+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce

Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce – poznaj 7 propozycji!

2022-10-17

Współczesne najciekawsze muzea w Polsce to wyjątkowe, interaktywne wystawy i prezentacje, które zainteresują dzieci w każdym wieku. Jeśli planujesz wycieczkę z rodziną, warto wpisać je na listę obowiązkowych miejsc do zwiedzenia. Muzea dla dzieci – oto lista miejsc, które zachwycą całą rodzinę!

Spis treści:

Jak wyglądają najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci?

Lato to najlepszy czas na zabawę na świeżym powietrzu, wycieczki i zwiedzanie urokliwych zakątków naszego kraju. Gdy przychodzi jesień, a za oknem coraz częściej pojawia się deszcz i plucha, wówczas alternatywą dla siedzenia w domu jest wizyta w pobliskim muzeum. Dla miłośników historii, dawnych opowieści i nauki poprzez doświadczanie przygotowano wiele interaktywnych wystaw w różnych częściach Polski. Okazuje się, że nawet w naszym mieście znajdą się miejsca, do których dotychczas nie udało nam się dotrzeć!

Współczesne muzea dla dzieci to nie nudne wystawy z zakurzonymi eksponatami. To zwykle nietuzinkowo zaprezentowane zabytkowe przedmioty, sale z możliwością doświadczenia różnych zjawisk fizycznych, filmy i multimedialne prezentacje. Lokalnie możemy zajrzeć do muzeum, w którym przedstawiono historię naszej stolicy, opowiedziano wydarzenia z czasów II wojny światowej czy w plastyczny sposób zaprezentowano różnorodność flory i fauny polskich gór. Poznaj najciekawsze muzea w Polsce i spędź ze swoim dzieckiem wyjątkowy czas na zabawie i nauce!

najciekawsze-muzea-w-polsce

Wycieczka z dziećmi, czyli muzea dla dzieci, które warto odwiedzić

Jeśli na cel naszej weekendowej podróży wybierzemy muzeum, dzieci z pewnością znajdą w nim wiele ekscytujących elementów. Zanim zdecydujesz się na konkretny punkt na mapie, sprawdź w jakich godzinach jest ono otwarte i czy przyjmuje zwiedzających we wszystkie dni tygodnia. Większość muzeów dla rodzin z dziećmi posiada dobrze zaprojektowaną i intuicyjną w obsłudze stronę internetową. Dzięki niej dowiesz się wszystkich niezbędnych szczegółów i kupisz bilety bez konieczności stania w kolejce, a nawet w niższej cenie.

Muzeum Powstanie Warszawskiego i Centrum Nauki  „Kopernik”

Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki „Kopernik” to wyjątkowo oblegane miejsca – by się do nich dostać w wybranym terminie, konieczna jest rezerwacja wejściówek z wyprzedzeniem. To także dobra praktyka, jeśli chcemy wysłać naszego starszaka na warsztaty tematyczne lub zajęcia grupowe, albo skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem. Ze względu na to, że zwiedzanie wybranych muzeów może zająć nawet kilka godzin, dobrze jest mieć ze sobą strój na zmianę dla najmłodszych i zestaw przekąsek, a także bidon z wodą. A więc – ruszamy, by odkrywać najlepsze muzea w Polsce!

Kielce – muzeum zabawek

Nic tak nie cieszy niemowlęta, przedszkolaki, a nawet starszaki, jak zabawki. W tym słowie kryje się różnorodność form i kształtów! W zabytkowym budynku w centrum Kielc powstało klimatyczne muzeum, w którym zgromadzono eksponaty nie tylko z Polski, ale też innych krajów i najsłynniejszych dziecięcych produkcji filmowych. Jeżeli w podróż do Kielc wybierasz się samochodem, nie zapomnij o bezpiecznym foteliku samochodowym dla swojego maluszka, np. Cybex Sirona S2.

Jeśli chcesz lepiej poznać Kielce, muzeum zabawek, czyli Muzeum Zabawek i Zabawy Kielce, znajduje się na Placu Wolności. Otwarte przez wszystkie dni w tygodniu z wyjątkiem poniedziałku, proponuje kilka wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Stała wystawa to m.in. Miasto Zabawek, czyli opowieść o tym, czym bawiły się dzieci w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Tu można dowiedzieć się: gdzie przed laty kupowano zabawki i z czego je tworzono, a także kto je produkował.

Kolejna część wystawy w Muzeum Zabawek i Zabawy Kielce, to „Bohaterowie polskich animacji” – tu na dzieci czekają m.in. Miś Uszatek oraz Kolargol, czyli najsłynniejsze niedźwiadki z polskich kreskówek. Dla miłośników modelarstwa stworzono Świat modeli, czyli wystawę statków, samolotów i kolekcjonerskich zabawek. Dla najmłodszych ciekawa może okazać się część Zabawajki, czyli rękodzieło, rzeźba i odrobina ludowej kultury dla małych i dużych. Muzeum ma przystępną cenowo ofertę, a jego lokalizacja pozwala po zwiedzaniu udać się na pyszny deser lub przespacerować starymi uliczkami Kielc z wygodną spacerówką, np. Baby Jogger City Mini.

Muzeum Etnograficzne dla dzieci

Jeżeli Twoje dzieci interesują zajęcia plastyczne lub muzyczne z elementami folkloru, na mapie wakacyjnych atrakcji do zobaczenia obowiązkowe jest Muzeum Etnograficzne dla dzieci w Krakowie. Okazały budynek muzeum mieści się w dzielnicy Kazimierz, przy sympatycznym Placu Wolnica, na którym ustawiono szereg interaktywnych drewnianych rzeźb dla najmłodszych. Samo wnętrze muzeum to wystawy stałe i czasowe – dzieci zainteresują dawne narzędzia codziennego użytku, narzędzia pracy, fotografie i rysunki oraz etniczne instrumenty.

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie nie sposób się nudzić – można zobaczyć wystawę czasową, np. Powerbank, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, nauczyć się wyszywania, a nawet zagrać z rodzicami w samoobsługową grę miejską, czyli „Kazimierz od podszewki”. Dla turystów indywidualnych i grup przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem, które trzeba zarezerwować z ok. tygodniowym wyprzedzeniem. W okolicy muzeum jest kilka tematycznych placów zabaw, niedaleko na Bulwary Wiślane i na Wawel – to idealna destynacja na weekendową wycieczkę całą rodziną, o ile masz ze sobą łatwy do prowadzenia wózek dziecięcy, np. Cybex Eezy S2!

Muzeum Narodowe dla dzieci

Kraków to nie tylko kultura ludowa i lekcja etnografii. Około 40 minut spacerem od Muzeum Etnograficznego, w pobliżu ogromnej zielonej łąki, po której spacerują krakowianie, czyli Błoń, znajduje się Muzeum Narodowe. Dla dzieci w gmachu głównym przewidziano program specjalnych zajęć z rodzicami. Można zobaczyć wystawy stałe, najsłynniejsze obrazy i rzeźby, a także przyjrzeć się eksponatom na wystawach czasowych.

Jednak Muzeum Narodowe to nie tylko budynek niedaleko Alei Trzech Wieszczów. To również Muzeum Książąt Czartoryskich, Dom Jana Matejki, a także Sukiennice pośrodku Rynku Głównego. Pod budynkiem Sukiennic czeka na rodziny z maluchami wystawa na temat Podziemi Rynku, gdzie można zobaczyć elementy dawnych murów, pozostałości po starodawnej zabudowie centrum miasta. Dobrze jest przyjść tutaj zimą albo gdy na zewnątrz pada intensywny deszcz, bez trudu dotrzesz tu z wózkiem, np. prostym do złożenia Baby Design Look Air.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci

W Warszawie, stolicy Polski, która słynie z zabytkowej Starówki, Zamku Królewskiego i Warszawskiej Syrenki, na najmłodszych odwiedzających czeka moc atrakcji. Jednym z miejsc, które potrafi wciągnąć na cały dzień dorosłych i dzieci, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla dzieci to okazja do niesamowitej lekcji historii i nauki poprzez doświadczenie. Do Muzeum Powstania Warszawskiego co roku przyjeżdżają miliony odwiedzających – wszystkie sale mają imponujące eksponaty, dużo tu projekcji multimedialnych, zabytkowych maszyn, samolotów, samochodów czy dekoracji, które imitują życie w wojennej stolicy.

Choć tematyka Muzeum dotyczy trudnych zagadnień wojny, dla najmłodszych ciekawe mogą okazać się te części wystawy, którym towarzyszy muzyka, gra świateł i pokazy starych fotografii. Przejście wszystkich sal jest czasochłonne i wymaga dobrej kondycji od rodziców – z tego względu warto podzielić je na etapy, a między nimi wypić smaczną kawę w kawiarni i zjeść coś pożywnego. Do Muzeum będziesz mógł wejść z dzieckiem i bezpiecznie skorzystać z wózka, np. Britax B-Agile M. Po zakończonym zwiedzaniu dzień dopełni powolny spacer romantycznymi warszawskimi uliczkami.

Wirtualne muzeum dla dzieci

Muzeum online dla dzieci? Czas pandemii pokazał, że zajęcia online i zwiedzanie odległych zakątków naszego globu przy pomocy kamery jest jak najbardziej możliwe. To także alternatywa dla maluchów, które nie lubią podróżować samochodem lub pociągiem i źle znoszą latanie samolotem. Wirtualne muzeum dla dzieci pozwoli nie tylko przenieść się w czasie, ale i szybko znaleźć się kilka tysięcy kilometrów od domu, w salach słynnych muzeów w Stanach Zjednoczonych czy Francji.

Na wirtualny spacer zupełnie za darmo zaprasza wspomniane wcześniej Muzeum Powstania Warszawskiego. Można także bez wychodzenia z domu odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a nawet Zamek Królewski w Warszawie. Muzeum online dla dzieci to zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, w której możesz zobaczyć monumentalne rzeźby wykonane z soli i dowiedzieć się, jak przed wiekami wydobywano sól kamienną.

Wycieczki dla dzieci są możliwe do wirtualnych sal Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Najmłodsi mogą też udać się do dawnej rezydencji magnackiej, czyli Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa, a dzięki kamerom w każdym pomieszczeniu możemy obejrzeć obiekty muzealne z bliska. Co ciekawe, na spacer zza ekranu komputera zaprasza też… warszawskie ZOO! To świetne zajęcie, gdy pada deszcz lub gdy nasz smyk z powodu choroby musi pozostać w łóżku.

Muzeum Śląskie dla dzieci

Od wielu lat Śląsk i okolice przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki pasjonatom górnictwa i przemysłowej części Górnego Śląska odnowiono dawne kopalnie i stworzono w nich podziemne trasy dla zwiedzających. Dla przedszkolaków i starszych dzieci miejscem odpoczynku wśród zieleni może być ogromny Park Śląski, w którym przy pięknej pogodzie można spędzić cały dzień. Jednak jeżeli aura staje się kapryśna, wówczas z pomocą rodzicom przychodzi Muzeum Śląskie. Dla dzieci dodatkową atrakcją może być podróż pociągiem, jeśli jednak będziecie jechać na Śląsk autem, warto zadbać o odpowiedni komfort malucha, przy pomocy fotelika, np. Swandoo Marie 3.

Muzeum oferuje liczne wystawy tematyczne i ekspozycje – jedną z bardziej interesujących jest ekspozycja „Bliskie, lecz z dalekiego świata”, w której pokazano znane wszystkim maluchom udomowione gatunki zwierząt. Maluszkom spodoba się część „Na tropie Tomka”, która znajduje się w zabytkowym budynku stolarni. To świat przeniesiony z lubianych od lat książek Alfreda Szklarskiego – dorośli zaś staną przed zadaniem rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek lub mogą odwiedzić miejsca, do których udał się podróżnik.

Muzeum Kolejnictwa dla dzieci

Na Śląsku istnieje wiele ciekawych miejsc, do których bez trudu dotrzesz z dziećmi samochodem – nie zapomnij na taką wycieczkę zabrać fotelika niemowlęcego, który zapniesz na stelażu wózka, np. Britax Dualfix M. Na trasie rodzinnej wędrówki musi znaleźć się Muzeum Kolejnictwa – dla dzieci to nie tylko okazja do nauki lokalnej historii, ale też wycieczka z dziećmi w czasie. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest w całości przystosowane do zwiedzania dla rodzin z dziećmi. Zarówno na ekspozycje, jak i wystawy taboru, łatwo dostać z się z wózkiem, nawet z niemowlakami.

Przy muzealnej bocznicy ustawiono kilka lokomotyw i starodawnych pojazdów kolejowych. Można je zobaczyć od zewnątrz lub zajrzeć do środka. Maluszkom przygotowano strefę zabaw, w oparciu o zabawki i dekoracje związane z postaciami z bajki „Tomek i Przyjaciele”. Dla rodziców przygotowano niedaleko kącik kawowy – dzięki niemu rodzice wygodnie odpoczną, a mali zajmą się spontaniczną zabawą w kolejowej scenerii.

muzea-dla-dzieci

Wycieczki dla dzieci do muzeum – nauka i zabawa

Jedną z najciekawszych propozycji dla rodzin z dziećmi jest wyprawa do muzeum. Dzieci mogą zachwycić się innymi elementami, niż ich rodzice, lub pomóc rodzicom na nowo spojrzeć na słynne dzieła sztuki. W muzeach istnieje możliwość przeniesienia się w czasie i poznania na żywo faktów, o których czytamy w książkach lub uczymy się w szkole. W najbardziej popularnych oddziałach funkcjonują kawiarnie i restauracje ze zdrowym menu dla najmłodszych.

Współczesne wystawy muzealne zostały skonstruowane w taki sposób, by były ciekawe dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od ich pasji i zainteresowań. Zobaczenie wystawy to także okazja do rodzinnych wspomnień i opowieści na temat historii rodzinnego miasta. Jeśli znasz interesujące muzea, w których w twórczy sposób możesz spędzić czas z dzieckiem, napisz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom rozwijać kreatywność swoich pociech!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up