+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Jak nauczyć dzieci dbania o higienę

Jak nauczyć dzieci dbania o higienę

2020-05-12

Spis treści:

 • Naśladowanie i obserwacja
 • Ciekawe historie
 • Wspólne mycie
 • Kąpiel z zabawkami
 • Naśladowanie i obserwacja

  Mycie dzieckaWarto pamiętać, że dzieci naśladują to, co robią rodzice. Dotyczy to kontaktów z innymi ludźmi, gestów, mowy, a także zachowania. Jeśli malec będzie widział, że rodzice wysoko stawiają dbanie o higienę i od początku pilnują także higieny dziecka, to kiedy nieco podrośnie, łatwiej mu będzie przestrzegać zasad higieny. Przed każdym podaniem dziecku smoczka, piersi czy butelki pamiętajmy o myciu lub chociaż przetarciu rąk mokrą chusteczką, by uniknąć ewentualnego przekazania mu bakterii i zarazków.

  Ciekawe historie Higiena dziecka

  Przy nieco starszych dzieciach rodzice mogą ćwiczyć swoją kreatywność. Warto opowiadać maluchowi wymyślone przez siebie bajki o bakteriach i zarazkach. Starajmy się dobierać słowa i przebieg zdarzeń tak, by jednocześnie nie wystraszyć malucha. Dobrym rozwiązaniem jest także wypożyczenie z biblioteki lub zakup książeczek tematycznych, które pomogą dziecku zrozumieć bardziej ten temat i zapamiętać, dlaczego mycie rąk i mycie zębów jest tak ważne. Starsze dzieci kochają eksperymenty, w których na własne oczy mogą zobaczyć niesamowite zjawiska. Dobrym pomysłem jest nalanie wody do jasnej miseczki czy talerzyka i wsypanie tam zmielonego pieprzu. Maluchowi możemy powiedzieć, że pieprz to bakterie i zarazki. Poprośmy dziecko, żeby zanurzony w mydle, czy mydłem posmarowany paluszek wsadziło do wody z pieprzem. Bakterie zaczną szybko od paluszka uciekać! To dobry przykład, kiedy dziecko może zobaczyć, że nasi niewidzialni nieprzyjaciele źle czują się w towarzystwie mydła, dlatego rączki zawsze trzeba być z użyciem odpowiedniego preparatu. To z pewnością może pomóc we wprowadzaniu dobrych nawyków i uczeniu zasad higieny.

  Wspólne mycie

  Higiena zębów dzieckaDzieci doskonale uczą się przez zabawę i naśladowanie, o czym pisaliśmy wyżej. W związku z tym warto urządzać wspólne mycie rąk przed posiłkiem i po powrocie do domu, rodzinne mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Dziecko może również przyglądać się, kiedy my sami się myjemy. Jeśli nie chcemy, by malec był w łazience podczas brania przez nas kąpieli, czy prysznica, zostawmy otwarte drzwi podczas mycia twarzy, zębów, dłoni, stóp, szyi itd. Chodzi o to, by malec widział, że nie tylko od niego się wymaga dbania o czystość, ale rodzice sami także o nią dbają. Dzięki temu dziecko będzie to traktowało jako coś zupełnie normalnego i bez trudu wdroży tę naukę w życie. Uczenie dziecko dobrych nawyków i zasad higieny niekiedy zajmuje trochę czasu, ale z pewnością ucieszycie się, kiedy Wasze dziecko samo przypomni sobie, że musi umyć ręce czy zęby. Dbanie o higienę jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinniśmy pokazywać dzieciom. Zajrzyjcie do tego wpisu, by poczytać o myciu zębów maluszkom.

  Kąpiel z zabawkami

  Dzieci uwielbiają kąpiele, w których coś się dzieje i oprócz pilnującego je rodzica, towarzyszą im zabawki. Warto zorganizować specjalne pudełko czy skrzynkę na zabawki kąpielowe. Dobrym pomysłem jest również rotacja kąpielowych zabawek, by każda kąpiel wydawała się na pozór inna. Niech przez tydzień maluszek bawi się zabawkami, które na kolejny tydzień zostaną przez Was zamienione na inne. To sprawi, że kąpiel za każdym razem będzie fantastyczną zabawą. Może warto dla starszych dzieci kupić również specjalne kolorowe kąpielowe kule, które fantastycznie się pienią albo przeznaczone dla dzieci bezpieczne barwniki do wody?

   

  Jakie są Wasze sposoby na wprowadzenie u dzieci nawyku dbania o higienę?

  wsp

  Podziel się opinią jako pierwszy

  Napisz opinię
  Follow us
  Copyrights 2004-2022 BoboWózki
  social mail
  social up
  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.