+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
sposoby na nudę dla dzieci - 7 zabaw

Sposoby na nudę dla dzieci — 7 pomysłów na zabawy i aktywności

2023-03-09

Nawet najbardziej kreatywne dzieciaki czasami nie mają pomysłu na zabawę. Choć nuda też jest potrzebna do płynnego rozwoju, warto poznać proste sposoby na nudę dla dzieci. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas wolny!

Spis treści:

Co robić z dzieckiem w domu? Mamy na to kilka pomysłów!

Z pewnością każdy rodzic doświadczył w swoim rodzicielskim życiu sytuacji, gdy zabrakło mu pomysłów na wspólną zabawę z maluszkiem. Kiedy za oknem jest zimno i pada deszcz, zazwyczaj nie mamy ochoty, by wyruszyć na wycieczkę lub udać się na plac zabaw. Problematyczna jest także choroba dziecka – konieczność zostania kilka dni w domu bez kontaktu z rówieśnikami sprawia, że Twoja pociecha staje się znudzona i szuka nowych, ciekawych zajęć.

Sposoby na nudę dla dzieci ważne są też z punktu widzenia rodzica – spontaniczna zabawa mija o wiele szybciej niż wtedy, gdy zmuszasz się do wykonywania codziennie tych samych czynności. Odpowiedź, co robić z dziećmi w domu pozwoli Ci nawiązać bliższą relację z malcem. Dzięki wymyślonym zajęciom będziesz mógł świadomie wspierać smyka w rozwoju i pomagać mu rozwijać jego talenty. Warto poznać rozmaite sposoby na nudę dla dzieci, by Twój brzdąc z niecierpliwością czekał na zabawę z rodzicem.

Kreatywne pomysły na nudę – uruchom swoją wyobraźnię

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na nudę dla dzieci. Proponowane zajęcia powinieneś  dostosować do wieku i możliwości pociechy, jej aktualnych zainteresowań, a nawet stanu zdrowia. Kiedy dziecko jest chore, postaw na spokojniejsze aktywności, nie wymagające dużego zaangażowania. Poza tym zastanów się, co sprawia Twojemu maluchowi największą frajdę i zaproponuj zabawę, która pozwoli mu rozwinąć jego umiejętności.

Kreatywne pomysły na nudę nie wymagają dużych nakładów finansowych. Okazuje się, że wystarczy odrobina wyobraźni i kilka domowych sprzętów, by zamienić dziecięcy pokój w salę teatralną lub zaprojektować w nim dziecięcy sklepik. Być może warto wyjąć z szafy dawno zapomniane zabawki lub przypomnieć sobie gry i zabawy z czasów naszego dzieciństwa. Wykorzystaj nasze sposoby na nudę w domu dla dzieci i spędź wyjątkowy czas z bliskimi!

Sposoby na nudę dla dzieci w domu i poza nim – 7 propozycji

Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem w domu? Wydaje Ci się, że w Wasze codzienne zajęcia wdarła się rutyna, przez którą przestajesz cieszyć się wspólnym czasem z małymi domownikami? Spróbuj wybrać nowe aktywności, które pasjonują nie tylko malucha, ale i Ciebie. Jeśli Twoja pociecha zobaczy, że z chęcią włączasz się w nowe zabawy, sama zacznie w nich uczestniczyć. Przedstawiamy nasze kreatywne pomysły na nudę, które polubi cała Twoja rodzina.

1. Sposób na nudę dla dzieci podczas choroby

Jednym z najtrudniejszych momentów dla każdej rodziny jest czas choroby dziecka. Maluch bywa rozdrażniony, szybciej się męczy, a kaszel lub gorączka przeszkadzają w spontanicznej zabawie. Ciężko zachęcić smyka do zjedzenia pełnowartościowego posiłku, a leżenie w łóżku kilka dni z rzędu dziecko traktuje jako karę. Właśnie z tego powodu podczas infekcji dobrze jest sięgnąć po nowe zajęcia, dzięki którym brzdąc szybko zapomni o chorowaniu.

Kilkumiesięczne niemowlaki w chwili osłabienia bezpiecznie czują się w ramionach rodzica. Możesz w tym czasie tańczyć lub kołysać się po domu z dzieckiem zawiniętym w chuście lub wprowadzić delikatne masaże ciała malucha. Dla starszaków nie ma nic lepszego od planszówek! Gry logiczne i karciane nie wymagają wstawania z łóżka, można je podzielić na partie, gdy malec chce odpocząć, i zaprosić do zabawy domowników w różnym wieku.

Jeśli smyk nie gorączkuje, warto zabrać go na krótki spacer – niska temperatura obkurczy naczynia krwionośne i sprawi, że malec będzie swobodniej oddychał. Na taką okazję przyda się wózek spacerowy, który pozwoli ustawić wysokość siedziska w dowolnej pozycji, np. BabyStyle Oyster 3.

Dzieci grają w gry planszowe

2. Co robić z dziećmi w domu w niepogodę?

Sprawdzone sposoby na nudę w domu dla dzieci przydają się szczególnie jesienią i zimą. To wtedy dni są krótsze, częściej pada deszcz lub śnieg, a niskie temperatury nie pozwalają na długie przebywanie poza domem. Jeśli nie możecie wspólnie jeździć cały dzień na rowerze czy bawić się w piaskownicy, sięgnijcie po domowe rozrywki. Zimą doskonale układa się puzzle – dla maluchów dostępne są większe elementy, natomiast dla przedszkolaków znajdziesz bardziej rozbudowane zestawy. Możesz też pomyśleć o puzzlach 3D lub innych wersjach układanek przestrzennych, które zajmą dziecko na długie godziny.

Miłośników samolotów i zabytkowych maszyn może zainteresować modelarstwo. To niekiedy zapomniane hobby, do którego możecie zaprosić dziadków lub znajomych. Na rynku dostępne są modele z kartonu, drewna i plastiku, które Twoja pociecha może po złożeniu samodzielnie pomalować lub ozdobić. Część projektów wymaga jedynie sztywnej kartki papieru – zabawa z origami lub gotowymi szablonami z książek rozbudzi w Twoim dziecku pasję konstruktora. Efekty Waszej pracy możecie zabrać ze sobą do przedszkola lub zająć się zabawą podczas podroży samochodem – niezbędny będzie bezpieczny i intuicyjny w obsłudze fotelik dla maluszka, np. Storchenmule Niki Kid.

Mama bawi się z córką

3. Zabawa w domowy teatr

Nic tak nie rozwija dziecięcej wyobraźni jak zabawa w teatr. Dzięki niej Twoja pociecha może wcielić się w ulubione postaci z bajek, przebrać za bohaterów z kreskówki lub z pomocą rodziców odegrać własne scenki, w których wystąpi. Pomysłów jest co niemiara – recytowanie przedszkolnych wierszyków, śpiewanie piosenek lub zabawa w rymowanie. Jeżeli teatr zagości w Waszym domu na stałe, możecie wspólnie śpiewać i recytować podczas drogi do żłobka lub w trakcie spaceru – idealny do tego zadania będzie wózek spacerowy, w którym maluch siedzi z twarzą skierowaną w stronę rodzica, np. Espiro Look Gel 2023.

Aby wykorzystać wszystkie możliwości i sprawić, że teatr będzie barwny i wesoły, zajrzyjcie do garderoby. Maluszki lubią się przebierać, przymierzać mamy buty i ubierać tatusiowe kapelusze. Możecie też wspólnie wykonać małe kukiełki z kawałków starych materiałów i włóczki. Inną opcją jest przygotowanie teatrzyku z papierowymi postaciami, zamocowanymi na długich wykałaczkach. Potem możecie zaprezentować spektakl dziadkom – z pewnością będą zachwyceni. Teatralne inspiracje będą niezapomnianym czasem dla całej rodziny!

Zobacz także: Zabawy dla 2-latka – pomysły na czas spędzony z maluchem

Domowy teatrzyk - dziewczynka bawi się lalkami

4. Kredki, farbki i mazaki…

Wiele młodszych i starszych dzieci uwielbia zabawy plastyczne. To uniwersalne zajęcie, które możecie wykonać na podłodze, przy biurku, a nawet na podwórku. Wystarczy, że weźmiesz kartkę papieru, zestaw kolorowych kredek i możesz tworzyć z pociechą niesamowite dzieła sztuki. Kilkunastomiesięcznym dzieciaczkom wygodnie będzie rysować obrazki przy pomocy kredek w kształcie kamyków lub farbek do malowania palcami. Odbijanie stópek, robienie pieczątek z dłoni lub odrysowywanie przedmiotów na papierze wciągnie małych odkrywców na długie godziny.

Jak tworzyć ze starszakami? Tu mamy jeszcze więcej możliwości – wykorzystajcie tradycyjne kredki, akwarele lub farby plakatowe. Czymś zaskakującym może być rysowanie białą kredką na czarnym kartonie lub wykonanie rysunku na prawdziwym płótnie malarskim. Na koniec spróbujcie wykonać wyklejankę z kawałków starych gazet, którą ozdobicie brokatowymi mazakami lub świecącymi naklejkami. Jeśli Twój smyk pokocha rysowanie, zabierajcie latem na spacery pudełko z kredą – zmieści się w pojemnym koszu zakupowym wózka spacerowego Joolz Aer, a Ty będziesz mógł z satysfakcją obserwować spontaniczną zabawę maluchów na placu zabaw.

Chłopiec maluje obraz na płótnie

5. Masy plastyczne? Czemu nie!

Produktem, który uratuje nawet najbardziej nudne popołudnie, jest masa plastyczna. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych mas, z których możecie tworzyć zamki, odbijać w nich kształty i tworzyć fantastyczne konstrukcje. Wybór jest ogromny – ciastoliny, piankoliny, plasteliny lub modeliny, a także piasek kinetyczny. Aby łatwiej było utrzymać porządek w mieszkaniu, przyda się głęboka miska lub duży kawałek folii, który rozłożysz na podłodze.

Niektóre masy do lepienia wykonasz z domowych produktów. Masa z mąki i soli lub masa papierowa są bezpieczne dla maluszków w każdym wieku i łatwo je zmyć z rączek. Co więcej, masę solną przygotujesz w kilka minut z tego, co masz w domowej spiżarce. Gotowe figurki, które wyschną po ulepieniu, nadają się do późniejszego malowania farbami – to zajęcie na kilka dni, do którego dzieci z radością będą wracać. A gdy zrobi się cieplej, przenieście się z budowaniem do piaskownicy. Aby łatwo było dojechać na ulubiony plac zabaw, wybierz lekki i łatwy do prowadzenia wózek, taki jak Peg Perego Veloce TC.

Przeczytaj również: Zabawy sensoryczne – poznaj nasze pomysły na naukę przez zabawę!

Dziewczynka bawi się ciastoliną

6. Prawdziwa restauracja w Waszym domu

Udany przepis na nudę? Wpuść dziecko do kuchni i zaraź je miłością do gotowania! Nawet jeśli wydaje Ci się, że małe rączki potrafią zrobić w kuchni wyłącznie bałagan, jesteś w błędzie. Już kilkuletni smyk z chęcią pomoże Ci w przygotowywaniu obiadu lub sprzątaniu po posiłku. Zacznij od wybrania potrawy, którą wspólnie przyrządzicie. Niech będzie to danie stosunkowo proste i szybkie do podania, by brzdąc nie zniechęcił się po pierwszych minutach.

Twoja pociecha może wrzucać pocięte kawałki warzyw do miski na sałatkę i przy okazji je podjadać – przyjemne z pożytecznym. Podczas gdy Ty rozwałkowujesz ciasto na pizzę, kilkulatek może układać na niej dodatki i posypywać serem. Pozwól przedszkolakowi odmierzać na wadze składniki lub mieszać je, by powstało ciasto. Domowe przekąski zabierzcie do parku lub na wycieczkę – spakujesz je do kosza zakupowego wózka Egg Z i zjesz ze smakiem po intensywnej zabawie na świeżym powietrzu.

Chłopiec gotuje obiad, dziecko piecze ciasto

7. Domowy tor przeszkód

Kilkulatek to mały wulkan energii. By dobrze spożytkować drzemiące w nim siły, zorganizuj w Waszym domu zawody sportowe. Jeśli macie dostatecznie dużo miejsca, rozłóż materac sportowy i przygotuj tor przeszkód, w którym malec będzie skakać, turlać się lub przechodzić pod krzesłem. Przypomnij sobie zabawy ze skakanką lub gumą do skakania – wiele z nich dziecko może kontynuować samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica.

Oprócz typowych zajęć ruchowych możecie rzucać piłką do celu, np. wiaderka. Po ustawieniu kilku plastikowych kubeczków na podłodze zagracie w kręgle, a gdy smyk poczuje zmęczenie, z dwóch krzeseł i dużego koca zbudujesz bazę, o której marzy każdy dzieciak. Wewnątrz bazy wystarczy zapalić lampkę nocną, ułożyć poduszki i pozwolić malcowi na własne zagospodarowanie kryjówki. Podobny domek warto zbudować w lesie lub przydomowym ogródku – aby łatwiej było dotrzeć do celu z gromadką maluchów, zainwestuj w wózek rok po roku Cybex Gazelle 2023.

Dziewczynka śpi w bazie z kocy

Co robić z dziećmi w domu? Wykorzystaj nasze pomysły!

Dzieci uczą się przede wszystkim przez zabawę. Czas spędzony na wycinaniu, malowaniu lub klejeniu poprawia motorykę mniejszą i daje maluchom poczucie większej samodzielności. Poprzez wyścigi, gry sportowe i harce na placu zabaw budują swoją siłę, sprawność, ale też umiejętność pracy w grupie. Nawet jeśli pewne czynności nie udają się za pierwszym razem, trzeba pozwolić najmłodszym uczyć się ich we własnym tempie i chwalić za czynione postępy.

Nuda to stan, który może dopaść każdego. By jej uniknąć, spróbuj podsuwać brzdącowi różne przedmioty lub zajęcia – dobrym rozwiązaniem jest cykliczne wymienianie zabawek w dziecięcym pokoju i chowanie starych na kilka dni w szafie. Szybko okaże się, że zapomniane gry i maskotki zainteresują smyka na nowo. Dopasuj zajęcia do pogody i możliwości dziecka – latem jak najczęściej wychodźcie na spacery i bawcie się na placu zabaw. Zimą nadrobicie aktywności domowe i zatęsknicie za ciepłymi wieczorami w pobliskim parku.

Jednocześnie pamiętaj, by czasem pozwolić swojemu kilkulatkowi na nudę. Zbyt wiele zajęć sprawia, że malec jest przytłoczony i szybciej się męczy. Daj przedszkolakowi przestrzeń i czas, by sam wymyślił nowe zajęcie. Możesz przypomnieć mu, jak fajnie bawiliście się kilka dni wcześniej podczas jednej z gier i zasugeruj jej nowe wykorzystanie. Dzięki temu pociecha rozwinie wyobraźnię i kreatywność.

A może Ty znasz niezawodne sposoby na nudę? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej zajmować się swoim maleństwem. Nie zapomnij też odwiedzić sklepu BoboWózki – znajdziesz tu nie tylko wózki wielofunkcyjne czy spacerówki, ale także foteliki samochodowe, w których każda podróż będzie przyjemna i bezpieczna.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up