+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dlaczego noworodek płacze

Dlaczego noworodek płacze? Przyczyny i rodzaje płaczu dziecka

2023-07-28

Płacz jest pierwotnym sposobem komunikacji niemowląt, zwłaszcza w sytuacjach, gdy im coś dolega. Choć przyczyny płaczu mogą być różne – od głodu, przez zmęczenie, aż po potrzebę bliskości – istnieje szereg sposobów na to, by pomóc rodzicom zrozumieć i odpowiedzieć na płacz swojego dziecka. Dowiedz się, dlaczego noworodek płacze!

Spis treści:

Dlaczego noworodek płacze? Możliwe przyczyny

Płacz jest podstawową formą komunikacji niemowlaka. To naturalny sposób, w jaki Twoje dziecko próbuje Ci przekazać, że czegoś mu brakuje, np. jest głodne, ma mokrą pieluszkę, odczuwa dyskomfort lub po prostu chce być blisko Ciebie. Noworodek nie potrafi jeszcze w inny sposób zakomunikować swoich potrzeb i emocji, dlatego polega na płaczu.

Dlaczego niemowlę płacze? Jakie mogą być przyczyny tego, że Twój maluszek jest niespokojny? Oto kilka z najczęstszych powodów.

Głód

Głód to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb noworodka. Większość niemowląt je co 3-4 godziny, więc jeśli od ostatniego karmienia minął już taki okres, istnieje duża szansa, że dziecko płacze z głodu. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, i niektóre mogą wymagać częstszych karmień.

Brudna pieluszka

Niektóre niemowlęta bardzo nie lubią mieć brudnej i mokrej pieluszki. Dla nich jest to nie tylko niekomfortowe, ale też może być irytujące i prowadzić do płaczu. Dlatego warto regularnie sprawdzać i zmieniać pieluszkę, aby uniknąć tego rodzaju dyskomfortu.

Ból brzucha

Ból brzucha, kolki czy wzdęcia to częste przyczyny płaczu u niemowlaków. Jeśli dziecko wydaje się niespokojne po karmieniu, przyczyną może być właśnie ból brzucha. W takich sytuacjach można spróbować delikatnie masować brzuszek maluszka lub zastosować inne metody łagodzenia dolegliwości.

Potrzeba bliskości

Niemowlęta potrzebują swojej mamy, jej dotyku, ciepła i zapachu. Twój bliski kontakt jest dla nich niezwykle ważny. Czasami wystarczy, że weźmiesz swoje niemowlę na ręce, przytulisz, a płacz mija – to znak, że dziecko potrzebowało bliskości i czuło się samotne.

Zmęczenie

Niemowlęta potrzebują dużo snu i odpoczynku. Noworodki potrafią przesypiać nawet 16 godzin dziennie (a czasem i więcej!). Twoje dziecko może więc płakać ze zmęczenia, jeśli nie śpi wystarczająco dużo. Pamiętaj o stworzeniu odpowiednich warunków do snu, które pomogą maluszkowi wyciszyć się i zrelaksować.

Zbyt wysoka lub niska temperatura

Dzieci są bardzo wrażliwe na temperaturę otoczenia. Jeśli dziecku jest zbyt zimno, np. podczas przewijania czy zmieniania ubranka, może protestować płaczem. Z drugiej strony, przegrzanie dziecka jest dla niego bardzo groźne i również może wywołać płacz. Dlatego warto zwracać uwagę na odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz na to, jak ubrane jest dziecko.

płacz noworodka

Jak rozumieć, dlaczego noworodek płacze?

Rozumienie płaczu dziecka może być dla rodziców niemałym wyzwaniem, ale obserwacja zachowania maluszka może pomóc zidentyfikować przyczynę płaczu.

Pierwszym krokiem w zrozumieniu, dlaczego noworodek płacze, jest sprawdzenie, czy zaspokojone są jego podstawowe potrzeby. Czy dziecko jest głodne, potrzebuje zmiany pieluszki, jest przemoczone czy chce spać? Sprawdzenie tych podstawowych aspektów jest kluczowe, ponieważ płacz może być spowodowany ich brakiem.

Pamiętaj, że płacz to nie tylko sposób na wyrażenie potrzeb, ale również emocji. Noworodek może płakać, aby przekazać swoje uczucia, takie jak smutek, niepokój czy niepewność. Dlatego ważne jest, aby poświęcać dziecku dużo uwagi, czułości i empatii, aby budować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Uważna obserwacja zachowania dziecka może pomóc w zidentyfikowaniu, co może je niepokoić. Czy dziecko wykazuje oznaki dyskomfortu, trzyma się za brzuszek, podgryza rączki czy śpi na skróconych cyklach? Wszystkie te sygnały mogą wskazywać na konkretną przyczynę płaczu.

Pamiętaj też, że noworodki mają różne rodzaje płaczu, które mogą wskazywać na różne potrzeby. Nauka rozróżniania płaczu głodowego, płaczu bólu czy płaczu zmęczenia może pomóc zrozumieć, czego dokładnie dziecko potrzebuje w danej chwili. Każde dziecko jest inne, więc metody łagodzenia płaczu mogą się różnić.

Przeczytaj również: Pierwszy miesiąc dziecka. Co potrafi miesięczne dziecko?

przyczyny tego, dlaczego noworodek płacze

Rodzaje płaczu niemowlaka – jakie wyróżniamy?

Różne rodzaje płaczu niemowlaka mogą nieść ze sobą różne komunikaty, dlatego ważne jest, aby jako rodzice nauczyć się rozróżniać te subtelne różnice. Niemowlęta, nie posiadając jeszcze rozwiniętej mowy, polegają na płaczu jako głównym sposobie wyrażania swoich potrzeb i emocji. Oto kilka typów płaczu, które mogą pomóc zrozumieć, czego Twoje dziecko potrzebuje.

Głośny i krzykliwy płacz

Jeśli płacz niemowlęcia jest głośny, krzykliwy, a dziecko wykonuje niespokojne ruchy i wkłada rączki do buzi, może to oznaczać, że jest głodne. To jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u niemowlaków. Głód to podstawowa potrzeba, którą maluch próbuje przekazać w ten sposób, aby zwrócić Twoją uwagę na potrzebę karmienia.

Mocny, histeryczny płacz

Taki płacz może sugerować, że dziecko jest przestraszone lub przytłoczone nadmiarem bodźców. W takich sytuacjach może być pomocne stworzenie dla maluszka spokojnego, cichego otoczenia, pozbawionego silnych bodźców. Można spróbować przytulić dziecko, ukoić je lekkimi pieszczotami i mówić uspokajająco, aby pomóc mu się uspokoić.

Płacz towarzyszący prężeniu się, napinaniu i wyginaniu ciała

Taki płacz może być oznaką bólu brzucha, kolek lub wzdęć. Dzieci cierpiące z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą wyrażać swoje niezadowolenie poprzez napinanie się, kręcenie ciałkiem i wyginanie się. W takich przypadkach warto skonsultować się z pediatrą, aby dowiedzieć się, jak można pomóc dziecku ulżyć w bólu.

Delikatny płacz, przypominający miauczenie kota

Taki płacz może oznaczać, że niemowlę potrzebuje bliskości, przytulenia, dotyku lub po prostu obecności drugiego człowieka. Niemowlęta są bardzo wrażliwe na obecność swoich bliskich, zwłaszcza rodziców, i kontakt fizyczny oraz dźwięki głosu mogą je uspokajać. Warto więc poświęcić czas na przytulanie, bujanie czy delikatne głaskanie, aby zaspokoić tę potrzebę.

są rodzaje płaczu noworodka

Noworodek ciągle płacze – jak sobie z tym poradzić?

Kiedy Twoje niemowlę ciągle płacze, jest to z pewnością stresujące i wyzwaniem dla każdego rodzica. Warto pamiętać, że płacz jest głównym środkiem komunikacji maluszka, gdyż nie jest on jeszcze w stanie wyrazić swoich potrzeb i emocji w inny sposób. Co zrobić, kiedy noworodek ciągle płacze? Jakie czynności podjąć, żeby ukoić niemowlę? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Nakarmienie

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek płacze, ponieważ jest głodny, spróbuj go nakarmić. Głód to jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u niemowląt, więc regularne karmienie jest ważne dla ich zdrowia i komfortu. Warto również obserwować oznaki głodu, takie jak ssanie paluszków czy wyszukiwanie piersi.

Zadbaj o komfort Twojego maluszka podczas karmienia. Dzięki siedzisku Stokke Tripp Trapp Newborn Set, które możesz nałożyć na krzesełko Stokke Tripp Trapp, niemowlę będzie mogło towarzyszyć Wam przy rodzinnym stole.

Sprawdzenie pieluszki

Czysta i sucha pieluszka może pomóc uspokoić płacz niemowlaka. Niektóre maluchy bardzo nie lubią mieć mokrej lub brudnej pieluszki, dlatego warto regularnie ją sprawdzać i zmieniać, gdy jest to konieczne.

Przeczytaj także: Jak przewijać noworodka w prawidłowy sposób?

Ukojenie bólu brzucha

Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną płaczu jest ból brzucha, spróbuj delikatnego masażu brzuszka. Wiele niemowląt cierpi na dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak kolki czy wzdęcia. Masowanie brzuszka ruchami wskazującymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara może pomóc złagodzić napięcie i dyskomfort.

Przytulenie

Czasem wszystko, czego niemowlę potrzebuje, to trochę bliskości. Przytulanie i kołysanie mogą być skutecznymi sposobami na uspokojenie płaczącego maluszka. W ciepłych i bezpiecznych ramionach rodzica dziecko może poczuć się spokojnie. Możesz spróbować noszenia dziecka w chuście czy nosidełku, np. Cybex Yema Tie, aby mieć wolne ręce i jednocześnie zapewnić mu bliskość.

gdy noworodek ciągle płacze warto go przytulić

Stosowanie technik kojących

Wypróbuj różne techniki kojące, takie jak szumienie czy bawienie się, które pomogą uspokoić niemowlę. Ważne jest, aby indywidualnie dostosować te techniki do potrzeb i preferencji dziecka, ponieważ każde niemowlę może reagować inaczej na różne bodźce i sposoby łagodzenia płaczu.

Wyeliminowanie innych możliwych przyczyn

Ciągły płacz może wynikać również z różnych innych powodów. Wysoka lub niska temperatura w pomieszczeniu może wpływać na samopoczucie niemowlęcia. Nadmiar bodźców w otoczeniu, takich jak głośne dźwięki czy jasne światło, może przytłaczać dziecko i prowokować płacz. Ponadto zmęczenie może być jednym z głównych powodów płaczu, dlatego niezmiernie ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Dbając o regularne drzemki i wyznaczając spokojne rutyny przed snem, można pomóc maluszkowi w lepszym przyswojeniu informacji i łagodzeniu niepokoju.

Sprawdź również: Jak usypiać niemowlę? Najlepsze sposoby na uśpienie niemowlaka

Techniki kojące płacz niemowlaka

Techniki kojące są niezwykle ważne w łagodzeniu płaczu i uspokajaniu noworodka. Każde dziecko może mieć swoje preferencje, dlatego warto wypróbować różne metody, aby znaleźć tę, która najbardziej skutecznie działa w przypadku Twojego maluszka. Oto kilka popularnych technik kojących płacz:

  • szumienie – naśladuje dźwięki, które dziecko słyszało w łonie matki. Może to być przyjemne dla noworodka i pomóc mu poczuć się bezpiecznie. Wypróbuj szumienie przy użyciu specjalnych kocyków, chust lub aplikacji na telefonie, które generują monotonne dźwięki. Możesz mu je włączyć w momencie, gdy dziecko leży wygodnie w łóżeczku, np. Kinderkraft Joy, Kinderkraft Neste Up czy Maxi Cosi Home Iora;
  • bawienie się – warto zwrócić uwagę na to, jakie zabawki lub ruchy cieszą się uśmiechem i zainteresowaniem dziecka. Delikatne bujanie na rękach, lekko kiwanie w przód i w tył lub spacer z wózkiem mogą uspokoić płacz noworodka. Ciekawym rozwiązaniem jest krzesełko Chicco Baby Hug 4w1 Air, które może zamienić się w leżaczek lub łóżeczko. Ma dołączony do zestawu elektryczny pałąk z zabawkami, co z pewnością spodoba się maluszkowi i pozwoli odwrócić jego uwagę od płaczu;
  • dotyk – delikatne głaskanie, lekkie masowanie brzuszka czy delikatne pieszczoty mogą pomóc dziecku się uspokoić. Ciepło i bliskość fizyczna z rodzicem wpływają na poczucie bezpieczeństwa maluszka;
  • kąpiel – ciepła kąpiel w miękkiej wodzie może być kojąca dla wielu niemowląt. Upewnij się, że woda jest odpowiedniej temperatury i że dziecko czuje się komfortowo podczas kąpieli;
  • biały szum – dźwięk białego szumu, taki jak szum fal czy szum wiatru, może mieć uspokajający wpływ na noworodka, tłumiąc inne dźwięki w otoczeniu;
  • ssanie – dla wielu niemowląt ssanie ma właściwości uspokajające. Można użyć smoczka lub dać dziecku palec do ssania;
  • noszenie w chuście czy nosidełku – bliskość ciała rodzica może działać kojąco na noworodka. Noszenie go w chuście lub nosidełku pozwala na fizyczny kontakt i poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że każde dziecko jest unikalne, dlatego możliwe, że znajdziesz inne metody, które pomogą uspokoić Twojego maluszka. Niezależnie od wybranej metody, cierpliwość i spokojne podejście są kluczem do radzenia sobie z płaczem niemowlęcia. Jeśli mimo prób uspokojenia płacz nie ustępuje lub jesteś zaniepokojony zdrowiem swojego dziecka, zawsze warto skonsultować się z pediatrą, który może pomóc zidentyfikować przyczynę płaczu i zalecić odpowiednie działania. Pamiętaj, że zapewnienie miłości, troski i odpowiedniej opieki to fundamenty zdrowego rozwoju Twojego maluszka.

sposoby na ukojenie płaczu niemowlaka

Płacz niemowlaka to naturalny etap rozwoju dziecka

Płacz niemowlaka to naturalna część jego rozwoju i może być trudny do zrozumienia dla rodziców. Jednak dzięki poznaniu różnych możliwych przyczyn płaczu i rodzajów płaczu, możemy pomóc swojemu dziecku poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Pamiętaj, że płacz to sposób, w jaki Twoje niemowlę komunikuje się z Tobą. Zamiast zastanawiać się, dlaczego niemowlę płacze, skup się na tym, co próbuje Ci przekazać.

Czy masz jakieś doświadczenia związane z płaczem niemowlaka? Jakie metody okazały się najbardziej skuteczne w uspokajaniu Twojego dziecka? Czekamy na Twoje komentarze!

Przyjrzyj się także naszej ofercie produktów, które mogą pomóc w uspokojeniu Twojego dziecka. W sklepie Bobowózki znajdziesz wygodne łóżeczka, fotele czy leżaczki, w których maluszek może spokojnie wypoczywać. Oferujemy też wysokiej jakości wózki dziecięce, dzięki którym spacery są prawdziwą przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W ofercie znajdziesz też bezpieczne foteliki samochodowe zapewniające komfort podczas podróży.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up