+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Czego boją się kobiety przed porodem? [ANKIETA]

Czego boją się kobiety przed porodem? [ANKIETA]

2018-10-23


Do napisania tego artykułu posłużyliśmy się anonimową ankietą, która została przeprowadzona na jednym z portali społecznościowych wśród kobiet, które już urodziły i tych, które wciąż czekają na ten ważny dzień. Ankietę wypełniły 143 kobiety. Jakie są jej wyniki?

Aż 71% ankietowanych kobiet...

Taki procent ankietowanych kobiet wskazuje, że największą obawą było lub jest to, że dziecko urodzi się chore. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ każda mama chce dla swojego malutkiego dziecka jak najlepiej. Obawa o stan zdrowia dziecka po porodzie jest w pełni naturalna, nie warto z tym strachem walczyć. Co może zrobić przyszła mama, żeby zaznać choć lekkiego ukojenia nerwów?

Warto, żeby ciężarna prowadziła swoją ciążę pod okiem sprawdzonego, polecanego lekarza, który dopilnuje, żeby wszystkie możliwe badania zostały wykonane. Dobrze też, jeśli przyszła mama sama interesuje się tym, jakie badania warto zrobić i w jakim czasie ciąży. Wówczas może o nich porozmawiać z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję co do ich wykonania.

Warto pamiętać, że wykonywanie konkretnych badań jest w stanie wykryć, że maluszek może po narodzinach cierpieć na jakąś chorobę, lub całkowicie ją wykluczyć. Często jeszcze w okresie życia płodowego mama może zażywać leki, które ryzyko choroby tanowczo zmniejszą.

15% ciężarnych...

W tej grupie odpowiedzi badanych kobiet znajdują się panie, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Taki odsetek ankietowanych kobiet obawia się, że nie będzie umiała zająć się nowo narodzonym dzieckiem. Naturalnie strach ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla młodych mam, które powitają swoje pierwsze dziecko. Taki strach mogą mieć również kobiety, które wtórnie zostaną mamami.

Ankietowane panie obawiały się, że nie będą umiały rozpoznać płaczu swojego dziecka i idącymi za nim potrzebami. Wiele kobiet wskazuje szczegółowo na strach przed brakiem umiejętności kąpania, przewijania i przystawiania dziecka do piersi.

Ta obawa jest całkowicie zrozumiała i równie naturalna. Wiele ludzi boi się nowych sytuacji, w których wcześniej nigdy nie było, zatem nie sposób dziwić się ciężarnym, które martwią się o swoje kompetencje.

Warto, by ciężarne pamiętały, że po porodzie nie zostaną same. Wiele mam z pewnością ma zaufane przyjaciółki, koleżanki lub mogą poradzić się swojej mamy. Warto korzystać także z pomocy położnej, która będzie pokazywała, jak opiekować się dzieckiem. Dobrym pomysłem na zmniejszenie strachu będzie również skorzystanie z często darmowej szkoły rodzenia. W tym miejscu kobiety będą uczyć się zajmowania nowo narodzonym dzieckiem. Na ten czas modelami będą lalki, które już za kilka miesięcy zastąpi mała istotka.

Mniej, bo 9% kobiet...

Spośród ankietowanych 9% wskazuje, iż największym strachem przed porodem było bądź jest to, że one lub dziecko nie przeżyją rozwiązania ciąży.

Ten strach można z pewnością nieco oswoić, kiedy wybierzemy dobrze wyposażony szpital, który będzie gotowy do podjęcia wszelkich kroków w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Warto wybrać się do szpitala, porozmawiać z położną i lekarzem ginekologiem o wszystkich swoich obawach, spróbować razem z personelem medycznym szczegółowo je omówić. Można zapytać o to, jak personel reaguje w sytuacjach zagrożenia życia. To pozwoli nieco oswoić się z tym strachem i zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa.

Zaledwie 3% ankietowanych...

To niewielka część, jednak o tym też należy wspomnieć. Ta część ankietowanych kobiet obawia lub obawiała się, że ich pochwa po porodzie naturalnym nie wróci do swojego rozmiaru sprzed porodu, będzie mocno rozciągnięta i zbyt luźna.

Przy takiej obawie warto z pewnością porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, poprosić go o wyjaśnienie wszystkich procesów, które mają miejsce przed porodem, podczas niego i po nim. To powinno nieco uspokoić zmartwioną tym kobietę. Warto też mieć na uwadze fakt, że w przypadku naturalnego pęknięcia pochwy lub jej nacięcia, lekarze zaszywają ranę. Starają się przy tym, aby pochwa po zaszyciu pęknięcia czy rozcięcia była taka sama, jak przed porodem.

Najmniej, bo 2%...

Tę obawę miało najmniej spośród badanych kobiet, jednak o niej również należy pamiętać. Kobiety obawiały lub obawiają się, że po porodzie nie będą już podniecać swojego partnera.

Ciało po ciąży i porodzie niewątpliwie się zmienia i warto o tym pamiętać już od samego początku. Często pojawiają się rozstępy, których nie zawsze da się uniknąć, przybywają niekoniecznie chciane dodatkowe kilogramy, kobieta jest zmęczona, co też wpływa na jej wygląd i samopoczucie, a co za tym idzie - na samoocenę.

Ten temat z partnerem dobrze będzie poruszyć już na samym początku, gdyby tylko taka obawa się pojawiła. Partner powinien wykazać się zrozumieniem i cierpliwie wysłuchać ciężarnej. To, że kobieta może porozmawiać z mężczyzną o swoich obawach, daje jej bardzo dużo, pomaga nieco zmniejszyć poziom strachu i niewątpliwie przekłada się także na relację. Pamiętajmy, że rozmowa jest kluczem do zrozumienia i dobrej relacji.

Czy Wy macie podobne obawy? A może całkowicie inne, lub jesteście zupełnie spokojne?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.