+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawy dla rocznego dziecka

Zabawy dla rocznego dziecka – w co się bawić z maluchem?

2023-02-10

Roczny maluszek uwielbia spędzać czas z rodzicami i angażować się w nowe aktywności. Dzięki zabawie rozwija swoje umiejętności, staje się coraz ciekawszy świata i otwarty na relacje z rówieśnikami. Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka – poznaj pomysły na każdą pogodę!

Spis treści:

W co się bawić z rocznym dzieckiem, czyli jak dobrze zaplanować dzień?

Twoja pociecha niedawno świętowała swoje pierwsze urodziny? Być może wydaje Ci się, że dopiero kilka tygodni temu przyszła na świat, a już samodzielnie przemieszcza się po domu i zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Roczny maluszek zwykle potrafi już samodzielnie siedzieć, umie wypowiedzieć kilka prostych słów lub sylab, uśmiecha się świadomie do rodziców i coraz śmielej próbuje pierwszych stałych pokarmów. Każdego dnia zaskakuje Cię swoimi umiejętnościami, próbuje stawać przy meblach lub stawia niepewnie pierwsze kroki. To zaledwie rok od urodzin, a przecież każdy dzień jest pełen nowości!

Roczny szkrab ma już dość regularny tryb dnia. Zapewne nadal budzi się w nocy na jedzenie i potrzebuje do regeneracji 2-3 drzemek w ciągu dnia, które może odbyć także podczas jazdy samochodem, np. w wygodnym foteliku dla maluszków Inglesina Copernico 360. Kilka razy dziennie proponujesz mu pożywne potrawy, uczysz smaku warzyw, owoców, zachęcasz do spróbowania dań o różnej konsystencji. Pod wieczór kąpiel, którą lubi wiele dzieciaków i nocne rytuały – masowanie stópek, czytanie książeczek i usypianie.

W tym napiętym grafiku pojawia się coraz więcej czasu na zabawę – zwłaszcza rano, po zjedzeniu śniadania, gdy Twój smyk jest wypoczęty i pełen sił do odkrywania otaczającego go świata. W zależności od pory roku możesz iść z dzieckiem na spacer, wziąć udział w zajęciach dla mam z maluszkami lub zostać w domu. Jakie zabawy dla rocznego dziecka pomogą mu w rozwoju dużej i małej motoryki? Czym zająć roczne dziecko, gdy chcesz wziąć prysznic lub posprzątać w kuchni? Oto nasze pomysły!

Zabawy dla rocznego dziecka – bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka wymyślisz w kilka minut – nie potrzeba do nich skomplikowanych urządzeń, trudnych do udźwignięcia w domowym budżecie wydatków czy kolejnego zestawu zabawek. Zanim jednak zdecydujesz, w co bawić się z rocznym dzieckiem, zacznij od przygotowania bezpiecznej przestrzeni w mieszkaniu dla swojego maleństwa. Roczny bobas często próbuje samodzielnie wchodzić na krzesła, jego kroki bywają niezdarne i nietrudno o uderzenie. Ochrona dziecka to również priorytet dla rodzica w samochodzie – tu przyda się spełniający najważniejsze normy bezpieczeństwa fotelik, taki jak Cybex Solution B3 i-Fix.

By bobas mógł bezpiecznie bawić się bez przeszkód, zabezpiecz wszystkie ostre krawędzie mebli. Nie zapomnij o usunięciu z podłogi przedmiotów, na które malec może upaść. Przydadzą się specjalne zabezpieczania do gniazdek elektrycznych i stopery do drzwi, które chronią palce smyka przed przytrzaśnięciem. Zanim wybierzesz konkretne zajęcie do zabawy z maluchem, upewnij się, że dana rzecz nie zawiera małych elementów, które dziecko może połknąć. Na zajęcia sensoryczne i plastyczne wybieraj materiały zrobione w domu, z naturalnych produktów, bezpiecznych dla najmłodszych. Dzięki temu czas z dzieckiem będzie wesoły i pozbawiony trosk!

Dziecko bawi się klockami

Czym zająć roczne dziecko? Obserwuj i podążaj za swoim smykiem!

Być może zauważyłeś, że Twoja pociecha najchętniej nie wychodziłaby z piaskownicy? Interesują ją proste zabawy plastyczne dla rocznego dziecka, dzięki którym uczy się chwytania kredek lub przyklejania kawałków papieru? A może godzinami turla się po podłodze, skacze i chowa w ulubionym namiocie? Są też i takie maluchy, które nie chcą wychodzić z wózka – na długie spacery polecamy łatwy do prowadzenia i dobrze amortyzowany model Espiro Yoga, dostępny w komplecie z fotelikiem Maxi Cosi Coral.

Sprawdź również: Jaki foteli dla rocznego dziecka? Podpowiadamy!

Większość dzieci podczas dorastania wykazuje tzw. fazy wrażliwe, czyli okresy fascynacji daną czynnością. Nie powinno Cię to niepokoić – czasami zainteresowanie daną zabawką lub aktywnością trwa długie tygodnie, po czym z dnia na dzień zmienia się w zupełnie inne zajęcie. Pozwól dziecku na swobodną zabawę – dzięki powtarzaniu każdego dnia tego samego ruchu czy gestu utrwala go, trenuje i doskonali. Niekiedy jest to układanie prostych klocków lub puzzli, innym razem malowanie palcami z wykorzystaniem farb albo zabawa w chowanego. Jak zatem urozmaicić ulubione zabawy dla rocznego dziecka, by nikt z Was się nie nudził?

Gry i zabawy dla rocznego dziecka – nasze propozycje

To oczywiste, że kochasz swoje dziecko i chciałbyś, by zawsze było uśmiechnięte i szczęśliwe. Czasami jednak w natłoku rodzicielskich obowiązków zaczyna brakować Ci pomysłów na to, w co się bawić z rocznym dzieckiem. Twój malec nie jest już niemowlakiem, a jednocześnie daleko mu do fizycznie rozwiniętego kilkulatka. Proponowane zabawy powinny odpowiadać jego umiejętnościom, być dopasowane do temperamentu brzdąca i umiejętności rodzica. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Najważniejsza jest jedna zasada – wymyślone przez Ciebie zabawy plastyczne dla rocznego dziecka lub zajęcia poza domem powinny być ciekawe i dla malucha, i dla Ciebie. Jeśli nie lubisz gotować, a Twoją pasją jest sport i ruch, zabieraj roczniaka na długie spacery do parku, na basen lub piknik w lesie. W czasie wolnym drugi rodzic może zarażać brzdąca pasją do książek albo lepić wysokie zamki z piasku. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka

Każdy mały człowiek jest odkrywcą – uwielbia sprawdzać nowe rzeczy, dotykać, niekiedy zrzucać lub burzyć, by sprawdzić konsekwencje swoich działań. Wszystko to pozwala mu rozwijać zmysły, dlatego warto postawić na zabawy sensoryczne. Jak je zorganizować we własnym mieszkaniu? By trenować dotyk, wykorzystaj bezpieczne produkty z domowej szafki. Przyda się makaron o różnych kształtach lub trzy-cztery rodzaje kaszy. Wsyp je do kolorowych miseczek i pozwól dziecku je dotykać, przesypywać, mieszać dłońmi lub łyżeczką.

Możecie też wspólnie przygotować woreczki z różnymi rodzajami fasoli w środku, które dziecko może macać rączkami. By było jeszcze ciekawiej, każdy woreczek możesz kupić lub uszyć z różnego rodzaju materiałów. Warto użyć do tego filcu, pluszu, bawełny czy tkaniny z supełkami. Wśród zabaw sensorycznych nie może zabraknąć malowania farbami. Nie potrzeba do tego pędzli – tu narzędziami będą dziecięce paluszki, dłonie i stopy, które możecie odbijać na dużej kartce papieru. To dopiero twórcza zabawa!

Zabawy sensoryczne wspierają integrację sensoryczną, dlatego korzystajcie z nich jak najczęściej. Możecie zorganizować domowy tor przeszkód na podłodze, po którym Twój maluszek będzie chodzić gołymi stopami. Zróbcie ścieżkę z papieru, poduszki, może to być kartonowe pudełko, do którego malec się schowa lub korkowa mata – każde o innej strukturze, w różnych kolorach i różnej twardości. Po tak intensywnych doznaniach maluch ze spokojem pójdzie na drzemkę – przy ładnej pogodzie możecie połączyć ją ze spacerem, np. w wózku z rozkładanym siedziskiem Peg Perego Vivace.

Budowanie z klocków

Już na tym etapie rozwoju Twoja pociecha może zacząć Tworzyć proste konstrukcje z klocków. Oczywiście nie będą to potężne zamki z LEGO, lecz proste wieże, które można zburzyć lub po prostu łączyć ze sobą w długi ciąg. Tu na pewno przyda się zaangażowanie rodzica. Możecie wspólnie dzielić klocki na kolory albo ustawiać jeden na drugim, by potem maluch mógł je rozburzyć.

By dziecko nie zniechęciło się do zabawy, wybierzcie klocki dopasowane do wieku – mogą to być miękkie sześciany z materiału lub drewniane figury geometryczne. Maluchy lubią zabawę ciuchcią – drewniana kolejka z nakładanymi elementami zajmie je na dłużej! Inną opcją jest ładowanie klocków na przyczepę samochodu lub robienie piramidy. Zestaw zabawek możecie zabrać na spotkanie w klubie malucha lub do znajomych – na pewno zmieszczą się w pojemnym koszu zakupowym wózka spacerowego Emjot Neri Cobalt Fleur.

Zabawy w wannie

Każde miejsce w mieszkaniu jest dobre, by zorganizować udaną zabawę. Jeśli nie wiesz, w co bawić się z rocznym dzieckiem, wykorzystaj kreatywnie czas kąpieli. Nawet jeśli nie masz w domu dużej wanny, wystarczy dziecięca wanienka. Do tego kilka zwykłych plastikowych kubeczków do przelewania wody i można zaczynać dziecięce atrakcje. Część wodnych aktywności powtórzycie nad jeziorem lub na plaży podczas wakacji – na urlop koniecznie zabierzcie łatwy do transportu wózek, np. Anex e/Type Smiley.

Przelewanie, wylewanie, napełnianie kubeczka lub starej butelki po szamponie czy delikatne obmywanie wodą ciała dziecka – masz do wyboru wiele opcji. Maluchom spodobają się kolorowe rurki do przelewania wody, montowane na brzegu wanny, a także kołowrotki czy plastikowe zwierzątka, które napełnicie wodą. Nie mniej interesujące jest rodzinne puszczanie baniek – tym zaciekawisz także starszaki, gdyż bańki możecie robić z mydła lub przy użyciu specjalnych maszyn do baniek.

Dziecko bawi się w wannie

Zabawy podłogowe

Roczny maluszek szybko zainteresuję się nową zabawą, jeśli pozwolisz sobie na odrobinę luzu i spontaniczności. By dobrze wykorzystać czas z dzieckiem, użyj tego, co jest dostępne w każdym domu, czyli… podłogi! Czasami przyda się też miękki dywan, innym razem zastąpisz go rozkładanym materacem gimnastycznym dla dzieci lub piankowymi puzzlami. Możecie rozłożyć też na podłodze duży koc i na nim ustawiać poduszki lub ulubione zabawki.

Na podłodze nie można się nudzić – spróbujcie położyć się na plecach i machać nogami w powietrzu. Potem swobodnie się turlajcie, zmieniajcie pozycje, udawajcie, że jesteście kwiatkiem, który się rozwija, drzewem, który smaga wiatr lub ulubionym zwierzęciem. Być może spodoba Wam się zabawa w naśladowanie drugiej osoby albo sięgniecie po zabawę znaną od pokoleń, czyli zbudujecie domek z dwóch krzeseł i koca? Szybko przekonasz się, że w tak zorganizowanej przestrzeni nie będziecie się nudzić!

Zabawa w dom

Czy można w domu bawić się w dom? Oczywiście! Tak naprawdę nasze dziecko nie wie, że jego zajęcia nazywamy zabawą – dla niego to nieustanna nauka, rozwijanie umiejętności i ciężka praca. Bobasy lubią naśladować swoich rodziców i pomagać w codziennych obowiązkach. Choć wspólne wkładanie prania do pralki lub szykowanie obiadu potrwa z maluchem nieco dłużej, warto się tego podjąć.

Po pierwsze, zaproś swoje maleństwo do domowych prac. Może mieszać z Tobą składniki na sałatkę lub siedzieć w pobliżu, gdy Ty kroisz warzywa do obiadu. Być może dzięki temu skusi się na nowy smakołyk, np. kawałek selera lub liść sałaty. Po drugie, możecie wspólnie udawać, że gotujecie, wrzucać klocki do domowych garnków lub zaplanować zabawę w sklep. Gdy Twoje smyki się zmęczą, zapnij je w bezpiecznym wózku Kekk By Kess Xinn Twin Deluxe i ruszajcie na spacer – one się prześpią, a Ty w spokoju wypijesz ulubioną kawę w pobliskiej kawiarni.

zabawa dla dziecka. Dziecko bawi się w dom

Zabawy z roczniakiem – nauka i radość

Czas spędzony z maluszkiem na zabawie to okazja do budowania bliskich więzi i cieszenia się towarzystwem bliskich. Podczas różnych aktywności w domu lub na świeżym powietrzu możesz obserwować, jak Twoja pociecha rozwija się i cieszy z najdrobniejszych rzeczy, które ją otaczają. Pozwól swojemu rocznemu szkrabowi na samodzielne poznawanie świata – brudną koszulkę zawsze można zmienić, a radości ze spontanicznej zabawy jest bezcenna!

Podążaj w zabawach za maluchem i obserwuj, jakie czynności sprawiają mu radość. Jednocześnie pamiętaj, że każdy ma prawo do odpoczynku – gdy jednego dnia spędzicie intensywny czas na zabawie w parku, drugiego możecie poleniuchować na domowej podłodze. Z czasem na pewno przekonasz się, jakie zajęcia potrafią wciągnąć Twojego szkraba na długie minuty, dzięki czemu zjesz ciepły obiad, zapakujesz zmywarkę lub rozpakujesz zakupy.

Jeśli zaadaptujesz domową przestrzeń pod malca, a tym samym sprawisz, by była bezpieczna i pełna ciekawych przedmiotów dla dzieci, będziesz mógł pozwolić maluchowi na większą samodzielność. To ogromna satysfakcja dla Ciebie i dla małego odkrywcy! Jeśli masz sprawdzone pomysły na zabawy z dziećmi, opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom w twórczy sposób wspierać najmłodszych domowników!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up