+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawy logopedyczne

5 Pomysłów na zabawy logopedyczne dla maluchów

2023-12-20

Zabawy logopedyczne wspierają rozwój mowy dziecka. Naśladowanie dźwięków, rymowanki, tworzenie opowieści – to tylko część z nich. Poznaj 5 pomysłów na różne rodzaje zabaw logopedycznych i dowiedz się, w jaki sposób wspierać rozwój mowy w domu.

Logopedyczne zabawy mają za zadanie usprawniać narządy mowy. Sprawiają, że wymawiane słowa stają się wyraźne, a dzięki temu dziecku łatwiej porozumieć się z otoczeniem. W przypadku dzieci z poważnymi zaburzeniami mowy niezbędna jest pomoc specjalisty. Zajęcia logopedyczne mogą być również uzupełnione zabawami w domu. Przedstawiamy 5 pomysłów, które możesz wykorzystać bez pomocy logopedy. Dowiedz się, jak wspierać rozwój mowy w domu w skuteczny sposób.

zabawy-logopedyczne5

Pomysł 1 na Logopedyczne Zabawy: Gra w Wyrazy na Konkretną Literę

Zabawy logopedyczne nie muszą być skomplikowane. Warto wybierać spośród takich, w które można bawić się dosłownie wszędzie. Gra w wyrazy na konkretną literę jest doskonałym przykładem. To prosta zabawa, dzięki której maluch ma szansę ćwiczenia wymowy, a także poznawania nowych słów i zapamiętania ich. Nadaje się dla dzieci, u których rozwój mowy przebiega prawidłowo, a także tych wymagających pomocy logopedycznej.

Na czym polega gra w wyrazy na konkretną literę? To nic skomplikowanego! Wystarczy, że poprosisz dziecko, żeby wymieniło znajdujące się w domu przedmioty, na przykład na literę „s”. Sukienka, sok, stół – maluch zacznie obserwować otoczenie i szukać rzeczy, których nazwy zaczynają się właśnie na tę literę.

Jeśli dziecko nie jest chętnie do zabawy, możesz umówić się z nim na zbieranie punktów za odgadnięte słowa. Będziecie zapisywać je w formie plusów na tablicy. Gdy uzbiera się konkretna liczba punktów, na przykład 20, maluch otrzyma kolorową naklejkę.

Zaletą tej zabawy jest to, że można ją wykonywać wszędzie, a rozgrywka może trwać dowolną ilość czasu. Idealne miejsce to samochód. Kiedy jesteście w podróży, maluch obserwuje świat, siedząc w komfortowym foteliku takim jak Britax Kidfix, możesz poprosić go o to, żeby powiedział, co widzi za oknem, na przykład na literę „l”.

Świetny moment na logopedyczne zabawy przypada także w trakcie spacerów. Gdy dziecko siedzi w wygodnym wózku spacerowym, takim jak Cybex Beezy lub Cybex Coya Spring Blossom Light, możesz zapytać, co widzi dookoła siebie, na przykład na literę „p”.

Sprawdź też inne wygodne wózki spacerowe: Joolz Aer, Elodie Details Mondo, Babystyle Oyster Zero Gravity, Baby Jogger City Mini GT2.

zabawy-logopedyczne3

Pomysł 2: Dźwiękonaśladowcze Zabawy Logopedyczne

Dźwięki naśladowcze, czyli inaczej onomatopeje, naśladują brzmieniem konkretne zjawisko, przedmiot czy zwierzę. Możesz wykorzystać je podczas zabawy logopedycznej. W jaki sposób?

Wydrukuj karty, na których będą narysowane różne zwierzęta. Możesz zapytać pociechę „które zwierzę robi miau” i czekać, aż odpowie. Kolejny sposób to odwrócenie kart tak, żeby rysunki były niewidoczne. Zadaniem dziecka będzie wylosowanie karty, a następnie odtworzenie dźwięku zwierzęcia.

Oprócz wydrukowanych rysunków podczas zabawy logopedycznej spróbuj wykorzystać też pluszaki w konkretnym kształcie. Sprawdzą się również książeczki z wizerunkiem zwierząt.

Podczas dźwiękonaśladowczej zabawy możesz wykorzystać zabawki. Ty będziesz je nazywać, a zadaniem malucha będzie wydawanie dźwięków związanych z przedmiotem. Przykładowo, miś może robić „pa, pa”, a lalka śpiewać „la, la”.

Dźwiękonaśladowcze zabawy logopedyczne są odpowiednie już dla najmłodszych dzieci. Onomatopeje pomagają maluchowi porozumiewać się z otoczeniem, kiedy nie zna on jeszcze wyrazów. Dźwięk „hau” zastępuje więc „psa”, a „brum” – samochód.

Zabawy tego typu warto wykonywać regularnie w domu. Możesz jednak wprowadzać ich elementy, na przykład podczas podróży, gdy maluch siedzi sobie wygodnie w foteliku takim jak Avionaut MySpace. Gdy mijacie autem pole, na którym pasą się krowy, to idealna okazja, by zapytać małego podróżnika, jaki dźwięk wydaje to zwierzę.

zabawy-logopedyczne1

Pomysł 3: Tworzenie Opowieści jako Kreatywne Zabawy Logopedyczne

Szukasz pomysłu na bardziej skomplikowane logopedyczne zabawy? Jedną z nich jest tworzenie opowieści. To Ty przedstawiasz wymyśloną historię, natomiast dziecko uzupełnia ją dźwiękami. Możesz opowiedzieć o podróży rowerem poza miastem i mijanych polach, na których widać było krowy oraz bociany. Zadaniem dziecka będzie uzupełniać Twoją historię odgłosami tych zwierząt.

Dziecko może również udawać bohatera opowiadanej przez Ciebie historii. Gdy powiesz: „Ania przyglądała się z zaciekawieniem…”, pociecha będzie miała za zadanie odegrać przy pomocy mimiki ciekawość.

Podczas słuchania bajek logopedycznych dzieci powinny wykonywać ćwiczenia usprawniające aparat mowy. Polegają one na zrobieniu konkretnego ruchu, na przykład dotknięcia czubkiem języka górnych zębów, a następnie dolnych czy próby dotknięcia językiem nosa.

Pamiętaj, że to Ty musisz pokazywać dziecku, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia. Warto przećwiczyć je wcześniej przed lustrem. W trakcie tworzenia opowieści dorosły i dziecko powinni siedzieć skierowani do siebie twarzami. Ważne, żeby szeroko otwierać buzię. Dzięki temu pociecha będzie dokładnie widziała, jakie ruchy wykonywać, a Ty sprawdzisz, czy dziecko robi je prawidłowo.

Pomysł 4: Zabawy Logopedyczne z Rymowankami

To jeszcze nie wszystkie pomysły na kreatywne zabawy logopedyczne! Podczas samodzielnych zajęć z dzieckiem warto wykorzystać rymowanki. Mogą to być popularne wierszyki, które zna niemal każdy. Dobre przykłady to:

Kipi kasza, kipi groch,

Lepsza kasza niż ten groch.

Bo po grochu brzuszek boli,

Za to kasza brzuszek goi.

Lub

Szumi, szumi woda, szumi, szumi las,

szumią, szumią pola lato wita nas.

Szumi, szumi woda, szumi, szumi las,

szumią, szumią pola wiatr ochłodzi nas.

Podczas zabawy stosuj rymowanki, które pozwalają ćwiczyć tak zwane trzy szeregi głosek. Sprawiają one dzieciom sporo trudności. Wyróżnia się:

 • Głoski ciszące – ś, ź, ć, dź
 • Głoski syczące – s, z, c, dz
 • Głoski szumiące – sz, ż, cz, dż

Pomysł 5 na Logopedyczne Zabawy: Ćwiczenia Oddechowe i Artykulacyjne

Logopedyczne zabawy to również ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim możesz nauczyć dziecko prawidłowego toru oddechowego, czyli wdychania powietrza nosem, a wydychania nosem lub ustami.

zabawy-logopedyczne-grafika

Jakie ćwiczenia oddechowe są odpowiednie?

 • Przygotuj kolorowy niewielki wiatraczek. Zadaniem dziecka będzie wprowadzić go w ruch przy pomocy wydechu.
 • Wypełnij szklankę wodą i podaj dziecku słomkę. Maluch musi wdmuchiwać powietrze do naczynia w taki sposób, żeby pojawiały się w nim bąbelki.
 • Świetnie sprawdzą się też znane wszystkim bańki mydlane.
 • Jeśli dziecko uwielbia malować, daj mu za zadanie rozdmuchiwanie przez słomkę plam kolorowych farbek na papierze.
 • Pomocne będzie też nadmuchiwanie balonów.

Szczególnie ważne jest, żeby przy wszystkich ćwiczeniach oddechowych pilnować, czy dziecko w prawidłowy sposób nabiera powietrze. Powinno robić to nosem, a wypuszczać ustami. Nim pociecha pierwszy raz wykona samodzielnie ćwiczenie, dokładnie zaprezentuj jej, jak musi je zrobić.

Nie można zapominać o ćwiczeniach artykulacyjnych. Służą one poprawie funkcji języka, podniebienia, żuchwy i warg. Oto kilka przykładów ćwiczeń języka:

 • Wysuwanie i chowanie,
 • Unoszenie do nosa i wywijanie na brodę,
 • Wędrowanie językiem od jednego kącika ust do drugiego,
 • Wysuwanie języka ułożonego w rulonik,
 • Wypychanie językiem policzków,
 • Dotykanie czubkiem języka po podniebieniu.

Wykonuj z dzieckiem również ćwiczenia warg. To one pomagają dokładnie artykułować samogłoski. Jakie zabawy logopedyczne się sprawdzą?

 • Poproś dziecko, żeby wyraźnie wymawiało samogłoski.
 • Baw się z pociechą, kto z Was dłużej wytrzyma trzymanie ołówka pod nosem.
 • Kolejna zabawa to nadmuchanie policzków, a następnie bardzo powolne wypuszczanie z nich powietrza.

Nie zapominaj o ćwiczeniu żuchwy. Trenowanie jej to nic skomplikowanego. Jedno z ćwiczeń polega na powolnym opuszczaniu żuchwy, a następnie podnoszeniu jej. Dziecko może też przy otwartej buzi przesuwać żuchwą na boki lub udawać, że żuje trawę niczym krowa.

W wymawianiu głosek tylnojęzykowych, czyli h, g, k pomagają ćwiczenia podniebienia miękkiego. Żeby je ćwiczyć, dziecko może kaszleć z językiem wysuniętym na zewnątrz jamy ustnej, zasysać przez słomkę kawałek chusteczki higienicznej i przenosić go. Pomocne jest również wciąganie długiego makaronu.

Poszukujesz bezpiecznych i komfortowych zestawów dla dziecka? Sprawdź wózek 2w1 Cybex Eos Lux, a także zestawy wzbogacone fotelikiem: Bebetto Flavio Premium Class z Maxi Cosi Pebble 360 Pro czy Adamex Lumi Air Lux z Avionaut Pixel Pro 2.0 C.

zabawy-logopedyczne2

Jak Wspierać Rozwój Mowy w Domu? Logopedyczne Zabawy to Nie Wszystko!

Zabawy logopedyczne to nie wszystko, co możesz robić, żeby wspierać rozwój mowy dziecka w domu. Chodzi nie tylko o poprawne wypowiadanie konkretnych wyrazów, lecz także zwiększanie zasobu słów. Jednym z doskonałych sposobów jest czytanie. Kolorowe książeczki zaciekawią Twoją pociechę. Podczas czytania warto kontrolować, czy maluch rozumie wszystkie wyrazy.

Gdy gotujesz, sprzątasz czy składasz ubrania, opowiadaj dziecku, czym się zajmujesz. Mów, gdy coś kroisz. Określ, czym wyróżnia się konkretne warzywo. Jest miękkie czy twarde, jaki ma kolor. Gdy składasz ubrania, opowiadaj o nich, mówiąc na przykład o czarnym swetrze czy sukience w kwiaty.

Maluch myli się w swoich wypowiedziach? To normalne! Ważne jest, w jaki sposób zareagujesz. Warto powtórzyć to, co powiedziała pociecha, ale w poprawnej formie. Jednocześnie nie naciskaj, żeby maluch od razu po Tobie powtórzył słowo czy zdanie w prawidłowy sposób.

Dzieci uwielbiają poruszać się, chętnie tańczą i śpiewają. Warto to wykorzystać, żeby wspierać rozwój mowy. Sprawdzą się piosenki, które opowiadają o częściach ciała lub zwierzętach. Przykładowo, gdy w piosence mowa o brzuchu, dobrze na niego wskazać. Jeśli utwór opowiada o kotach czy psach, możesz zabrać do zabawy maskotki przypominające te zwierzęta.

Bardzo ważne jest mówienie w prawidłowy sposób. Wiele osób ma tendencję do używania pieszczotliwych, nieistniejących form. Musisz pamiętać, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli rodzic używa nieprawidłowej formy, pociecha również się jej nauczy. Kiedy mówisz „a cio to jest?”, nie możesz oczekiwać, że dziecko będzie pytało „co to jest?”. Ono również użyje złej formy. Pilnuj, czy w taki sposób nie mówią do malucha osoby z jego otoczenia, szczególnie te, które przebywają z nim często. Nieprawidłowe wzorce dziecko może przecież przejąć nie tylko od Ciebie.

Musisz wiedzieć, że istnieje związek pomiędzy ruchami dłoni a mową. Właśnie dlatego ważne jest, żeby ćwiczyć u dziecka dłonie. Jednym ze sposobów są tak zwane zabawy paluszkowe, na przykład „Idzie rak”. Wspierające będzie też malowanie i kolorowanie, lepienie z plasteliny czy zapinanie guzików.

Kreatywne zabawy logopedyczne możesz wykonywać z dzieckiem w domu. Będą wartościowym uzupełnieniem terapii u specjalisty. Jeśli dziecko jej nie potrzebuje, mimo to ćwicz z nim w domu. Dzięki temu wesprzesz rozwój mowy u pociechy. Żeby to zrobić, możesz zastosować grę w wyrazy na konkretną literę. Taką zabawę zorganizujesz nawet w samochodzie czy podczas spaceru. Stosuj również dźwiękonaśladowcze ćwiczenia, rymowanki czy kreatywne opowieści. Nie zapominaj o trenowaniu prawidłowego oddychania u dziecka. Zabawy logopedyczne są nieskomplikowane, a przynoszą doskonałe efekty, jeśli zadbasz o regularność.

Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki! Znajdziesz w niej wózki i foteliki samochodowe, w których dziecku będzie niezwykle wygodnie. Gdy już o to zadbasz, nie tylko w domu, lecz także podczas spaceru lub podróży samochodem możesz przeprowadzić z pociechą skuteczne logopedyczne ćwiczenia.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up