Skorzystaj z '50 za 500zł' tel. 504 77 30 60, 690 617 236
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dziecko nie chce jeździć w wózku

Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku?

2024-11-08

Choć wózek dziecięcy to często najważniejszy element wyprawki dla niemowlęcia, jego użytkowanie może być bardzo problematyczne. Bobas marudzi, płacze, domaga się wzięcia przez opiekuna na ręce, co utrudnia sprawne przemieszczanie się? Jak sobie radzić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku? Podpowiadamy!

Spis treści:

Twoja pociecha każdego dnia zmienia się pod względem fizycznym, utrwala nowe umiejętności i staje coraz bardziej samodzielna. Ten proces wypełniają także skoki rozwojowe, które bywają trudnym czasem w życiu każdej rodziny. To intensywny czas doskonalenia poszczególnych umiejętności, wyrastania nowych ząbków lub nauki samodzielnego siadania, który wymaga do smyka ogromnych pokładów energii.

Czasami bobas pragnie stale być blisko rodzica i wówczas wyjście na spacer w wózku wiąże się z płaczem i bardzo negatywnymi emocjami. Rodzice wielokrotnie starają się, by rozwiązać ten problem w możliwie łagodny sposób. Gdy ich maleństwo nie chce odpoczywać w wózku, wówczas rezygnują nawet z jego użytkowania lub unikają spacerów. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie – czasami wystarczy kilka drobnych zmian w codziennej rutynie, które zapewnią Wam przyjemność ze wspólnych przechadzek. Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku i jak zachęcić go do korzystania ze spacerówki?

dziecko nie chce jeżdzić w wózku

Dlaczego dziecko nie chce jeździć w wózku?

Mogłoby się wydawać, że korzystanie z wózka to same korzyści. Wszak ciepłe siedzisko lub obszerna gondola z miękkim materacykiem gwarantują przyjemne doznania i sprzyjają odpoczynkowi. Jednak nawet wybór zaawansowanego technologicznie sprzętu nie gwarantuje, że Twój niemowlak ucieszy się na kolejny spacer.

Sytuacja, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku, jest stosunkowo często spotykana. Maleństwo reaguje wtedy płaczem na próby odłożenia go, kręci się, jest zniecierpliwione, nie umie wyciszyć się po zabawie lub skupić dłużej na wykonywanej czynności. Z drugiej strony rodzicowi nie jest łatwo dźwigać na dłuższym odcinku smyka, który z każdym miesiącem zwiększa swoją masę ciała, co uniemożliwia przy okazji spaceru wykonywanie codziennych czynności.

Nie wiesz co zrobić, gdy niemowlę płacze w gondoli? W pierwszej kolejności dobrze jest poznać przyczyny takiego stanu, by później zaleźć skuteczne lekarstwo na smutek. Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeździć w wózku?

  • Płacz podczas przemieszczania się wózkiem często pojawia się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Szkrab nie chce być odkładany do gondoli, kręci się i napina. Przyczyn może być wiele, w tym fakt, ze malec nie utrzymuje stałego kontaktu wzrokowego z opiekunem, a nad jego głową znajduje się niebo, drzewa lub budka przeciwsłoneczna.
  • Czasami powodem takiego stanu jest lęk niemowlaka, gdy jest zbyt luźno przykryty kocykiem, a jego ciało bezwolnie przesuwa się we wnętrzu gondoli. Niektóre bobasy lubią być ciasno zawinięte w becik, kocyk lub śpiworek. To skuteczny sposób na wyciszenie.
  • U nieco starszych maluchów problemem bywa pozycja ciała, w której znajdują się w gondoli. Leżenie na płasko rzadko podoba się aktywnym szkrabom, które lubią noszenie na rękach przez rodzica i oglądanie otoczenia z bardziej pionowej pozycji. Ratunkiem w takim przypadku jest zamiana gondoli w odpowiednim wieku na model spacerowy, który umożliwia utrzymanie nieco nachylonego kąta ciała niemowlaka.
  • Płacz w czasie odpoczynku w gondoli może wynikać z uczucia głodu lub potrzeby zmiany pieluszki.
  • Czasami jest konsekwencją kolek lub problemów żołądkowych, pojawiających się wzdęć czy zaparć. Niedojrzałość układu trawiennego niemowlęcia może objawiać się na wiele sposobów, dlatego obserwuj smyka i reaguj na bieżąco na jego zmieniające się potrzeby.

Co zrobić, gdy niemowlę płacze w gondoli? Być może jest zbyt ciepło ubrane, czy spragnione lub odwrotnie – zmarzło w czasie drzemki i doskwiera mu chłód. Latem wystarczy, że zagwarantujesz malcowi lekki kocyk z bawełny lub bambusową chustę do otulenia. Zimą niezbędny jest ciepły śpiworek lub dodatkowy kocyk. W okresie przejściowym ubieraj niemowlaka w jedną warstwę ubranek więcej, niż sam potrzebujesz. Czapeczka nie zawsze niezbędna jest w czasie spaceru, a obniżenie temperatury ciała zapewnisz szkrabowi przez zdjęcie skarpetek. Wykorzystywany wózek powinien posiadać budkę z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i panelami wentylacyjnymi.

dziecko nie chce jeżdzić w wózku infografika przyczyny

Zobacz też: Od kiedy spacerówka? Podpowiadamy, kiedy zmienić wózek

4-miesięczne dziecko nie chce jeździć w wózku – częste powody

4-miesięczne dziecko nie chce jeździć w wózku? W tym okresie bardzo często obserwuje się jeden z poważniejszych skoków rozwojowych. To właśnie wtedy może dojść do zmiany rytmu snu, a drzemki niemowlaka stają się krótsze. Bobas chce jak najwięcej widzieć i doświadczać. Już nie wysiedzi długich minut w gondoli, w ułożeniu na płasko – zaczyna coraz chętnie podnosić się, wspierać na rączkach i przewracać z plecków na brzuszek.

To właśnie po skończeniu czwartego miesiąca życia szkrab pewniej trzyma głowę, a jego wzrok się wyostrza. To wszystko sprawia, że nie chce biernie leżakować na materacyku i woli być noszony przez rodzica. Może też zdarzyć się, że obudzi się po krótkiej drzemce w wózku i będzie wystraszony, nie widząc twarzy mamy lub taty. Wówczas potrzeba, aby opiekun szubko go uspokoił i zapewnił o swojej obecności.

Przeczytaj również: 4. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

1,5 roczne dziecko nie chce jeździć w wózku – przyczyny

To zupełnie normalne, że 8-miesięczne dziecko nie chce jeździć w wózku. Taki dorastający smyk jest bardzo ciekawy świata – często umie już samodzielnie siadać, a nawet stawać przy meblach, dlatego długie siedzenie w jednej pozycji go nudzi. Nuda towarzyszy też 1,5 rocznemu malcowi, który marzy, by samodzielnie biegać, skakać i eksplorować otoczenie. Kilkunastomiesięczny malec chciałby sam wykonywać wiele czynności – to bardzo przyjemne, gdy masz czas i chcesz poświęcić go w pełni na wpieranie najmłodszych domowników.

Problem zaczyna się wtedy, gdy chcesz sprawni dojechać do przedszkola, do sklepu lub przychodni. Wówczas znudzenie czy potrzeba pełnej niezależności może sprawić, że nie jesteś w stanie dotrzeć na czas na umówione spotkanie. Na szczęście sytuacje nie zawsze jest bez wyjścia – czasami krótka rozmowa z maluchem lub zajęcie go ulubioną książeczką pomoże załagodzić nadciągającą awanturę.

dziecko nie chce jeżdzić w wózku

Co zrobić, gdy niemowlę płacze w gondoli?

Z pewnością nie raz zastanawiasz się, co zrobić, gdy niemowlę płacze w gondoli. Gdy Twój malec źle reaguje na przemieszczanie się wózkiem, spróbuj połączyć porę spaceru z momentem drzemki. To trafiony przepis na spokojną przechadzkę. Rytmiczne kołysanie w czasie jazdy, szum kół i dyskretne bujanie gondoli sprawia, że większość niemowlaków zasypia w kilka minut.

Spokojnemu odpoczynkowi paradoksalnie sprzyjają niskie temperatury – wystarczy, że szczelnie zabezpieczysz bobasa przed chłodem, a jego drzemka będzie efektywna i nie przerwie jej niespodziewana pobudka.

dziecko nie chce jeżdzić w wózku

Spróbuj mówić do niemowlęcia spokojnym głosem, opowiadać o tym, co widać dookoła lub zaśpiewać ulubioną kołysankę. W wyciszeniu pomaga niekiedy smoczek lub ukochany kocyk, bądź też maskotka, którą maleństwo przytuli do policzka.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku spacerowym?

Starszakowi w wózku spacerowym pomoże przyjęcie bardziej wyprostowanej pozycji. Na czas drzemki możesz ustawić oparcie w pozycji leżącej, a gdy szkrab się obudzi, podnieść je do siedzącej. Niektórzy kilkulatkowie lubią widzieć stale rodzica, inne zaś oglądać otaczający świat – dla zachowania różnorodności zdecyduj się na wózek z siedziskiem montowanym w obu kierunkach jazdy, by zyskać jeszcze większą niezależność.

Niektóre starsze dzieci preferują zabawy z rodzicami, śpiewanie piosenek lub oglądanie ulubionych książeczek. Wiele smyków zajmuje zjedzenie pożywnej przekąski, dlatego dobrze ją mieć spakowaną w koszu poniżej siedziska. Możesz także zapiąć na wypinanej barierce ochronnej ukochane zabawki, by szkrab mógł zająć się nimi w czasie dłużącej się jazdy.

Sprawdź też: Histeria niemowlaka w samochodzie. Dlaczego dziecko płacze w foteliku?

Komfort smyka w trakcie spaceru – zadbaj o odpowiedni wózek

Nie można zapomnieć o tym, że na jakość wspólnego czasu z dzieckiem wpływają także wykorzystywane akcesoria. Na liście niezbędnych sprzętów powinien znaleźć się nowoczesny wózek, który ułatwi Ci przemieszczanie się i będzie prosty w codziennej regulacji:

  • Model Tutis Uno 3 Plus to wersja 2w1 wózka, który dzięki dużym, dobrze amortyzowanym kołom dobrze radzi sobie na różnych rodzajach podłoża. Jest lekki i przyjemny w użytkowaniu. Zaawansowany system amortyzacji sprawia, że malec nie odczuwa drgań w czasie popołudniowej drzemki.
  • JUNAMA Air V3 to także wersja wózka 2w1, ze sportową ramą i bardzo pojemną gondolą, którą uzupełniono o panele wentylacyjne. Siedzisko spacerowe montowane jest w obu kierunkach jazdy, a oparcie możesz ustawić nawet w pozycji leżącej.
  • Cybex Coya jest wózkiem spacerowym z otwartym koszem zakupowym i minimalistycznymi kółkami, co czyni ten produkt idealnym towarzyszem wakacyjnych wycieczek. Jednocześnie szeroka budka przeciwsłoneczna sprawia, że smyk jest optymalnie chroniony w różnych warunkach pogodowych.

Co na spacery zamiast wózka?

Gdy Twoja pociecha kategorycznie odmawia jeżdżenia w wózku, na szczęście istnieją inne metody bezpiecznego i komfortowego transportowania malucha.

W pierwszych tygodniach życia jest to przede wszystkim chusta – odpowiednio dopasowana do wieku szkraba uwolni Twoje ręce i pozwoli Ci nosić maleństwo schowane pod ciepłą kurtką w czasie zimy. Z czasem chustę możesz zamienić na nosidło, które w większości wypadków jest bezpieczne dla smyków od około szóstego miesiąca życia.

Starszakowi, który dąży do większej niezależności, spodobają się rowerki biegowe lub chodziki trzykołowe, na których smyk bezpiecznie usiądzie i szybko przemieści się do wybranego celu. Sięgnij po takie serie produktów, które mają niską wagę i łatwo zapakować je do spacerówki lub bagażnika samochodu.

Rowerek biegowy nauczy także smyka prawidłowej pozycji za kierownicą roweru, utrzymywania równowagi i pomoże szybko zamienić biegówkę na pierwszy rowerek z pedałami. To także klucz do zdrowego stylu życia i propagowania od najmłodszych lat zdrowych nawyków, by spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu.

dziecko nie chce jeżdzić w wózku

Już wiesz, co zrobić, gdy dziecko nie chce jeździć w wózku

Wózek dziecięcy dobrze dopasowany do potrzeb Waszej rodziny to gwarancja, że na różnych etapach dorastania smyka będziesz w stanie zadbać o niego w optymalny sposób.

Ciężko wyobrazić sobie sprawne zajmowanie się najmłodszymi domownikami bez jakościowej spacerówki, gdy masz pod opieką gromadkę bobasów. Nowoczesny wózek sprawi, że jako rodzic nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych aktywności po narodzinach niemowlęcia, a jedynie nauczyć się na nowo spędzać czas wolny z maleństwem.

Aby Twoja pociecha chętnie jeździła w swoim wózku, wybierz taki, który zapewnia optymalny komfort termiczny, jest lekki i łatwo go regulować. Być może pomocny będzie wybór tapicerki w ulubionym odcieniu maluszka.

Wspólne spacery będą przyjemniejsze, gdy połączysz je z czasem drzemki lub zabierzesz na wyprawę smaczne przekąski. Dla maleństwa istotna jest stała obecność rodzica, dlatego utrzymuj z nim kontakt wzrokowy, a jeśli zajdzie potrzeba, zrób krótką przerwę w przechadzce i weź niemowlaka na ręce.

Aby malec chętnie jeździł w wózku, wybierz dla niego spacerówkę z przyjemną w dotyku tapicerką i pasami bezpieczeństwa z miękkimi otulaczami. Dzięki nim bobasowi będzie przyjemniej przemieszczać się w siedzisku i oglądać, co dzieje się w okolicy.

Zapewnij też swojemu maluchowi odpowiednią dawkę ruchu – niech wózek stanie się bezpieczną przystanią po intensywnej zabawie na placu zabaw. Zatroszcz się o to, by przebywanie w wózku kojarzyło się z miłymi wspomnieniami – nie wsadzaj dziecka na siłę ani nie strasz go, że będzie siedziało w spacerówce za karę. Wybierz najlepszy wózek dla swojego maleństwa z bogatej oferty naszego sklepu BoboWózki i ciesz się niezapomnianymi momentami w życiu ukochanego smyka pełnymi radości!

Zobacz też: Spacerówka z przekładanym siedziskiem - co sprawdzić przed zakupem?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up