+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zielony katar u dziecka

Zielony katar u dziecka – co oznacza i jak sobie z nim radzić?

2024-02-16

U Twojej pociechy pojawił się katar w nietypowym, bo zielonym kolorze? W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza zielony katar u dziecka i jak sobie z nim radzić.

Spis treści:

Jako kochający rodzic troszczysz się o zdrowie i dobre samopoczucie Twojej pociechy. Z pewnością masz sprawdzone sposoby na przeziębienie, bolące gardło, stłuczone kolano albo katar. Zwłaszcza ta ostatnia dolegliwość jest jedną z najczęściej występujących u dzieci. Zazwyczaj jest skutkiem infekcji, choć może mieć też inne przyczyny. Kolor kataru może stanowić istotną wskazówkę pozwalającą odkryć podłoże dolegliwości, a także sposób na to, jak sobie z nią poradzić. Tematem tego artykułu jest zielony katar u dziecka. Co oznacza? Jak go rozpoznać i co zrobić, gdy się pojawi? Dowiesz się z naszego poradnika.

zielony-katar-u-dziecka2

Zielony katar u dziecka – co to?

Katar, czyli nieżyt nosa, to jedna z najczęściej występujących u dzieci dolegliwości zdrowotnych. Ma wiele przyczyn – może być wywołany przez:

  • alergeny (np. roztocza, sierść zwierzęcą, zarodniki grzybów czy pyłki roślin),
  • bakterie,
  • wirusy, w tym zwłaszcza wirus grypy, rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy.

Czynnikami wywołującymi katar mogą być także niektóre leki, zmiany wilgotności i temperatury powietrza oraz smog, opary, pyły, dym papierosowy oraz inne substancje drażniące występujące w powietrzu.

Katar może mieć różną konsystencję, w zależności od przyczyn i objawów. Na przykład, wodnisty katar bywa wynikiem alergii na sierść, kurz, pleśń czy pyłki. Często występuje sezonowo. Niestety, bywa trudny do opanowania domowymi sposobami. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z alergologiem, który zleci odpowiednie metody leczenia. Wodnisty katar może być też spowodowany zapaleniem zatok przynosowych o podłożu bakteryjnym bądź wirusowym. Zwłaszcza w początkowej fazie. Z czasem może gęstnieć i zmienić barwę z przezroczystej na zieloną albo żółtą. Z kolei gęsta wydzielina, której towarzyszą złe samopoczucie, gorączka i ból głowy, często spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym albo wirusowym, na przykład grypą lub przeziębieniem.

Oprócz konsystencji, przy diagnostyce schorzenia ważny jest też kolor kataru. Żółta, gęsta wydzielina może towarzyszyć przeziębieniu bądź grypie, a przezroczysty katar często jest objawem alergii. Z kolei lekko czerwone zabarwienie może być skutkiem niewielkich pęknięć błony śluzowej, wywołanych między innymi przez zbyt częste używanie wysuszających preparatów, przebywanie w suchym otoczeniu albo intensywne wydmuchiwanie nosa. Czym natomiast charakteryzuje się gęsty zielony katar?

Poszukujesz bezpiecznego i wygodnego wózka spacerowego dla dziecka? Sprawdź polecane modele: Silver Cross Jet 3.0, bliźniaczy wózek Graco Duorider oraz Cybex Orfeo 2024.

Zielony katar u dziecka to wydzielina, której barwa jest spowodowana występowaniem w niej komórek odpornościowych, przeciwciał oraz innych elementów wskazujących na stan zapalny. Panuje dość powszechne przekonanie, że zielony katar jest wywołany zakażeniem bakteryjnym, a tym samym do jego zwalczenia konieczny jest antybiotyk. W rzeczywistości jednak wydzielina w zielonym kolorze nie zawsze jest spowodowana obecnością bakterii – równie często skutkiem zakażenia wirusowego jest właśnie zielony katar. Wydzieliny o tej barwie mogą pojawiać się przy grypie albo zapaleniu górnych dróg oddechowych. Nie tylko dzieci, ale i dorośli są narażeni na wystąpienie kataru o zielonej barwie z powodu adenowirusów, koronawirusów i rhinowirusów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.

zielony-katar-u-dziecka1

Jak rozpoznać zielony katar?

Katar zielony u dzieci zalega w zatokach i jamie nosowej, przez co może utrudniać oddychanie, a także powodować dokuczliwe uczucie obrzęku i zatkania nosa. Ma gęstą, lepką konsystencję. Określenie, czy jego przyczyną jest infekcja bakteryjna, czy wirusowa, jest często możliwe dopiero w miarę rozwoju zakażenia, na przykład przekształcenia się kataru w ropną, gęstą wydzielinę. Zielone smarki u dzieci często występują przy przeziębieniu. Najpierw wydzielina z nosa jest rzadka i przezroczysta, ale po pewnym czasie może przekształcić się w gęsty, zielony katar.

Dolegliwość ta może się również pojawić jako efekt zapalenia oskrzeli i oskrzelików, zapalenia zatok przynosowych, polipów w nosie, grypy, a nawet grzybicy. Jeśli zatem rozpoznałaś u pociechy wymienione dolegliwości i schorzenia, możliwe, że wśród objawów pojawi się także zielony katar u dziecka.

Objawy zielonego kataru – jak postępować?

Wiesz już, jak rozpoznać zielony katar. Wydzieliny te są bardzo kłopotliwe i przykre, zwłaszcza dla małych dzieci. Co zatem zrobić, gdy pojawi się zielony katar u dziecka? Domowe sposoby pomogą pozbyć się nieprzyjemnych objawów, jednak kiedy katarowi towarzyszą inne objawy, zwłaszcza wysoka gorączka czy duże trudności z oddychaniem, najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem. Specjalista zbada pociechę i pomoże dopasować odpowiednie leczenie do rodzaju choroby i dolegliwości. Na wizytę u specjalisty możesz wybrać się wózkiem albo samochodem, obowiązkowo wioząc pociechę w bezpiecznym foteliku samochodowym. Sprawdź polecany wózek 3w1 Adamex Nola Standard w zestawie z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size.

Zielonkawy katar u niemowlaka i starszych dzieci jest bardzo dokuczliwy. Pociechy zazwyczaj bywają wtedy płaczliwe i marudne, mogą mieć kłopot z oddychaniem i cierpieć z powodu uczucia rozpierania noska. Dlatego tak ważne jest systematyczne rozdrabnianie zalegającej wydzieliny i oczyszczenie nosa. Starsze dzieci mogą samodzielnie wydmuchać nos, z kolei u najmłodszych smyków warto zastosować gruszkę bądź aspirator do odsysania kataru.

W procesie oczyszczania przydatne są profesjonalne preparaty apteczne, takie jak spraye na bazie soli morskiej. Środki te nie tylko pomogą przy zatkanym nosie, ale dodatkowo nawilżą błonę śluzową. Równie pomocne są inhalacje ziołowe z mięty, szałwii lub rumianku, wykorzystanie odpowiednich kropli do noska oraz płukanie obu dziurek roztworem soli fizjologicznej bądź wody morskiej.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie pociechy i regularne wietrzenie mieszkania. Wskazaną metodą jest też zastosowanie tzw. kuracji napotnej. Polega ona na systematycznym spożywaniu dużych ilości płynów (zwłaszcza wody i ciepłych napojów) oraz braniu ciepłych kąpieli. Kurację warto uzupełnić o moczenie nóg w gorącej wodzie z dodatkiem ziół, a także o nacieranie klatki piersiowej i stóp dziecka maścią kamforową.

Gęsty, zielony katar pomogą zredukować napary ziołowe. Do ich zaparzenia wykorzystaj tymianek, szałwię oraz kwiaty czarnego bzu. Dobrym pomysłem jest też picie herbaty z sokiem malinowym, która nie tylko rozgrzeje Twojego smyka, ale też sprawi, że czas choroby będzie nieco przyjemniejszy. Oprócz właściwego nawadniania organizmu równie istotna jest odpowiednia dieta. Zadbaj o to, aby była ona lekkostrawna, bogata w owoce, warzywa i witaminę C, a jednocześnie uboga w cukier. U starszych dzieci możesz zastosować naturalne antybiotyki, takie jak czosnek i cebula.

Zielona wydzielina z nosa zazwyczaj występuje w towarzystwie innych dolegliwości, takich jak podwyższona temperatura czy potliwość. Możliwy jest jednak zielony katar u dziecka bez innych objawów. W takich sytuacjach u smyka występuje zielony katarek, ale jednocześnie maluch nie ma gorączki lub temperatura jest tylko nieco podwyższona. Taki stan jest zazwyczaj efektem łagodnego przeziębienia. W ten sposób dziecięcy organizm walczy z zakażeniem, które jednak jest na tyle niewielkie, że nie wiąże się z innymi objawami i dolegliwościami. Najczęściej trwa do tygodnia i do tego czasu nie tylko powinien zmienić się kolor kataru, ale on sam powinien zniknąć.

Jeśli jednak tak się nie stanie i po 7 dniach dziecko nadal będzie miało w nosku gęstą wydzieliną w kolorze zielonym, należy umówić się na wizytę lekarską. Konsultacja medyczna jest też konieczna w sytuacji, gdy zielonemu katarowi towarzyszą gorączka i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Ciągłe występowanie zielonej, gęstej wydzieliny u smyka może być objawem przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. To choroba o podłożu grzybiczym albo bakteryjnym. Zapalenie zatok bądź inne infekcje w obrębie błony śluzowej w nosie są bardzo nieprzyjemne i męczące dla dzieci, zwłaszcza niemowląt.

Długotrwały katar zielony u dzieci może także wskazywać na kataralne zapalenie ucha, będące częstym powikłaniem przeziębienia, zwłaszcza u najmłodszych malców. Wirusy i bakterie bez trudu rozprzestrzeniają się na błonę śluzową w uchu środkowym i na trąbce słuchowej, co skutkuje między innymi bólem i dyskomfortem usznym.

Powodem przewlekłego kataru mogą być ponadto wady anatomiczne występujące w obrębie nosa. Najczęstszą jest skrzywienie przegrody nosowej. Do innych chorób i schorzeń skutkujących zieloną wydzieliną należy też naczynioruchowy nieżyt nosa spowodowany działaniem zbyt zimnego albo za suchego powietrza. Najczęściej występuje w okresie jesieni i zimy.

Zielony katar u dziecka występujący bez dodatkowych objawów może być również skutkiem powiększonych migdałków. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Jeśli wybierasz się na wizytę autem, sprawdź polecany fotelik samochodowy 0-36 kg Lionelo Braam i-Size.

Pamiętaj! Długotrwały zielony katar, a także inne występujące przewlekle objawy chorobowe zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Wskazówki dla rodziców

zielony-katar-u-dziecka-grafika

W takiej sytuacji mogą pomóc przepisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe oraz preparaty służące obkurczaniu błony śluzowej dziecięcego noska. Lekarstwa w istotny sposób redukują obrzęki i przekrwienia jamy nosowej, co ułatwia pozbywanie się zalegającej wydzieliny i skuteczne oczyszczenie nosa i dróg oddechowych.

Zielone smarki u dzieci są zazwyczaj bardzo męczące. Aby ułatwić smykowi oddychanie, zadbaj o jego komfort. Zmniejsz na noc temperaturę w sypialni smyka. Często układaj niemowlę bądź noworodka na brzuszku, co ułatwi spływanie wydzieliny. W przypadku starszych dzieci właściwe ułożenie jest równie ważne – najlepiej, aby głowa dziecka znajdowała się wyżej niż jego klatka piersiowa.

W przypadku zielonego, gęstego kataru oddychanie ułatwi też nawilżanie powietrza. W tym celu przyda Ci się wydajny nawilżacz, który pozwoli uzyskać optymalny poziom wilgotności we wnętrzu. Dodatkowo w wielu modelach możliwe jest użycie olejków zapachowych, dzięki którym powietrze będzie miało nie tylko odpowiednią wilgotność, ale też w pokoju będzie pachniało dużo przyjemniej. Zamiast zakupu profesjonalnego urządzenia możesz samodzielnie wykonać prosty nawilżacz. W tym celu wykorzystaj plastikową butelkę, bądź inny pojemnik. Nalej do środka wodę i przytwierdź sprzęt do płyty grzewczej kaloryfera. Pod wpływem wysokiej temperatury grzejnika woda z butelki zacznie parować, zwiększając tym sposobem nawilżenie powietrza w mieszkaniu.

Gęsty, zielony katar – kilka słów na koniec

Przezroczysty, wodnisty katar, a może gęsta, zielona wydzielina z nosa? Konsystencji i kolorów kataru jest wiele, podobnie jak dużo jest przyczyn jego występowania. W tym artykule wyjaśniliśmy, co może być powodem pojawienia się zielonego kataru, a także co należy zrobić, gdy wystąpi on u Twojej pociechy. Nasze wskazówki i domowe sposoby na zielony katar u dziecka wesprą Cię w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Pamiętaj! Przedstawione porady nie zastąpią opieki lekarza.

Sprawdź bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wiele sprzętów i akcesoriów przydatnych dla dzieci już od pierwszych dni życia. Zobacz bezpieczne i wygodne wózki, takie jak Adamex Vasco 3w1 z fotelikiem Britax Baby-Safe Pro, kołyski, leżaczki, huśtawki, foteliki samochodowe, krzesełka do karmienia, w tym model Chicco Crescendo Up oraz wiele innych produktów wybranych przez doświadczonych ekspertów BoboWózki. Wysoką jakość produktów oraz profesjonalną obsługę klienta potwierdzają liczne opinie od zadowolonych klientów naszego sklepu.

Źródła:

https://www.aptelia.pl/czytelnia/a878-Zielony_katar_u_dziecka__co_kolor_kataru_mowi_o_rodzaju_infekcji

https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/zielony-katar-jak-leczyc-co-oznacza-zielony-kolor-kataru-domowe-sposoby-na-zielony-katar-u-dziecka,560.html

https://portal.abczdrowie.pl/zielony-katar-leczenie-inne-kolory-kataru

https://www.medme.pl/artykuly/zielony-katar-u-dziecka-domowe-sposoby,88117.html

https://www.acatar.pl/czy-kolor-kataru-ma-znaczenie-barwa-wydzieliny-a-rodzaj-dolegliwosci

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up