, ale to smoczek spełnia to zadanie między kolejnymi karmieniami. Pamiętaj przy tym, że smoczka nie należy stosować jako zamiennik lub środek opóźniający posiłki.

Smoczek pozwala malcowi się wyciszyć i zachęca go do samouspokojenia, gdy płacze, jest przestraszony lub zdenerwowany. Działa kojąco na dzieci, zwłaszcza na noworodki, którym pomaga zasnąć. Pomaga maluszkowi uspokoić się podczas bolesnych zabiegów, takich jak pobieranie krwi albo szczepienie. W takich sytuacjach smoczek odwraca uwagę od bólu i zapewnia smykowi spokój w trakcie wizyty u lekarza. Dzięki smoczkowi dziecko szybciej i łatwiej zasypia. Akcesorium to wspomaga też trawienie. Jego zaletą jest również możliwość monitorowania. W przeciwieństwie do ssania kciuka używanie smoczka możesz w pełni kontrolować, zabierając go albo ograniczając jego używanie wedle własnego uznania.

Wszystkie te zalety sprawiają, że ssanie smoczka przez pociechę jest pomocne, a przez to wskazane. Liczne korzyści wynikające z podawania dziecku smoczka przeważają nad trudnościami związanymi z jego odstawieniem. To sprawia, że warto podawać smykowi smoczek do pewnego czasu. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, kiedy odstawić smoczek i podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i możliwie najmniej stresująco dla maluszka.

Małe dziecko siedzi u lekarza ze smoczkiem

Czy ssanie smoczka ma wady?

Smoczek może przynieść mnóstwo korzyści szkrabowi. Niestety, jego podawanie dziecku wiąże się również z pewnymi negatywnymi skutkami. Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w czasopiśmie „Pediatria” dzieci, które używają niemowlęcego smoczka, aż o 40% częściej zapadają na zapalenie ucha środkowego. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewa się, że ma to związek z różnicą ciśnienia w gardle oraz uchu środkowym.

Inne badania wykazały z kolei, że pociechy, które w wieku 6 miesięcy przestały ssać smoczki, chorowały na infekcje ucha środkowego aż o jedną trzecią rzadziej niż maluchy, które stosowały je znacznie dłużej. Należy też wiedzieć, że zbyt wczesne podanie smoczka noworodkowi może skutkować tym, że dziecko będzie myliło ssanie smoczka ze ssaniem piersi matki. Obie te czynności wymagają stosowania innych technik, zatem owe pomyłki mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia i rozwoju pociechy.

Zbyt długie ssanie smoczka przez dziecko może skończyć się nieprawidłowym ustawieniem zębów, a w przyszłości powstaniem poważnych wad zgryzu, takich jak zgryz otwarty, tyłozgryz i tyłożuchwa. Groźnym skutkiem może też stać się osłabienie napięcia mięśniowego kompleksu ustno-twarzowego. Nadmierne ssanie prowadzi ponadto do nienaturalnego układania ust, a w rezultacie nawet do opóźnienia mowy lub seplenienia.

Możliwość wystąpienia negatywnych konsekwencji sprawia, że specjaliści zalecają, by poczekać z wprowadzeniem smoczka do czasu ukończenia przez maluszka przynajmniej pierwszego miesiąca życia. Bardzo istotne jest też rozsądne podchodzenie do kwestii częstotliwości podawania dziecku smoczka. Rodzice niekiedy dają szkrabowi smoczek, chociaż pociecha tak naprawdę czeka na karmienie. Dlatego tak ważne jest poznanie potrzeb smyka i podawanie mu smoczka wtedy, kiedy ten naprawdę tego potrzebuje.

Sprawdź także: Wady wymowy u dzieci. Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Kiedy odstawić smoczek?

Decyzja o tym, kiedy i przede wszystkim jak odstawić smoczek, nie jest niestety łatwa. Oduczenie maluszka ssania zwykle jest okupione kilkoma dniami płaczu i intensywnych protestów. Z tej przyczyny niektórzy rodzice nie chcą podawać go smykowi, nawet pomimo dobroczynnego wpływu tego niewielkiego akcesorium. Decyzję o podawaniu smoczka dziecku rodzice powinni zatem podjąć samodzielnie, biorąc pod uwagę potrzeby pociechy.

Gdy już zdecydujesz o tym, że codziennym towarzyszem Twojego smyka będzie smoczek, pamiętaj, aby nie podawać go malcowi zbyt długo. Kiedy odstawić smoczek? Istnieje wiele rad na ten temat, a eksperci także mają różne poglądy. Odstawianie powinno być procesem stopniowym. Można go rozpocząć w okolicach 6. miesiąca życia pociechy, czyli w czasie, gdy smyk otrzymuje nowe bodźce czuciowe i smakowe wraz z rozszerzeniem diety.

Najsilniejszy instynkt ssania maluszki mają przez pierwsze miesiące życia. Około 4. miesiąca zaczyna on powoli wygasać i zanika całkowicie około drugich urodzin. Dlatego proces odstawiania należy zakończyć do 12-18. miesiąca życia niemowlęcia, ponieważ zbyt długie stosowanie smoczka może prowadzić do wielu negatywnych zmian w funkcjach i budowie anatomicznej jamy ustnej.

Miej na uwadze, że nie każdy moment jest dobry na próby odstawiania smoczka. Kiedy dziecko mocno się stresuje (np. pójściem do żłobka), boleśnie ząbkuje albo jest chore, absolutnie nie próbuj rezygnować z tego ważnego dla malca gadżetu.

Dziecko bawi się smoczkiem w sypialni

Jak oduczyć dziecko smoczka? Sprawdzone sposoby

Wiesz już, czy stosowanie smoczka u pociechy to dobre rozwiązanie, a także, kiedy odstawić smoczek, gdy zdecydujesz się na jego podawanie smykowi. Teraz pora sprawdzić, jak oduczyć dziecko smoczka.

Odstawienie smoczka u dziecka nie jest łatwe. To czas pełen wyzwań, płaczu i protestów malca. Dlatego należy podejść do niego na spokojnie, z dużą dawką miłości, troski i cierpliwości. To trudne zadanie, ale służące dobru maluszka. Istnieje kilka sposobów na to, jak odzwyczaić dziecko od smoczka. W tym artykule przedstawiamy najskuteczniejsze z nich.

Powoli ograniczaj używanie smoczka

Odzwyczajanie pociechy od smoczka wymaga cierpliwości. To proces stopniowy. Najpierw ogranicz dziecku ssanie smoczka podczas spacerów. Nie zabieraj go, gdy wychodzicie. Jasno powiedz maluchowi, że smoczek zostaje w domu.

Stosuj smoczek tylko podczas zasypiania w łóżeczku, np. komfortowym modelu Maxi Cosi Home Iora. Miej jednak na uwadze, że istnieje pewne ryzyko, że smyk będzie się kładł za każdym razem, kiedy za nim zatęskni. W takich sytuacjach odwracaj jego uwagę, śpiewając, wspólnie rysując, układając klocki i puzzle itp.

Odwracaj uwagę dziecka

Polecaną metodą w przypadku odstawiania smoczka jest odwracanie uwagi pociechy od jej ulubionego gadżetu. To szczególnie przydatny sposób w przypadku dość wczesnego odstawienia u najmłodszych niemowląt. Nie trzymaj zatem akcesorium na widoku. W pierwszych dniach odstawiania bądź zawsze blisko malca i poświęć mu swój czas. Kołysz go, przytulaj i zabawiaj w foteliku 4 w 1 Chicco Baby Hug Air. Rób wszystko to, co pociecha uwielbia. W zadaniu pomogą Ci relaksujące kąpiele z delikatnymi, niepowodującymi łzawienia (a zatem dodatkowego stresu) kosmetykami dla niemowląt, a także śpiewanie kołysanek przed snem.

Stopniowo rezygnuj z korzystania ze smoczka. Na początek możesz próbować odstawić akcesorium w dzień, gdyż w tym czasie łatwiej jest zorganizować ciekawe aktywności albo wyjścia ze smykiem w wózku, takim jak nowoczesny model Cybex Priam 4.0 Lux. To sprawdzone sposoby na odwrócenie uwagi maluszka od potrzeby ssania. Jeżeli dziecko zrezygnuje ze smoczka w dzień, powoli próbuj odstawiać go w czasie drzemki oraz w nocy.

Tato bawi się z małą córką

Rozmawiaj z pociechą o smoczku

Bardzo skuteczną, a często niedocenianą metodą jest rozmowa z maluszkiem. Mów dużo do pociechy podczas spaceru czy zabawy w leżaczku Baby Bjorn Bliss Cotton, aby poczuła się bezpieczna i spokojna. Pokaż jej, że znajdziesz zawsze czas na to, aby dziecko zwierzyło Ci się ze swoich emocji. Wytłumacz też, że dorośli i starsze dzieci nie potrzebują smoczka. To ważne, zwłaszcza gdy malec manifestuje swą „dojrzałość”. Dzieci często chcą być traktowane jak całkiem poważne osoby, a nie małe szkraby. Taki pozytywny przykład i wzór do naśladowania powinien zatem pomóc przekonać smyka do odstawienia smoczka i ułatwić ten proces.

Wymień smoczek na coś innego

Zastanawiasz się, jak odzwyczaić dziecko od smoczka w jeszcze inny sposób? Możesz spróbować wymienić ulubiony gadżet na coś innego. Młodszemu szkrabowi możesz zaproponować gryzak, a w przypadku starszej pociechy sprawdzą się twarde przekąski. Okres niemowlęcy i poniemowlęcy to czas wyżynania się zębów. Ssanie smoczka może niekiedy pomagać dziecku odczuwającemu dyskomfort jamy ustnej. Akcesorium to warto jednak zastąpić specjalnymi gryzakami o różnych kształtach i fakturach. W ten sposób dasz malcowi coś w zamian, a przy tym wspomożesz niełatwy czas wyżynania się mleczaków.

Skracaj smoczek

Inną metodą na to, jak odstawić smoczek, jest jego skracanie. To sposób polegający na stopniowym odcinaniu go po kilka milimetrów, w odstępach co parę dni. Może doprowadzić do tego, że Twoja pociecha sama zrezygnuje z jego ssania. Kształt gadżetu zmieni się, dzięki czemu nie będzie on już pełnił swych dotychczasowych funkcji. Metoda ta może też zadziałać w przypadku starszych dzieci. Jest bowiem szansa, że starszy brzdąc samodzielnie (choć w efekcie Twojej sugestii) zaniesie zepsuty przedmiot do kosza na śmieci.

Wspólnie z dzieckiem wyrzućcie smoczek

Ostatnim krokiem procesu odzwyczajania malca od smoczka jest wyrzucenie gadżetu. Ustal to z dzieckiem i poproś, aby szkrab sam go wyrzucił, np. po posiłku w wygodnym krzesełku do karmienia Stokke Tripp Trapp. Jeśli malec nie jest jeszcze na to gotowy, możesz wykorzystać kilka sposobów, które ułatwią pozbycie się akcesorium.

Pozbycie się smoczka możesz przekuć w zabawę polegającą np. na przekazaniu go maleńkiemu dziecku albo małym kaczuszkom spotkanym w parku. Możesz też wspólnie ze smykiem uczcić dzień pożegnania ze smoczkiem. Po oficjalnym pożegnaniu i wyrzuceniu go do kosza na śmieci – zorganizuj coś razem, np. wycieczkę albo wyjście na lody.

Zoacz również: Co zrobić z nieużywanymi rzeczami dziecka? Podpowiadamy!

Bądź spokojna i konsekwentna

W procesie odstawiania smoczka niezwykle ważna jest konsekwencja i cierpliwość. Zrezygnowanie z akcesorium, które dotychczas odgrywało tak istotną rolę w życiu dziecka, nie jest łatwe. Wiąże się ze stresem i płaczliwością u pociechy oraz dyskomfortem u rodzica, który wie, że to jedyne rozsądne rozwiązanie, ale jednocześnie cierpi, gdy widzi smutek u swojej pociechy. Uważnie obserwuj dziecko, jego emocje i zachowania. Zdezorientowanie, rozdrażnienie czy smutek to normalne emocje u szkraba w takiej sytuacji. Bądź blisko niego i zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu malec łatwiej odnajdzie się w nowej, „bezsmoczkowej” rzeczywistości.

Jakie są skutki odstawienia smoczka?

Odstawienie smoczka to spore przeżycie dla malca, co zawsze wiąże się z pewnymi negatywnymi rezultatami, takimi jak napięcie, płacz, drażliwość i smutek. Na szczęście skutki odstawienia smoczka zwykle nie trwają długo, a prawidłowo przeprowadzony proces sprawia, że odstawienie nie wpływa negatywnie na zdrowie czy rozwój pociechy.

Jeśli chcesz złagodzić skutki, nigdy nie odstawiaj smoczka gwałtownie. Dziecko nagle i na stałe pozbawione tak ważnej dla niego rzeczy może przeżywać bardzo duży stres. To wiąże się z intensywnym płaczem i wydzielaniem hormonu stresu (kortyzolu). Często też skutkuje zastąpieniem smoczka kciukiem, a oduczenie ssania kciuka jest, według specjalistów, jeszcze trudniejszym zadaniem.

Ile trwa odzwyczajanie dziecka od smoczka?

Istnieje wiele sposobów na to, jak oduczyć dziecko smoczka. Poziom ich skuteczności, a w rezultacie – czas potrzebny na oduczenie dziecka ssania smoczka – zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb malca. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile trwa odzwyczajanie pociechy od smoczka. Pożegnanie z tym ważnym gadżetem u niektórych maluchów może przebiec bezproblemowo i szybko, z kolei u innych szkrabów rozstanie z nim będzie sprawiało kłopot. W drugim przypadku proces odstawiania może potrwać nawet parę miesięcy.

Już wiesz, jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Już wiesz, kiedy i jak oduczyć dziecko smoczka. To niełatwy, ale konieczny proces. Postępuj zgodnie z przedstawionymi wskazówkami, a z pewnością przebiegnie znacznie łagodniej i efektywniej.

Czy masz już za sobą odstawianie smoczka u pociechy? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Sprawdź też bogaty asortyment sklepu Bobo Wózki. Wanienka Stokke Flexi Bath, wózki spacerowe, foteliki samochodowe czy krzesełko do karmienia Childhome Evolu 2 to zaledwie część z rozbudowanej oferty produktów, które ułatwią życie Twojemu dziecku i całej rodzinie.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up