+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
fotelik-samochodowy-przepisy

Fotelik samochodowy – przepisy 2023. Jak przewozić dziecko w aucie?

2023-04-21

W razie wypadku lub kolizji drogowej dzieci są szczególnie narażone na groźne urazy. Dlatego tak ważne jest przewożenie ich w aucie zgodnie z przepisami. Obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, którym podróżuje maluch, jest fotelik samochodowy. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Sprawdź, co dokładnie mówi prawodawca o obowiązkowych fotelikach w aucie.

Spis treści:

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Najważniejsze zasady

Bezpieczeństwo pociechy jest zawsze najważniejsze dla rodzica. Troska o malucha powinna przekładać się na każdy aspekt życia dziecka, w tym również na kwestie związane z jego przewożeniem w samochodzie. W celu ochrony smyka przed przykrymi, a niekiedy tragicznymi skutkami manewrów (np. gwałtownego hamowania) albo kolizji, należy koniecznie odpowiednio zabezpieczyć dziecko podczas jazdy.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego pojazdu, w którym będzie przewożone dziecko, jest fotelik samochodowy. Przepisy drogowe wskazują, że jest to obowiązek kierowcy. Transportowanie pociechy w foteliku to zatem nie tylko kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dziecku, ale też obowiązek ustalony w odpowiednich przepisach prawa. Każde dziecko, które mierzy mniej niż 150 cm, musi obowiązkowo jeździć w foteliku, niezależnie od tego, czy ma 4, czy 14 lat. Dzieci wyższe powinny natomiast zawsze być przewożone w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Choć nie jest to obowiązkowe, to zgodnie z zaleceniami specjalistów zaleca się przewożenie najmłodszych maluszków tyłem do kierunku jazdy. Ta pozycja zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów głowy, szyi i kręgosłupa, ponieważ przeciążenie np. w czasie hamowania jest mniej odczuwalne niż podczas jazdy przodem.

Jak przewozić dziecko w foteliku – na przednim czy tylnym siedzeniu?

Zaleca się transportowanie szkraba na tylnym siedzeniu, choć transportowanie go na przednim fotelu również jest legalne, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim więc dziecko może być przewożone jedynie w foteliku (np. takim jak model Maxi Cosi 360 Family z bazą FamilyFIX 360), ewentualnie na specjalnej podstawce. Z kolei wyższa pociecha zawsze musi mieć zapięte pasy.

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie na przednim siedzeniu wskazują ponadto, że można to zrobić w sytuacji, kiedy tylną kanapę zajmują młodsze dzieci w fotelikach i nie jest możliwe zamontowanie tam jeszcze jednego urządzenia podtrzymującego. W takiej sytuacji pociecha może siedzieć z przodu, ewentualnie z tyłu, zapięta pasami między fotelikami.

Jeżeli z malcem podróżują dwie dorosłe osoby (np. rodzice), to najlepiej, aby jeden z nich usiadł z dzieckiem z tyłu. Jeśli natomiast pociechę przewozi tylko jeden z opiekunów, może przenieść fotelik z dzieckiem z przodu. Warto podkreślić, że choć przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest legalne, to kwestia bezpieczeństwa takiego transportu jest dyskusyjna.

Głównym powodem jest poduszka powietrzna – niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku tyłem, czy przodem, jej uruchomienie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W przypadku przewożenia dziecka tyłem w foteliku na przednim siedzeniu bardzo istotne jest wyłączenie poduszki powietrznej w samochodzie. Przy zderzeniu poduszka wybucha z prędkością nawet 300 km/h. W zaledwie ułamku sekundy może zatem doprowadzić do niezwykle groźnych i nieodwracalnych w skutkach urazów głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych, a w skrajnych sytuacjach – nawet do śmierci niemowlęcia.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest przewóz maluszka na tylnej kanapie.

Przeczytaj również: Fotelik samochodowy z atestem – ranking modeli

przepisy-fotelik-2023

Gdzie zamontować fotelik?

Jak przewozić dziecko w samochodzie z tyłu? Rozsądek podpowiada, że najbezpieczniejszym, a przez to najlepszym miejscem jest to znajdujące się za kierowcą, co wynika z faktu niezależnego odruchu ratowania przez niego własnego życia w sytuacji zagrożenia. Zakłada się zatem, że w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa na drodze skręci on automatycznie i ustawi pojazd tak, aby odnieść jak najmniejsze obrażenia. Badania wykazały jednak, że to błędne przekonanie. Według statystyk boczne uderzenia najczęściej trafiają w lewą stronę auta.

Zgodnie z tym przekonaniem najlepszym miejscem pod względem bezpieczeństwa jest montaż fotelika na środku tylnej kanapy. Jest to możliwe, gdy w samochodzie znajdują się trzypunktowe pasy bezpieczeństwa albo mocowanie Isofix, do którego można przytwierdzić np. fotelik Besafe iZi Go Modular X1. Jeśli pojazd nie ma ich na wyposażeniu, wówczas specjaliści zalecają zamontowanie fotelika bądź podkładki za siedzeniem pasażera. To rozwiązanie bezpieczne dla dziecka, a przy tym komfortowe dla rodzica – w czasie postoju ma on łatwy dostęp i dobry kontakt z pociechą.

Fotelik samochodowy – przepisy 2023

Jeszcze do niedawna jednym z wyznaczników tego, czy maluch powinien podróżować w foteliku, był jego wiek. Zgodnie z prawem pociechy do 12. roku życia musiały obowiązkowo siedzieć w foteliku podczas jazdy samochodem, niezależnie od ich wagi czy wzrostu. W 2017 roku to się zmieniło. Wówczas weszły w życie przepisy wskazujące, że obowiązek wyposażenia auta w fotelik samochodowy i przewożenia w nim latorośli zależy przede wszystkim od wzrostu smyka.

Jeśli chodzi zatem o foteliki samochodowe, przepisy art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku wskazują jednoznacznie, że nieletni mający mniej niż 150 cm wzrostu powinien być przewożony w foteliku albo innym urządzeniu przytrzymującym, np. na specjalnej podkładce. Aktualnie wiek dziecka nie jest ważny. Bez podkładki czy fotelika może więc jeździć nawet dziecko 10- czy 11-letnie, pod warunkiem że osiągnęło wzrost 150 cm.

Zasada ta dotyczy pojazdów mechanicznych każdego typu: zarówno samochodów osobowych, busów (z 8 miejscami i kierowcą), jak i ciężarowych czy dostawczych.

Każde dziecko o wzroście poniżej 150 cm ma obowiązek jeździć w foteliku, takim jak bezpieczny i wygodny model Avionaut Sky 2.0 RWF 0-25 kg, bez względu na swój wiek. Wyższe dzieci muszą natomiast podróżować zapięte pasami bezpieczeństwa. Fotelik powinien być zawsze dostosowany do wzrostu i wagi smyka. Nie chodzi zatem tylko o to, aby w samochodzie znajdował się jakikolwiek fotelik bądź podstawka, ale aby były one dopasowane do potrzeb dziecka, a tym samym realnie zwiększały jego bezpieczeństwo.

Jeżeli maluch nie spełnia kryteriów założonych przez producenta sprzętu, to automatycznie urządzenie przestaje być dla niego odpowiednie. Na przykład, jeśli dany model fotelika jest przeznaczony dla smyków o wzroście do 105 cm i wadze do 18 kg, jak w przypadku modelu Cybex Sirona S2 i-Size 0-18 kg, ale pociecha waży 19 kg i mierzy 97 cm, to nie powinna w nim podróżować ze względu na limit wagowy.

Co do zasady, przewożenie dziecka w foteliku jest zatem obowiązkowe. Od tej reguły są jednak wyjątki. Zgodnie z przepisami prawa dzieci o wzroście powyżej 135 cm i wadze minimum 36 kg mogą podróżować na tylnej kanapie w samochodzie, zapinając tylko pasy bezpieczeństwa. Fakt ten wynika z tego, że obecnie producenci fotelików dziecięcych przewidują dopuszczalną masę małego pasażera wynoszącą 36 kg. Dla dzieci, które ważą więcej, urządzenia te okażą się po prostu nieodpowiednie.

To niejedyna sytuacja wskazująca na brak konieczności przewożenia dziecka w foteliku, o którym mówią przepisy. Fotelik samochodowy, nawet tak polecany model jak Cybex Cloud Z2 0-13 kg, nie musi być też zamontowany, gdy w aucie podróżuje rodzina z trojgiem dzieci. W sytuacji, gdy na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki, możliwe jest legalne transportowanie malucha zapiętego tylko pasami bezpieczeństwa pomiędzy dwoma fotelikami. Dodatkowym warunkiem jest wiek pociechy – musi ona mieć przynajmniej 3 lata.

Sprawdź również: Fotelik samochodowy dla 3-latka – ranking produktów

foteliki-samochodowe-przepisy

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie – konsekwencje ich łamania

Wiesz już, jak przewozić dziecko w samochodzie i dlaczego tak ważny jest dobrej jakości fotelik samochodowy. Przepisy są w tej sprawie jednoznaczne, jednakże przewożenie malca w foteliku to nie tylko kwestia obowiązku, ale przede wszystkim zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa maluszkowi.

Konsekwencje zdrowotne

W razie zderzenia czy wypadku smyk jest narażony na wielkie niebezpieczeństwo. Podczas gwałtownego hamowania albo uderzenia czołowego, czyli najczęstszej kolizji drogowej, na malca działają duże siły. Ich efektem mogą być poważne urazy, w tym zwłaszcza uszkodzenia kręgów szyjnych, obrażenia klatki piersiowej, wewnątrzczaszkowe, a nawet skutkujące przerwaniem rdzenia kręgowego.

Dlatego tak ważne jest przewożenie dziecka w odpowiednio dobranym do jego wzrostu i wagi foteliku, najlepiej tyłem do kierunku jazdy. Udowodniono bowiem, że w takim przypadku siły działające na głowę i szyję dziecka są znacznie mniejsze niż przy jeździe przodem. Siedziska montowane tyłem do kierunku jazdy zapewniają właściwe podparcie głowy i szyi pociechy, co sprawia, że jej całe ciało wytraca prędkość w tym samym tempie.

Gdy dziecko siedzi w foteliku zamocowanym przodem, podczas zderzenia czołowego jego górna połowa ciała zostaje brutalnie wyrzucona do przodu, aż do chwili, gdy zatrzymają ją pasy. Ciało zostaje zatrzymane, jednak głowa nadal leci do przodu z dużą prędkością. Na kręgi szyjne i kark malucha działają ogromne siły, przez to owe części ciała są narażone na bardzo groźne urazy. Ponadto ten rodzaju kolizji naraża smyka na uderzenie z dużą siłą w przednie siedzenie.

Dziecko podróżujące tyłem w odpowiednio dopasowanym i prawidłowo zamontowanym foteliku, takim jak model Britax Advansafix IV R 9-36 kg, jest znacznie bezpieczniejsze niż w siedzisku zamocowanym przodem, nie mówiąc już o podróżowaniu bez fotelika.

Badania wykazały, że siły działające na głowę smyka podczas jazdy tyłem są kilka razy mniejsze niż w przypadku transportowania go przodem do kierunku jazdy. Warto o tym pamiętać – wybór odpowiedniego fotelika to kwestia zdrowia, a często nawet życia pociechy. Jego brak może mieć niezwykle poważne i tragiczne skutki.

Konsekwencje prawne

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie są zatem niezwykle istotne dla ich bezpieczeństwa. Warto jednak mieć również na uwadze karę za wykroczenie, jakim jest przewożenie dziecka bez fotelika. Transportowanie malca na tylnej kanapie bądź przednim fotelu bez siedziska, czyli niezgodnie z obowiązującymi przepisami, może skutkować nałożeniem mandatu.

Aktualnie taryfikator przewiduje grzywnę w wysokości 300 zł oraz 6 punktów karnych w sytuacji, gdy dziecko nie ma 150 cm wzrostu i podróżuje autem bez fotelika bądź specjalnej podstawki. Jeżeli fotelik bądź podstawka są zamontowane w niewłaściwy sposób, niezgodnie ze wskazówkami producenta, wówczas kierowca także zostanie ukarany mandatem w kwocie 300 zł.

przepisy-2023-fotelik

Już wiesz, jak przewozić dziecko w foteliku

Zgodnie z przepisami przewożenie pociechy w foteliku jest obowiązkowe. To ważne dla bezpieczeństwa i wygody malucha, a także „spokojnej głowy” rodzica. Jednocześnie za brak fotelika bądź podstawki samochodowej kierowca może otrzymać karę pieniężną oraz kilka punktów karnych. Nie warto zatem ryzykować zdrowia i życia dziecka, a przy tym narażać się na nieprzyjemności z policją. Koniecznie zadbaj więc o odpowiedni fotelik ze względu na komfort i ochronę malucha, a przy tym zapewnij sobie spokój finansowy.

A czy Ty masz już odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka? Zostaw komentarz i napisz, jaki model wybrałaś dla swojej pociechy. Sprawdź również bogatą ofertę sklepu BoboWózki. W naszym asortymencie czekają na Ciebie nowoczesne foteliki samochodowe, takie jak Britax Baby-Safe 5Z z Dualfix 3 i-Size, i wiele innych modeli. Znajdziesz też stylowe wózki dziecięce, krzesełka do karmienia, łóżeczka, akcesoria do wózka i szereg innych produktów. Dostępne w naszej ofercie foteliki, wózki i akcesoria to wysokiej jakości produkty od polecanych marek, których zadaniem jest zwiększenie wygody i bezpieczeństwa Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up