+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Strach przed porodem

Strach przed porodem - 5 największych lęków ciężarnych

2022-10-26

Niezależnie od tego, czy oczekujesz pierwszego, czy kolejnego dziecka możesz odczuwać strach przed porodem. Do pewnego stopnia jest to naturalne, a lęk przed porodem może mieć różne powody. Jakie? Aby to sprawdzić, przeprowadziliśmy ankietę i przeanalizowaliśmy jej wyniki. Przygotowaliśmy również dla Ciebie porady, w jaki sposób zmniejszyć stres przed porodem.

Spis treści:

Tokofobia - co to takiego?

Okres ciąży kojarzy się z podekscytowaniem, oczekiwaniem na nowego członka rodziny oraz kompletowaniem wyprawki. Każda przyszła mama chciałaby z radością obserwować rosnący brzuch, śledzić ruchy dziecka i wybierać poszczególne akcesoria dla malucha, jak chociażby wózek. Jeśli jesteś na tym etapie, polecamy Twojej uwadze kilka modeli, m.in. ESPIRO NEXT UP CHROME, MUUVO QUICK 3.0. Mamy nadzieję, że wybór pojazdu dla malucha odciągnie Cię od stresujących myśli.

Stres przed porodem może zmniejszyć również świadomość, że nie Ty jedna odczuwasz wiele skrajnych emocji. Większość przyszłych mam, nie tylko pierworódek, odczuwa obawy, a nawet strach przed porodem. Co więcej, zdarza się, że uczucie lęku jest tak silne, iż powoduje problemy ze snem, a nawet wykonywaniem codziennych czynności.

Silny strach przed ciążą i porodem to tokofobia. Jakie są jej źródła? Wśród pań, które spodziewają się pierwszego dziecka, lęk może narastać, gdy słuchają opowieści o przykrych doświadczeniach innych kobiet. Tokofobia może towarzyszyć również paniom, które już mają dziecko. Wywołują ją dotychczasowe doświadczenia, np. zagrożona poprzednia ciąża czy trudny poród. Ciąża i poród mogą wywołać silny lęk również u kobiet, które doświadczyły poronienia lub agresji na tle seksualnym.

Tokofobia, czyli paniczny strach przed porodem, wywołuje szereg dolegliwości, m.in. uczucie ciągłego niepokoju, problemy ze snem, bóle brzucha czy wymioty. Jak sobie z nią poradzić? Najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia. Rozmowy ze specjalistą pomogą oswoić lęki, a terapeuta nauczy Cię, jak radzić sobie z emocjami.

W skrajnych przypadkach terapeuta skieruje ciężarną do psychiatry. Zdarza się bowiem, że strach przed porodem naturalnym jest tak silny, że wymaga wystawienia zaświadczenia ze wskazaniem do cesarskiego cięcia. Taki dokument lekarz wystawia, gdy istnieje zagrożenie, że lęk przed porodem naturalnym i reakcje pacjentki mogą sprzyjać wystąpieniu komplikacji podczas porodu.

Tokofobia na szczęście nie jest powszechnym problemem wśród kobiet w ciąży. Najczęściej są one w stanie uporać się ze swoimi lękami samodzielnie. Do napisania tego artykułu posłużyliśmy się anonimową ankietą, która została przeprowadzona na jednym z portali społecznościowych wśród kobiet, które już urodziły i tych, które wciąż czekają na ten ważny dzień. Ankietę wypełniły 143 kobiety. Jakie są jej wyniki? Poznaj powody, które wywołują strach przed porodem.

strach-przed-porodem

Strach przed porodem - obawa o zdrowie dziecka

Aż 71% ankietowanych kobiet wskazało, że największą obawą było lub jest to, że dziecko urodzi się chore. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ każda mama chce dla swojego malutkiego dziecka jak najlepiej. Obawa o stan zdrowia dziecka po porodzie jest w pełni naturalna, nie warto z tym strachem walczyć. Co może zrobić przyszła mama, żeby zaznać choć lekkiego ukojenia nerwów?

Warto, żeby ciężarna prowadziła swoją ciążę pod okiem sprawdzonego, polecanego lekarza, który dopilnuje, żeby wszystkie możliwe badania zostały wykonane. Dobrze też, jeśli przyszła mama sama interesuje się tym, jakie badania warto zrobić i w jakim momencie ciąży. Wówczas może o nich porozmawiać z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję co do ich wykonania.

Wykonywanie konkretnych badań jest w stanie wykryć, że maluszek może po narodzinach cierpieć na jakąś chorobę lub całkowicie ją wykluczyć. Często jeszcze w okresie życia płodowego mama może zażywać leki, które ryzyko choroby stanowczo zmniejszą

Strach przed porodem - brak zrozumienia potrzeb malucha

15% ciężarnych ankietowanych pań przyznało się do obaw, że nie będą umiały zająć się nowo narodzonym dzieckiem. W tej grupie odpowiedzi znalazły się panie, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Naturalnie strach ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla młodych mam, które powitają swoje pierwsze dziecko. Taki strach mogą mieć również kobiety, które powtórnie zostaną mamami. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których będzie duża różnica wieku między dziećmi.

Ankietowane panie obawiały się, że nie będą umiały rozpoznać płaczu swojego dziecka i idącymi za nim potrzebami. Wiele kobiet wskazuje szczegółowo na strach przed brakiem umiejętności kąpania, przewijania i przystawiania dziecka do piersi.

Ta obawa jest całkowicie zrozumiała i równie naturalna. Wielu ludzi boi się nowych sytuacji, w których wcześniej nigdy nie było, zatem nie sposób dziwić się ciężarnym, które martwią się o swoje kompetencje.

Warto, by ciężarne pamiętały, że po porodzie nie zostaną same. Wiele mam z pewnością ma zaufane przyjaciółki, koleżanki. Mogą też poradzić się swojej mamy. Warto korzystać także z pomocy położnej, która będzie pokazywała, jak opiekować się dzieckiem.

Dobrym pomysłem na zmniejszenie strachu będzie również skorzystanie ze szkoły rodzenia. Istnieją placówki darmowe oraz odpłatne, a nawet takie, które oferują kursy weekendowe lub łączące zajęcia stacjonarne i on-line. W tym miejscu kobiety będą uczyć się zajmowania nowo narodzonym dzieckiem. Na ten czas modelami będą lalki, które już za kilka miesięcy zastąpi maluch.

Zmniejszyć stres możesz poprzez właściwe przygotowanie się na narodziny dziecka. Warto już wcześniej zadbać o wózek dla Twojego malucha. Do popularnych modeli należą: Maxi Cosi PEBBLE PRO, BABY JOGGER CITY, Cybex Priam 2.0. Sprawdź także modele 3w1  jak: Insevio DOLPHIN czy BRITAX SMILE 3.  W tych zestawach znajduje się fotelik samochodowy. Kiedy Twoje dziecko podrośnie, będziesz już przygotowana na wspólne podróże autem.

Stres przed porodem - obawa o życia swoje i dziecka

Spośród ankietowanych 9% wskazało, iż największym strachem przed porodem było bądź jest to, że one lub dziecko nie przeżyją rozwiązania ciąży.

Ten strach można z pewnością nieco oswoić, kiedy wybierzemy dobrze wyposażony szpital, który będzie gotowy do podjęcia wszelkich kroków w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.

Warto wybrać się do szpitala, porozmawiać z położną i lekarzem ginekologiem o wszystkich swoich obawach, spróbować razem z personelem medycznym szczegółowo je omówić. Można zapytać o to, jak personel reaguje w sytuacjach zagrożenia życia. To pozwoli nieco oswoić się z tym strachem i zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa.

Przed wyborem szpitala warto dowiedzieć się, który stopień referencyjności, czyli wyspecjalizowania, został mu przyznany. Placówki szpitalne o I stopniu referencyjności przeznaczone są dla kobiet w ciąży prawidłowej i rodzących w terminie.

Szpitale o II stopniu referencyjności zalecane są dla pań będących w ciąży zagrożonej. W takiej placówce musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków. Dla kobiet w wysoko zagrożonej ciąży, gdy istnieje ryzyko porodu przed 31. tygodniem życia, zalecane są natomiast szpitale o III stopniu referencyjności. Takie placówki przygotowane są do m.in. natychmiastowej diagnostyki czy leczenia operacyjnego malucha.

 

Lęk przed porodem - stres związany z fizjologią

3% ankietowanych kobiet obawia lub obawiała się, że ich pochwa po porodzie naturalnym nie wróci do swojego rozmiaru sprzed porodu, będzie mocno rozciągnięta i zbyt luźna.

Przy takiej obawie warto z pewnością porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, poprosić go o wyjaśnienie wszystkich procesów, które mają miejsce przed, podczas i po porodzie. To powinno nieco uspokoić zmartwioną kobietę.

Warto też mieć na uwadze fakt, że w przypadku naturalnego pęknięcia pochwy lub jej nacięcia, lekarze zaszywają ranę. Starają się przy tym, aby pochwa po zaszyciu pęknięcia czy rozcięcia była taka sama, jak przed porodem.

Panie, które mają tego rodzaju obawy, mogą wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jego praca polega na leczeniu i zapobieganie różnym zmianom oraz napięciom dna miednicy. Warto wiedzieć, że ćwiczenia korygujące pracę mięśni dna miednicy przeznaczone są nie tylko dla kobiet po porodzie. Mogą one bowiem wpłynąć na zmniejszenie bólu porodowego, więc na wizytę u specjalisty warto wybrać się , będąc jeszcze w ciąży.

strach-przed-porodem

Stres przed porodem -obawa o utratę atrakcyjności w oczach partnera

Najmniej, bo 2% ankietowanych obawiało się, że po porodzie nie będą już podniecać swojego partnera.

Ciało po ciąży i porodzie niewątpliwie się zmienia i warto o tym pamiętać już od samego początku. Często pojawiają się rozstępy, których nie zawsze da się uniknąć, przybywają niekoniecznie chciane dodatkowe kilogramy, kobieta jest zmęczona, co też wpływa na jej wygląd i samopoczucie, a co za tym idzie - na samoocenę.

Ten temat z partnerem dobrze będzie poruszyć już na samym początku, gdyby tylko taka obawa się pojawiła. Partner powinien wykazać się zrozumieniem i cierpliwie wysłuchać ciężarnej. To, że kobieta może porozmawiać z mężczyzną o swoich obawach, daje jej bardzo dużo, pomaga nieco zmniejszyć poziom strachu i niewątpliwie przekłada się także na relację.

Pamiętajmy, że rozmowa jest kluczem do zrozumienia i dobrej relacji. Odpowiednim pomysłem będzie również porozmawianie na ten temat z najbliższą przyjaciółką lub psychologiem.

A czy Ty masz podobne obawy? A może całkowicie inne lub jesteś zupełnie spokojna? Pamiętaj, że każdy lęk, również strach przed porodem, można oswoić. Nie bój się poprosić o wsparcie. Możesz zwrócić się do przyjaciółki lub specjalisty, np. psychologa.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up