+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
najpopularniejsze imiona 2023

Najpopularniejsze Imiona 2023: Jakie Trendy Królują w Tym Roku?

2023-12-29

Hania, Maja, a może Julia? Kuba, Franek czy Antoś? Kończy się 2023 rok, czas więc na podsumowania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie były najpopularniejsze imiona 2023 roku. Sprawdź, jak najczęściej rodzice nazywali swoje córki i synów.

Wybór imienia dla dziecka bywa trudny. Niektórzy rodzice jeszcze w czasie ciąży wiedzą już, że dziecko będzie nosiło imię po dziadku, babci albo ulubionym bohaterze literackim, Innym natomiast trudno zdecydować się nawet wówczas, gdy zbliża się czas porodu albo maluszek jest już na świecie. Wielu rodziców szuka dla pociechy nietuzinkowego i rzadkiego imienia, inni z kolei nie zwracają uwagi na kwestię oryginalności i nadają imię, które po prostu wydaje im się najładniejsze. W takich sytuacjach bardzo przydają się zestawienia najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek.

Poszukujesz imienia dla swojej pociechy? A może po prostu chcesz wiedzieć, jakie są popularne imiona 2023 roku? Przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim informacje na temat najczęściej nadawanych damskich i męskich imion w 2023 roku.

najpopularniejsze-imiona-2023

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2023

W czołówce imion dla dziewczynek od wielu lat króluje kilka szczególnie lubianych przez rodziców. Hania, Julia, Zosia czy Oliwia od dawna znajdują się wśród bardzo popularnych imion i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ów trend się zmienił. Jak zatem rodzice najczęściej nazywali swoje córki w ubiegłych miesiącach? Informacji na ten temat dostarcza portal dane.gov.pl.

Z zestawienia opublikowanego w tym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że w czołówce nadal utrzymują się imiona, które są modne już od paru lat. Jakie są zatem najpopularniejsze imiona 2023 dla dziewczynek? Zestawienie obejmuje dane dotyczące pierwszej połowy roku.

 1. Zofia – 2626 nadań
 2. Zuzanna – 2489
 3. Laura – 2450
 4. Hanna – 2389
 5. Maja – 2255
 6. Julia – 2138
 7. Oliwia – 1983
 8. Pola – 1844
 9. Alicja – 1798
 10. Maria – 1586

Wiesz już, jak nazwiesz dziecko? Oczekując na maluszka, zaopatrz się w praktyczne akcesoria: krzesełko do karmienia Childhome Evolu 2 oraz adapter do pasów bezpieczeństwa Besafe Pregnant iZi Fix.

Z czego wynika popularność tych imion? Są eleganckie i po prostu ładne. Każde z nich można również z łatwością zdrabniać. Dla wielu osób niektóre są też ważne ze względów rodzinnych – takie imiona jak Zofia, Hanna czy Maria są bowiem często nadawane po bliskich członkach rodziny, np. babci, prababci czy cioci. Istotne jest ponadto znaczenie tych imion. Nadając córce konkretne imię, niejako wybiera się dla niej życiową drogą. Co zatem oznaczają najpopularniejsze imiona 2023 dla dziewczynek?

 • Zofia – pochodzi od greckiego słowa „Sophia” i oznacza „mądrość”. Noszące je osoby mają stać się roztropne, inteligentne, wrażliwe i rozważne. Kobiety o tym imieniu są rodzinnymi domatorkami, przywiązanymi do bliskich, a jednocześnie hojne nawet wobec nieznanych osób. Nie ulegają kaprysom. Są chętne do współpracy i bardzo pomocne. Lubią udzielać się w pracach na rzecz innych i w wolontariacie.
 • Zuzanna – wywodzi się z hebrajskiego słowa „szoszannah”, co oznacza „lilia”. Imię symbolizuje czystość. Noszące je osoby są wrażliwe, subtelne, a jednocześnie odważne i o dużym temperamencie. Mają wyostrzoną intuicję. Są romantyczkami obdarzonymi artystyczną duszą. Kierują się w życiu sprawiedliwością, uczciwością i lojalnością.
 • Laura – jest skróconą formą imienia Laurenzia, które oznacza kobietę pochodzącą z Laurentium. Przyjmuje się też, że imię zostało utworzone od łacińskiego słowa oznaczającego wawrzyn, laur. Noszące je osoby są zaradne, aktywne i pełne zapału. Są bardzo wesołe, kontaktowe, towarzyskie i na ogół lubiane przez innych. Mają wysokie poczucie własnej wartości, a przy tym są empatyczne, pomocne, chętnie wysłuchają i pocieszą każdego. Zwykle są też kreatywne i pełne pomysłów.
 • Hanna – imię pochodzi z hebrajskiego słowa „chana”, co tłumaczy się jako „łaska, wdzięk”. Oznacza osobę pełną łaski. Hanny są uznawane zazwyczaj za osoby łagodne, szlachetne i cieszące się każdą chwilą. Są najczęściej bardzo lubiane przez otoczenie. Często kierują się uczuciami, choć są jednocześnie ostrożne w podejmowaniu decyzji. Są praktyczne i dobrze zorganizowane. Nie zrażają się niepowodzeniami i nie boją przeszkód. Ich zaletą jest hart ducha i odporna psychika. Hanny są ponadto bardzo rodzinne – są w stanie wiele poświęcić i zrezygnować z siebie dla bliskich.
 • Maja – pochodzenie imienia Maja nie jest do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie pochodzi od egipskiego słowa „meri-jam” („ukochana przez Boga”) albo od hebrajskiego „mariam”, co oznacza „napawać radością”. Możliwe też, że wywodzi się od imienia rzymskiej bogini przyrody albo greckiej nimfy Mai – matki Hermesa, najstarszej z Plejad. Kobiety obdarzone tym imieniem są inteligentne, pomysłowe, a przy tym uduchowione. Mają dobrą intuicję i niezależną naturę. Lubią ciszę i spokój – niekiedy uchodzą za samotniczki.

To najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2023 roku. Na kolejnych miejscach w zestawieniu najchętniej nadawanych imion córeczkom znajdują się też między innymi Antonina, Lena, Emilia, Amelia, Michalina, Klara, Wiktoria i Helena. Można zatem stwierdzić, że rodzice preferują przede wszystkim imiona klasyczne, których historia sięga setek lat wstecz.

najpopularniejsze-imiona-20233

A jakie najrzadsze imiona żeńskie zanotowano w 2023 roku? Wśród najrzadziej nadawanych imion dziewczynkom znajdują się między innymi Selina, Frida, Serafina, Żaneta, Katerina, Arletta, Ariela, Miszel, Warwara, Kordelia i Arya. Wybierając te imiona, można mieć niemal pewność, że żadna inna dziewczynka w żłobku, przedszkolu czy szkole nie będzie ich nosiła.

Oczekujesz dziecka? Sprawdź bezpieczne i praktyczne akcesoria dla maluszka: wanienkę z wkładką Stokke Flexi Bath, kołyskę 3w1 Espiro Tully oraz leżaczek 3w1 Cybex Lemo Bouncer.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2023

A jakie są najpopularniejsze imiona męskie 2023 roku? Podobnie jak w przypadku imion dla dziewczynek, również w tym przypadku królują imiona tradycyjne. Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2023 roku to:

 1. Nikodem – otrzymało je 3317 chłopców
 2. Antoni – 2930
 3. Jan – 2848
 4. Aleksander – 2824
 5. Franciszek – 2525
 6. Leon – 2430
 7. Jakub – 2366
 8. Mikołaj – 2056
 9. Ignacy – 1994
 10. Stanisław – 1975

Popularność tych imion wynika z wielu przyczyn – są one eleganckie, klasyczne i po prostu ładne. Z pewnością istotne jest też ich znaczenie. Dowiedz się, co konkretnie oznaczają najpopularniejsze imiona dla chłopców 2023.

 • Nikodem – imię męskie pochodzenia greckiego, powstałe z połączenia słów „nike”, co oznacza „zwycięstwo” i „demos” („naród, lud”). Nikodem oznacza zatem tego, który zwycięża dla ludu. Osoba nosząca to imię jest zazwyczaj pewna siebie i pełna energii, ambitna i sumienna. Charakteryzuje się bogatą osobowością, łagodnością i szlachetnością. Jest uparta i ma potencjał do wybicia się. Łatwo podbija też kobiece serca.
 • Antoni – pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „wybitny, doskonały i wspaniały”. Wywodzi się z rzymskiego rodu Antoniuszy. Mężczyźni noszący to imię mają dużo determinacji i cierpliwości, co pozwala im osiągać zaplanowane cele. Są zaangażowani, odpowiedzialni i zdecydowani. Można na nich polegać. Mają dobrą intuicję, na której polegają częściej niż na logice. Jeśli chodzi o sprawy sercowe, nie są zbyt wylewni. Pozostają jednak wierni swym ukochanym.
 • Jan – wywodzi się z hebrajskich słów „Jehu”, co oznacza „Jahwe”, a także „channah” (czyli „łaska”). Jan oznacza zatem osobę cieszącą się Bożą łaską. Chłopcy i mężczyźni o tym imieniu są pracowici, sprawiedliwi i inteligentni. Bywają uparci i niełatwo ich przekonać do swoich racji. Są świetnymi organizatorami. Lubią działać samodzielnie. Są szczerzy, hojni oraz wierni i oddani w relacjach międzyludzkich.
 • Aleksander – pochodzi od greckiego „aleksandros”, będącego połączeniem słów „alekso” („bronię się, odpieram atak”) oraz „andros”, czyli „mąż, mężczyzna”. Imię oznacza zatem obrońcę ludzi, osobę troszczącego się o mężów albo odpierającego atak wrogów. Osoby noszące to imię są pracowite, zdyscyplinowane i wytrwałe, zazwyczaj też wrażliwe i subtelne. Z łatwością odczytują intencje innych. Są opiekuńcze i często bronią słabszych. Mają duszę artysty – lubią spędzać czas na słuchaniu dobrej muzyki i czytaniu książek.
 • Franciszek – to imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słowa „frank”, czyli „wolny”. Franciszek oznacza zatem człowieka wolnego, ale też wywodzącego się z plemienia Franków. Osoba o tym imieniu jest uznawana za zdecydowaną, pewną siebie i wytrwałą, wręcz upartą. Jest rzetelna i precyzyjna w pracy, a w kontaktach prywatnych lubiana, ciesząca się szacunkiem i uznaniem. Osoby noszące to imię są ponadto zazwyczaj przywiązane do tradycji i dbające o wartości.

Jeśli chodzi natomiast o rzadkie imiona męskie, to tutaj wyróżnić można między innymi takie propozycje jak Hleb, Jaromir, Levi, Alfred, Wito, Sambor, Angel, Serafin czy Hilary. Ich mali właściciele mogą mieć pewność, że szanse na to, że w przedszkolu, szkole albo na podwórku znajdzie się kolega o tym samym imieniu, są naprawdę minimalne.

najpopularniejsze-imiona-20231

Zmiany trendów w porównaniu do poprzednich lat

A jak przedstawia się kwestia najczęściej nadawanych imion w 2023 roku w porównaniu z latami ubiegłymi? Moda w kwestii imion dziecięcych nie zmieniła się zbytnio – dotyczy to zarówno imion dla chłopców, jak i dziewczynek. Dowodem są dane z wcześniejszych lat. W 2022 roku do najpopularniejszych imion należały między innymi Antoni, Jan, Nikodem, a także Hanna, Zuzanna oraz Zofia. W 2021 roku w czołówce także znajdowały się imiona Zuzanna, Zofia, Hanna oraz Jan, Antoni i Franciszek.

Można zatem stwierdzić, że w ciągu ostatnich paru lat preferencje rodziców, jeśli chodzi o imiona, niewiele się zmieniły. Jest to dobrze widoczne zwłaszcza w przypadku imion dla dziewczynek. Zarówno w 2023, jak i 2022 roku najczęściej wybieranymi imionami były Zofia i Zuzanna. Jeśli chodzi natomiast o trzecie miejsce, to w tym przypadku zaszła pewna zmiana – w 2022 roku zajmowała je Hanna, która została zdetronizowana przez Laurę.

Sprawdź ciekawe propozycje BoboWózki: wózek 2w1 Venicci Tinum Upline, wózek 2w1 Bebetto Flavio Premium Class oraz wózek 3w1 Anex M/Type 2023 z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size.

Jeśli chodzi natomiast o najpopularniejsze imiona męskie 2023, to również w czołówce nie zaszły wielkie zmiany. Największy awans zanotowało imię Nikodem – obecnie znajduje się na pierwszym miejscu wśród najchętniej nadawanych imion chłopięcych, podczas gdy w 2022 roku zajmowało 4. pozycję, a rok wcześniej w ogóle nie znalazło się w pierwszej dziesiątce. W 2022 roku liderem zestawienia było imię Antoni, które dziś zajmuje 2. miejsce. Istotną zmianą jest natomiast pojawienie się w pierwszej dziesiątce imienia Ignacy, które wyparło z czołówki imię Filip.

Pamiętaj! Imię może determinować przyszłość oraz decydować o tym, jak dana osoba będzie postrzegana przez innych. Dlatego wybór imienia dla dziecka jest tak istotny.

Wybierając imię dla pociechy, zwróć uwagę na to, aby pasowało ono do nazwiska. Unikaj połączenia długiego imienia z długim nazwiskiem, a także dziwacznych połączeń. Oryginalne, egzotyczne imię może nie pasować do nazwisk pochodzących od nazw pospolitych. Takie połączenia jak Pamela Balsam, Malina Pokrzywa czy Bożydar Pielucha mogą niestety skutkować drwinami i kpinami ze strony kolegów na etapie szkolnym.

Unikaj połączeń imion i nazwisk, które mogą się rymować. Lepiej zrezygnuj też z nadania dziecku egzotycznego imienia bohatera z popularnej bajki czy serialu. Moda na film przeminie, a pociecha pozostanie z dziwacznym imieniem typu Geralt, Guliwer, Ciri czy Yennefer.

Najpopularniejsze imiona 2023 – kilka słów na koniec

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze imiona 2023 roku. Czy któreś z nich nosi Twoja córka lub synek? A może jesteś w ciąży i znalazłaś idealną propozycję na imię dla dziecka? Daj nam znać w komentarzu.

Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wysokiej jakości sprzęty i akcesoria od sprawdzonych producentów. Sprawdź krzesełko do karmienia Stokke Tripp Trapp, wózek 2w1 Cybex Priam 4.0 by Jeremy Scott, łóżeczko dostawne Maxi Cosi Home Iora, a także meble, foteliki samochodowe oraz wiele innych produktów dla najmłodszych i starszych dzieci.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up