+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść? 5 sposobów na brak apetytu

Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść? 5 sposobów na brak apetytu

2022-04-26

Zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta Twojego dziecka to inwestycja w jego rozwój. Brak apetytu u dziecka może więc wzbudzać w Tobie obawy. Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Przygotuj ładnie wyglądający posiłek i zjedzcie go wspólnie! Sprawdź nasze 5 sposobów na brak apetytu.

Dziecko nie chce jeść – częsty problem rodziców

Pierwsze miesiące życia maluszka to czas, gdy niemowlę nierozerwalnie związane jest z mamą. Jego podstawowym pokarmem jest mleko. W okolicy 6 miesiąca rozpoczyna się rozszerzanie diety – maluch stopniowo poznaje nowe smaki, interesują go potrawy, które spożywają pozostali członkowie rodziny.

Każde niemowlę jest inne – jedno z ochotą sięga po coraz to ciekawsze przekąski, drugie potrzebuje nawet kilku miesięcy, by przekonać się do nietypowych smaków proponowanych mu dań. Twoje niemowlę może być gotowe na przygodę ze stałymi pokarmami, gdy tylko zacznie siadać, inne zaś rozszerzanie jadłospisu zaczyna przed ukończeniem 1. roku życia.

Dziecko nie chce jeść - 6

Przeczytaj także: Dziecko w podróży, czyli 6 pomysłów na organizację czasu w samochodzie

Czy Twoje dziecko na pewno nie chce jeść?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na walkę z niejadkiem jest dokładne przeanalizowanie jego codziennego jadłospisu. Spisuj przez kilka dni na kartce wszystkie produkty, które zjada, łącznie z drobnymi przegryzkami i napojami. Bardzo często okazuje się, że Twój maluch otrzymuje dostateczną, a nawet zbyt dużą dzienną dawkę kalorii, czego nawet nie zauważyłaś. Tu chrupek, tam owoc, jogurt podczas spaceru – powodem niechęci do zjadania większych porcji na obiad lub kolację bywa zbyt częste podjadanie między głównymi posiłkami.

Naucz się określać dzienne porcje żywieniowe, zgodnie z wiekiem i zapotrzebowaniem energetycznym dziecka. W 2–3 roku życia to pięć posiłków dziennie, gdzie jednym z nich może być kilka makaronów świderków, kilka łyżek zupy lub 1 kawałek jabłka. Choć niektórym rodzicom wydaje się, że są one zbyt małe, w zupełności zapewniają sytość Twojemu maluszkowi.

dziecko nie chce jeść

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? 5 sposobów na brak apetytu

Zdarza się, że dwu- lub trzylatek, który dotychczas chętnie sięgał po warzywa i owoce, nagle zaczyna jeść wyłącznie określone grupy produktów. Bywa, że mimo wcześniejszej sympatii do mięsa lub kasz zupełnie je odstawia i na każde śniadanie wybiera kanapkę, lub naleśniki. Wielu rodziców zastanawia się jak zachęcić dziecko do jedzenia, gdyż obawiają się niedoboru ważnych witamin lub spadku wagi. Niezależnie od przyczyny tego stanu, warto pamiętać, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia– zwykle przynosi to dokładnie odwrotny efekt.

Dziecko nie chce jeść? Wypróbuj nasze pomysły!

Jedzcie wspólne posiłki – pomogą gdy dziecko nie chce jeść

Jeśli dziecko nie chce jeść, spróbuj zamienić moment kolacji lub śniadania we wspólne, rodzinne biesiadowanie. Usiądźcie razem przy stole, ułóżcie produkty na kolorowych i przyciągających uwagę talerzach, niech będzie wesoło i radośnie. Pozwól Twojemu dziecku pomagać w przygotowywaniu posiłków – to, co przyrządzi z pomocą mamy lub taty smakuje najlepiej! Niech nic nie rozprasza Twojej uwagi w trakcie obiadu – skupcie się na posiłku, bez włączonego telewizora i nieustannego zerkania w ekran telefonu. To czas dla rodziny i moment budowania trwałych więzi!

Przygotuj ciekawie wyglądające danie – dzieci są wzrokowcami

Gdy idziesz do restauracji i masz do wyboru talerz kolorowych sałat, posypanych ziołami i z kawałkami różnych serów lub zwykłą, klasyczną kanapkę – na co się zdecydujesz? Dzieci są wzrokowcami, w pierwszej kolejności oczami oceniają to, czy przygotowany dla nich posiłek jest rzeczywiście wart spróbowania. Spraw, by na śniadaniowym talerzu znalazły się te elementy, które zachęcą dziecko do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Możesz przygotować kanapki w kształcie figur geometrycznych z uśmiechem z sosu pomidorowego. Na kolację sprawdzą się warzywne gofry lub tosty, w których przemycisz niezbędne witaminy i minerały. Zamiast luźno ułożonej kaszy, ulep kulki mocy, które dziecko wygodnie weźmie do ręki. Forma i sposób podania jedzenia przekłada się na pozytywną reakcję dziecka!

Dziecko nie chce jeść - 2

Gdy dziecko nie chce jeść, spraw, by poczuło się głodne!

Nasz organizm, by działać sprawnie, potrzebuje regularnych posiłków. Odstępy między nimi powinny być na tyle długie, by wywołać u nas lekkie uczucie głodu. Dzieci nie zawsze umieją nazwać to, co czują i czy już czas na obiad lub kolację. Mała aktywność fizyczna, wiele godzin spędzanych w domu często sprawiają, że dziecko nie chce jeść. Jeśli chcesz, by Twój maluch chętniej spożywał posiłki, zabierz go przed obiadem na spacer, basen lub plac zabaw. Zadbaj o to, by w mieszkaniu była niezbyt wysoka temperatura i nie przegrzewaj dziecka. Być może właśnie to pomoże w rozwiązaniu problemu!

Twórz proste potrawy – niech dziecko widzi, z czego składa się posiłek

Któż nie pamięta nieapetycznej i odstraszającej zielonej masy ze szkolnych stołówek, pod którą krył się zdrowy i tak lubiany przez wielu szpinak? Być może lubisz tartą marchewkę lub sałatkę warzywną, jednak Twoje dziecko kategorycznie ich odmawia? To, w jakiej postaci zaproponujesz maluszkowi poszczególne składniki obiadu, może decydować, czy je spróbuje i polubi.

Dzieci cenią prostotę na talerzu. Starte buraki spróbuj zastąpić warzywami pokrojonymi w słupki lub plasterki. Rzadką zupę zmień na gęsty krem z pysznymi, chrupiącymi grzankami. Zamiast mieszać owoce w formie sałatki, ułóż je osobno w miseczkach i pozwól dziecku samemu nałożyć je na talerz. Być może warto zrezygnować z posypania ziemniaków natką pietruszki, aby maluch przekonał się, że są naprawdę pyszne?

Dziecko nie chce jeść - 3

Oto jak zachęcić dziecko do jedzenia! Zabawa i przyjemność

Odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko nie chce jeść, rzadko bywa jednoznaczna. Niekiedy to wynik zbytniego przymuszania do spożywania posiłków przez rodziców lub dziadków. Innym razem – niechęć do określonego koloru, kształtu lub zapachu. Kluczem do wychowania otwartego na nowe smaki dziecka jest cierpliwość i obserwacja. Pozwól czasem dziecku ubrudzić się zupą albo rozgnieść całą truskawkę w ręce. Niech pozna konsystencję i fakturę jedzenia. Ubrania wypierzesz, a być może za 20 razem propozycja zjedzenia kalafiora spotka się z entuzjazmem Twojego trzylatka?

Jeśli jednak podejrzewasz, że słaby apetyt to objaw choroby, skonsultuj swoje obawy ze specjalistą. Masz sprawdzone sposoby na niejadka? Napisz do nas i opowiedz, jak zachęcić malucha do jedzenia!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up