+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak-przystawic-dziecko-do-karmienia-0

Jak przystawić dziecko do karmienia piersią?

2022-04-28

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia Twojego maluszka w pierwszych 6. miesiącach życia. Jest to wygodna opcja, która dostarcza bobasowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jak przystawić dziecko do karmienia? Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo.

Spis treści:

Kiedy i jak przystawić noworodka do karmienia?

Z pewnością już na etapie przygotowywania się do narodzin Twojej pociechy, w szkole rodzenia lub podczas czytania specjalistycznych poradników, zastanawiasz się, jak przystawić dziecko do piersi? Najbardziej poprawnym schematem żywienia noworodka jest karmienie go w pierwszych tygodniach życia wyłącznie mlekiem mamy. Czas karmienia jest różny, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka – niekiedy trwa kilka minut, innym razem przeciąga się na długie godziny, np. podczas choroby lub ząbkowania. Z tego względu warto przygotować się do karmienia i zapewnić sobie i maluszkowi najbardziej dogodne warunki.

Jak przystawić noworodka do karmienia w szpitalu?

Jak prawidłowo przystawić dziecko do karmienia piersią jeszcze w szpitalu? Noworodek może domagać się mleka nawet co kilkadziesiąt minut – w pierwszych miesiącach karmimy go na żądanie. Już w kilka chwil po narodzinach Twój noworodek może zacząć szukać piersi. Podczas kontaktu „skóra do skóry” otwiera buzię, potrząsa główką i liże skórę mamy. To dobry czas, by spróbować go nakarmić, nawet gdy przy pierwszym kontakcie próba zakończy się wyłącznie kilkukrotnym złapaniem brodawki przez malca. Kolejne próby warto podjąć wtedy, gdy noworodek obudzi się po drzemce. Będzie wtedy pogodny i wypoczęty. Dalszą praktykę karmienia możesz kontynuować już po powrocie do domu. Jak przystawić dziecko do karmienia po wyjściu ze szpitala?

Jak przystawić dziecko do karmienia? Mama karmi dziecko.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do karmienia piersią? – wskazówki

Gdy chcesz, aby Twój smyk był karmiony naturalnie i efektywnie ssał pierś, skorzystaj z kilku przydatnych wskazówek. W pierwszych tygodniach karmienie niemowlęcia będzie wypełniać większą część Twojego dnia. Jako świeżo upieczona mama możesz potrzebować czasu na regenerację po porodzie. W okresie połogu i na dalszym etapie karmienia zadbaj o zdrową pozycję swojego ciała – zainwestuj w specjalny fotel do karmienia, np. marki Childhome, który zapewni Ci komfort i prawidłowe podparcie ramion oraz pleców.

Jak przystawić dziecko do piersi? Pamiętaj, że Twój maluch doskonale wyczuwa towarzyszące Ci emocje, dlatego postaraj się rozluźnić i nie poddawaj się, jeśli pierwsze próby okażą się być nieudane. Usiądź wygodnie, ułóż swoje dziecko na ramieniu, specjalnej poduszce do karmienia lub zwiniętym kocu. Zadbaj o to, by usta niemowlęcia znajdowały się dokładnie na wysokości brodawki. Noworodek powinien mieć możliwość uchwycenia jej wraz z otoczką, wówczas karmienie będzie efektywne. Gdy zauważysz, że bobas usypia w trakcie jedzenia, możesz delikatnie go obudzić poprzez potarcie palcem o policzek lub jego wargi. Jeśli mimo tego dziecko zaśnie, poczekaj z kolejnym karmieniem do pobudki lub odłóż je do łóżeczka na czas drzemki, np. w przesuwnym modelu Stokke Sleepi Mini.

Pozycje do karmienia – jak przystawić dziecko do karmienia na leżąco i nie tylko?

By wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie „jak przystawić noworodka do karmienia”, poznaj najpopularniejsze pozycje do karmienia. Czasami trzeba przetestować kilka z nich, by znaleźć najlepszą dla siebie i maluszka.

Kołyska

Jedna z najpopularniejszych to tzw. kołyska, gdy mama siedzi wyprostowana, a dziecko układa w ten sposób, by jego głowa i szyja leżały wzdłuż przedramienia, a brzuch stykał się z brzuchem mamy. Z tej pozycji łatwo przenieść śpiące niemowlę do łóżeczka lub zapiąć w foteliku samochodowym, np. nowoczesnym Maxi Cosi Pebble Pro.

Pozycja leżąca lub półleżąca

Równie wygodna, polecana zwłaszcza podczas karmienia w nocy, jest pozycja leżąca lub półleżąca. Jak przystawić dziecko do karmienia na leżąco? Bobas może leżeć na Twoim brzuchu, stykać się całą długością ciała z Twoją skórą lub układać się na plecach, podczas gdy Ty będziesz leżeć obok i podpierać się na łokciu. Podczas nocnego karmienia dużym ułatwieniem może być korzystanie z łóżeczka ustawionego w pobliżu łóżka rodziców lub przystawki do łóżka rodziców, np. bardzo bezpiecznego łóżeczka dostawnego Maxi Cosi Home Iora.

Pozycja spod pachy

Z czasem na pewno przekonasz się, że karmienie starszego dziecka można praktykować w różnych pozycjach i miejscach. Starszak nierzadko sam potrafi znaleźć pierś w nocy, gdy śpi blisko Ciebie. Możliwe jest też karmienie w pozycji siedzącej lub stojącej, a nawet podczas noszenia smyka w nosidełku, takim jak Stokke Mycarrier. Dobrym sposobem karmienia jest również pozycja spod pachy, tzw. uchwyt rugby. Jest ona szczególnie rekomendowana mamom wieloraczków lub wcześniaków.

Nie bój się szukać pomocy – zapytaj specjalisty!

Nie do końca wiesz, jak przystawić dziecko do piersi? Dobrym pomysłem, by upewnić się, czy Twój maluszek jest prawidłowo przystawiany do piersi, jest konsultacja z położną lub doradcą laktacyjnym. Specjalista z pewnością odpowie na Twoje pytania. Dowiesz się, jak pielęgnować delikatne ciało niemowlęcia i zobaczysz, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel np. w elastycznej, składanej wanience Stokke Flexi. Aby ułatwić sobie codzienne obowiązki związane z maluszkiem, zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu. Wybierz produkty, dzięki którym czas poświęcony dziecku będzie owocował wyłącznie radosnymi chwilami. Daj swojemu smykowi wszystko, co dla niego najlepsze i ciesz się pełnią rodzicielstwa

Jak przystawić dziecko do karmienia? Mama karmi dziecko leżąc.

Jak dobrze przystawić dziecko do karmienia? O tym musisz pamiętać!

Karmienie naturalne ma wiele niepodważalnych korzyści – możesz je trenować, gdy tylko masz ochotę, w momencie, kiedy dziecko potrzebuje bliskości lub choruje. Musisz – gdy dziecko jest głodne, a to jest Twój wybrany sposób karmienia. Mleko mamy dostarcza mu przeciwciał, które chronią jego organizm przed możliwymi infekcjami. Być może zastanawiasz się, czy można źle przystawiać maluszka do piersi? O nieprawidłowej technice lub problemach z karmieniem, może świadczyć słabe przybieranie na wadze dziecka, pogryzione brodawki lub ból podczas przystawiania do piersi. Płacz niemowlęcia także może oznaczać, że smyk się nie najada. Wówczas niekiedy pomaga zmiana przyzwyczajeń, np. karmienie zaraz po drzemce, gdy Twoja pociecha jest wypoczęta. Unikanie kąpania szkraba, gdy niemowlę jest głodne lub podawanie mu stałych pokarmów po ukończeniu 6. miesiąca życia, w wygodnym krzesełku do karmienia Stokke Tripp Trapp, też może rozwiązać problem.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up