+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
co potrafi dwumiesięczne dziecko

Drugi miesiąc życia dziecka. Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

2023-07-18

Twoja pociecha ukończyła 2 miesiące i zastanawiasz się, czy rozwija się prawidłowo? Istnieją pewne umiejętności, które są powszechne u maluszków w tym wieku. Sprawdź, co potrafi 2-miesięczne dziecko i jak prawidłowo wspomagać jego rozwój.

Spis treści:

Drugi miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Twój skarb jest z Wami już drugi miesiąc! To niezwykły czas, pełen miłości, uśmiechu i szczęścia, ale najpewniej też nieprzespanych nocy i obaw dotyczących tego, czy jako rodzice wszystko robicie prawidłowo, a maluszek ma właściwą opiekę. Może Ci się wydawać, że w tym czasie Twój smyk na przemian tylko je i śpi, ale tak naprawdę intensywnie się rozwija.

Kilka pierwszych tygodni życia dziecka to czas dużego skoku rozwojowego, który dotyczy zarówno przemian fizycznych, jak i psychicznych oraz emocjonalnych. W tym czasie pociecha staje się bardziej ruchliwa, jej zmysły stają się sprawniejsze, a kontakt z otoczeniem większy. Jej cykl dobowy zyskuje na regularności, co wpływa nie tylko na komfort dzieciątka, ale i rodziców. Maleństwo z uwagą obserwuje mamę i tatę, a następnie próbuje naśladować ich reakcje. Na co dzień jest zazwyczaj pełne energii i wesołe.

jak wygląda 2 miesiąc życia dziecka

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

Jeśli chodzi o rozwój dziecka, 2. miesiąc jest niezwykle intensywny. W tym okresie mają miejsce aż dwa skoki rozwojowe. Pierwszy następuje około 5. tygodnia, a drugi około 7-9. tygodnia. Dzięki temu smyk intensywnie się rozwija i zdobywa nowe, ważne dla jego funkcjonowania w świecie umiejętności. Zdarza się, że skoki rozwojowe są poprzedzane krótkim regresem w zakresie uzyskanych dotychczas umiejętności. W tym czasie maluch może być też nieco płaczliwy i marudny.

Zmysły maluszka

Drugi miesiąc życia dziecka owocuje intensywnymi zmianami dotyczącymi zmysłów, zwłaszcza wzroku i słuchu. Zaczynają się one wyostrzać, co smyk coraz śmielej wykorzystuje. Zyskuje umiejętność lepszego niż wcześniej skupienia się podczas słuchania oraz obserwacji otoczenia. Niemowlę jest też bardziej świadome zapachów, dotyku oraz dźwięków, co może niekiedy budzić jego niepokój.

2. miesiąc życia dziecka i pierwszy skok rozwojowy skutkuje umiejętnością skupiania wzroku na obiektach znajdujących się w bliskiej odległości, np. twarzy pochylonego nad nim rodzica. Ponadto smyk widzi je ostrzej niż dotychczas. Zaczyna też coraz więcej kojarzyć i rozpoznawać otoczenie.

Zdolności ruchowe

Co potrafi 2-miesięczne dziecko? Przede wszystkim staje się bardziej ruchliwe i aktywne. Zwiększa się jego czas aktywności między kolejnymi drzemkami. Staje się bardziej świadome ruchów swoich rąk, a także może próbować opierać się na łokciach.

Wydawanie dźwięków

To niejedyne umiejętności, jakie ma 2-miesięczne dziecko. Co potrafi w zakresie wydawania dźwięków? Zmiany są znaczące! Maluszek zaczyna się komunikować z rodzicem poprzez głużenie (wydawanie gardłowych dźwięków) i gruchanie.

Poszukujesz bezpiecznego i komfortowego wózka dla niemowlęcia? Sprawdź nasze propozycje: Lionelo Mari Tour 2 , Anex E-Type 2023 Eden oraz inne.

Prawidłowy rozwój 2-miesięcznego dziecka

2. miesiąc życia dziecka to czas dużych zmian fizycznych i psychicznych. Maleństwo przybiera na wadze nawet do 30 g dziennie i pod koniec 2. miesiąca życia powinno ważyć przynajmniej pół kilograma więcej niż po ukończeniu 4. tygodnia. Smyk powinien stale przybierać na wadze, zatem utrata wagi jest sygnałem alarmowym i powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Rozwój psychiczny

Pod koniec 2. miesiąca życia dziecko zazwyczaj:

 • staje się coraz lepszym obserwatorem, dzięki czemu sprawniej naśladuje mimikę, gesty i dźwięki wydawane przez bliskie mu osoby,
 • rozpoznaje czynności rutynowe, np. przygotowanie do kąpieli albo przyjście rodzica z butelką mleka w porze karmienia, a także reaguje na nie płaczem lub radością,
 • zauważa znikanie osób i przedmiotów z jego pola widzenia, co może wywoływać u niego niepokój, a w efekcie prowadzić do płaczu,
 • zaczyna komunikować się z otoczeniem poprzez gruchanie i głużenie,
 • zauważa związki przyczynowo-skutkowe (choć jeszcze ich sobie nie uświadamia), np. przytulenie przez mamę w momencie, gdy zaczyna płakać,
 • jest na ogół wesołe, co w połączeniu z poruszaniem kończynami może sprawiać wrażenie, że dziecko śmieje się całym ciałem,
 • podczas płaczu u malca pojawiają się łzy.

Rozwój fizyczny

Następuje też równie intensywny rozwój fizyczny. 2-miesięczny smyk najczęściej:

 • coraz lepiej panuje nad swoim ciałem,
 • powoli prostuje zgięte wcześniej nóżki,
 • często otwiera zaciśnięte dotychczas piąstki i prostuje paluszki,
 • porusza rączkami i interesuje się nimi,
 • wkłada dłonie do buzi,
 • potrafi utrzymać w dłoniach grzechotkę,
 • staje się bardzo ruchliwy, intensywnie przebiera nóżkami i rączkami,
 • próbuje podpierać się na łokciach,
 • obraca główkę w różnych kierunkach,
 • położony na brzuszku unosi główkę i potrafi ją utrzymać w tej pozycji nawet przez około 10 sekund,
 • coraz lepiej słyszy i reaguje na dźwięki,
 • rejestruje wzrokiem ruch i wodzi oczami za osobami i przedmiotami, które pojawiają się w jego polu widzenia,
 • dzięki wyostrzeniu wzroku lepiej dostrzega obrazki kontrastowe, zwłaszcza czarno-białe.

W tym okresie u maluszka zaczyna regulować się cykl dobowy. Smyk je i śpi bardziej regularnie. Na początku je co około 3 godziny, a po drugim skoku rozwojowym, którego efektem jest szybszy wzrost i większe zapotrzebowanie na pożywienie – nawet co około 1 godzinę.

Maleństwo coraz lepiej trawi, co objawia się rzadszym odbijaniem i ulewaniem. Jednocześnie w tym czasie mogą pojawić się u niego kolki. Aby im zaradzić, należy masować brzuszek pociechy, głaskać uspokajająco albo zmienić pozycję maluszka. W zapobieganiu bolesnym kolkom mogą pomóc specjalne butelki do karmienia wyposażone w antykolkowe nakładki.

Sprawdź również: Objawy kolki u noworodka. Jak je zwalczać?

2-miesieczne dziecko jest coraz silniejsze

Rozwój społeczno-emocjonalny

Ważnym wydarzeniem dla każdego rodzica jest z pewnością pierwszy odwzajemniony uśmiech. W wieku 2 miesięcy maluch zaczyna często się uśmiechać i odpowiadać uśmiechem na mimikę rodziców. Smyk jest z reguły wesoły i pogodny.

Ponadto 2-miesięczne dziecko:

 • naśladuje gesty, ruchy oraz mimikę rodzica,
 • nie boi się obcych dorosłych ani dzieci,
 • ożywia się w obecności bliskich i próbuje się z nimi kontaktować poprzez wydawanie dźwięków,
 • wyraża emocje płaczem.

Pociecha zaczyna bardzo interesować się otoczeniem. Chętnie poznaje świat na rękach mamy lub taty. Jest coraz lepszym obserwatorem – z uwagą bada najbliższe, znajdujące się w zasięgu jego wzroku otoczenie: zabawki wiszące nad łóżeczkiem, wkładane do łóżka maskotki czy książeczki kontrastowe, światło padające na kołderkę oraz przede wszystkim twarze osób.

Pamiętaj, że maluszki rozwijają się w różnym tempie, co oznacza, że konkretne umiejętności czy symptomy nie muszą wystąpić u każdego smyka w tym samym czasie. Nie można więc z całą stanowczością stwierdzić, że na przykład pociecha, która ukończy siódmy albo ósmy tydzień życia powinna mieć konkretne zdolności. Może się przecież zdarzyć, że pojawią się one parę dni później. To nie musi być powodem do niepokoju.

Niezależnie od tego zaleca się pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem pediatrą, który zna dziecko i dzięki temu jest w stanie ocenić, czy rozwija się prawidłowo. Jeśli zauważy on niepokojące sygnały, z pewnością skieruje Cię do specjalisty bądź zleci dodatkowe badania Twojego maluszka.

Przeczytaj także: Pierwszy miesiąc dziecka. Co potrafi miesięczne dziecko?

drugi miesiąc życia dziecka

2. miesiąc życia dziecka – jak wspierać rozwój maluszka?

Wiesz już, co potrafi 2-miesięczne dziecko. Możesz pomóc mu w prawidłowym rozwoju, zapewniając optymalne warunki. Najważniejsze jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Buduj i pielęgnuj więź między Wami. Często bierz pociechę na ręce, spaceruj z nią i dużo do niej mów spokojnym głosem. Możesz również kłaść się na podłodze na plecach i położyć malca na brzuchu. Dzięki temu smyk poczuje Waszą bliskość oraz lepiej usłyszy Twoje bicie serca i głos. Pamiętaj też, że niemowlęta lubią rytuały i regularny cykl dnia. Staraj się zatem, aby wieczorna kąpiel czy poobiednia drzemka odbywały się w określonych godzinach.

Aby pomóc dziecku rozwijać narząd wzroku i koordynację wzrokową, podaruj smykowi zabawki kontrastowe oraz o wyrazistych wzorach. Trzymaj je w odległości około 30 cm od jego buzi. Powoli przesuwaj je, oddalaj i przybliżaj do twarzy malca tak, aby mógł podążać za nimi oczami.

W celu wspomagania nauki chwytania podawaj maluszkowi zabawkę lub grzechotkę w niewielkiej odległości od jego dłoni. Kiedy pociecha będzie chciała chwycić przedmiot, pomóż jej w tym poprzez delikatne rozprostowanie paluszków i włożenie zabawki do rączki. Kilka razy dziennie kładź smyka na brzuszku z rączkami przy klatce piersiowej, aby mógł ćwiczyć podnoszenie główki.

Możesz też pomóc dziecku w rozwoju słuchu. W tym celu wystarczy rozmawiać z dzieckiem. Pamiętaj, aby podczas komunikacji modulować głos. Ponadto czytaj mu książeczki (najlepiej te dostosowane do jego wieku) oraz powtarzaj po nim wydawane dźwięki. Możesz też wprowadzać nowe dźwięki do otoczenia dziecka. Zwróć jednak uwagę, aby nie były one zbyt głośne.

Nie zapominaj o szczepieniach i niezbędnych badaniach. W 2. miesiącu życia niemowlę powinien obejrzeć pediatra i sprawdzić, czy ciemiączko zrasta się we właściwy sposób. Ponadto na malca czeka szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi, żółtaczce typu B, błonicy oraz haemophilus influenzae typu B, czyli groźnym bakteriom wywołującym zakażenia dróg oddechowych u małych dzieci.

mama przytula 2-miesieczne dziecko

Polecane produkty dla 2-miesięcznego dziecka

2. miesiąc życia dziecka to piękny, chociaż niekiedy trudny czas. Przygotuj się do niego, czytając fachową literaturę lub rozmawiając ze specjalistami, ale też wyposażając pokoik maleństwa i dom w niezbędne sprzęty i akcesoria.

Z pewnością przyda Ci się fotelik samochodowy dopasowany do wzrostu i wagi maluszka. Bezpiecznie i komfortowo przewieziesz w nim smyka na szczepienie albo wizytę u pediatry. W ofercie BoboWózki znajdziesz bogatą gamę modeli przeznaczonych dla 2-miesięcznych dzieci. Możesz zdecydować się na zakup fotelika pojedynczego lub w zestawie z wygodnym wózkiem, takim jak Bebetto Yoddi Premium Class + fotelik Maxi Cosi Pebble Pro albo Tako Laret Premium z fotelikiem Avionaut Pixel Pro.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego rodzica niemowlęcia jest wózek. Model Maxi Cosi Plaza Plus Luxe gwarantuje komfort maluszkowi niezależnie od rodzaju podłoża. Świetnie amortyzuje nierówności terenu i pochłania wstrząsy. Pojemny kosz zakupowy umożliwia robienie zakupów podczas spacerów ze smykiem. Model Cybex Priam 4.0 Deep Black to połączenie wygody dla dziecka oraz łatwego prowadzenia dla rodzica. Przestronna konstrukcja pozwala na swobodne podróżowanie pociechy nawet w ciepłym śpiworku i grubym kombinezonie.

Kompletując wyprawkę dla niemowlęcia, nie zapomnij o leżaczku-bujaczku, który umożliwia bezpieczny i przyjemny relaks maluszkowi. Niezbędnym akcesorium jest też łóżeczko. Do wyboru masz zarówno stacjonarne, domowe modele, jak i łóżeczka turystyczne. Warto też zawczasu zapatrzyć się w krzesełko do karmienia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne spożywanie posiłków przez pociechę.

Sprawdź także: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów

2-miesięczne dziecko – co potrafi? Już wiesz wszystko!

2. miesiąc życia dziecka jest niezwykle ważny dla jego prawidłowego rozwoju. To w tym czasie następują dwa istotne skoki rozwojowe. Dzięki naszym poradom zapewnienie malcowi skutecznej pomocy w rozwoju będzie znacznie łatwiejsze.

Czy Twój maluszek ukończył już 2. miesiąc życia? A może ten ważny czas jest dopiero przed Wami? Zostaw swój komentarz i podziel się z nami swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim duży wybór wózków, w tym polecany model Mima Xari 4G Latte, fotelików samochodowych, łóżeczek, krzesełek do karmienia, bujaczków oraz wielu innych akcesoriów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up