+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawy-dla-2-latka

Zabawy dla 2-latka – pomysły na czas spędzony z maluchem

2023-02-09

Dwulatek to zwykle tryskający energią maluszek, ciekawy świata i nieustannie gotowy, by zdobywać nowe umiejętności. Jeśli brakuje Ci pomysłów na kreatywne zabawy dla 2-latka, skorzystaj z naszych sprawdzonych podpowiedzi. Zabawy dla 2-latka, które uczą, rozwijają i cieszą!

Spis treści:

Zabawy dla 2-latka w domu i poza nim

Jeśli Twój maluszek skończył już 2 latka, najprawdopodobniej rozpiera go energia i z radością włącza się w nowe domowe aktywności. Z pewnością już samodzielnie chodzi, uczy się jak samemu jeść, pić, a nawet się ubierać. To bardzo intensywny czas, gdy malec każdego dnia zapamiętuje kolejne słowa, sprawniej się porusza i eksploruje domową przestrzeń.

Jako rodzic możesz być zdziwiony, jak szybko dorasta i zmienia się z tygodnia na tydzień. Może urosnąć nawet kilka centymetrów w ciągu jednego tygodnia lub zacząć mówić pełnymi zdaniami, gdy nikt się tego nie spodziewa. Lubi biegać, spacerować i skakać – by nadążyć za dwuletnim podróżnikiem, przyda się wygodny, wielofunkcyjny wózek, np. Cybex Melio Carbon.

Mały smyk wymaga stałej uwagi – dziecko towarzyszy rodzicom niemal we wszystkich czynnościach, a po krótkiej drzemce jest gotowe do dalszej zabawy. Obowiązki związane z opieką nad maluchami mogą niekiedy przytłoczyć – gdy do Twojego domu wkradnie się rutyna, warto poszukać nowych pomysłów na kreatywne zabawy dla 2-latka. Dzięki temu Ty i Twój brzdąc spędzicie ciekawie czas i nikt nie będzie się nudzić!

Rozwijające zabawy z 2-latkiem – czyli jakie?

Być może wydaje Ci się, że bez twórczych zabaw Twoje dziecko nie będzie harmonijnie się rozwijać. Warsztaty dla rodziców z dziećmi, akademie malucha, zajęcia plastyczne lub muzyczne w domu kultury? Wszystkie te propozycje mogą wspaniale wpływać na rozwój dziecka. Jednak tak naprawdę Twoja pociecha uczy się nawet przez proste czynności, które Ty wykonujesz automatycznie w określonych porach dnia.

Jeśli tylko pozwolisz włączyć się malcowi do domowych obowiązków, zyskasz prawdziwego pomocnika także podczas sprzątania czy gotowania. Już na tak wczesnym etapie rozwoju pozwól swojemu maleństwu decydować w prostych kwestiach, takich jak wybór ubrania lub decyzja, co brzdąc zje na śniadanie, np. z dwóch proponowanych potraw. Aby opieka nad maluchem była przyjemnością, koniecznie zainwestuj w praktyczny i nowoczesny wózek – taki właśnie jest Icandy Orange 3.

Interesują Cię ciekawe zabawy w domu dla 2-latka? W zależności od pory roku możesz także spędzać więcej czasu ze smykiem poza domem – na placu zabaw, rowerku biegowym lub w parku. Gdy pogoda nas nie rozpieszcza, sposobem na nudę będzie wspólna zabawa w domu. Aby było kreatywnie, wystarczą niekiedy sprzęty codziennego użytku, takie jak domowe garnki i sztućce do zabawy w gotowanie lub półmisek z owocami, by poczuć się, jak w prawdziwym sklepie. W tym wieku Twój szkrab chętnie sięgnie również po kredki, masy plastyczne lub zbuduje z Tobą domek z koca i kilku krzeseł. Jakie jeszcze zabawy dla 2-latka warto wypróbować?

Sprawdź również: Zabawy sensoryczne – poznaj nasze pomysły na naukę przez zabawę!

W co się bawić z 2-latkiem? Nasze pomysły

Zastanawiasz się, w co się bawić z 2-latkiem, by uniknąć monotonii? Twoje maleństwo szybko dorasta i nie raz zaskoczy Cię nowymi umiejętnościami. Mały odkrywca jest ciekawy wszystkiego, co się rusza, jest kolorowe lub wydaje z siebie nietypowe dźwięki.

Jednocześnie chętnie wybierze się z Tobą na spacer i będzie długimi minutami przyglądać się listkom, kwiatom i trawie. Podczas wędrówek w parku pomocna będzie lekka i łatwa do prowadzenia spacerówka, np. wózek spacerowy Icandy Peach. Większość bobasów lubi zabawy z wodą, uwielbia dziecięce piosenki i z radością naśladuje zachowania dorosłych. Zabawy dla 2-latka w domu mogą być twórcze – spróbuj i Ty!

Zabawy z 2-latkiem w kuchni

Pierwszym miejscem, w którym Twoja pociecha może spędzić długie godziny na zabawie, jest… kuchnia! Co prawda, wymaga to od Ciebie nieco cierpliwości, a kreatywne harce mogą wiązać się z małym bałaganem, jednak warto się na nie skusić. By zająć szkraba na dłużej, niż kilka minut, wykorzystaj produkty spożywcze i naczynia, które masz w lodówce lub szafce z kulinarnymi zapasami.

Twój brzdąc może pomóc Ci w przygotowywaniu obiadu, np. podawać marchewki lub ziemniaki, wrzucać pokrojone kawałki warzyw do garnka lub mieszać składniki sałatki. Przy okazji wspólnego gotowania łatwiej przekonasz szkraba do próbowania nowych smaków i potraw. Jeśli masz w domu jeszcze jedną małą pociechę, podczas zabaw w kuchni ze starszakiem możesz położyć go w przenośnym krzesełku-gondoli, np. Maxi Cosi Alba. Dzięki temu będziesz mieć wszystkie dzieci na oku!

Dwulatkowie z chęcią zajmą się samodzielnym „gotowaniem”. Wystarczy, że dasz dziecku dwa mniejsze garnuszki, kilka łyżek i niewielki, płaski pojemnik. Do tego wręcz maluchowi garść surowego makaronu lub kubeczek dużych ziaren fasoli. Smyk może je przesypywać, mieszać ze sobą, odgrywać scenki, które naśladują gotowanie i podawanie posiłków. Jeżeli masz w domu dostatecznie dużo miejsca, stwórz smykowi kącik kulinarny lub zainwestuj w dziecięcą kuchnię. Dzięki temu będzie mogło ćwiczyć koordynację ruchową, budować pierwsze zdania i karmić wymyślonymi daniami ukochanego misia!

Zabawy dla 2-latka w kuchni

Sportowe zabawy dla 2-latka w domu

Każde dziecko potrzebuje codziennej dawki ruchu. Dzięki niemu będzie wzmacniać swoją odporność i prawidłowo rosnąć. Aktywność fizyczna zapewni też rozwój mięśni. Latem o ruch jest zdecydowanie łatwiej – wystarczy wziąć hulajnogę lub rowerek biegowy i ruszyć na cały dzień do parku. W aktywnej rodzinie nie może zabraknąć wózka z doskonałą amortyzacją na długie piesze wędrówki. Na nierównym podłożu sprawdzi się Bumbleride Indie, dostępny w zestawie z fotelikiem Maxi Cosi Pebble Pro. Zimą warto zamienić dziecięcy pokój lub część korytarza na dziecięcą salę gimnastyczną. Jak to zrobić?

Aby wykonywanie fikołków, skakanie i zabawa w berka były łatwiejsze, przyda się miękki dywan lub mały materac gimnastyczny. By malec był bezpieczny, wykorzystaj antypoślizgowe skarpetki lub bawcie się na bosaka. Możesz także użyć samodzielnie zrobionego woreczka z ziarnami i szarfy z kawałka starej koszulki. Spróbujcie bawić się w noszenie sakiewki na głowie, próbować trafić nią do celu lub przenosić ją stopą z jednego okręgu na podłodze do drugiego. Wyścigi z rodzeństwem lub zawody w skakaniu na jednej nodze spodobają się i dużym, i małym!

Wodne szaleństwo w łazience

Zabawy w domu dla 2-latka możesz połączyć z wieczorną kąpielą. W tym celu dobrze jest kupić zestaw kolorowych rurek do przelewania wody, które możesz zamontować na brzegu wanny. Dwulatka zachwyci kolekcja wodnych zwierzątek, które mogą pływać w wannie podczas mycia. Na dłuższe zabawy w wodzie idealnie sprawdzi się maszyna do robienia baniek mydlanych, która zamieni łazienkę w baśniową krainę. Jeśli Twój dwulatek uwielbia wodne zabawy, latem możecie kontynuować je w basenie lub nad jeziorem – by bezpiecznie dojechać na plażę samochodem, przyda się lekki i łatwy do montażu fotelik, np. Cybex Cloud Z2 Dj Khaled.

Wodne atrakcje zorganizujesz także w niewielkiej misce z wodą. Ustaw ją na płytkach w łazience, a dla większego bezpieczeństwa smyka rozłóż na podłodze niewielki ręcznik. Możecie wspólnie puszczać na wodzie papierowe łódki lub wodować plastikowe statki. Maluchy uwielbiają przelewanie wody kubeczkami czy przenoszenie wody łyżkami z miski do wanny. Podoba im się nawet samodzielne wycieranie podłogi! By wzmocnić mięśnie jamy ustnej, możecie przy pomocy rurki do napojów robić bąbelki na powierzchni wody lub dmuchać w papierowe łódeczki.

zabawy dla dwulatka w wodzie

Masy plastyczne

Wszystkie aktywności plastyczne to najlepsza okazja, by rozwijać małą motorykę. To wstęp do późniejszej nauki pisania, sprawnego posługiwania się sztućcami i wielu innych ważnych umiejętności. Jeśli wydaje Ci się, że bazgranie kredkami po kartce lub ugniatanie plasteliny to strata czasu, jesteś w błędzie! By przekonać się, jak ugniatanie, klejenie lub rysowanie są ważne dla rozwoju małych rączek, zaproponuj swojemu maluszkowi zabawę masami plastycznymi.

Co ciekawe, wiele z nich przygotujesz samodzielnie w domu, bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Jeśli użyjesz składników takich jak sól, olej czy zwykła mąka, zyskasz plastyczne tworzywo bezpieczne nawet dla niemowląt, które próbują wszystko wkładać do buzi. Taką masę z łatwością zmyjesz po zabawie z dziecięcych rączek, a resztę będziesz mogła użyć ponownie następnego dnia.

Do wyboru masz masę solną, masę piaskową, piankolinę, sztuczny śnieg lub masę mydlaną. Zachwycająca – także dla starszaków – będzie ciecz nienewtonowska. To najlepsza gratka dla wszystkich członków rodziny na długie jesienne i zimowe wieczory. Kiedy na zewnątrz zrobi się cieplej, możecie kontynuować zabawy z piaskiem w pobliskim parku. By łatwiej było dotrzeć na miejsce z dwójką żwawych smyków, zainwestuj w wózek bliźniaczy, np. Bumbleride Indie Twin, dostępny w komplecie z wyjątkowo bezpiecznym fotelikiem Avionaut Pixel Pro.

Segregowanie, nawlekanie, mieszanie…

Kolejnym pomysłem na atrakcyjne zabawy z dwulatkiem jest gra w segregowanie kolorowych przedmiotów, połączone z nauką kształtów i kolorów. Aby wykonać pomoce domowej roboty, będziesz potrzebować kolorowych pojemników, np. po zupie lub kilku rolek po papierze toaletowym. Pomaluj je na podstawowe kolory – żółty, czerwony, zielony i niebieski. Następnie użyj barwników spożywczych, by zabarwić opakowanie dużych nasion fasoli.

Wasza zabawa może polegać na wrzucaniu barwnych ziarenek do odpowiednich pojemników. Pokolorowane rolki po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym wykorzystaj do układania w nich kredek – żółte kredki w żółtym pojemniku, czerwone w czerwonym itd. Gdy użyjesz większych pojemników, zmieszczą się w nim kolorowe klocki, które możecie dzielić także według kształtów lub wielkości.

Klocki – najlepszy przyjaciel dziecka

Budowanie z klocków daje nieograniczone możliwości tworzenia i rozwijania wyobraźni. To ćwiczenie małej motoryki i nauka cierpliwości. Już dwuletni maluszek potrafi samodzielnie połączyć proste elementy. Po kilku miesiącach zabawy z klockami będzie umiał sam zbudować prosty domek, z pomocą rodzica stworzy pierwszy samochodzik dla ulubionych ludzików lub wspólnie z Tobą stworzy łóżko dla ukochanego misia.

Dzieci cieszy nie tylko budowanie, ale i rozburzanie wysokich wież lub konstrukcji. To zupełnie normalne! Brzdące uczą się w ten sposób podstawowych praw fizyki, testują swoje możliwości i poznają konsekwencje swoich działań. Z powstałych podczas zabawy budowli możecie zaprojektować miasteczko, stworzyć domek dla lalek lub garaż dla samochodów. Wraz z rozwojem umiejętności możecie próbować nowych rodzajów klocków – magnetyczne, które przyczepicie też do lodówki, prostych zestawów konstrukcyjnych czy tzw. miniwafli.

Przeczytaj także: Najlepszy wózek spacerowy? Ranking 4 wózków na spacer z dzieckiem

zabawy dla dwulatka w domu

Zabawy z dwulatkiem – nauka i radość odkrywania

Czas spędzony z maluchem w domu nie musi być nudny. Po zjedzeniu pożywnego śniadania możecie bawić się w zabawy ruchowe, malować farbami, odbijać pieczątki z ziemniaka lub przygotować domowy teatrzyk. Każdy pomysł będzie dobry, by rozwijać wyobraźnię, poszerzać zasób słownictwa i wzmacniać rodzinne więzi. Do wielu aktywności możecie zaprosić starsze rodzeństwo, zachęcić do zabawy dziadków lub dzieci sąsiadów.

Popołudniową porą, chwilę przed wieczorną kąpielą, dobrze jest sięgnąć po zabawy, które pomogą maluchowi wyciszyć się i uspokoić. Staraj się dopasować intensywność gier do humoru malucha i pozostałych planów w ciągu dnia. Jeżeli macie zamiar wybrać się na gwarny plac zabaw, po powrocie wybierzcie spokojne czytanie książek lub słuchanie spokojnej muzyki. Dzięki temu wieczór minie w dobrym nastroju, a Twój brzdąc prześpi całą noc bez pobudek.

Masz sprawdzone pomysły na kreatywne zabawy z najmłodszymi w domu i na zewnątrz? Sam wymyślasz pomoce dla dzieci, dzięki którym Twoja pociecha nigdy się nie nudzi, nawet gdy za oknem pada deszcz? A może na co dzień pracujesz z dwulatkami w żłobku lub klubiku i wiesz, jak zająć swoich podopiecznych na długie godziny? Napisz nam o tym w komentarzu poniżej i podpowiedz innym rodzicom, w jaki sposób spędzać czas z ukochanymi maluchami! To najlepsza okazja do budowania więzi i rodzinnego rozwijania pasji oraz zainteresowań!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up