+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Dziecko na nocniku

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Skuteczne odpieluchowanie

2022-04-29

Nauka odpieluchowania to bardzo ważny etap w życiu każdego maluszka. Wymaga od dziecka czasu, a od rodziców cierpliwości i obserwowania smyka, czy jest już gotowy na tak poważną zmianę. Kiedy zacząć odpieluchowanie i jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Spis treści

Nauka sikania na nocnik a komunikacja dziecka

W pierwszych miesiącach życia maluszek jest niemal zupełnie bezbronny i w większości sytuacji zdany wyłącznie na swoich opiekunów. Poprzez płacz, a następnie wyuczone gesty i zachowania sygnalizuje własne potrzeby i uczy się, jak komunikować, że jest mu zimno, zbyt ciepło, ma pusty brzuszek lub potrzebuje drzemki. Dobrze jest pamiętać, że maluch staje się spokojniejszy, gdy ma rodziców w zasięgu wzroku, dlatego przydatne są łóżeczka z przezroczystymi ścianami bocznymi, takie jak Babybjorn Light. Choć na początku może się wydawać, że odczytywanie sygnałów wysyłanych przez dziecko jest trudne, już po kilku miesiącach wspólnego życia z bobasem rodzice doskonale rozumieją znaki wysyłane przez swoje dzieci i stają się mistrzami w sprawnym porozumiewaniu się.

Oprócz karmienia, np. w praktycznym krzesełku do karmienia, które rośnie wraz z dzieckiem, takim jak Stokke Tripp Trapp, kąpania czy usypiania, najwięcej czasu w pierwszym roku życia dziecka zajmują zabiegi higieniczne, w tym zmiana pieluchy. Są niemowlęta, którym nie przeszkadza pełna pielucha i takie, które momentalnie sygnalizują ten stan poprzez płacz i niezadowolenie. Niektóre niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę i już po kilku minutach od oddania moczu na ich skórze pojawiają się odparzenia, wysypka lub zaczerwienienie, jeśli tylko zapomnimy o zmianie pieluchy na suchą. Do wyboru mamy pieluchy jednorazowe lub wielorazowe, które można używać naprzemiennie, w zależności od preferencji rodziców, a nawet pory roku lub aktywności, którą planujemy z najmłodszymi.

jak-nauczyc-dziecko-sikac-do-nocnika

Moment, gdy zaczynamy zastanawiać się nad koniecznością odpieluchowania dziecka bywa bardzo różny. Czasami jest to już okolica pierwszych urodzin, jednak w większości wypadków pomysł na pożegnanie z pieluchą zjawia się w głowach domowników dopiero po 2. urodzinach. Z pewnością nie raz słyszymy liczne wskazówki i pytania od babć lub zaprzyjaźnionych cioć, które z zaciekawieniem pytają, czy nasz syn lub córka jeszcze korzysta z pieluszki. Nie warto jednak ulegać presji i samodzielnie zdecydować, kiedy jest dobry czas, nie tylko na zamianę pieluchy na nocnik, ale także inne czynności, jak rozszerzanie diety. W przypadku tego ostatniego warto rozważyć posiadanie praktycznego krzesełka do karmienia. O ile jednak zmiana diety nie wydaje się być bardzo skomplikowanym procesem, o tyle nauka sikania na nocnik może być dla rodzica nie lada wyzwaniem.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Daj sobie czas

Zanim przystąpisz do procesu odpieluchowania maluszka pamiętaj, że prawie nigdy nie dzieje się to z dnia na dzień. Nauka sikania na nocnik może trwać nawet kilka miesięcy i często warto rozgraniczyć czas w ciągu dnia od nocnego odpoczynku. W wielu sytuacjach bowiem maluszki potrafią doskonale sygnalizować potrzeby fizjologiczne w dzień, zaś w nocy jeszcze przez kilka miesięcy sypiają z pieluszką. Uważa się, że dziewczynki nieco szybciej zyskują tę umiejętność, niż chłopcy, ale nadal jest to sprawa bardzo indywidualna.

Fakt, od kiedy zacząć odpieluchowanie, może wiązać się z porą roku, w której urodziło się dziecko. Zdecydowanie łatwiej jest wdrażać ten proces latem niż zimą, gdy maluch nosi na sobie kilka warstw ubrań, a przebieranie przemoczonego kombinezonu w trakcie zabaw na śniegu jest praktycznie niemożliwe. Z tego względu czasami warto poczekać kilka tygodni dłużej i rozpocząć nowy etap w życiu dziecka, kiedy będziemy mieć do tego sprzyjające nie tylko nastawienie, ale i warunki.

Kiedy zacząć odpieluchowanie? Nieco o fizjologii

Przed wyborem sposobu, jak nauczyć dziecko sikać do nocnika, przyda Ci się kilka informacji na temat dziecięcej anatomii i procesów, które decydują o możliwości odrzucenia pieluszki. Nasze babcie i mamy nierzadko już w okolicy 1. urodzin próbowały odpieluchowywać maluchy. Z pewnością wiązało się to też z motywacją ówczesnych rodziców do zakończenia żmudnego okresu prania jednorazowych pieluch tetrowych, jednak w żaden sposób nie korespondowało z fizycznymi możliwościami dziecka i tylko wydłużało proces odpieluchowania. Tak samo sprawa wygląda w przypadku rozszerzania diety– zanim smyk wykształci umiejętność samodzielnego  spożywania posiłków, będzie chciał ich dotykać, bawić się jedzeniem, sprawdzać jego konsystencję. Z pewnością przyda się wtedy krzesełko do karmienia z szeroką tacą.

Specjaliści uważają, że prawie żaden maluszek poniżej 18. miesiąca życia nie przejawia najważniejszych oznak gotowości odpieluchowania. Najwięcej z nich pojawia się między 2. a 4. rokiem życia, a ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim bardzo indywidualnym tempie, i tu nie powinniśmy przyspieszać tego momentu. Wspomnianych oznak gotowości może być nawet kilkanaście, a najważniejsze z nich to niezauważalne gołym okiem zwiększenie pojemności pęcherza.

Pojemność pęcherza wzrasta najintensywniej między 18. a 24. miesiącem życia. Coraz dłuższe, ponad dwugodzinne przerwy między sikaniem, wstawanie z drzemki z suchą pieluszką mogą być świadectwem, że nasz maluch staje się gotowy na korzystanie z nocnika. Kolejnym punktem na liście oznak jest świadomość potrzeby wypróżnienia się i sygnalizowanie słowami lub wyrazem twarzy, że pieluszka zrobiła się pełna. Niektóre dzieciaki szukają intymnego miejsca do załatwienia się, inne chowają się, gdy chcą zrobić kupkę. Starsze niemowlęta mogą pokazywać na pieluszkę, zaciskać nogi lub zmieniać chwilowo swoje zachowanie, poprzez niezadowolenie lub nadmierne wiercenie się.

Dzieci między 2. a 3. rokiem życia mogą już bardzo sprawnie komunikować chęć zmiany pieluszki na świeżą. Po wypróżnieniu domagają się, by je przebrać, podobnie jak świadomie sygnalizują inne potrzeby, np. uczucie pragnienia, głodu lub zimna. Jeżeli rodzice dużo mówią do swojego potomstwa, najprawdopodobniej wśród pierwszych słów bobasa pojawią się słowa, dzięki którym rodzic zauważy szybciej pełną pieluchę.

Z pewnością przydatny jest zaawansowany fizyczny rozwój dziecka – stabilne wstawanie, siadanie, chodzenie bez pomocy opiekuna. Maluszki uwielbiają naśladować swoich rodziców i pozostałych członków rodziny. Praktyczna okazuje się umiejętność samodzielnego zdejmowania spodni lub próby ubierania się o własnych siłach. Brzdące zwykle towarzyszą swoim rodzicom we wszystkich czynnościach, nawet tych w toalecie – dzięki temu uczą się przez naśladowanie i być może chęć ubrania „dorosłej” bielizny będzie czynnikiem, który zachęci smyka do pożegnania pieluch na zawsze.

Poinformuj wszystkich o zmianie!

Decyzja, kiedy nauczyć dziecko siadania na nocnik musi być świadoma, a w proces włączeni wszyscy członkowie rodziny. Dobrze jest poinformować o tych planach opiekunów dziecka w żłobku lub przedszkolu, uprzedzić dziadków i odwiedzające nas osoby w mieszkaniu. Tak samo jak przygotowujesz się do ciąży, dbasz o siebie w jej trakcie, dobrze się odżywiasz i korzystasz z akcesoriów dla rodziców, podobnie powinnaś podejść do tematu odpieluchowania czy odstawienia malca od piersi.

Kiedy odpieluchowanie wydaje nam się nareszcie realne, nie powinniśmy nigdy dziecka wyśmiewać, złościć się na nie, gdy po raz kolejny nie zdąży do toalety i używać słów, które w negatywny sposób odnoszą się do potrzeb fizjologicznych. Bardzo ważna jest dla malucha świadomość swojego ciała, a załatwianie się i wycieranie pupy powinno być traktowane tak samo, jak realizowanie potrzeby snu, jedzenia i picia czy odpoczynku.

Bądź wyrozumiałym rodzicem!

Chwila, od kiedy sadzać dziecko na nocnik, może nadejść niespodziewanie lub przesunąć się w czasie, nawet gdy przez kilka dni maluch nie potrzebował już pieluchy. Nawet kiedy odpieluchowanie trwa kilka tygodni lub miesięcy, nagła choroba, skok rozwojowy lub wyjątkowe zdarzenie w życiu maluszka mogą sprawić, że znów trzeba będzie wrócić do pieluchowania. Wymagające odpieluchowanie zdarza się w sytuacjach stresowych, gdy nasz smyk zmienia miejsce zamieszkania, idzie do nowego przedszkola lub tęskni za którymś z rodziców. Z tego względu nie warto niczego przyspieszać, by moment, od kiedy nocnik zastąpi pieluchę, przyszedł w pełni naturalnie.

nauka-sikania-na-nocnik

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny sposób, aby szybko i bezproblemowo zamienić pieluchy na nocnik. Wiedza związana z anatomią i fizjologią najmłodszych oraz kilka przydatnych pomysłów może ułatwić nam jednak decyzję, kiedy uczyć dziecko siadania na nocnik. U niektórych dzieci wystarczy zdjęcie pieluchy i obserwowanie, gdy maluch zaczyna zachowywać się nietypowo. W momencie, gdy szykuje się do oddania moczu, można szybko posadzić go na nocniku, a potem pochwalić, że udało mu się skorzystać z nocnika.

Majtki trenningowe

Innym pomocnym narzędziem są tzw. majtki treningowe, które Twój maluch może nosić jak zwykłe majtki lub pieluchę. Dzięki nim dziecko czuje, że “bielizna” jest mokra, ale same majtki nie chłoną wilgoci tak samo, jak tradycyjna pielucha. Kolejnym sposobem na odpieluchowanie u naszych babć było zakładanie pieluch tetrowych, które były o wiele mniej przyjemne po zmoczeniu i sprawiały, że bobas chętniej rozstawał się z zasikaną pieluchą. Proces odpieluchowanie może wiązać się z wieloma emocjami, dlatego pamiętaj, aby nie planować nauki sikania do nocnika  z innymi ważnymi zmianami, jak na przykład przeniesienie do innego żłobka czy nauka samodzielnego jedzenia z wykorzystaniem specjalnego krzesełka.

Pochwały i zachęty

Wymagające odpieluchowanie może potrzebować zzastosowania wielu sposobów jednocześnie. Chwalenie maluszka, gdy zdążyło usiąść na czas na nocniku albo wykorzystanie nocnika, który zachęca do jego użytkowania wesołymi kolorami, a nawet wesołą melodyjką. Każdy z tych trików jest dobry, o ile prowadzi do sukcesu, bez zmuszania dziecka i wywierania na nim presji. Jeżeli dziecko nie chce siadać na nocnik, a lubi naśladować rodziców lub starsze rodzeństwo, możesz zastąpić nocnik specjalną nakładką na toaletę oraz stołeczkiem, który ułatwi bezpieczne wejście na nią. Warto korzystać z praktycznych i nowoczesnych akcesoriów dostępnych na rynku, które dostarczą więcej przyjemności w byciu rodzicem.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce siadać na nocnik?

Gdy uważasz, że to dokładnie ten czas, kiedy dziecko jest gotowe na nocnik, możesz pomóc sobie w procesie odpieluchowania poprzez czytanie dziecku odpowiednich książek  na temat ludzkiego ciała i pożegnania się z pieluszką. Zdarza się, że maluch w trakcie lektury zadaje pytania, które stają się naturalną okazją do wytłumaczenia smykowi, że samodzielne korzystanie z toalety może być powodem do satysfakcji. Nawet jeśli maluch jeszcze nie mówi, z pewnością bardzo wiele rozumie, a proces odpieluchowania staje się dla niego o wiele prostszy. Co zrobić, kiedy dziecko nie chce siadać na nocnik?

Ogranicz stres maluszka

Zastanawiasz się kiedy uczyć dziecko siadania na nocnik? Z pewnością nie powinien to być okres intensywnych zmian w jego życiu. Koniecznie zróbcie to w zaciszu swojego domu, a w pierwsze dni bez pieluchy ograniczcie odwiedziny osób, które mogą malucha stresować lub powodować, że będzie zbyt zaabsorbowane spontaniczną zabawą. Najlepszym dniem wydaje się być piątek i kilka weekendowych dni, które spędzicie w spokojnej, rodzinnej atmosferze. W taki dzień skróć czas spaceru, ogranicz ilość zewnętrznych bodźców i pozwól, by maluch czuł się jak najbardziej zrelaksowany.

Daj czas sobie i dziecku

Powolne odpieluchowanie wiąże się też z wieloma godzinami wspólnych rozmów. Tłumacz wielokrotnie dziecku, dlaczego nie będzie już nosić pieluszki, jak fajnie jest korzystać z nocnika i podkreślaj jego samodzielność. Jeżeli w domu jest starsze rodzeństwo, być może Twój maluch zechce brać z niego przykład i nauka potrwa krócej. U starszych dzieci atrakcyjne bywa wspólne kupowanie pierwszej „dorosłej” bielizny, kolorowych majtek lub bokserek z ulubionymi postaciami z bajek. Aby Twoja pociecha szybciej nauczyła się korzystać sama z toalety, być może warto ustawić nocnik w dziecięcym pokoju lub kilku pomieszczeniach, by maluch zdążył skorzystać z niego na czas. Do tego wygodna odzież i spodnie, które łatwo zdjąć, a potem ubrać – zapewnij malcowi swobodę i motywuj go do działania.

Odpieluchowanie czyli kolejny krok w dorosłość

Odpieluchowanie dziecka to obok nauki samodzielnego chodzenia, jedzenia stałych posiłków i umiejętności wypowiadania pierwszych słów niezwykle ważny krok Twojego dziecka w procesie dorastania. W praktyce bywa tak, że maluch potrzebuje nawet kilku miesięcy, by w pełni pożegnać się z pieluchą, zwłaszcza w nocy i podczas drzemek w dzień. Zmiana pieluchy na nocnik dzieli się na etapy i czasami po kilku udanych dniach konieczny jest niewielki krok wstecz, by osiągnąć pełny sukces. Z tego względu dobrze mieć ze sobą zapasową pieluchę nawet wtedy, gdy od kilku tygodni Twój smyk idealnie radzi sobie ze swoim nocnikiem.

 

Pożegnanie z pieluchą jest możliwe przy pełnej gotowości dziecka na zmiany.  Nie ma konkretnej daty, od której powinieneś zacząć proces odpieluchowania, dlatego warto obserwować swojego maluszka i podążać za jego potrzebami – oszczędzisz dzięki temu stres zarówno sobie, jak i dziecku. Aby pielucha szybko stała się wspomnieniem, zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz dla dziecka produkty, które będą dla niego bezpieczne i w pełni funkcjonalne. Dzięki temu każdy dzień będzie upływał pod znakiem zadowolenia, a Twój malec będzie czerpał radość z samodzielności i odważnie odkrywał otaczający go świat!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up