+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Kangurowanie dziecka - co to jest?

Kangurowanie dziecka – co to jest i na czym polega?

2023-02-24

Kangurowanie dziecka to coraz częściej praktykowana forma kontaktu z noworodkiem, dzięki której zarówno tata, jak i pozostali członkowie rodziny mogą nawiązać wyjątkową więź z maleństwem. Dowiedz się, na czym dokładnie polega kangurowanie dziecka.

Spis treści:

Kangurowanie dziecka – sposób na budowanie bliskości

Pierwsze kilka godzin po narodzinach Twojego dziecka to wyjątkowy czas, gdy poznajecie się z noworodkiem, cieszycie narodzinami i zachwycacie nowym członkiem rodziny. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym badaniom wiadomo, że bliski kontakt z maleństwem po porodzie jest niezbędnym etapem budowania więzi między rodzicami a bobasem. Praktyką, którą z pewnością warto wprowadzić do codziennych rytuałów po urodzeniu noworodka, jest kangurowanie dziecka.

Co to jest kangurowanie dziecka?

Kangurowanie noworodka to bliski kontakt maluszka z ciałem rodzica, przez tzw. kontakt skóra do skóry. Nazwa „kangurowanie” została zaczerpnięta ze świata natury – przytulanie niemowlęcia, kołysanie się i wspólny odpoczynek przypomina zachowania kangurów związane z opieką nad młodymi. I choć kangurowanie dziecka zwykle kojarzone jest z rolą mamy, tak naprawdę bliski kontakt „ciało do ciała” z noworodkiem może praktykować każdy członek rodziny. Kiedy malec spokojnie zaśnie wtulony w ramiona rodzica, można delikatnie odłożyć go do wózka i udać się na wspólny spacer – idealny na taką okazję będzie model wózka 2w1 Icandy Peach.

Kangurowanie dziecka przez ojca

Rola ojca w opiece i wychowaniu dziecka jest nie do przecenienia. Dla niektórych tatusiów czas ciąży pełen jest skrajnych uczuć – z jednej strony cieszą się na moment powiększenia rodziny i z zaciekawieniem obserwują rosnący brzuszek swojej partnerki. Z drugiej – podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania to głównie kobieta odczuwa ruchy dziecka i zmiany hormonalne w swoim ciele, które przygotowują ją do roli mamy.

Ojciec leży z noworodkiem

Dla taty to przede wszystkim czas przygotowywania do chwili, gdy smyk pojawi się po drugiej stronie brzucha. Podczas oczekiwania na poród warto, aby przyszły tatuś zaangażował się w kompletowanie dziecięcej wyprawki – skręcanie łóżeczka czy montowanie wózka to aktywność, w której każdy mężczyzna doskonale się odnajdzie. Potrzebny będzie też bezpieczny i intuicyjny w obsłudze fotelik samochodowy – model Besafe Stretch B to fotelik, w którym Twoja pociecha będzie mogła podróżować od urodzenia, do osiągnięcia aż 125 cm wzrostu.

Aby tatuś mógł cieszyć się swoim rodzicielstwem, ważne jest systematyczne kangurowanie. Ojciec może już od pierwszych minut po porodzie włączyć się aktywnie w proces opieki nad noworodkiem. Dzięki bliskości ciała rodzica maleństwo może poczuć się bezpiecznie, odpocząć po dużym wysiłku, którego doświadczyło podczas porodu, i podobnie jak w brzuchu mamy, wsłuchać się w kojące bicie serca rodzica. Kangurowanie dziecka przez ojca niesie ogrom korzyści dla taty i brzdąca, a jednocześnie jest okazją dla mamy na chwilę odpoczynku.

Kangurowanie noworodka w szpitalu

O kangurowaniu bardzo często mówi się w kontekście pierwszych dwóch godzin po porodzie. Zgodnie ze standardami okołoporodowymi każda mama ma prawo do 2 godzin kontaktu skóra do skóry ze swoim noworodkiem bezpośrednio po porodzie. Dopiero po tym okresie pielęgniarka może zabrać dziecko na dokładne ważenie i pierwsze badania. Bobasa układa się na gołym ciele mamy, w okolicy piersi i przykrywa ciepłym kocem lub częścią odzieży. Zdarza się, że już wtedy Twoja pociecha będzie w stanie samodzielnie przypełznąć do piersi i po raz pierwszy napić się mleka.

Kangurowanie dziecka w szpitalu przez mamę nie zawsze jest jednak możliwe. Bywa utrudnione, gdy poród był wyjątkowo ciężki lub gdy młoda mama wymaga dalszych zabiegów medycznych, ze względy na powikłania. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest kangurowanie dziecka przez ojca.

Dobrze, gdy tata przejmie tę rolę także po porodzie, zakończonym cesarskim cięciem. Zamiast taty pierwsze przytulanie może wykonać ciocia, dziadek lub inny członek rodziny, który wspierał mamę podczas porodu. Współdzielenie obowiązków podczas opieki nad niemowlęciem bywa nieprzecenioną pomocą dla karmiącej mamy – jeśli zdecydujesz się na wózek z regulowaną wysokością rączki i prostą obsługą, np. Stokke Xplory X, nawet starsze rodzeństwo będzie mogło aktywnie uczestniczyć w spacerze z maluszkiem.

Mama z noworodkiem

Kangurowanie noworodka w domu

Kangurowanie niemowlęcia to nie tylko bliski kontakt z dzieckiem w szpitalu. Ze względu na wiele korzyści płynących z dotykania, masażu i dotyku malca warto kontynuować kangurowanie noworodka w domu. We własnej sypialni przytulanie z maluszkiem jest o wiele prostsze niż w szpitalnej sali. Kangurowanie możesz prowadzić w ulubionym fotelu lub łóżku, ułożyć się wygodnie na kanapie i poczytać książkę lub zdrzemnąć. W takich warunkach o wiele szybciej wrócisz do pełnej sprawności po porodzie.

Noszenie dziecka w kontakcie skóra do skóry w domu może odbywać się o dowolnej porze dnia. Czasami bywa wykorzystywane podczas pierwszych badań kontrolnych lub szczepień – bliskość rodzica ogranicza stres i powoduje, że maluch łatwiej przechodzi niezbędne procedury. Do pediatry lub do klubu malucha na zajęcia z bobasami bez trudu dotrzesz nowocześnie zaprojektowanym wózkiem Cybex Priam 4.0.

Jakie korzyści ma kangurowanie noworodka?

Wiele niemowląt szybciej zasypia, wtulone w rodzica po nocnym karmieniu, łatwiej wycisza się w chwili płaczu i czuje pewniej, gdy w jego otoczeniu pojawiają się nowe osoby. Gdy zaczniesz już kangurowanie, ojciec, mama i noworodek zyskają mnóstwo korzyści. Co się dzieje, gdy kangurujesz niemowlę?

Spokój dziecka

Twoja pociecha przez kilka miesięcy ciąży wsłuchiwała się w rytm bicia Twojego serca. Uspokajało ją Twoje chodzenie, usypiały wspólne spacery – to wszystko możesz odtworzyć już po narodzinach poprzez kangurowanie. Przytulony do ciała rodzica bobas lepiej sypia, jest spokojniejszy, a przerwy między pobudkami są dłuższe. Kangurowanie możesz wykorzystać przed spacerem – gdy smyk uśnie na Twoim ciele, delikatnie przełożysz go do wózka lub fotelika samochodowego. Jeżeli wybierzesz lekki i wyścielony miękką tapicerką model Britax Dualfix M, maleństwo spokojnie prześpi całą podróż.

Przeczytaj również: Noworodek w foteliku – pozycja ma znaczenie!

Korzyści psychologiczne

Ciało kobiety podczas połogu jest wyjątkowo delikatne i wymaga specjalnej troski. Zawirowania hormonalne mogą prowadzić do wystąpienia depresji poporodowej i tzw. baby blues. Badania pokazują, że kangurowanie może zredukować ten stan lub całkowicie go wykluczyć. Kangurowanie dziecka poprawia nastrój mamy i pozwala na odpoczynek w postaci choćby krótkiej drzemki, której tak bardzo brakuje w pierwszych miesiącach życia niemowlaka.

Mama leży z noworodkiem

Powrót do formy sprzed ciąży

Karmienie piersią dziecka sprawia, że macica szybciej obkurcza się po porodzie. Podobne korzyści niesie kangurowanie. W kobiecym ciele uwalniają się hormony, m.in. oksytocyna, które odpowiadają za szybszy powrót do formy sprzed ciąży i szybsze zmniejszanie krwawienia po porodzie. Dzięki temu mama nie tylko czuje się lepiej, ale też zmniejsza się ryzyko krwotoku, a ból po porodzie jest mniejszy.

Efektywna laktacja

Kangurowanie niemowlęcia pobudza laktację. Ponieważ proces tworzenia się pokarmu w ciele mamy jest związany z jej samopoczuciem, noszenie blisko dziecka wspiera naturalne procesy w organizmie kobiety i sprawia, że mama jest spokojniejsza. Maluszek, który bez płaczu odpoczywa w ramionach mamy, daje jej pewność, że dobrze radzi sobie z nowymi obowiązkami – to przekłada się na właściwą produkcję mleka i zaspokojenie najważniejszych potrzeb dziecka.

Jak kangurować dziecko? Praktyczne wskazówki

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, dlaczego kangurowanie jest tak ważne i na czym polega kangurowanie noworodka w domu przez tatę lub innych członków rodziny. Nadszedł czas, by dowiedzieć się, jak kangurować dziecko, by proces ten stał się przyjemnym rytuałem w waszym domu. O czym musisz pamiętać, gdy chcesz nawiązać bliskość z niemowlęciem?

Brak fizycznych barier

Dziecko w pierwszych tygodniach życia można przytulać i nosić na wiele sposobów. Jednak podstawową zasadą prawidłowo prowadzonego kangurowania jest kontakt skóra do skóry, w którym nie przeszkadza żadna fizyczna bariera. Zarówno rodzic, jak i maleństwo powinno stykać się ze sobą gołą skórą – pomiędzy Waszymi ciałami nie powinna przeszkadzać koszulka czy body dziecka. Aby podczas kangurowania maluszek nie zmarzł, możesz przykryć go swoim ubraniem lub kocykiem. Do przytulania przyda się bluzka z odpinaną częścią do karmienia lub sukienka kopertowa, którą możesz dowolnie zawiązać.

Bezpieczna pozycja

Kangurowanie to wyjątkowo bezpieczna forma kontaktu z mamą i tatą. Musisz być jednak czujny, by Twoja pociecha nie odpoczywała na ciele rodzica w nieprawidłowej pozycji. Na początku, zanim maluszek zacznie samodzielnie trzymać głowę lub siedzieć, wybieraj kangurowanie w pozycji leżącej lub półsiedzącej. Unikaj chodzenia z maluchem w pozycji pionowej – może to prowadzić do niepotrzebnych napięć w ciele dziecka, a także bólu kręgosłupa u dorosłego.

Czas kangurowania

Podczas kontaktu skóra do skóry ważna jest i pozycja, i czas trwania pojedynczej sesji. Aby Twoje dziecko przyzwyczaiło się do tego rytuału, zacznij od kilku minut. Jeśli okaże się, że kangurowanie jest przyjemne, możesz praktykować je coraz dłużej. Optymalnie, aby jednorazowo trwało ok. 30 minut lub dłużej.

Zwracaj uwagę na nastrój smyka – jeśli okaże się, że danego dnia brzdąc jest niespokojny lub męczą go kolki, zamień kangurowanie na spokojne kołysanie i wróćcie do przytulania za kilka dni. Oswajanie z nowymi czynnościami dotyczy wszystkich aspektów życia noworodka – radość z jazdy samochodem pojawi się szybciej, gdy wybierzesz wygodny fotelik dla malucha, np. Cybex Cloud Z2 KOI Crystallized.

Przerwa po posiłku

Umiejętnie prowadzone kangurowanie może pomóc Twojemu maleństwu uporać się z uporczywymi kolkami. Układanie dziecka w pozycji na brzuszku to naturalny masaż jelit, pomoc w odprowadzaniu gazów i wzmacnianie mięśni pleców oraz karku. Mimo to pełny brzuszek po karmieniu może stanowić przeszkodę do bezpiecznego kangurowania.

Zanim ułożysz bobasa na swoim ciele, odczekaj przynajmniej pół godziny po karmieniu, zwłaszcza gdy noworodek zjadł większą porcję mleka. Dzięki temu unikniecie ulewania – tę samą zasadę stosuj przy wkładaniu dziecka wózka – w spacerówce ABC Design Zoom bez problemu dopasujesz pozycję malca do jego potrzeb.

Przeczytaj także: Jak przystawić dziecko do karmienia piersią?

Mama z noworodkiem 2

Kangurowanie – budowanie bliskości i zdrowie dziecka

Kangurowanie to zjawisko znane w świecie przyrody od tysięcy lat. Dbanie o harmonijny rozwój niemowlęcia poprzez bezpośredni kontakt ciała rodzica z ciałkiem noworodka to prosta metoda, by zapewnić bobasowi bezpieczeństwo i spokój. Kangurowanie niemowlęcia pomaga w lepszym trawieniu, usprawnia pracę układu oddechowego i niweluje kolki. Można je praktykować po porodzie naturalnym, zakończonym cesarskim cięciem i w przypadku, gdy malec nie może po urodzeniu stale przebywać z mamą.

Kontakt skóra do skóry pomaga świeżo upieczonej mamie szybciej wrócić do formy sprzed porodu. Podczas noszenia niemowlęcia uwalniane są hormony, dzięki którym kobieta łatwiej znosi połóg i może uniknąć tzw. baby bluesa. Właśnie dzięki kangurowaniu tatuś może włączyć się w świadomą opiekę nad brzdącem już od pierwszych minut po narodzinach. A spokojnie śpiący na ciele rodzica niemowlak daje mamie i tacie wewnętrzny spokój, że dobrze radzą sobie w nowej roli rodzica.

Kangurowanie możesz wykonywać nie tylko w domu – tak naprawdę jest możliwe podczas spaceru z tatą, gdy korzystasz z chusty niemowlęcej, zawiązanej pod ubraniem taty. Możesz ułożyć na sobie dzidziusia w czasie kąpieli lub na zajęciach basenowych z najmłodszymi. To alternatywa dla klasycznej drzemki w łóżeczku lub metoda, by uspać szybciej smyka po wieczornej kąpieli lub na popołudniową drzemkę. Z czasem sama przekonasz się, że kangurowanie jest przyjemnością dla obu osób i sprawia, że opieka nad niemowlęciem staje się coraz przyjemniejsza.

Masz pozytywne doświadczenia z kangurowania Twojej pociechy? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej zajmować się swoim najcenniejszym skarbem! A jeśli nie masz jeszcze wózka lub fotelika samochodowego dla swojego maluszka, odwiedź sklep BoboWózki i zapoznaj się z szeroką ofertą produktów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up