+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak zamontować fotelik ISOFIX? Podpowiadamy!

Jak zamontować fotelik ISOFIX? Prosta instrukcja

2023-06-26

System ISOFIX to nowoczesne rozwiązanie w fotelikach samochodowych dla najmłodszych, które pozwala Ci bezpiecznie dotrzeć z dzieckiem do wyznaczonego celu. Aby fotelik ISOFIX spełniał swoją funkcję, wymaga on odpowiedniego montażu. Jak zamontować fotelik ISOFIX, by maluch był w pełni bezpieczny?

Spis treści:

  1. Mocowanie ISOFIX – co warto wiedzieć?
  2. Jak działa ISOFIX?
  3. Jak zamontować fotelik Isofix?
  4. Montowanie ISOFIX – postaw na odpowiedni model
  5. Jak zamontować ISOFIX, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zgodnie z polskimi przepisami, przewożenie dziecka do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi odbywać się w specjalnym foteliku samochodowym. Producenci ułatwiają wybór właściwego modelu poprzez nadawane produktom kategorie wiekowe i wagowe. Praktycznie każdy fotelik możesz zamontować na siedzisku samochodu przy pomocy pasów bezpieczeństwa w aucie. Pierwsze nosidełka dla niemowlęcia są zawsze mocowane tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsza pozycja w samochodzie dla Twojej pociechy, dlatego warto korzystać z niej jak najdłużej.

Wiele nowoczesnych fotelików dla maluszków wykorzystuje zaawansowane techniki bezpieczeństwa, by ochronić najmłodszych pasażerów na wypadek kolizji. Jednym z nich jest coraz popularniejszy system montażu ISOFIX, który przede wszystkim daje gwarancję odpowiedniego zapięcia siedziska w aucie. Dodatkowo stanowi uchwyt dla fotelika, gdy działają na niego znaczne siły, powstające w trakcie zderzenia lub nagłego hamowania. Czym jest mocowanie ISOFIX i jakie są jego zalety?

Przeczytaj także: Isofix czy pasy – jaki fotelik lepiej wybrać? Podpowiadamy

Jak zamontować ISOFIX – proponowane sposoby

Mocowanie ISOFIX – co warto wiedzieć?

Zanim dowiesz się, jak zamontować fotelik ISOFIX, zacznij od uporządkowania informacji na temat tego niezwykle przydatnego systemu montowania fotelików dla najmłodszych. ISOFIX oznacza rodzaj ustandaryzowanego rodzaju mocowania fotelików dla dzieci w aucie. Nazwa ta pochodzi od połączenia skrótu ISO, czyli International Organisation for Standardisation, oraz słowa fixture, czyli złącze. System został opracowany w 1997 roku przez marki Volkswagen i Britax-Romer, a od 2005 roku stał się międzynarodową normą, która pomaga optymalnie chronić dzieci podczas jazdy autem.

W ramach systemu ISOFIX wyróżnia się kilka elementów – pierwszy to zwykle dwa dolne złącza, które zaczepia się o specjalnie wbudowany zaczep lub haczyk w samochodzie. W ten sposób można zamocować każdy rodzaj fotelika ISOFIX, o ile pojazd również jest wyposażony w taki typ mocowania. Drugim elementem systemu ISOFIX jest baza lub noga stabilizująca, która zapobiega przypadkowemu obracaniu się fotelika. W nieco starszych fotelikach w tym celu używano pasa Top Tether, obecnie wspomniane rozwiązania są wykorzystywane zamiennie.

Jak działa ISOFIX?

ISOFIX to zintegrowany system, który pozwala na łączenie zaczepów fotelika ze specjalnymi uchwytami w samochodzie. Zaczepy samochodowe są zamontowane na stałe, zwykle do konstrukcji samochodu, czyli jego podwozia. Dzięki nim osadzenie fotelika na kanapie auta jest możliwe bez używania samochodowych pasów bezpieczeństwa. Uchwyty w pojeździe znajdują się między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy w aucie.

Dla większej pewności montażu używa się pasu Top Tether lub nogi stabilizującej, które zapobiegają przypadkowej rotacji. Zaczepy w tylnej części fotelika mogą przypominać paski z metalowymi zakończeniami, haczykami lub zapięciami. W niektórych modelach fotelików są to sztywne zaczepy z tworzywa sztucznego i metalu, które po właściwym zapięciu w uchwyty samochodu wydają odgłos charakterystycznego kliknięcia.

montaż fotelika isofix w samochodzie instrukcja

Jak zamontować fotelik Isofix?

Montowanie fotelika Isofix dla wielu rodziców może wydawać się nieco problematyczne. Na szczęście przy odrobinie wprawy, już po kilku próbach będziesz z łatwością korzystać z tego udogodnienia. Niewątpliwą zaletą systemu ISOFIX jest jego uniwersalność. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w mocowanie ISOFIX, nie ma obaw, że wybrany przez Ciebie fotelik okaże się być niekompatybilny. Jednocześnie łatwo będzie go przepiąć do samochodu innego członka rodziny lub zamontować w taksówce. Co więcej, standaryzacja systemu ISOFIX obejmuje wszystkie samochody wyprodukowane w Unii Europejskiej od 2011 roku.

Alternatywą dla samych zaczepów ISOFIX może być dedykowana baza ISOFIX, którą wpina się na stałe do samochodu. Dzięki temu z łatwością wyjmiesz z pojazdu śpiące niemowlę wraz z nosidełkiem, a potem umieścisz je ponownie w aucie. Systemy te mogą różnić się w krajach spoza Unii, dlatego przed dalszymi podróżami dobrze jest zorientować się, z jakich opcji będziesz korzystać. Baza ma jeszcze inne zalety – jeśli zdecydujesz się na konkretną serię od tego samego producenta, nie będzie musiał wymieniać całego zestawu, a jedynie samo siedzisko, gdy Twój smyk zacznie rosnąć.

Jak zamontować fotelik z ISOFIX? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który w łatwy sposób pozwoli Ci poznać zalety produktów z ISOFIXem i cieszyć się bezpieczną jazdą z najmłodszymi.

Montowanie fotelika ISOFIX – zacznijmy od samochodu

Zanim przystąpisz do montowania fotelika z systemem ISOFIX, powinieneś zacząć od sprawdzenia, czy Twoje auto posiada wbudowane zaczepy ISOFIX. Może się okazać, że w starszym modelu samochodu ich nie ma – wówczas pozostaje korzystanie z samochodowych pasów bezpieczeństwa. Istnieje też opcja zamontowania w pojeździe specjalnej konstrukcji z zaczepami ISOFIX – tu koniecznie skorzystaj z usług certyfikowanego wykonawcy, który zadba o wszystkie aspekty bezpieczeństwa.

mocowanie isofix w samochodzie

W autach produkowanych po 2011 roku na tylnej kanapie dostępne są dwa komplety zaczepów Isofix, dla dwojga dzieci. W niektórych pojazdach znajdziemy nawet trzy pary mocowań, a także modele aut, w których ISOFIX został użyty na przednim siedzeniu pasażera. Warto o tym pamiętać, gdy masz pod opieką większą gromadkę dzieci, by móc wszystkim z nich zapewnić jednakowy komfort i ochronę.

Montaż bazy lub nogi mocującej

W kolejnym kroku, gdy już sprawdziłeś system dostępny w Twoim aucie, możesz przystąpić do mocowania bazy lub nogi stabilizującej. Większość producentów korzysta z tych samych rozwiązań, które polegają na użyciu zaczepów w bazie i połączeniu ich z uchwytami w aucie. Stosuje się dwa oddzielne złącza, by baza lub noga stabilizująca trzymały się w jednakowej pozycji. To też dodatkowe zabezpieczenie, gdyby podczas kolizji doszło do wypięcia lub zniszczenia jednego z nich.

Bazę lub nogę mocuje się na stałe – powinna ściśle przylegać do kanapy samochodu, nie przesuwać się i nie rotować. W wybranych modelach dostępne są oznaczenia świetlne lub kolorowe prowadnice, dzięki którym zyskujesz pewność dobrego montażu. Po wypięciu nosidełka wystarczy umieścić je w tej samej pozycji – potwierdzeniem jej bezpiecznego wpięcia także są kolorowe lub dźwiękowe oznaczenia, przydatne zwłaszcza w nocy.

Zapięcie uchwytów ISOFIX

Jak zamontować ISOFIX? Po przygotowaniu na kanapie fotelika i umieszczeniu zaczepów w zasięgu ręki znajdź mocowania, dostępne w samochodzie. Zacznij od tego, który znajduje się dalej od Ciebie – nie będziesz musiał wsuwać się do pojazdu, w celu zapięcia drugiego z uchwytów. Wyczuj dłonią zapięcia i po kolei je zaczep – następnie upewnij się, że są dobrze zamontowane, nie przesuwają się i nie spoczywają luźno na kanapie.

W wybranych modelach fotelików z pomocą przychodzą dodatkowe przyciski, które służą regulowaniu długości pasów ISOFIX – mogą znajdować się w tylnej części skorupy fotelika lub pod przednią częścią siedziska. Po zwolnieniu zaczepów łatwiej jest je odczepić od systemu ISOFIX w samochodzie, a także dopasować ustawienie fotelika do rodzaju kanapy w pojeździe.

Montowanie ISOFIX – postaw na odpowiedni model

By najłatwiej było zrozumieć, jak zamontować fotelik z ISOFIX, dobrze jest zapoznać się z instrukcją obsługi, dołączoną do fotelika lub zapytać o podstawowe informacje wykwalifikowanego sprzedawcę w sklepie z akcesoriami dla najmłodszych. Wizyta w sklepie Bobowózki to także okazja, by dopasować odpowiedni fotelik do rodzaju siedzeń w samochodzie oraz indywidualnych potrzeb użytkowników.

W ofercie naszego sklepu internetowego możesz znaleźć zarówno wersje fotelików dla szczupłych i niskich dzieci, jak i propozycje dla młodych pasażerów aż do 50 kg wagi. Możesz też zakupić fotelik o niskiej wadze i z intuicyjnym montażem, który spodoba się pozostałym członkom rodziny, jak np. dziadkom lub opiekunom Twojego dziecka.

Avionaut PIxel Pro

Wśród najciekawszych fotelików dla niemowląt, dostępnych w ofercie sklepu Bobowózki, jest nowoczesny, montowany na bazie ISOFIX fotelik Avionaut PIxel Pro, który otrzymał aż 4 wysokie gwiazdki w testach ADAC. Co więcej, Pixel Pro chroni przed promieniami słonecznymi dzięki filtrowi UV50 i jest bardzo lekki, a jego poszycie jest łatwe w czyszczeniu.

Cybex Cloud Z2 PLUS

Kolejnym bardzo bezpiecznym i łatwym w montażu fotelikiem dla niemowląt z bazą stabilizującą jest Cybex Cloud Z2 PLUS, który w ostatnich testach ADAC otrzymał ogólną ocenę za bezpieczeństwo „bardzo dobry". Jego unikatową cechą jest fakt, że podczas regulacji zagłówka zmianie ulega również wysokość pasów bezpieczeństwa – to dodatkowa pewność dla troskliwych rodziców, że ich pociecha jest optymalnie chroniona.

Britax Baby Safe 3

Jeśli chcesz zadbać o komfort maluszka, a jednocześnie szukasz najwyższej ochrony, model Britax Baby Safe 3 jest najlepszym wyborem na pierwsze miesiące życia niemowlęcia. Dostępny jest w zestawie z bazą ISOFIX – Britax Romer Flex Base iSense i jest przeznaczony dla maluszków od urodzenia, do osiągnięcia wagi 13 kg. Jego atutem jest regulowana rama antyrotacyjna, która zapewnia dziecku dodatkowe miejsce na nogi podczas jazdy tyłem.

Britax Baby Safe 5Z

W tej samej kategorii wagowej znajdziesz inny, równie atrakcyjny pierwszy fotelik dla niemowląt, czyli Britax Baby Safe 5Z. To, co zachęca do wyboru modelu Baby Safe 5Z, to możliwość rozłożenia go do pozycji leżącej nawet wtedy, gdy nosidełko jest wpięte do stelaża wózka. Wraz z regulowanym zagłówkiem w kilkunastu pozycjach to bardzo konkurencyjny produkt dla innych fotelików dla bobasów.

Besafe iZi Turn

Ciężko nie wspomnieć o funkcjonalnym modelu Besafe iZi Turn, który może być zamontowany przodem i tyłem do kierunku jazdy. To fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 18 kg i jest mocowany na dedykowanej bazie. Wyróżnia go 360 stopni obrotu, przydatne podczas drzemki lub zabiegów pielęgnacyjnych w czasie dłuższej podróży.

GB Convy Fix

Montowanie ISOFIX będzie przyjemnie proste, jeżeli zdecydujesz się na modnie zaprojektowany model fotelika GB Convy FIX, który uzupełnia specjalna noga stabilizująca. Podobnie jak poprzedni fotelik, tu również możesz montować go przodem i tyłem do kierunku jazdy, a także zyskujesz regulację kąta nachylenia siedziska. Mogą z niego korzystać dzieci aż do 25 kg wagi.

Zestaw 3w1 Maxi Cosi

Dla rodziców, którzy poszukują wygodnych rozwiązań na kilka lat użytkowania fotelików dziecięcych w samochodzie, Maxi Cosi przygotowało specjalną ofertę. To zestaw 3w1, czyli MAXI COSI 360 Familyfotelik PEBBLE 360 dla niemowląt, fotelik dla starszaka z obrotowym siedziskiem PEARL 360 oraz bazę FamilyFIX 360, która rośnie wraz z małym pasażerem. Dzięki niemu ograniczysz wydatki w domowym budżecie i zyskasz sprzęt, który ułatwi codzienną opiekę nad Twoim dzieckiem.

Przeczytaj także: Foteliki bez Isofix - poznaj nasze propozycje!

Mocowanie ISOFIX – jak jest skonstruowane?

Jak zamontować ISOFIX, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Korzystanie z systemów montażu fotelików dla dzieci ISOFIX to ogromna wygoda dla wszystkich rodziców maluszków. To także gwarancja, że Twoja pociecha zyskuje najlepszą ochronę, potwierdzoną niezależnymi testami bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe to jedne z najważniejszych dziecięcych przedmiotów, na których nie warto oszczędzać. Dobrze jest poświęcić czas i energię, by wybrać idealnie dopasowany model fotelika do potrzeb Twojej rodziny.

Dobry fotelik z ISOFIX musi być wygodny, gwarantować komfort termiczny, być intuicyjny w obsłudze i montażu. Jeśli szukasz dla Twoich bliskich sprawdzonych rozwiązań i jakościowych marek, odwiedź nasz sklep Bobowózki i wybierz model fotelika, który spełni wszystkie Twoje potrzeby. Skorzystaj z bogatej oferty sklepu Bobowózki i przekonaj się, jak przyjemne może być wspólne podróżowanie samochodem z dzieckiem!

 


FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy można samemu zamontować Isofix?

Nie ma możliwości samodzielnego zamontowania systemu Isofix w starszych modelach samochodów. W nowszych pojazdach, zgodnie z dyrektywą unijną, Isofix jest dostępny w każdym aucie. Zwykle są to dwa niezależne komplety złączy na tylnej kanapie samochodu. Wybrane samochody mają także system Isofix dostępny na przedniej kanapie pasażera lub trzecią parę uchwytów na tylnym siedzeniu. W niektórych modelach pojazdów można dokupić i zamontować system Isofix, jednak należy to robić u autoryzowanych sprzedawców i w certyfikowanych salonach.

Czy system Isofix pasuje do każdego auta?

Niestety – system Isofix jest dostępny wyłącznie w nowszych modelach samochodów. Starsze pojazdy nie są przystosowane do tego, by móc zamontować w nich fotelik z Isofixem. Wówczas rozwiązaniem jest dodatkowy montaż systemu Isofix do podwozia auta lub korzystanie z samochodowych pasów bezpieczeństwa, które utrzymują fotelik we właściwej pozycji. W przypadku braku systemu Isofix warto skorzystać z bazy mocowanej przy użyciu pasów bezpieczeństwa w aucie, co ułatwia właściwe zapinanie skorupy fotelika. Jeżeli pojazd został fabrycznie wyposażony w Isofix, dobrze jest używać go zamiast pasów w samochodzie. To najbezpieczniejsza forma ochrony małego pasażera w przypadku kolizji lub gwałtownego hamowania.

Jak zapiąć fotelik Isofix pasami?

Wiele nowoczesnych fotelików dopasowanych jest do użytkowania zarówno w starszych, jak i nowszych modelach samochodów. Jeżeli w danym pojeździe nie ma zamontowanych zaczepów Isofix, fotelik dziecięcy można zaczepić przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa. Pierwsze foteliki dla niemowląt często korzystają z dedykowanej bazy z nogą stabilizującą, którą montuje się przy użyciu pasów w samochodzie. Wówczas wystarczy wpiąć nosidełko niemowlęce w odpowiednie uchwyty, bez konieczności każdorazowego używania pasów w aucie. Foteliki dla najmłodszych są przystosowane do montażu pasami poprzez specjalne prowadnice – część modeli posiada dodatkowe oznaczenia dźwiękowe lub świetlne, a także kolorowe detale, które ułatwiają rodzicowi prawidłowe zapięcie fotelika na czas jazdy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up