+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak wyciszyć dziecko przed snem

Problemy z zasypianiem u dziecka – jak wyciszyć dziecko przed snem?

2022-06-22

Jeśli w ciągu dnia Twój maluch doświadcza wielu nowych wrażeń, wieczorem może być rozdrażniony i marudny. Aby łatwiej było mu poradzić sobie z nadmiarem emocji, wypróbuj sprawdzone wieczorne rytuały. Jak wyciszyć niemowlę przed snem, by odpoczęło i obudziło się pełne energii?

Spis treści:

Czym jest wieczorna rutyna dziecka?

Wielu z nas ma swoje typowe zachowania wykonywane przed pójściem spać. Jest to choćby codzienny wieczorny prysznic, czytanie książek, jogging czy medytacja. Dzięki temu czujemy się lepiej, ponieważ mamy poczucie, że nasz dzień upłynął bez niespodzianek i w pełnej harmonii. Zwykle kończymy dzień elementem, który jest dla nas przyjemny, bowiem nikt przed snem nie chce fundować sobie złego nastroju. Mając ustalony plan wieczoru, znamy kolejny etap. Jesteśmy więc spokojni i nastrajamy się już coraz bardziej do snu.

Znaczenie codziennej rutyny u maluszka jest bardzo podobne. Ma na celu zapewnić dziecku spokój, przyzwyczaić je do pewnych czynności. Oprócz tego maluszek bardzo szybko nauczy się, że np. po kąpieli jest już pora spania, więc już powolutku zacznie się wyciszać. Problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka potrafią być wyjątkowo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny, a przecież sen jest potrzebny nie tylko niemowlęciu, ale też jego rodzicom. Niektórzy rodzice z tego powodu decydują się na wieczorny spacer z niemowlakiem lub usypianie brzdąca w samochodzie, np. w bezpiecznym foteliku Maxi Cosi Cabrio Fix. Jak wyciszyć noworodka przed snem i zapewnić sobie spokojną, przespaną noc?

jak-wyciszyc-dziecko-przed-snem

Skąd biorą się problemy z zasypianiem u dziecka?

Zanim rozpoczniesz wprowadzanie zmian w domowym harmonogramie, postaraj się zrozumieć, jakie podłoże ma wieczorny niepokój u niemowlaka. Problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka mogą wiązać się z nadmiarem wrażeń, które zafundowaliśmy naszemu smykowi w ciągu dnia. Długa wizyta gości, nadmiar dźwięków i kolorów, które docierają do niemowlęcia podczas zakupów w supermarkecie czy też skok rozwojowy mogą powodować trudny do ukojenia płacz i wpływać na częste pobudki w nocy. Z tego powodu, jeśli już musisz jechać z noworodkiem do sklepu, wybierz wózek, który pomoże wytłumić nadmiar dźwięków, np. Anex M-Type z zabudowaną gondolą.

Wiedza, jak wyciszyć roczne dziecko przed snem, przyda się rodzicom, których pociecha zaczyna nowy etap w życiu – pierwsze dni w żłobku to ogromna zmiana dla malca, który po powrocie do domu odreagowuje stres i zwykle intensywniej odczuwa zmęczenie. Problemy z zasypianiem u niemowlaka mogą pojawiać się, gdy bobas ząbkuje, uczy się chodzić albo kiedy postanowisz odstawić go od piersi. Wszystko, co nowe, nieznane, może być powodem do lęku i wpływać na gorsze samopoczucie dziecka, dlatego dobrze jest zainwestować w jeden wózek, który dziecko lubi i zna, i który rośnie razem z nim – taki właśnie jest Anex M-type w zestawie z fotelikiem Cybex Aton. Jak wyciszyć niemowlaka przed snem i pomóc mu w trudnych sytuacjach?

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Sprawdzone metody

Jak wyciszyć niemowlaka przed snem i jakie elementy mogą wchodzić w skład takiego codziennego rytuału? Opcji jest dużo, jednak najlepiej wybrać takie, które będziemy mogli realizować każdego dnia. Dobrze jest dopasować poszczególne czynności do naszych rodzinnych zwyczajów i tego, co sami lubimy. Musisz też pamiętać, że każde dziecko jest inne, a gdy w domu mieszka jeszcze starszy smyk, rodzicielskie obowiązki trzeba podzielić między kilka osób. Wieczorny niepokój u niemowlaka – oto kilka pomysłów, by maluch przespał w spokoju całą noc!

Spokojna zabawa przed snem

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Wieczorną rutynę zacznij od zabawy dostosowanej do wieku dziecka. W pierwszym etapie życia nie ma zbyt wielu możliwości, ponieważ maluszek i tak większość doby śpi. Szybko jednak możemy włączyć grzechotki, stopniowo dodawać matę edukacyjną, piłki, autka, aż przyjdzie czas na układanie puzzli i przyjęcia z lalkami lub szalone wyścigi samochodów po dywanie. Te aktywności zaplanuj na pierwszą połowę dnia, zaś przed nocnym odpoczynkiem zdecyduj się np. na wieczorny spacer z niemowlakiem w wygodnym wózku Stokke Xplory X Signature, wspólne zabawy na macie przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki i lekko przyciemnionym świetle.

Posiłek dla energii i regeneracji

Jak wyciszyć 2-letnie dziecko przed snem? Dobrze, żeby dziecko zjadło lekką kolację, ponieważ po zabawie warto uzupełnić straconą energię. Jedzenie odpowiednich potraw przed zaśnięciem to także gwarancja, że smyk nie obudzi się w nocy głodny. Nie podawaj maluszkowi ciężkostrawnych, smażonych dań. Problemy z zasypianiem u niemowlaka mogą wystąpić po zmianie mleka modyfikowanego lub gdy podasz mu na kolację nieznany owoc – rozszerzanie diety lepiej sprawdza się rano lub w ciągu dnia. Wieczorem wybieraj sprawdzone produkty i korzystaj ze znanych maleństwu przedmiotów, np. wygodnego i łatwego do przenoszenia fotelika samochodowego Avionaut Cosmo.

jak-wyciszyc-dziecko-przed-snem

Kąpiel i masaż

Kolejnym rozwiązaniem, jak wyciszyć noworodka przed snem, może być relaksująca dziecko kąpiel. Maluszek odpręży się, a jego mięśnie rozluźnią po zabawie i pracy z całego dnia. Warto, by kąpiel była przyjemna i wyciszająca, z dodatkiem bezpiecznych kosmetyków lub relaksujących olejków. Koniecznie trzeba pamiętać o umyciu zębów maluszka, nawet wtedy, kiedy jeszcze pierwsze nie przebiły się przez dziąsła. O myciu zębów pisaliśmy tutaj. Po wytarciu bobasa możesz spróbować delikatnego masażu całego ciała oliwką lub olejkiem, który wprowadzi domowników w błogi nastrój.

Książki i kołysanki

Szukasz pomysłów, jak wyciszyć 2-letnie dziecko przed snem? Po ubraniu dziecka w piżamkę możesz przeczytać mu książkę, zaśpiewać kołysankę lub włączyć radiowe słuchowisko. Dzięki regularności maluszek będzie wiedział, co nastąpi po każdym kolejnym etapie, a to pozwoli mu się wyciszać. Możesz ułożyć smyka w łóżeczku dostawnym przy swoim łóżku, np. Espiro Cloud i delikatnie gładzić po plecach lub spokojnie kołysać się z nim w ramionach, zanim w pełni nie zaśnie.

Jak wyciszyć niemowlę przed snem?

Usypianie maluszka to często nie lada wyzwanie dla wszystkich członków rodziny. Sprawdzonym sposobem jest baczna obserwacja Twojej pociechy – metody, jak wyciszyć roczne dziecko przed snem mogą się zmieniać, dlatego bądź elastyczny i nie bój się eksperymentować. Wszystkie nowości wprowadzaj jednak stopniowo, gdyż nawet zmiana wózka głęboko-spacerowego na spacerówkę dla starszaka, np. gdy korzystasz z funkcjonalnego zestawu Bebetto Pascal z fotelikiem Avionaut Pixel, może zająć nieco czasu.

A jakie są Wasze codzienne rytuały? Stosujecie je, czy każdy dzień wygląda inaczej?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku.
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up